Audiohobby.pl

Silnik -EG-530AD-2B

Wojciech7

  • 1502 / 1101
  • Ekspert
17-10-2021, 21:10
Przestał działać silnik w magnetofonie Pionieer CT 449.Zakupiłem w  sklepie zamiennik, nie na "alegroszu" i zagranicznych sklepach.Po 2 dniach już był.Czas na  wymianę.Dwa śrubokręty, lutownica, wygodny stół, dzienne  światło oraz pinceta. Po rozkręceniu magnetofonu(było trochę śrubek różnych) i wyjęciu całego mechanizmu wymieniłem silniczek.Przylutowałem druciki biegunowe do nowego silniczka(cyna stare zapasy z NRD z dodatkiem ołowiu). Przed złożeniem całości chwila prawdy-silnik działa,magnetofon normalnie odtwarza kasetę.Składanie już tak szybko nie poszło, złożenie mechanizmu magnetofonu z  drzwiczkami do obudowy trochę czasu zajęło , ale obyło się bez narzędzi agresywnych:))). Czas na sprawdzenie prędkości przesuwu taśmy. Komputer, program kaseta z  sygnałem włączona-obroty 3151-szok!!! Magnetofon złożony-czas na pomęczenie go nagrywanie/odtwarzanie-kaseta C90.Nic nie zwalnia, silnik cicho mruczy magnetofon naprawiony.Stary silnik rozebrałem-nie było  łatwe ale się udało- jest widoczny na  zdjęciu- czemu stał się niesprawnym- nie wiem? Naprawa zakończona sukcesem.

SłuchaczX

  • 41 / 898
  • Użytkownik
09-12-2021, 16:19
Wojtku7, w sprawie nie działającego silnika.
Sprawdź: czy uzwojenia nie mają przerwy, czy szczotki są całe, czy komutator nie ma zwarć.
Jeżeli chodzi o układ elektroniczny to może pojawił się jakiś zimy lut.
Przy okazji czy możesz zrobić lepsze i większe zdjęcie elektronice?

Chciałem dodać, że taki sam silnik kupiłem u tego samego sprzedawcy do Sony TC-K670 ;-). Niestety nowe silniki nie mają ekranu magnetycznego więc trzeba przekładać ze starego - o ile się go ma.

Wojciech7

  • 1502 / 1101
  • Ekspert
09-12-2021, 17:14
Wojtku7, w sprawie nie działającego silnika.
Sprawdź: czy uzwojenia nie mają przerwy, czy szczotki są całe, czy komutator nie ma zwarć.
Jeżeli chodzi o układ elektroniczny to może pojawił się jakiś zimy lut.
Przy okazji czy możesz zrobić lepsze i większe zdjęcie elektronice?
Chciałem dodać, że taki sam silnik kupiłem u tego samego sprzedawcy do Sony TC-K670 ;-). Niestety nowe silniki nie mają ekranu magnetycznego więc trzeba przekładać ze starego - o ile się go ma.
Jutro podeślę duże zdjęcie. Dzięki za  wskazówki co do starego silnika-jak będzie wolna  chwila posprawdzam go.

Wojciech7

  • 1502 / 1101
  • Ekspert
10-12-2021, 13:12
Zdjęcia wnętrza silnika 6S2LK-DC12V-SINGAPORE

SłuchaczX

  • 41 / 898
  • Użytkownik
10-12-2021, 14:34
Wojtku7, elektronika wydaje się OK, nie widzę zimnych lutów. Zostaje komutator/szczotki i uzwojenia wirnika.
Ciekawy jestem co spowodowało uszkodzenie.

Ja też będę niedługo wymieniał mój silnik na nowy. Ten stary działa ale łożysko ma tak wytarte, że jak chodzi bez paska to wyje bez opamiętania. Luzy są bardzo wyczuwalne przy poruszaniu ośką.

Wojciech7

  • 1502 / 1101
  • Ekspert
10-12-2021, 14:55
Wojtku7, elektronika wydaje się OK, nie widzę zimnych lutów. Zostaje komutator/szczotki i uzwojenia wirnika.
Ciekawy jestem co spowodowało uszkodzenie.

Ja też będę niedługo wymieniał mój silnik na nowy. Ten stary działa ale łożysko ma tak wytarte, że jak chodzi bez paska to wyje bez opamiętania. Luzy są bardzo wyczuwalne przy poruszaniu ośką.
Zwalniał i piszczał- myślę że to bardziej mechanika.... Oglądałem szczotki nic nie prószone nie wytarte, komutator ma ślady używania ale nie całkiem powycierany, uzwojenie silnika wygląda dobrze brak spalonego połączenia. Zresztą mam  drugi nowy silnik na  zapas jakby co kupiony w tamtym sklepie. Nowy śmiga jak szalony i musi wytrwać 50 lat nie ma  zmiłuj się:)))

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
10-12-2021, 21:18
zwalniał i piszczał.......... daj kropelkę oliwy na łożyskowanie zewnętrzne, czyli tam gdzie wystaje ośka.
Sprawdź w tym miejscu czy nie ma luzu w pozycji jak był zamontowany i w kierunku naciągu paska .
Pasek może spowodować że w tym miejscu to łożyskowanie się wyciera, można obrócić silnik o pewien kąt i jechać dalej.

Sorki. doczytałem powyżej że miał luz, ok wymiana n nowy, ze starego zrób se wiatraczek na upały.....

Wojciech7

  • 1502 / 1101
  • Ekspert
10-12-2021, 21:54
Byłby wiatraczek z sigapore to jest coś-poszukam w necie skrzydeł bo bez tego nie będzie wiatraczka.Ewentualnie mógłby chłodzić jakiś audiofilski sprzęt też:)))

Hammer

  • 4686 / 2300
  • Ekspert
10-12-2021, 22:25
Pamiętam z dawnych czasów  jak niczego nie było tylko ocet w Tesco....... to z takich silniczków robiło się wiertareczki modelarskie

yesther

  • 14 / 571
  • Nowy użytkownik
08-11-2022, 08:39
Witam, poszukuję silniczka do kapstanów, czy wszystkie EG-530AD dostępne na Allegro czy sklepie North.pl za parenascie, góra 20 zł - mają możliwość regulacji prędkości?

AUDIOTONE

  • 9397 / 5839
  • Ekspert
08-11-2022, 08:43
Witam, poszukuję silniczka do kapstanów, czy wszystkie EG-530AD dostępne na Allegro czy sklepie North.pl za parenascie, góra 20 zł - mają możliwość regulacji prędkości?
Tak.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.