Audiohobby.pl

Tjuning;) UHER HIGH DYNAMIC

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
30-03-2008, 11:47
Co z tą polaryzacją? Właśnie biorę zaraz wyrzynarkę a potem lutownicę i montuję drugą sztukę.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

zoltar7

  • 1309 / 5915
  • Ekspert
30-03-2008, 11:50
Oj clo2, zasadniczo przyjmuje się, że jak ma się dwa filtry tego samego rzędu, to powinno się odwrócić polaryzację głośników...

zoltar7

  • 1309 / 5915
  • Ekspert
30-03-2008, 11:51
ale ty powinieneś mieć tak pierwotnie, czyli nic nie zmieniasz.

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
30-03-2008, 11:58
Dzięki. To robię tak jak poprzednią. Do wysokotonówki dałem nieco krótsze kable bo jej membrana jest nieco bardziej wysunięta od midbasu. Dobrze kombinuję?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

michal

  • 59 / 5908
  • Użytkownik
30-03-2008, 14:26
No więc na stronie http://ccs.exl.info/calc_cr.html jest przykładowy kalkulator zwrotnic.

Jest za dużo niewiadomych, można przyjąć że zwrotnica liczona jest metodą Butterwortha.

Dla tweetera: C1=2,2uF, impedancja Z1=8ohm. Wychodzi mniej więcej f1 podziału = 6000Hz (!),  L1=0,30mH.
Dla niskotonowego wychodzi f2 podziału 2500Hz, L2=0,90mH (Z2 ~10 ohm).

Trzeba by obniżyć f1 podziału dla wysokiego np. do 3000hz - wychodzi c1=4,7uF, L1=0,60mH. Dla filtru Butterwortha częstotliwości podziału należy rozsunąć.

Rezystor 5,6 to za dużo - max w tym miejscu to 2,2ohm.
Do ściszenia tweeterów w sposób elegancki stosuje się L-pady. Dla 8 ohm i 3 dB wychodzi  R1=2,3, R2=20 ohm. Oznacza to że tweeter będzie grał 2 razy ciszej, a układ zastępczy głośnik + 2 rezystory ma nadal impedancję 8 ohm.

Zwrotnica 2 rzędu przesuwa fazę o 180st. dlatego przyjmuje się że tweeter ma być połączony w przeciwfazie, aby przy częstotliwości podziału fale obu głośników nie wygaszały się.
Oczywiście po dobraniu elementów kondensator w tweeterze należy wymienić na polipropylen np. Jantzen, chociaż Mundorf Supreme byłby najlepszy ;)


zoltar7

  • 1309 / 5915
  • Ekspert
30-03-2008, 15:18
kalkulator kalkulatorem, a praktyka pokazuje troszkę co innszego...

michal

  • 59 / 5908
  • Użytkownik
30-03-2008, 16:22
Oczywiście obliczenia to dopiero punkt wyjścia. Również nie kupi się ściśle wyliczonych wartości elementów.
Kiedyś na górze miałem wysokotonowy Tesla 104/04/8 ohm - zwrotnica 2 rzędu: L=0,56mH, c=4,6uF. Przy 5,6uF można było usłyszeć już niewielkie zakłócenia na jego dole pasma.
Był rezystor w szeregu R=2,2 ohm, powyżej następowało słyszalne pogorszenie detaliczności.

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
30-03-2008, 17:18
Zmontowałem drugą. W tej dałem zwykłe kable ofc zamiast "kombinacji";). Do tego inny rezystor - 2,2oma (w pierwszej 3,3om). Wzrost wysokich nieznaczny. Myślę, że dalsza robota jak kopułki się trochę wygrzeją.
Zoltar, ty masz takie kopułki w Mietkach. Ile czasu trzeba, aby się wygrzały? (trochę pewnie trzeba, bo "mietkowcy" pisali, że trochę musiały pograć)

A z tym podziałem - to oczywiście kolejny (i ostatni;)) krok. W każdym razie powiem, że już teraz jest o niebo lepiej niż w pierwowzorach. W Uherze osoba która to "zaprojektowała" musiała dużo marychy popalać;).
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

zoltar7

  • 1309 / 5915
  • Ekspert
31-03-2008, 01:23
Ja tylko zrobiłem te "Mietki", pograły może z 10h i stoją w końcie czekając na lepsze czasy :))

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
31-03-2008, 08:51
Ojcze Dyrektorze chciałbym nieśmiało zauważyć że powinno być "kącie";).

Czego się kurzą, aż tak niedobrze? W końcu te Uhery to baza wyjściowa do Mietków;). Zawsze to mogę te tonsile wykręcić i zawsze to mniej zakupów pod Mietki. Drapnij, co ci się w Mietkach nie podoba, że się "kurzą". W sumie to nawet chyba wygrzane nie są. Kiedyś w trakcie śledzenia projektu Lancastera na AS klonerzy pisali, że na początku ponoć gra to nie bardzo a potem się znacząco rozkręcają.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
31-03-2008, 09:11
>michal

Wszedłem na ten kalkulator zwrotnic (http://ccs.exl.info/calc_cr.html).
Tylko tam brak w schemacie rezystora. Na rysunku na drugiej stronie jest ta pierwotna zwrotka z Uherów. Pytanie - którego rzędu? Tylko w tej firmowej jest rezystor i można "podregulować" potem dobierając odpowiedni rezystor głośność kopułki względem niskotonowca. Raz to poprowadzić podział gdzieś w zakresie 3000-3500Hz, ale dwa to dostroić to wszystko. Fajnie byłoby, gdyby "dostrajanie" można było przeprowadzać np przez wymianę rezystora a nie robienie jakby co od nowa całej zwrotki ze wszystkimi innymi elementami jak wartości pierwszej nie będą pasowały.
Podpowiedzcie coś jak dalej kombinować. Na razie jestem "zielony" i zdaję sobie sprawę, że moje pytania mogą bawić (i niech bawią, a co tam;)) ale kiedyś trzeba się zacząć dokształcać.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
31-03-2008, 09:21
Jeszcze jedno pytanie
Obudowy tych uherów są takie jak ... i wszystko w nich;). Na początku to praktycznie to "coś" tylko dudniło z doczepionymi dość dziwnymi dźwiękami westrowskiej kopułki;). Wykleiłem to w środku trochę matami bitumicznymi jakie w domu znalazłem i trochę korkiem (bo mat na całość nie starczyło). Dodatkowo zwiększyłem ilość wytłumienia w środku i przestały przynajmniej dudnić. Te monitory są dość wysokie. Myślicie, że warto byłoby w środku na boczne ścianki nakleić jakieś drewniane listewki celem usztywnienia?  
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
31-03-2008, 09:32
A trochę dla poprawy humoru wpisy jednego z użytkowników forum AS, który to coś Uhery High Dynamic) kupił (cytaty);):

najpierw:
"... - czy możesz cokolwiek powiedzieć na temat tych kolumn "Uhera".Zastanawiam się nad ich kupnem.Moje monitorki "Bose" są za słabe do mojego zestawu "Vintage", dlatego sprzedał bym je najchętniej i kupił coś lepszego.
http://www.allegro.pl/item219020397_uher_high_dynamic_idealy_.html

potem wrażenia;):
"... - ja kupiłem ostatnio monitorki "Uher High Dynamic". Każda po 100W w sinusie, i szczena mi opadła......
Ale pewnie nieprędko pojawią się na "Allegro". Ja już ich nie sprzedam.Kupiłem za 250zł (razem z wysyłką)."

"Kiedyś, nie tak dawno dostałem te kolumny za darmo od kumpla.Według mnie nie ma absolutnie sensu inwestować w ten złom.Gdyby chociaż skrzynki był solidne ! Ale w moich odchodziła okleina.Niedawno kupiłem na "Allegro" wspaniałe monitorki "Uher High Dynamic".Każda ma 100W sinus, za 250zł.Grają znakomicie !!!
Więc po co tracić czas i pieniądze.Lepiej zapolować na coś dobrego i taniego na "Allegro". Tonsile sprzedałem za 40zł :-))"


Mi jak je dostałem i podłączyłem też "szczena opadła";). Nawet Altusy przy tym czymś to są kolumny z prawdziwego zdarzenia;). Ale cóż, każdy widocznie słyszy inaczej;).




audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

michal

  • 59 / 5908
  • Użytkownik
31-03-2008, 11:54
Jeśli rezystor byłby między elementami a głośnikiem, to o tyle by wzrastała impedancja wypadkowa brana do obliczeń. Dlatego w tym miejscu stosuje się tylko L-pady.
Jeśli R jest pomiędzy wzmacniaczem i elementami, to nie ma wpływu na wartość impedancji wypadkowej, jest to jakby kabel głośnikowy o większej rezystancji.

Na stronie - Second Order Crossover to zwrotnica 2 rzędu (2 elementowa) dla kolumny 2 drożnej. Jest też wzór na L-pad.

Na temat usztywnień obudowy było sporo na starym forum i różni guru zalecali jego przeprowadzenie :), ale obudowa tych Usherów wygląda solidnie.

Natomiast maty bitumiczne są chyba do tłumienia hałasu, wata może być szkodliwa, a do wytłumiania kolumn są specjalne drogie gąbki lub watolina do subwooferów. Poza tym zbyt duże wytłumienie może zamulić dźwięk.A dudnienie może być również efektem źle dostrojonego bass reflexu.

clo2

  • 1702 / 5915
  • Ekspert
31-03-2008, 12:46
>michał
>ale obudowa tych Usherów wygląda solidnie

"Uherów" - Ushery to inna zupełnie półka;), ale rozumiem że to tylko "literówka", zaznaczam aby nikt nie został wproadzony w błąd, bo na AS czytałem jak ktoś pisał i mieszał Uhery z Usherami;)

Co do solidności obudowy - Michale, zaręczam, że to tylko pozory jak zresztą wszystko w tych kolumnach. Jedyne czego nie starają się pozorować to tego, że podłączone "grają". Tutaj nawet nic nie próbują udawać, kaszana od pierwszej chwili włączenia. Naprawdę stare Altusy które kiedyś krótko miałem okazję  odsłuchać (dostałem darmo, a po sprawdzeniu wystawiłem pod śmietnik, może ktoś wziął i jeszcze opchnął na Allegro;)) to przy tym "świetne, porządnie zmontowane  kolumny";).
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!