Audiohobby.pl

Magnetofon

Filwoj

  • 383 / 5572
  • Zaawansowany użytkownik
27-02-2012, 18:51
Co się stało z Onkyo ? Może to nic poważnego i można go naprawić ?
Wojtek

AWS 303

  • 854 / 5916
  • Ekspert
27-02-2012, 21:41
Wydaje mi się, że z tym Onkyo to grubsza sprawa. Jakiś czas temu padło w nim nagrywanie, nie wiem dlaczego. Po prostu odpaliłem nagrywanie, normalnie nastawiłem poziom i załączyłem. Po nagraniu okazało się, że na kasecie jest nienaruszone poprzednie nagranie. Ani nie skasował poprzedniego, ani nie nagrał na to istniejące nowego. Tak mi się wydaje, że nie generuje on prądu podkładu. Próbowałem czyścić wszystkie styki wewnątrz, przełączniki i potencjometry. Przejrzałem płytki pod kątem zimnych lutów i skontrolowałem przewody prowadzące do głowicy. Bez skutku. Poza tym ostatnio miałem zapalenie płuc, więc deck stał miesiąc nie używany. Teraz zaczęły się cyrki z mechaniką. Po kilku sekundach odtwarzania zatrzymuje się rolka zwijająca i trzeba odpalić na moment przewijanie w tył i odpalić odtwarzanie. Po kilku sekundach znowu to samo. Mechanikę bym nawet postawił na nogi, ale z elektroniką nie dam rady, bo się na tym aż tak dobrze nie znam.

Mój pierwszy deck 3 głowicowy i na pewno nie ostatni :)

sonecio

  • 2 / 4494
  • Nowy użytkownik
27-02-2012, 23:37
Witam zapaleńców taśmowego ciągu. Kiedyś, dawno temu, miałem niezłego kota na punkcie taśm. Później jakoś przekształcił się w kota cd, kota minidysku i komputerowego kota. Jak widać, kotów sporo. Właśnie jeden patrzy mi na klawiaturę, co tu wypisuję. Któregoś dnia znalazłem Waszą stronę i ... i dostałem kota taśmowego ciągu. Wróciło to-to i bardzo się z tego cieszę. Żona opowiada znajomym jak to stary zbzikował i sprzęt starej daty zakupił i taśm słucha. No słucha, słucha. Skłoniły mnie do tego dwie rzeczy: Wasza strona oraz posiadanie ok. 90szt. czystych, oryginalnie zapakowanych maxell i basf w chromie. Przyznam, że jak czytałem audiohobby i to co tu się wyrabia, podjąłem decyzję o dokupieniu sprzętu. Zapodałem sobie magnetofon tc-k415 do jednego i tc-k570 do drugiego pokoju. Oba 3 głowicowe. Jeden był uzupełnieniem posiadanego już sprzętu, a drugi zrobił za podwaliny do zakupu cdp-591 i str-gx390. Nie narzekam na jakość dźwieku. Nie mam super dużych pomieszczeń, nie mogę zbyt głośno słuchać, bo gustuję raczej w cięższej muzyce, a tą mi tu rodzina pacyfikuje. Mi ten sprzęt wystarczy. Nie pastwcie się nade mną, Koledzy i Koleżanki zbytnio. Widzę, że wiedzę i obycie macie niesamowite - chylę czoła. Jeśli macie jakieś sugestie/uwagi na temat sprzętu - chętnie poczytam. Sam mam kilka pytań co do sprzętu: tc-k415 ma kalibrację. Już nauczyłem się jej używać. Tego nie ma zaś tc-k570. Ma regulację bias, ale przyznam, że nie wiem jak ją sterować. W 415 mam odnośnik na wskaźniku. Stosując się do zasad kalibracji, temat jest opanowany. Jak jednak użyć bias bez kalibracji np. do nowej taśmy? Czy do tych modeli jest pilot? Czy ma ktoś może wiedzę, jakiego pilota użyć do str-gx390? Jak włączyć i używać hx-pro?
Jan

cles

  • 1604 / 5920
  • Ekspert
28-02-2012, 09:48
Witaj
Kalibracja ręczna BIAS polega na takim dobraniu wartości aby wysokie tony w nagraniu odpowiadały tym ze źródła. Inaczej mówiąc potraktuj BIAS jak regulację TREBLE we wzmacniaczu.
Przełączając między taśmą a źródłem przyciskiem MONITOR postaraj się wyrównać natężenie wysokich tonów regulując BIAS.
Dla taśm o niższej czułości, nagrywających sygnał ciszej jest to nieco kłopotliwe ale po kilku próbach dasz radę.

HX-PRO to dynamiczna regulacja BIAS w czasie rzeczywistym realizowana przez specjalny układ. W twoich deckach jest załączona na stałe, nie możesz jej wyłączyć. Zresztą nie ma po co, moim zdaniem to bardzo dobry układ.

Janusz_Szy

  • 53 / 4469
  • Użytkownik
28-02-2012, 12:07
"jmaciek"
" a ja zaliczylem wtope... kupilem za ciezki szmal Technicsa RS-DC8 ktory okazal sie byc niesprawny"

Witam
Pytanie do „jmaciek” pisałeś o uszkodzeniu jakie posiada Twój DC8 temat ucichł jak z próbą naprawy ?
Pytam ponieważ jeden z moich DCC również jest lekko „ranny” otóż nie zapisuje kaset DCC.
Używam ich głównie jako przetworników analogowo-cyfrowych więc awaria jego bardzo mi nie przeszkadza poza tym posiadam drugi DC8 w 100% sprawny lecz jeśli masz informacje odnośnie naprawy chętnie bym skorzystał z Twoich doświadczeń .
Pozdrawiam Janusz

jmaciek

  • 389 / 4860
  • Zaawansowany użytkownik
28-02-2012, 12:58
Witam,

Niestety nie posiadam DC8 - to kolega Chaos zmagał się z takim problemem.

Pozdrawiam,
Maciek

Janusz_Szy

  • 53 / 4469
  • Użytkownik
28-02-2012, 13:46
O kurcze zatem sorry czytałem zakładkę magnetofon do kilkunastu stron wstecz i odnośnie DCC nie było zbyt wielu wypowiadających się w tym temacie .Pomieszałem "nicki" czy Twój "awatar"
z dzielonym zestawem Technicsa i AZ7 jest w Twoim posiadaniu ? Osobiście posiadam RS-BX747 jako jeden z nowszych modeli i dobrze go oceniam jak na Technicsa , czy brak ręcznej kalibracji prądu podkładu obniża jego możliwości i sprawia problemy z niektórymi markami kaset ? .
Wrzuciłem foto moich decków do „Galerii”

jmaciek

  • 389 / 4860
  • Zaawansowany użytkownik
28-02-2012, 17:30
Zajrzyj do wątku \'Kasety Magnetofonowe\'. W zeszłym roku bawiliśmy się w testy obecnie dostępnych na rynku kaset magnetofonowych.

Pozdrawiam,
M.

sonecio

  • 2 / 4494
  • Nowy użytkownik
29-02-2012, 14:42
Cles,
Dziękuję za info - sporo mi dało. Tylko tak mi przyszło do głowy, że przeważnie wyższy model sprzętu ma wyższe oznaczenie. Wynika z tego że 570 powinna być wyższa niż 415. Zatem funkcje powinny być bardziej rozbudowane. A tu okazuje się, że w niższym modelu lepiej można bias wykorzystać. W sumie już gdzieś tu czytałem, że był szczyt ery magnetofonu a po nim to już tylko szczyty księgowych. I coś mi się wydaje, że 570 jest już z początków tej epoki. Wyczytałem na jakiejś stronie, że moje modele to z końca lat 70tych, początku 80tych. Jest to możliwe? Takie cuda w okresie gdy u nas nie było jeszcze szuflady? No, bo tą tez posiadam. Zasila garaż i piwnicę razem z korektorem i wzmacniaczem do kompletu. Wracając do tematu - muszę sobie przewinąć taśmę na jakąś odległość, puścić nagrywanie i przełączać ręcznie i słuchać by wysterować bias, tak? Przyznam, że 415 jest wygodniejszy. No, ale nie ma sterowanego silnikiem otwierania kieszeni kasety. Bądź co bądź, dziękuję za info, Cles.

A! a do czego służy mpx filter? Nagrywam na dolby c i oczywiście wciskam ten mpx filter. Skoro jest to go używam, choć z nijaką świadomością. Hm, w szufladzie było tylko dolby, a na tej człowiek się wychował.
Jan

MaciejLK

  • 508 / 5858
  • Ekspert
29-02-2012, 15:27
570 to rok 1991, a 415 to chyba 1995.

Filtr MPX to filtr multipleksu, czyli sygnału 19 kHz i 38 kHz używanego przy stereofonicznej transmisji radiowej. Teoretycznie sam tuner powinien mieć wbudowany taki filtr, ale niekiedy zdarza się, że ten sygnał wprowadza w błąd układy Dolby, i należy go wówczas odfiltrować. Dlatego należy go używać tylko przy nagrywaniu stereofonicznego UKF-u. Przy wszystkich innych nagraniach należy go wyłączać, bo ogranicza pasmo.

cles

  • 1604 / 5920
  • Ekspert
29-02-2012, 16:23
sonecio
Twoje Soniaki są już z późniejszej epoki.

Regulacje BIAS zawsze najlepiej na słuch. Idealnie jest jak jest kalibracja poziomu, wtedy naprawdę łatwo to wykonać.

Chaos

  • 844 / 5010
  • Ekspert
02-03-2012, 22:03
> Janusz_Szy, 2012-02-28 12:07:41

witaj! to ja mam problem z Technicsem RS-DC8. niestety ostatnio padl tez moj najwazniejszy magnetofon na ktorym najwiecej slucham wiec musze przeznaczyc srodki na jego naprawe. DCC musi czekac na swoja kolej bo to "tylko" egzemplarz kolekcjonerski. moj Technics dosyc dobrze odtwarza, nagrywa i przewija tasme ale nie potrafi znalezc przerw miedzy utworami. nie dziala w nim tez edycja danych tekstowych. ostatnio mam malo czasu wiec nawet jeszcze nie zagladalem do jego srodka. mam nadzieje ze to nie bedzie nic powaznego...

Chaos

  • 844 / 5010
  • Ekspert
02-03-2012, 22:28
vintagecassette.com podaje ze Sony TC-K415 i TC-K570 to modele z... 1978 roku! wystarczy na nie pobieznie rzucic okiem zeby wiedziec ze nie jest to prawda. jeszcze nie widzialem na tej stronie tak razacego bledu.

Janusz_Szy

  • 53 / 4469
  • Użytkownik
03-03-2012, 01:30
Witam
Jeżeli w Twoim DC8 występują również problemy z odczytem nazw utworów na kasetach które na pewno je posiadają to nie zanosi się na drobny defekt typu (rozregulowane ustawienie głowicy)
Jak na pewno wiesz głowica w DC8 a raczej zespół głowic  bodajże 9szt zapakowane w jedną całość
część  tej głowicy odpowiada  za zapis odczyt ścieżki dziwerowej  a  oddzielne za zapis i odczyt informacji dodatkowych takich jak czasy i nazwy utworów . Może się okazać ze to właśnie ta część głowicy "umarła"
gdyż odpowiada za wychwytywanie przerw miedzy utworami (TPS) .
Mój ranny egzemplarz odtwarza oba rodzaje kaset  , czasy , nazwy  lecz nie można załączyć na nim zapisu .
Analizując budowę DC10 rozebrałem część wokół głowicy i jest ona taka sama  jak w DC8 co jest dosyć dobrą
wiadomością  ponieważ  (Philips dcc900) ma identyczny mechanizm (i nie tylko) prowadzenia taśmy i również głowice .
Jak pisałeś to tylko "egzemplarz kolekcjonerski" więc szkoda mi kupować sprawnego Philipsa ze względu na
jego głowice . Pytanie więc do osób czytających jeśli ktoś ma znajomego w serwisie  Philipsa
zapytajcie czy taka głowica jest jeszcze do zdobycia (symbol to RXQ0326) .
Pozdrawiam Janusz

Chaos

  • 844 / 5010
  • Ekspert
03-03-2012, 18:12
dzis rozkrecilem swojego RS-DC8. w srodku pusto jak na Technicsa z lat 90-tych przystalo:-) mialem nadzieje ze przyjrze sie dzialaniu mechaniki ale nic z tego. wszystko co ruchome jest "szczelnie" upchane w jednym module ktorego rozebrac sie nie podejme. ciekawe dlaczego mimo sporej wielkosci obudowy, Panasonic montowal w tym czasie plytke z zasilaniem za mecheanika? ciekawy jest tez ekran ktory znajduje sie zaraz za mechanika. izolacja od transformatora? jesli tak to czemu nie zamontowali calego zasilacza z boku, tam gdzie jest pusto? dwie wieksze kosci na plytkach maja logo Panasonica. przyznam ze spodziewalem sie tu zobaczyc raczej Philipsa. moze rzeczywiscie obie firmy razem pracowaly nad tym formatem? ponizej pare kiepskich zdjec (robionych komorka). jak sprzet bedzie w pelni sprawny to napisze wlasciwa recenzje z przyzwoitymi fotkami.