Audiohobby.pl

Najmniejsze audiofilskie źródło na świecie :-)

Gustaw

  • Gość
19-07-2011, 11:21
Z tego względu, że sezon ogórkowy w pełni zrobiliśmy kolejny test m.in z udziałem Benchmarka DAC-1 Pre, najmniejszego iPoda i.......... z udziałem telefonu komórkowego HTC WildFire S, z systemem Android na pokładzie. Transportem w wypadku DAC-a był Mac Mini. Programem odtwarzającym była Audirwana. Urządzenia były podpięte bezpośrednio do wzmacniacza srebrnymi kablami DIY IC. Kolumny to Focal C800. W wypadku iPoda i HTC zastosowałem przejściówkę ze złącza słuchawkowego MiniJack -> RCA. Z każdego z urządzeń odtwarzano tą samą płytę Patrici Barber zapisaną bez kompresji (wav). Zarówno iPod jak i HTC korzystały w wewnętrznych DAC-ów i były ustawione na maksymalny poziom głośności (regulacja głośności była w wzmacniaczu).

Celem krótkiego testu nie była szczegółowa analiza dźwięku reprodukowanego przez dane urządzenie, tylko poziom "słuchalności" w systemie hi-fi. Upraszczając - czy da się tego słuchać w miarę komfortowo, czy też nie.

Trzech słuchaczy stwierdziło, że urządzenia graja inaczej, czasami bardziej podobał się DAC, czasami HTC a jeszcze innym razem iPod. Tak czy inaczej, w wypadku urządzeń nieaudiofilskich absolutnie nie można mówić o "degradacji dźwięku", "kompletnej kaszanie" lub o "dźwiękowej pomyłce". Wszystkich urządzeń słuchało się całkiem dobrze. :)

Ooooo tak....doskonale rozumiem szydercze uśmiechy poważnych audiofilów i audiofili. Pytam tylko, czy któryś z tego szacownego grona zadał sobie trud i zrobił tego typu porównanie i to bez jakichkolwiek uprzedzeń ? :-)

Tak jak wspominałem, test był bardzo wstępny. Mam nadzieję, że pod koniec wakacji uda się przeprowadzić poważniejszy test. Na razie zakładam aby w teście były do dyspozycji nw. elementy jako źródło dźwięku.

- dobry/uznany CD player z przedziału cenowego 15-20 tys
- dobry transport CD
- dobry DAC nr 1 (dla mediaserwera)
- dobry DAC nr 2 (dla transportu CD)
- tani, przenośny, DVD z wyjściem COAX (jako transport do DAC nr 2)
- iPod Classic (z wbudowanym, standardowym, DAC-iem)
- iPod Shuffle (z wbudowanym, standardowym, DAC- iem)
- telefon komórkowy (smartphone, z wbudowanym, standardowym, DAC- iem)
- tuner TV-SAT z możliwością odtwarzania plików i wyjściem cyfrowym (jako transport do DAC-a)
- alternatywnie: Apple TV, Netbook lub przenośny komputer, z wbudowaną prostą kartą dźwiękową.

Jako "output" -> ten sam wzmacniacz, te same kable, te same kolumny. Dla każdego równe szanse.

W zasadzie sprzęt nie jest jakimś problemem, bo to wszystko mamy do dyspozycji. Problemem jest kiedy i gdzie taki test będzie mieć miejsce oraz czy wystarczy czasu na porównanie tego wszystkiego.

Aha.... uprzedzam pytanie......
Nie. Nie zwariowałem. :)

Gustaw

  • Gość
19-07-2011, 11:25
>> Gustaw, 2011-07-19 11:21:38
Nie. Nie zwariowałem. :)

a przynajmniej nic o tym nie wiem :D

Gustaw

  • Gość
19-07-2011, 11:30
i zdjęcie wykwintu :)

lancaster

  • Gość
19-07-2011, 11:43
Słuchało się naprawdę OK. Już widzę orgazmy kolegi z równoległej rzeczywistości :-)))
W temacie źródła nie podjąłbym się oceny co brzmiało EWIDENTNIE lepiej. Sporo by zależało od konfiguracji systemu pewnie.
Dodam, ze nie znam systemu na wylot i nie wiem jakie wrażenia byłyby po dłuższym obcowaniu z technika telekomunikacyjną jako źródłem dźwięku w systemie audio.
W każdym razie o przepaści podczas spotkania nie było mowy.
Przynajmniej na materiale muzycznym którego słuchaliśmy i podczas kilku prób przełączania źródeł.

Cypis

  • 2479 / 5043
  • Ekspert
19-07-2011, 11:44
Taaa... Ale jak zadałem pytanie jakie słuchawki do Nokii 6220 Classic z Symbianem na pokładzie i odtwarzaczem flac, to zbyto mnie wyniosłym milczeniem. ;)

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

fallow

  • 6457 / 5874
  • Ekspert
19-07-2011, 11:45
Wiesz Gustawie, ze mozesz jeszcze podtunowac swoj telefon na Androidzie by wejsc na nowy poziom software\'o\'filiactwa ? :) Moze nie da sie tego zrobic na iPhonie, ale na Androidzie ktory jest przeciez oparty na Linuxie tak. Mozesz regulowac wiele parametrow roznych modulow jadra w tym cpu schedulera. Ba, zainstalowac wlasne jadro z innym schedulerem takze.

Osobiscie uwazam, ze nie ma sensu tego robic dla audio - ale skoro robimy to na PC to czemu nie tu.

Gustaw

  • Gość
19-07-2011, 11:53
>> fallow, 2011-07-19 11:45:45
zainstalowac wlasne jadro z innym schedulerem takze.

Wybacz, fallow, ale nie jestem skłonny do tak wielkich poświęceń w stosunku do audio ;)))


a na poważniej..... uruchomiłem standardowy player w HTC. Wyłączyłem tylko niepotrzebne aplikacje pracujące w tle.

Rolandsinger

  • 2894 / 5905
  • Ekspert
19-07-2011, 12:12
Ten Łajldfajerek to cienkawy jest:

http://www.gsmarena.com/htc_wildfire_s-review-598p5.php

Gdybyś podłączył Nokię N8 albo Samsunga Galaxy S II, to nie wiem, co by to było:


http://www.gsmarena.com/nokia_n8-review-523p5.php

http://www.gsmarena.com/samsung_i9100_galaxy_s_ii-review-597p8.php


_____________________________________

____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

1AUTOTECH

  • 284 / 5436
  • Zaawansowany użytkownik
19-07-2011, 12:30
W Monachium Panowie z http://www.synaestec-audio.de/ odtwarzali nagrania z Iphone\'a...
lukasz

Gustaw

  • Gość
19-07-2011, 12:36
>> Rolandsinger, 2011-07-19 12:12:00

Charka N8 jednak dużo lepsza od HTC.

Gustaw

  • Gość
19-07-2011, 12:39
>> 1AUTOTECH, 2011-07-19 12:30:05
W Monachium Panowie z http://www.synaestec-audio.de/ odtwarzali nagrania z Iphone\'a...

iPhone pełnił rolę transportu (do zewnętrznego DAC-a) czy może grał wykorzystując własny, wbudowany, DAC ?

Gustaw

  • Gość
19-07-2011, 12:44

1AUTOTECH

  • 284 / 5436
  • Zaawansowany użytkownik
19-07-2011, 12:46
Gustaw nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie...
napewno były wszystkie klocki z ich strony - dało się tego słuchać...
lukasz

fallow

  • 6457 / 5874
  • Ekspert
19-07-2011, 12:53
Te roznice o ktorych mowa sa rzedu ~0.4dB. Czy ~1dB na sluchawkach. Mysle, ze...... :))) Wiecie....

Vinyloid

  • 2470 / 5119
  • Ekspert
19-07-2011, 12:53
>> Gustaw, 2011-07-19 11:21:38
(...) Aha.... uprzedzam pytanie......
Nie. Nie zwariowałem. :)


Jasne, że nie - z Tobą jest wszystko w najlepszym porządku. Zupełnie jak u tego faceta na zdjęciu.