Audiohobby.pl

Alternatywa metoda ustawienia prędkości i skosu.

pień

  • 2243 / 1037
  • Ekspert
04-01-2024, 12:35
Moi drodzy :)
 Kasety serwisowe to temat rzeka, jest jednak jedna którą możemy wykonać samodzielnie :)   Być może już tutaj jest przytoczona metodologia jak to zrobić ale ja nie widziałem :)   Bardzo wątpię żeby to przeszło koło oczu i bym tego nie zauważył.
     
Ustawienie skosu na słuch :)    Precyzyjnie- jest możliwe przy odpowiednim podejściu do problemu.   Jak to najczęściej bywa genialne pomysły są niezwykle proste i ten również jest taki.
  Nie ja to wymyśliłem  a kolega z forum >Elektroda
Parę dni temu trafiłem na jego wątek ,   napisałem do niego z prośbą o zamieszczenie u nas.   Odpowiedzi nie otrzymałem i w pewnym sensie >ryzyk-fizyk  :)    Ponieważ jego wątek w sprawie ustawiania skosu z audio plikiem jego autorstwa  jest >Jawny---   czyt.  nie wymaga logowania żeby przeczytać to zakładam że jednak nie będzie miał pretensji że przytoczę tutaj.  Zaskoczyło mnie również że przeszedł bez echa i nie ma nawet jednej odpowiedzi.
hmmmmm

 Cytuję całość postu :
Dostępność taśm testowych jest obecnie mocno ograniczona. Kiedyś opracowałem sygnał testowy, który w prosty sposób pozwala skopiować ustawienia magnetofonu wzorcowego (skos głowic i prędkość przesuwu taśmy). Należy na nim nagrać sygnał z załącznika. Następnie w magnetofonie, który mamy zamiar wyregulować, należy odtworzyć ową taśmę zwierając oba kanały dźwięku. Jeśli nie ma takiej możliwości na panelu magnetofonu bądź wzmacniacza, trzeba użyć monofonicznego kabla połączeniowego (korzystającego z obu kanałów) albo zewrzeć ze sobą wyjścia w gnieździe liniowym bądź słuchawkowym. Kręcąc śrubą regulacji skosu głowicy należy maksymalnie wyciszyć szum.

Po usunięciu szumu można usłyszeć sinusoidalny ton o częstotliwości 440 Hz, który pozwoli ustawić szybkość przesuwu taśmy. Można to zrobić za pomocą częstościomierza albo na słuch, używając kamertonu bądź cyfrowo wygenerowanego tonu.

Dobrym zwyczajem będzie nagranie takiej taśmy także przed regulacją, by móc powrócić do ustawień wcześniejszych.

Sygnał zawiera szum różowy o poziomie -3 dB, w kanale lewym odwrócony w fazie sygnał z kanału prawego, zmiksowany z tonem sinusoidalnym 440 Hz o poziomie -20 dB


link do posta :
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3582401.html#17964719
   tam jest również plik do pobrania

  Tak więc czytający wiedzą o co chodzi.     Ja już przerobiłem ten genialny pomysł, działa znakomicie !
Jeżeli pośród nas znajdzie się jakiś procą karmiony który zacznie gardłować że to : lipa-tak się nie robi-bluźnierstwo  itd...   To niech sobie odpuści ze dwa dni, do chwili zrozumienia o co chodzi :)



  Prywatnie to już jest dla mnie :   Sygnał testowy Janko
:)


ed:   Trochę bawię się dalej sygnałem  Janko i mam pewne spostrzeżenia.  Może coś źle interpretuję, tak więc konstruktywne uwagi wskazane :)
     To kołysanie które słyszałem =  krzywa kaseta - hehehe  >  trzeba lepszą mechanicznie.
     Po drugie ten sygnał jest także odrobinę przydatny do określenia czy >wysokość<  głowicy jest dobra (zgodna z magnetofonem wzorcowym)
      Jeżeli szum pomimo starań nie milknie przy idealnie utrafionym położeniu skosu oznacza że głowica jest za wysoko-  lub za nisko :)
 Od wielkiej biedy da się usłyszeć po przełączeniu na stereo  w którą stronę kręcić.  Jeżeli głośniejsza jest lewa kolumna to głowica jest za nisko.   Jeżeli prawa to za wysoko oczywiście :)
   
« Ostatnia zmiana: 04-01-2024, 13:32 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
04-01-2024, 14:11
Dałem osobny temat. By nie mieszało się z kasetami serwisowymi.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
04-01-2024, 14:32
Taaas, odkąd robie gmeranie tyko na przyrządach to na uszy nie i kaseciaki mają ten sam idealny skos.
Nasze uszy mają tolerancje, nie wychwycą różnic paru mV, tak jak i wskaźniki.
Nie jestem tam zarejestrowany, wyślij mi plik na PW chętnie sprawdzę jak się uporam z Sony.

A no i najpierw trza mieć kaseciaka wzorcowego, a nie jakiegoś tam, a na wzorcowym można też i inne sygnały nagrać przydatne do serwisowania.....
 

pień

  • 2243 / 1037
  • Ekspert
04-01-2024, 16:01
Taaas, odkąd robie gmeranie tyko na przyrządach to na uszy nie i kaseciaki mają ten sam idealny skos.
Nasze uszy mają tolerancje, nie wychwycą różnic paru mV, tak jak i wskaźniki.
Nie jestem tam zarejestrowany, wyślij mi plik na PW chętnie sprawdzę jak się uporam z Sony.

A no i najpierw trza mieć kaseciaka wzorcowego, a nie jakiegoś tam, a na wzorcowym można też i inne sygnały nagrać przydatne do serwisowania.....

To do mnie?
  No nie wierzę, poważnie.   Ale niech stracę .
    Po pierwsze niczego nie wyślę bo wszystko co trzeba jest w linku który podałem w pierwszym poście- wystarczy kliknąć i jest to nawet mniej roboty niż odebranie PW.    Jeżeli nie załapałeś że sygnał testowy jest sam w sobie >miernikiem<
 którego nie każdy miłośnik magnetofonu posiada w klasycznej wersji  to odpuść-  przemyśl i napisz za dwa dni.
     Wzorcowy magnetofon to który?    Wymienialność kaset pomiędzy nami nie istnieje  i może być np. u mnie czy u kogokolwiek innego ten który my uznamy za najlepszy
 howgh

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
04-01-2024, 16:08
no to nie, ja się nie będe rejestrował tam .
Nie to nie .
3 lat temu zrezygowąłem z ustawień na uszy, pomiary to pomiar,y okazało się że jak ustawiałem na uszy to potem na pomiarach trzeba było ustawiać bo były różnice.
I tyle w moim przypadku a robię to nie tylko dla siebie, dzięki temu nawet na walkmanach idzie równo.
Ale se każdy robi jak chce, nawet kota można ściskać i mierzyć poziom wytrzeszczu.

pień

  • 2243 / 1037
  • Ekspert
04-01-2024, 16:48
  No tak, na elektrodzie wymagana reCAPTCHA, byłby kłopot.
W tym akurat niepotrzebna ale niech ci będzie


Dałem osobny temat. By nie mieszało się z kasetami serwisowymi.
  Dzięki :)   Dobry pomysł. Nie byłem pewien czy warto mnożyć tematy,
 Powinienem to wcześniej napisać ale siły przyrody mnie rozproszyły.

Wojciech7

  • 1502 / 1101
  • Ekspert
04-01-2024, 17:57
  No tak, na elektrodzie wymagana reCAPTCHA, byłby kłopot.
W tym akurat niepotrzebna ale niech ci będzie

Dałem osobny temat. By nie mieszało się z kasetami serwisowymi.
  Dzięki :)   Dobry pomysł. Nie byłem pewien czy warto mnożyć tematy,
 Powinienem to wcześniej napisać ale siły przyrody mnie rozproszyły.

Co znaczy słowo- reCAPTCHA-?

RetroTape

  • 454 / 810
  • Zaawansowany użytkownik
04-01-2024, 19:43
Od 14:45 ...

pień

  • 2243 / 1037
  • Ekspert
06-01-2024, 02:43
Autor sygnału który ja nazwałem   >Janko<
  Odpowiedział :)
Podrzucił jeszcze dwa przydatne linki :

https://archive.org/details/kompilacja-testowa-adam-smialek

https://archive.org/details/kaseta-demonstracyjna-adam-smialek