Audiohobby.pl

Tjuning;) UHER HIGH DYNAMIC

michal

  • 59 / 5907
  • Użytkownik
31-03-2008, 17:44
> Ushery to inna zupełnie półka;)

Oczywiście chciałem napisać Uhery :)

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 10:14
Jak pisałem, nowa zwrotka konieczna. Parametry wymienionej kopułki Tonsila mam (zresztą dane zamienianej "kopułki";) westry też w necie bez problemu znalazłem).
Tylko teraz problem z tym midbasem. Aby zaprojektować zwrotkę trzeba by znaleźć jego parametry a tu w necie głuuuuucho.
Model głośnika to: Westra XW-165-1328 / 8 omowy
Kto dysponuje lub potrafi wskazać miejsce gdzie mógłbym znaleźć parametry tego ustrojstwa?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 10:19
napisz do rotonsilu, niewykluczone ze to ich robota.....Qubric by sie przydał, wie wiecej o tych glośnikach....

jacekw

  • 105 / 5913
  • Aktywny użytkownik
03-04-2008, 10:22
jacekw

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 10:24
>Lanci, tak przy okazji

Gdzieś mi tak przemknęło, że ty eksperymentowałeś niegdyś z powlekaniem membran różnymi świństwami;). Były jakieś ciekawe (czytaj - pozytywne;)) tych eksperymentów?
Bo ten tjuning Uherów to też praktycznie eksperyment i zabawa;)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 10:27
>Jacekw

To nie te. Takie mi w googlach wyrzucało, ale te moje mają okrągłą nakładkę przeciwpyłową. Na początku wątku (bodaj w 4 poście są linki do fotek tych "kolumn"fotki;)). Te w Uherach które właśnie jako znachor "operuję";) mogą mieć zupełnie inne parametry.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 10:29
>Lanci

Tak pomyślałem, że gdyby w jakiś sposób usztywnić celulozowe membrany midbasów ... ale wtedy przy okazji (o ile operacja byłaby udana sonicznie;)) zmienią się parametry głośnika na nie wiadomo praktycznie jakie:(
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 10:40
>jacekw

Link do których dałeś - jak widzę na rysunku kosz podobny (lub ten sam), brzeg wywinięty w identyczny sposób. Ale inna membrana (w tym linku są już z tą membraną "spiralną",  wklęsłą nakładką przeciwpyłową, różnić się wartości innych elementów wewn.). Te głośniki pewnie mają inne parametry i takie wnioskowanie o parametrach mojego przez analogię do podobnego mogą być zwodnicze:(
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 10:43
clo z owlekaniem membran w zalezności od drivera jest różnie....tak jak nie ma jednej najlepszej zwrotnicy dla np 18cm gosników niskośredniotonowych :)
Warto poeksperymentowac. Osobiscie popsułem chyba z 8 głosników zanim osiagnąłem interesujacy efekt ....koniec końcow było warto....choc klka razy już zwątpiłem po drodze...generalnie nie próbowałem jeszcze polecanych lakierów nitrocelulozowych - niebawem bedę cwiczył kompaktową odgrode to spróbuje na basie i doniosę czy glosnik wyrzuciłem czy moze coś i jak sie zmieniło....nie polecam natomiast lakierowania całej membrany jednym typem lakieru ....przynahmniej z moich zabaw tak wyszło.....

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 10:48
>lanci

A co zaaplikowałeś w tym przypadku, w którym efekt był "interesujący"? o ile to oczywiście to nie tajemnica;).
Wolałbym tych westr nie schrzanić, bo jak pójdą się "kochać" to koniec zabawy z Uherami. Zostanie wówczas wykręcić tylko kopułki Tonsila i ... zmontować wtedy Mietki;)
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 10:54
clo, musisz wyjść od tego co chcesz uzyskac....po pierwsze jak glosnik sam z siebie potrzebuje datali to pomalujesz czyms co utwardza jezeli jest za ostry to pomalujesz czymś co wprowadzi np. "polipropylenowe" zamulonko(takie delikatne - które może sie podobac przeciez - bez ironii)
Druga rzecz to ocenić czy cały glśni tak gra czy tylko fragmentami pasma....jest zabawa....ale warto powalczyc są te lakiery w końcu stabilon i vinylflex(jeden do utwardzania, drugi pomaga zredukowac rezonanse)....potrzebuesz to zadziaaj....u mnie to był hardcore i temat co i jak zostawię dla siebie akurat dla tesli fullrange. ...no ale Ty masz w końcu inny gosnik :)
Po pierwsze trzeba wiedzieć czego sie chce, bo jak sie chce tylko "lepiej" to różnie sie to konczy....najcześciej "lepiej" okazuje sie inaczej.

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 10:55
>lancaster

A w niektórych droższych kolumnach (zazwyczaj jakichś manufaktur) są takie membrany nierówno ("na oko") wysmarowane jakimś czarnym świństwem. Wygląda to paskudnie, kojarzysz na pewno. Poza lakierowaniem próbowałeś może tworzyć jakieś takie "mikstury";)?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

lancaster

  • Gość
03-04-2008, 10:59
taaaa....prbowalem zacząc temat, ale jak sie dowiedziaem że facet np. 2 tygodnie gotuje bursztyny to na dzień dobry wywiesiłem białą flagę :)
Może kiedyś.....dodatkowo skladniki takich "mikstur" potrafia kosztowac....mikstura składa sie np. z kilku składników a kazdy z nich na dzien dobry 500zł ....i holera wie co z tego wyjdzie....no może po roku walki jakies poważniejsze wnioski by sienasunęły :)
Wszystko - działanie trzeba by mierzyc....daj spokój na razie zrobiem to tak zeby mi sie podobało i żeby miec coś wyjątkowego...ale w odpowiednich warunkach obiecuję wrócic do tematu ;)

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 11:01
>Lancaster

To modyfikacje membrany pójdą ewentualnie jako kolejny etap tego tjuningu wykonywanego przez ludowego znachora (czyli przeze mnie;)). Żeby oszacować całość trzeba zrobić teraz jakąś zwrotkę uwzględniającą parametry głośników, potem sprawdzić prawidłowość dostrojenia bass-refleksu (te kolumny to chyba prawie że nie były projektowane, ktoś to chyba - tzn Uher - składał na oko i słychać, że mógł nie widzieć wyraźnie;)). Oszacuje się wówczas jak można by się dalej pobawić o ile wcześniej pacjent nie zemrze.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5914
  • Ekspert
03-04-2008, 11:04
To teraz sprawa podstawowa aby móc uczynić kolejny krok, powtórzę aby było na końcu wątku:

Kto może pomóc zdobyć parametry (w tym wykres charakterystyki) takiego głośnika?:

Westra XW-165-1328 / 8 ohm
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!