Audiohobby.pl

Technics RS-BX707

RetroTape

  • 462 / 821
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 10:45
Kolega nie może ustawiać tak napięć jak podaje serwisówka, gdyż ma inną kasetę kalibracyjną. Instrukcja podaje 0,4V na wyjściu dla kasety 160nWb/m, a kaseta która jest używana ma 250nWb/m czyli mamy +4 dB, na napięciu powinno być około 0,63-0,65V. Najpierw ustawiamy odczyt do takiej wartości, a potem zapis.

zepter

  • 254 / 870
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 11:42
Czy zamiana kolejności przy kalibracji ( overall gain adjustment z rec cal. adjustment )ma znaczenie czy powinienem jednak wykonać najpierw kalibrację overall gain adjustment a następnie rec cal. adjustment.
Retro Tape napisałeś  że najpierw odczyt i tak zrobiłem .

judasz94

  • 390 / 1122
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 11:47
Powtarzam!. Nie kalibrujemy do wskaźnika wysterowania tylko do wskazań mierników podłaczonych na wyjście magnetofonu a jak mamy taśmę w innej normie to przeliczamy napięcie a nie popełniamy krytyczny błąd ustawiania pod coś co jest wskaźnikiem. Jak masz taśmę na norme 200 to sobie przelicz jakie napięcia powiny być przy normie 160 i już.

Nie zdążyłem napisać całej instrukcji serwisowej do mojego decka który zaprojektowałem i wykonałem ale tam nadmieniłem sposób przeliczania napięć wyjściowych względem normy. Jak będe przy drugim komputerku to to przepiszę tutaj.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

RetroTape

  • 462 / 821
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 12:02
No oczywiście, że nie kalibrujemy do wskaźnika na magnetofonie, to zdjęcie co widać wskaźnik to jak rozumiem potwierdzenie poprawności jego wskazania po ustawieniu napięć, widać na oscyloskopie jest 0,66 V więc ok.

Najpierw wykonuje się Overall Gain, a potem Record Calibration.

AUDIOTONE

  • 9403 / 5849
  • Ekspert
07-06-2022, 20:00
Po przeczytaniu tej walki..... aż ręce opadają co tu się dzieje.... Proszę nie odebrać mojej wypowiedzi źle.

Coś strasznie to idzie... ta kalibracja w obu Technicsach...

1. Masz wymagane kasety pomiarowe do obu. Wobec tego kalibracja przy sprawnym mechanicznie i elektronicznie magnetofonie zajmuje max do 20 minut łącznie ze skosem kalibracją odczytu i zapisu dla każdego rodzaju taśmy.
Strasznie lubicie utrudniać sobie życie ;-)
Po co to przeliczanie z 250 na 160 itp.????

Pierwsze musisz mieć ogarniętą mechanikę czyli (W&F i Azymut)
W telegraficzny skrócie:
1. Odczyt: Masz kasetę z sygnałem Dolby 400Hz więc ustawiasz poziom dolby na pinach scalaków i po kłopocie. Napięcia i która noga są podane w dziale serwisowym. Dla pewności sprawdzasz pułapkę biasową ( jak trzeba regulujesz do najniższego napięcia cewką).

2. Zapis: I za pomocą generatora ustawiasz przykładowo 400Hz dla tzw. "Level" (poziom zapisu i kalibracji 0dB) i 10kHz dla "BIAS" (poziom zapisu i kalibracji -20dB). Sprawdzasz dodatkowo charakterystykę częstotliwościową zapisu by poszczególne (kilka od 400Hz do 12kHz) częstotliwości były równe w obu kanałach i mieściły się w krzywej zawartej w serwisówce.

I po kłopocie nic więcej. W drugim Technics-ie to samo już nie będę pisał dwa razy....

Jak masz jakieś pytania to pytaj ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 462 / 821
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 20:23
No tak, tylko warto zauważyć, że w instrukcji serwisowej do Technicsów nie ma opisanego ustawienia poziomu wyjściowego przy pomocy kasety Dolby. Skoro nie ma, to ktoś musi to w prosty sposób wytłumaczyć i pokierować gdzie są opisy scalaków i co po kolei bezpiecznie zrobić. Dotykanie scalaka podczas pracy urządzenia jest nieco bardziej niebezpieczne niż odtwarzanie kasety, dlatego osoby bez wprawy powinny raczej robić to co zaleca producent.

Opisana procedura ustawienia Playback Gain przy pomocy kasety serwisowej z sygnałem 315 Hz poziomu jest wystarczająco dokładna do zastosowań domowych. Jeśli osoba się dopiero uczy powinna poznać najpierw ten sposób regulacji, przynajmniej ja tak uważam.

zepter

  • 254 / 870
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 20:32
Dziękuję. Wrócę z pracy to dokładnie przestudiuje to co napisaliście. Dziękuję za wyrozumiałość.
Audiotone masz rację że można szybciej to skalibrować ale jest jakiś problem z kaseta od azymutu która zanieczyszcza mi głowice. Opisałem to w poście od RS 626.

judasz94

  • 390 / 1122
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 21:01
zanieczyszcza mi głowic

Puść ją na jakimś innym decku od początku przewiń i jeszcze raz. Co ma odpaść odpadnie
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

AUDIOTONE

  • 9403 / 5849
  • Ekspert
07-06-2022, 21:19
No tak, tylko warto zauważyć, że w instrukcji serwisowej do Technicsów nie ma opisanego ustawienia poziomu wyjściowego przy pomocy kasety Dolby.
Akurat do Technicsów nie ma, ale w innych magnetofonach jest i upraszcza to ogromnie kalibrację.

Skoro nie ma, to ktoś musi to w prosty sposób wytłumaczyć i pokierować gdzie są opisy scalaków i co po kolei bezpiecznie zrobić.
Opisałem to dokładnie co i jak robić w temacie o pomiarach napięcia wyjściowego na układach Dolby.

Dotykanie scalaka podczas pracy urządzenia jest nieco bardziej niebezpieczne niż odtwarzanie kasety, dlatego osoby bez wprawy powinny raczej robić to co zaleca producent.

Bez przesady, nie popadajmy w paranoje. Ustawiłem tak dziesiątki jak nie więcej magnetofonów i było dobrze ;-)

Jeśli osoba się dopiero uczy powinna poznać najpierw ten sposób regulacji, przynajmniej ja tak uważam.

Właśnie owszem i powinna się uczyć metody prostszej do wykonania za pomocą jednej kasety. A mając oscyloskop i prosty multimetr to już w ogóle kilka ruchów i magnetofon skalibrowany.

Nie wiem dlaczego tak sobie utrudniacie kalibrację... przecież to żaden problem jak mamy kasety serwisowe i przyrządy pomiarowe.
Zresztą kolega @zepter zrobi jak uważa, będzie to jego wybór. Ma metody do wyboru ;-)
« Ostatnia zmiana: 07-06-2022, 21:50 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

RetroTape

  • 462 / 821
  • Zaawansowany użytkownik
07-06-2022, 21:54
Myślę, że nikt specjalnie nie utrudnia sobie życia, w tym przypadku robimy zwyczajnie według wskazań producenta. Dla mnie, nie ma nic trudnego w regulacji kasetą Level, przeliczyć poziomy i napięcia można w kalkulatorach internetowych :)

Temat o działaniach na scalakach jest super, bardzo przydatny, może jednak nie starczyć do zrozumienia wszystkich czynności. Łatwo choćby o pomyłkę w numeracji nóżek. Ostatnio pytałem też Ciebie czy ma był włączony przycisk Dolby w magnetofonie, bo niektóre kasety podają taką informację. Odpowiedziałeś, że będzie to w instrukcji serwisowej, a tutaj wiadomo jak jest, nic nie ma. Mogłoby się też przydać jak bezpiecznie wykonać pomiar, bo trzeba być jednocześnie podłączonym pod scalak i kręcić potencjometrami. Dlatego moim skromnym zdaniem są pewne utrudnienia, przynajmniej dla kogoś kto nie ma wprawy.

Nawiasem mówiąc, ostatnio działałem z magnetofonem Yamaha KX-530, tam też nie ma ani słowa o nastawach kasetą Dolby.
« Ostatnia zmiana: 07-06-2022, 21:58 wysłana przez RetroTape »

artekk

  • 1694 / 5896
  • Ekspert
08-06-2022, 00:21
RetroTape, wybacz, ale droczysz się dla hecy, czy poważnie piszesz ?

Każdy magnetofon z układem dolby na pokładzie ustawisz w kilka minut taśmą Dolby Level, bez żadnego przeliczania etc.
Czy trzeba być elektronikiem z 20 letnim stażem, by przypiąć sondę z krokodylkiem do masy, następnie jedną ręką dotknąć odpowiedniej nóżki scalaka drugą sondą i drugą ręką pokręcić czym trzeba ?
Nóżki układów są przeważnie ponumerowane na PCB, czasami w serwisówce, zawsze można ściągnąć też notę aplikacyjną.

Jeśli chcesz robić ściśle wg wskazań producenta, to musisz użyć taśmy QZZCFM ? Posiadasz taką ? Taśma Dolby Level niedobra, ale taśma nagrana nieodpowiednim strumieniem względem serwisówki, której odczyty należy przeliczać już ok ?
Żeby ustawiać wg instrukcji serwisowej trzeba najpierw ją przeczytać. Zarzucasz Wojtkowi, że nie ma informacji w serwisówce dot. włączenia Dolby podczas pomiarów, o czym zapewniał, a to poniżej przepraszam to co niby jest ?
Analogowa Grupa Wywrotowa. Arturo

RetroTape

  • 462 / 821
  • Zaawansowany użytkownik
08-06-2022, 08:36
Dobrze, niech kolega robi tak jak chce. Zwyczajnie widziałem w temacie o Dolby jakie wystąpiły problemy (choćby z lokalizacją nóżek) i o tym piszę. Nadal uważam, że to bardziej niebezpieczna metoda niż przy pomocy kasety Level. Rzeczywiście nie zauważyłem informacji o wyłączeniu Dolby w instrukcji, skoro nie było metodyki z kasetą Dolby, uznałem że nie będzie takiej informacji.

Postępuję jak w instrukcji jeśli chodzi o metodykę pomiarów, czyli kalibrację kasetą Level, tak prostą czynność jak przeliczenie napięć w odniesieni do strumienia pomijam. Ale masz rację, aby zgodność była w 100% powinno się użyć kasety QZZCFM, tylko jest ona nieosiągalna.

Dziwi mnie po prostu, że tak bardzo krytykowana jest metoda z instrukcji serwisowej, a polecana kasetą Dolby. Jedna i druga jest prawidłowa. Wybór należy do osoby, która dokonuje regulacji.

edit:
tak sobie jeszcze myślę, że informacja o wyłączeniu Dolby, którą zaznaczyłeś w instrukcji dotyczy pomiarów, które zostały opisane, a nie tego którego nie ma przy użyciu kasety Dolby, w tym przypadku mogłoby być inaczej
« Ostatnia zmiana: 08-06-2022, 08:57 wysłana przez RetroTape »

chorazy3

  • 1490 / 1613
  • Ekspert
08-06-2022, 09:05
Metoda ustawiania poziomu Dolby na wyjściu decka line out jest przede wszystkim mniej dokładna od mierzenia na scalaku Dolby. Po drodze różne komponenty mogą to napięcie zmieniać. Do tego dochodzi przeliczanie, co dalej zwiększa margines błędu.

Część producentów, którym zależy na dokładności, instaluje specjalne punkty testowe (TP) na płycie głównej, które idą bezpośrednio od odpowiedniego pina scalaka Dolby, a Dolby podawało napięcia referencyjne dla danego układu zawsze dla kasety testowej 200nWb/m.

Poza tym jest to po prostu wygodniejsze, jedna kaseta testowa (200nWb/m) i dane z noty serwisowej danego scalaka z wartością napięcia referencyjnego, załatwia wszystkie magnetofony, różnych producentów. Bez kombinowania.

Edit.
Jeszcze nie spotkałem magnetofonu, który wymagałby załączenia Dolby na czas ustawienia poziomu referencyjnego, więc raczej zawsze ustawiamy w pozycji Off. No i które Dolby należałoby wtedy załączyć B, C czy może S?:)
« Ostatnia zmiana: 08-06-2022, 09:08 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

RetroTape

  • 462 / 821
  • Zaawansowany użytkownik
08-06-2022, 09:13
Edit.
Jeszcze nie spotkałem magnetofonu, który wymagałby załączenia Dolby na czas ustawienia poziomu referencyjnego, więc raczej zawsze ustawiamy w pozycji Off. No i które Dolby należałoby wtedy załączyć B, C czy może S?:)
Modulacja w sygnale 400Hz kasety Dolby służy do rozpoznawania typu systemu, niektóre kasety są po prostu opisane jako Dolby-B tak jak Unitra, inne mają informacje aby włączyć konkretny system, zazwyczaj B.

AUDIOTONE

  • 9403 / 5849
  • Ekspert
08-06-2022, 10:49
Kalibrujemy tutaj magnetofon Technics-a nie magnetofon zrzeszenia Unitry. Polskie serwisówki miały zazwyczaj inne zalecenia odnosnie pomiarów przy włączonym układzie Dolby. Koniec rozważań, wróćmy do Technics-a 707.  Proszę trzymać się tematu.
« Ostatnia zmiana: 08-06-2022, 10:51 wysłana przez AUDIOTONE »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.