Audiohobby.pl

Specyficzne cechy kolumn do muzyki rockowej.

fistulator

  • 348 / 5917
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:44
Odpowiadasz na wpis
>> Krs47, 2008-07-01 14:36:03
"he he to lubię nie słyszałem ale wiem lepiej ech..."

No i teraz musze klepać kolejny post... Tu nie chodzi o to, że wiem lepiej, bo tego nie powiedziałem. Przedstawiam SUCHE FAKTY oparte o konkretne dane a nie SUBIEKTYWNE wrażenia. Nie powiedzialem za to, że bardziej podbarwiające przetworniki nie mogą SUBIEKTYWNIE grać lepiej i bliżej prawdy dla konkretnego sluchacza. Na temat subiektywnych wrażeń odsłuchowych się nie wypowiadam, rozmawiam jedynie w kwestii technicznej poprawność odtwarzania sygnału dźwiękowego przez poszczególne przetworniki oraz zastosowane w nich rozwiązania techniczne.

krs47
nowoczesne drivery może mają piękne charakterystyki ale brakuje im wielu innych rzeczy które są w głośnikach szerokopasmowych choć ich charakterystyka nie jest tak dobra. Ale pasmo można dość łatwo wygładzić a tego co nie ma w współczesnych driverach nie da się dołożyć. Pasmo przenoszenia to akurat najmniejszy z problemów.

marko3T

  • 421 / 5922
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:50
>> fistulator
 >Ale pasmo można dość łatwo wygładzić a tego co nie ma w współczesnych driverach nie da się dołożyć. Pasmo >przenoszenia to akurat najmniejszy z problemów


Łatwiej powiedzieć niz wygładzić.   Dla jasnosci , nie słucham pomiarów, nie muszę mieć płaskiej ch-k.


Było coś o pompowaniu powietrza , to dobrze jest mieć duzy głośnik z xmax większym niz półtora milimetra.
__________________
insomnia.lab      ( wystawiam faktury VAT)
__________________
Tylko V2!

fistulator

  • 348 / 5917
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 14:59
>> marko3T, 2008-07-01 14:50:08
>> fistulator
>Ale pasmo można dość łatwo wygładzić a tego co nie ma w współczesnych driverach nie da się dołożyć. Pasmo >przenoszenia to akurat najmniejszy z problemów


Łatwiej powiedzieć niz wygładzić. Dla jasnosci , nie słucham pomiarów, nie muszę mieć płaskiej ch-k.

Marko3T

wiadomo że bułka z masłem to nie jest:) ale łatwiej wygładzić niż uzyskać coś w głośniku czego ten głośnik nie posiada.

JarlBjorn

  • 10 / 5873
  • Nowy użytkownik
01-07-2008, 15:53
Co tu sie rozwodzic, kolumny do rock musz miec odpowiednie uderzenie i wydaje sie to najstotniejsze. Zakup do rocka jakichs kolumn jedynie markujacych bas "audiofilskim konturem" predzej czy pozniej zmeczy. Podobnie jak jazgotliwy przelom gory i srednich. Wbrew pozorom zakup kolumn do tego typu muzyki wcale nie jest latwy.

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 16:13
....dobrze też jeżeli bas jest naturalny a nie jakieś niewiadomo co....bo to meczy na "dzień dobry\'"....a w zasadzie nie meczy tylko nudzi :)))
Jazgotliwy przelom środka i góry....hmmmm....nie lubisz Ty widze Bowersów ;)



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
01-07-2008, 16:17
". Na temat subiektywnych wrażeń odsłuchowych się nie wypowiadam, rozmawiam jedynie w kwestii technicznej poprawność "

krs, no to też wkleiłem Ci pomiar zniekształceń "wynalazku", który wyglada lepiej od Scan Speaków i czego tam jeszcze chcesz...teoretycznie więc ten glośnik jest lepszy od "nowoczesnych".....a praktycznie to nie ma oczym gadac, bo wiekszość tych "nowinek" gra jak ze studni....moze elektronika taka kiepska....bo ja wiem....  


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Krs47

  • 1037 / 5919
  • Ekspert
01-07-2008, 16:36
Nie chciałem już śmiecić offtopem w tym wątku, aczkolwiek wobec nieścisłości i błędnej interpretacji faktów wolę wyjaśnić tą sprawę.

Lancaster czy Ty w ogóle przeczytałeś wszystkie moje wpisy? :) Z tego co piszesz wynika, że raczej nie, gdyż wyraźnie napisalem Ci dlaczego ten pomiar jest nie miarodajny i nie porównywalny z pomiarami współczesnych głośników wedlug obecnie obowiązującej metodologii. Ten wykres tak napradę nie pokazuje niczego poza wzrostem harmonicznych na wyższym środku. Jeśli nie wiadomo jak nisko są znieksztalcenia harmoniczne odnośnie fundamentalnej częstotliwości można taki pomiar o kant d..y rozbić... Tak samo brak na wykresie 4-tej i 5-tej harmonicznej obniża znacznie jego użyteczność i nie mówi nam wszystkiego o testowanym przetworniku. W pelni porownać można przedstawiony przez Ciebie przetwornik tylko na zasadzie testu porównawczego z innymi głośnikami wedlug DOKŁADNIE tych samych kryteriów i warunków pomiaru.

Mam nadzieję, że nie jestem odbierany zbyt agresywnie i nie mam tutaj zamiaru NIKOGO przekonywać do jakichkolwiek konkretnych rozwiązań a jedynie obronić stawiane przeze mnie i poparte dość solidną argumentacją tezy.

Pozdrawiam serdecznie

mzawek

  • 176 / 5922
  • Aktywny użytkownik
01-07-2008, 17:20
Czepili sie wszyscy tej muzyki na zywo (live)  niby koncertowe brzmienie.;-) .
Płyt nie nagrywa sie tak.To ma byc raczej wiernośc z sali prób.Ciekawe ilu z was grało lub było na próbach zespołu jakiegos garazowego ?Takich kolumn nie ma domowego uzytku co by oddały natezenia i energie perkusji lub basu Musi man z jakims lampowym potworem amerykanskim .Wszystko to tylko próba przeniesienia muzyki do domu.Bo zaden głosnik nie zagra jak beben(czesto bebny nie maja wzmocnienia na próbach).Co innego gitary ale tam uzywa sie kilku ,kilkunastu głosników w paczce aby zagrało poteznie.
Dodam jeszcze ze wszytko skrzypi i zgrzyta na takim jamsession.A basy to wszedzie sie rozchodzą a nie dyscyplina na srodku tzw. miejsca odsłuchowego;-).No i chla sie wódę i wtedy jest muzyka rockowa.

Krs47

  • 1037 / 5919
  • Ekspert
01-07-2008, 17:57
Aha jeszcze jedno Lancaster, spójrz sobie na wykres Scana i wyobraź sobie, że wklejony przez ciebie głośnik może (choć nie musi) równie dobrze mieć ten swój cały wykres zaczynający się od czerwonej linii wyznaczającej -40db na pomiarach Zapha. Czy teraz widzisz te nieścisłości i rozumiesz o co mi chodzi?

Krs47

  • 1037 / 5919
  • Ekspert
01-07-2008, 18:17
Ostatni post z mojej strony w kwestii tego wykresu. Moja finalna interpretacja to pogrubione kreski co 10db i cieńsze co 1db. Wynika z tego że wykres harmonicznych zaczyna się od poziomu -30db co wskazuje na BARDZO słaby wynik pomiaru i ekstremalnie wysokie na tle współczesnych głośników znieksztalcenia. Oczywiście mogę się mylić, więc chetnie zobaczę całą fotografię wraz z opisem zamieszczonej na nim i celowo (lub nie) wyciętej podzialki...

rochu

  • 332 / 5889
  • Zaawansowany użytkownik
01-07-2008, 19:01
>> mzawek, 2008-07-01 17:20:38
Ciekawe ilu z was grało lub było na próbach zespołu jakiegos garazowego ?

Sam długo grałem.
Dawno-dawno temu przygarnąłem kilka kapel pod swój dach i użyczyłem im swojego własnego garażu.
Żyłem kilka pieknych lat pośród nieustannych prób i kilku jeszcze przyjemniejszych rzeczy z tym związanych ; )
Wiem co to jest bassss, wiem jaka może być dynamika perkusji, jak powinny brzmiec talerze, jaka jest różnica  miedzy Messa Boogie a Marshalem, etc.
Wiem też że tego nie otrzymam w 100% siedząc u siebie w salonie, ale moge byc bardzo blisko tego - jeżeli sie postaram.

mzawek

  • 176 / 5922
  • Aktywny użytkownik
01-07-2008, 19:36
Moje skromne hifi w temacie rocka to w rzeczywistosci gra jak gówno ani poteznie ani równo ;-)
perka z basem potrafi za to na zywca zwalic z nóg.Wokalista zadko sie przebija i z gitarami bywa rózniscie.A jezeli gitarki elektryczne dobrze nagłosnione to takze graja dosyc nisko i poteznie.Rock na próbie to niskie tony.
I jest tam masa róznych dzwieków (surowych i brzydkich) które audiofilowi nie spodobaja sie.Bo to wszystko z drewna i metalu zrobione i z papieru .
Mozliwe ze głosnik jakis duzy vintage pozwoliłby sie cieszyc sexem i rokendrolem w domu;-)

lancaster

  • Gość
02-07-2008, 00:24
krs, obiecuję podpytac i uzupelnic temat pomiaru. Zapytam o skalowanie W kazdym razie tek jak widzisz -cia charmnniczna nie wybija sie powyżej 1% przy 2,83V/1m. Nie widzialem czegoś takiego w przypadku innych glośników.



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
03-07-2008, 14:35
krs, no i sie wyjaśniło. Do kalibracji jak u Zapha należy dodać 10dB(podziałek)

No to wklejam jeszcze raz:
wynalazek
Seas ER18
Scan Speak 18W

sam oceń ktore glosniki dają zniekształcony dźwięk :))))




\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
03-07-2008, 14:37
....jak dla mnie to 2-ga harmoniczna w wynalazku jest nizsza niz w dwóch obok "hitechach" a 3ciej nawet nie skomentuję :)))
Wszystko po dadaniu na skali wynalazku 10dB


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'