Audiohobby.pl

Pass DIY

jacekw

  • 105 / 5904
  • Aktywny użytkownik
17-03-2008, 20:50

Temat klocków Passa powinien i musi znaleźć się w DIY
Na początek nieśmiertelna konstrukcja Aleph 5, wykonanie zajęło trochę czasu, elektronika w alephie jest prosta i łatwa do wykonania, problem to radiatory i obudowa.
Poniżej konstrukcja wykonana na płytkach Foksika z AS, rezystory precyzyjne Elpod, kondensatory w zasilaczu to Mallory 200 000 uF na gałąź, na płytkach Panasonic FC, transformator Telto 800 VA po drobnych modyfikacjach,
Obudowa wykonana z aluminium 8 mm, radiatory to profil RF 350 mm z Dacpolu 4 szt anodowane,waga całości imponująca ;-)
temperatura obudowy 55 stopni po nagrzaniu
jacekw

stmaniak

  • 42 / 5905
  • Użytkownik
17-03-2008, 21:17
jak zachowuje sie trafo ?
u mnie telto w wersji audio 300w troszke brumi ;-(

Bruce

  • 559 / 5901
  • Ekspert
17-03-2008, 21:51
200 000 uF na gałąź WOW... a w oryginale ile było?
________
mniam...
________
mniam...

jacekw

  • 105 / 5904
  • Aktywny użytkownik
18-03-2008, 00:11
w oryginalejeśli dobrze pamiętam było ok.80 000 uF, niestety było to 6 sztuk kondensatorów, które nie zmieściły się do docelowej obudowy, 200 000 pasują jak ulał :-)
trafo telto trochę brumi, niesłyszalnie po zamknięciu obudowy i zalaniu środka żywicą
przydźwięk minimalnie słyszalny w głośnikach, niestety nie zastosowałem się do rady Nelsona - trafo won od elektroniki na trzy stopy !
jacekw

ahaja

  • 513 / 5905
  • Ekspert
18-03-2008, 00:57
80 kuF to mam na kanał w pre phono .... :-))))

jacekw

  • 105 / 5904
  • Aktywny użytkownik
24-03-2008, 18:22
Pass 5 skończony! zamontowałem dodatkowo układ zabezpieczenia i opóźnionego załączania głośników, pokrywa przykręcona czas na następny klocek P1.7 i PVC
jacekw

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
24-03-2008, 19:15
jackew,

Jakie są orientacyjne koszty wykonania takiego Alepha 5 jakiego zrobiłeś ?

jacekw

  • 105 / 5904
  • Aktywny użytkownik
24-03-2008, 19:59
Ceny orientacyjne, nie pamiętam dokładnie
1.radiatory 480 zł, anodowanie 60 zł, frezowanie 150 zł
2.transformator telto 300 zł
3.elektronika 250 zł
4.płaskownik miedziany pod tranzystory 100zł
5.blacha na obudowę ok 400 zł, frezowanie otworów wentylacyjnych 100 zł
6. gniazda 60 zł
plus dużo innych rzeczy których cen nie pamiętam np. śruby do montażu zamawiane w hurtowni paczkami po 100 szt, użyłem może 10 szt, frezy które zjechałem przy obróbce aluminum itp
najgorsza jest obudowa, wszystkie blachy ciąłem pilarką tarczową z tarczą do aluminium, a następnie frezowałem krawędzie zwykłą frezarką górnowrzecionową z frezem palcowym, radiatory zamawiane  w sklepach są przycięte z dokładnością fatalną, odchyłki od docelowego wymiaru 2-3 mm, znalezienie frezera który będzie bawił się z radiatorami graniczy z cudem, kolega obrabiał mi radiatory po znajomości, klął i frezował cały dzień, zmieniając frezy, głowicę i przezbrajając maszynę, wiercenie otworów wykonywałem sam wiertarką na stojaku, jedyną rzeczą jaką zlecałem przy obudowie jest obróbka chemiczna aluminium, z grubsza koszt to 2000 zł i mnóstwo własnej pracy, ale cieszy :-)

jacekw

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
24-03-2008, 20:09
>> jacekw, 2008-03-24 19:59:44

Dzięki.

daru

  • 61 / 5905
  • Użytkownik
02-08-2009, 12:23

>> jacekw, 2008-03-18 00:11:34
w oryginalejeśli dobrze pamiętam było ok.80 000 uF, niestety było to 6 sztuk kondensatorów, które nie zmieściły się do docelowej obudowy, 200 000 pasują jak ulał :-)
trafo telto trochę brumi, niesłyszalnie po zamknięciu obudowy i zalaniu środka żywicą
przydźwięk minimalnie słyszalny w głośnikach, niestety nie zastosowałem się do rady Nelsona - trafo won od elektroniki na trzy stopy !


Właśnie kończę Aleph 5,mam wszystko co niezbędne do złożenia wzmaka prócz obudowy.Zajmę się tym na jesień.
jacekw, radzisz żeby trafo włożysz do osobnej obudowy?

Molibden

  • 1906 / 5905
  • Ekspert
03-08-2009, 01:03
Można dać metalową przegrodę bo przy tych prądach puszka chyba odpada.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

freeman

  • 12 / 5560
  • Nowy użytkownik
16-09-2010, 22:06
Dzisiaj przerabialiśmy temat z pewnym passem dokładnie to aleph 5.
Sytuacja wyglądała następująco: siadam puszczam płyte słucham. Mija kilkanaście sekund rozwija się akcja coraz więcej instrumentów później wchodzi wokal itp. Słucham dalej poprawiam się na wersalce. Z dźwiękiem jest coś nie tak. Wokal dziwnie schodzi się do prawej kolumny. Przysuwam głowę  kilkadziesiąt centymetrów do przodu w stronę bazy i co słyszę? jest jeszcze gorzej bo wokalista wlazł na prawą kolumnę! Odchylam głowę na poprzednie miejsce - jest troche lepiej ale nie tak jak powinno być. Stereofonia dziwnie zaburzona nie ma dokładniej ostrości lokalizacji. Wszystko co powinno być na środku przesuwa się w prawo. Wokal jest czasem dziwnie słyszalny jakby z 2 miejsc jednocześnie Puszczam następny utwór... Dziwnie niektóre instrumenty słychać jakby przez bazą z poza zewnętrznych stron głośników. Czy jest zimny czy ciepły tak samo.

Przestawiliśmy kolumny prawa z lewą i nic dalej to samo. Później sprawdziliśmy 2 inne pary kolumn  i 3 -4 inne źródła w konfiguracji z preampem i bez niego... bez zmian dalej to samo
Wychodzi z tego ze końcówka coś miesza i zniekształca. Co się z nią porobiło? Szkoda ze nie mamy innego wzmacniacza aby się upewnić na 100% że to wina końcówki.

Nie myśląc wiele puściłem z komputera na nią sinusa o różnych częstotliwościach. Zmierzyliśmy wzmocnienie obu kanałom wykorzystując miernik uniwersalny. Okazuje się że kanały grają super równo. Wzmocnienie wyszło dokładnie 10 razy dla każdego.
W takim razie co jest grane.. myślimy zniekształcenia fazowe ?
W domu komputer zintegrowana dźwiękówka i real time analyser RAL v 5. Pod linie wejściowa podłączone przez rezystory wyjście pasa. Pomiar zaczęliśmy tak jak umieliśmy od małych sygnałów żeby nie przesterować wejścia. I niewiele z tego się dowiedzieliśmy. Ani jeden ani drugi nie jest elektronikiem. Pomiar pasma przenoszenia wyszedł jednakowo dla obu kanałów. Później daliśmy na generatorze kilka częstotliwości od 1kHz zaczynając i obserwując na oscyloskopie wyniki. Widać ładnie dwa przebiegi. Po dobraniu skali/rozdzielczości widać że nie ma przesunięć fazowych między kanałami.

Jedyna różnica jaka była widoczna to amplituda dodatniej połówki sygnału była minimalnie większa dla jednego kanału. Mam na myśli to że sinus nie był super symetryczny względem poziomej osi. Ujemne polówki sinusa były już zdecydowanie lepiej zgodne. Ich amplitudy bardziej równe niż dla dodatnich. Nie wiem czy tu jest właśnie problem czy to tylko zniekształcenia karty dźwiękowej?

Czy takie pomiary kompem i tym softem maja się jakoś do rzeczywistości? Kiepska karta wprowadza tu zniekształcenia spore. Pewnie lepszy byłby profesjonalny sprzęt do takich pomiarów?Nie znamy się na tym. Pewnie w najbliższym czasie pewnie będzie wszystko rozkładane i luty poprawiane. Nic więcej nie mogę z tym zrobić, nie znam się lepiej.
Poradzicie coś?

Molibden

  • 1906 / 5905
  • Ekspert
19-09-2010, 00:59
Jedna poółwka sinusa może wyglądać na większą ze względu na DC offset. Natomiast jakakolwiek ich asymetria kształtu musi wyjść jako zniekształcenia w pomiarze FFT sygnału.
Opisywany efekt dźwiękowy może dotycznyć np. odwróconej polaryzacji średniotonowca lub wysokotonowca w jednym głośniku albo jakiegoś błędu w zwrotnicy.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!