Audiohobby.pl

Nakamichi BX-150E

Hammer

  • 4693 / 2310
  • Ekspert
19-01-2023, 12:20
150 to najwyższy model 2 głowicowy z tej serii, czyli Top 2 head !

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-01-2024, 01:37
Ja to jestem w ciągu grzebania we wszystkich magnetofonach po kolei :)
  Dzisiaj padło na małego Nakamichi.
   Trochę boleści mu się nazbierało bo idler się rozleciał ale już gotowe.  Jakiś czas temu ten skurczybyk wciągnął mi taśmę.  Potem zdarzyło mu się ponownie :(   Przy czym skutecznie zniszczył jeszcze jedną taśmę -chociaż jej nie wciągnął<>wyciągnął.   Po prostu zdrowo pogiął po krawędzi.   Coś tam mi podpadało bo szurało od czasu do czasu ale olałem-  błąd.
  Winna była rolka dociskowa- zły profil-  rolka bez luzu na osi i kończyło się >koszeniem taśmy<   :(   Dzisiaj dorobiłem nową oponkę i udało się ustawić prowadzenie taśmy na ideał.   
No ale przy okazji tego grzebania postanowiłem zrobić całkiem na tip-top.  Okazało się że brakowało pod prawą osią nawijania takiej podkładki która wypycha oś do przodu-   w efekcie tam trochę tarło-  dorobiłem cholerną sprężynkę i grzebię dalej :)
   Bardzo ale to bardzo zaskoczył mnie całkowity brak hamulca po stronie odwijania taśmy.     Tak więc taśma od strony zdającej idzie tylko z takim hamowaniem jakie robi sama kaseta-  czyli generalnie bez jakiegokolwiek naciągu.   Ile potrafi hamować sama kaseta ?
Prawie nic jeżeli dobra hehehehe.    Sam mechanizm to taka bieda Sankyo  -   za biedna jak na moje.   Niestety hamulca luzem od Sankyo nie posiadam -  wyciągać z innego magnetu nie będę przecie.
 Popatrzyłem co tam w szufladzie i nawinął się bardzo ładny hamulec na pasek z jakiejś Aiwy  :)     Jutro walnę przeróbkę i go wstawię-  tym bardziej że w oryginale na oście jest odpowiednie miejsce na ten pasek od hamulca-  jak we wszystkich Sankyo które widziałem w swoich magnetofonach.     

Hammer

  • 4693 / 2310
  • Ekspert
11-01-2024, 08:26
Może i tak, ale rolka ma rowek pod gumke od licznika, większość kaseciaków ma rolki takie same po co robić dodatkową produkcje.
Tan brak czy też z hamulcem może być związane z naciągiem prawej rolki i dociskiem do osi capstana.
Warto podczas przeróbek mierzyć W&F bo można przedobrzyć

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-01-2024, 09:43
Wiesz-  wybacz ale wszystkie Sankyo jakie mam w domu mają hamulec po lewej stronie.  I ta taśma co się odwija to nie pełza jak chce kompletnie jak szmata.   To są takie bardzo delikatne hamulce-  kilka gramów zaledwie  ale zdecydowanie polepszają warunki pracy dla taśmy.   Skoro w Sankyo to dali to nie zamierzam odpuścić.  Przypuszczam że mają też wpływ na jakość nagrywania bo przynajmniej taśma dolega równo do głowicy kasującej.   Ustabilizuje też dodatkowo taśmę przed głowicą odczytującą-  tutaj cudów nie ma-  tam gdzie porządnie wszystko to tak właśnie jest zrobione.

Jakiś tam związek będzie miało , przynajmniej w trakcie przewijania np.    Tzn. mam nadzieję że troszeczkę spowolni proces bo silnik przewijania ma w/g mnie bardzo duży nadmiar mocy.   Taśmę przewija bardzo szybko z >gwizdem< z bardzo wyraźnie zaznaczoną tendencją do tzw.  jak mówią mechaniole >rozbiegania,  gdy taśma już się kończy to walnie tak że mało jej nie urywa-  prawie podskakuje cały magnetofon.   Tak jakby do kaszla wstawił silnik od Porsche :)
  Najszybsza przewijarka kaset w domu hahaaha.   Drugi szybki za nią to chyba dopiero do połowy dojdzie gdy Nak już skończył.
  No ale to chińczyk jest w napędzie to cudów nie ma.  Jeszcze raz przepatrzę w śmieciach i może jakiś delikatniejszy znajdę :)

ed:   W sumie to warto poczytać serwisówkę czasami :)
         Tam jak wół stoi że potek VR601 na płycie głównej to regulator >gazu<  hehehehe   dla silnika przewijania.   Tak więc nie będę szukać innego-słabszego.    A brakująca sprężyna kasująca od osi nawijania to oznaczona nr. 40 w spisie elementów.  No ale już zrobiłem wersję 40a   to spoko :)
« Ostatnia zmiana: 11-01-2024, 11:03 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4693 / 2310
  • Ekspert
11-01-2024, 12:58
Wybaczam.......rób działaj, skorzystamy z tego albo i nie.
U mnie w 150 przewijanie działa kulturalnie, miał już robiony przegląd, ale pewnie wrócę do niego

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-01-2024, 14:31
Nooo- jakoś tam pomału zrobiłem hamulec.   Teraz jeszcze wypucuję ładnie wszystko,  sprawdzę czy sprężynka od regulacji siły hamowania nie jest za słaba i będę powoli składał ten fajny w sumie magnetofonik.
    Myślę że będzie bronił dzielnie imienia firmy :)

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
11-01-2024, 22:38

Hammer

  • 4693 / 2310
  • Ekspert
12-01-2024, 10:55
a przestawiłeś na 240v ?

Jak masz czym pomierzyc to siłe naciągu prawej szpulki.
« Ostatnia zmiana: 12-01-2024, 10:57 wysłana przez Hammer »

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
12-01-2024, 12:29
Hammer -   ty jakiś profesor konstruktor i jedyny budowniczy magnetofonów na świecie jesteś czy co ?   Twoim jedynym chyba celem tutaj na forum jest nieodparta chęć wykazania że ktoś czegoś nie wie-  nie umie tak jak ty-  nie robi tak jak ty i to jest oczywiście źle :)     Żebyś chociaż jeden raz jakąś konstruktywną uwagę napisał-  ale to nie jest chyba możliwe.    Zawsze milion pytań-  o takim poziomie pretensjonalności że ręce opadają -   poważnie.   Na dłuższą metę to jest irytujące jak odmachiwanie się od muchy tse-tse.
  Człowieku-  zrozum w końcu że inni na świecie też mają jakąś wiedzę i nie zakładaj że są debilami.  I nie rób ciągnie podchodów jak czterolatek z piaskownicy tak jak tutaj:   A masz czym zmierzyć?    A masz wiaderko?   A ja mam większe i łopatkę i jestem mądrzejszy.
A umiesz taką babkę z piasku ulepić jak ja?   Pokaż.
     A gdzie jest twoja wzorcowa?
Człowieku-  jak trzeba być inteligentnym żeby siłę np.  potrzebną do odwijania taśmy z kasety zmierzyć odwijając czy też wyciągając tą taśmę  ?      Trzeba mieć IQ  240   czy może 120?    a może 20?
  Każdy normalny czytelnik tutaj na forum takiego pytania nawet nie zada bo nawet nie zauważy problemu.   Zrobi to tak automatycznie jak sięgnięcie po łyżkę gdy na talerzu zupa.
    Ty zaś uważasz że np.  ja sięgam w takim przypadku po widelec.   Wierzysz w to-  widzisz swoją wyobraźnią i pytasz mnie dlaczego tak robię.
 
Na twoje pierwsze pytanie odpowiedź brzmi >   NIE !
    bo magnet z UK  dodam-  tak dla pewności .
Ale wtyczkę wymieniłem wyobraź sobie.
  Poziom trudności wymiany wtyczki jest większy niż zmierzenie jaką siłą działa hamulec  w magnetofonie-  nawet bez kasety dynamometrycznej-  tak-  dobrze widać-   nie mam takiej .
 
« Ostatnia zmiana: 12-01-2024, 12:33 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4693 / 2310
  • Ekspert
12-01-2024, 17:16
Napisałeś zamiast o produkcie to o innej osobie, jest to niedopuszczalne obrażanie innego użytkownika.
Jak Ci sie nie podobają pytania to zmień forum na inne.

AUDIOTONE

  • 9403 / 5849
  • Ekspert
12-01-2024, 17:25
Tylko się przyglądam....
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
12-01-2024, 20:37
Napisałeś zamiast o produkcie to o innej osobie, jest to niedopuszczalne obrażanie innego użytkownika.
Jak Ci sie nie podobają pytania to zmień forum na inne.

  Niczego nie zrozumiałeś uszczypliwcze, ale :
Całkowicie się z tobą zgadzam w kwestii obrażania.   Jeżeli nie podobają ci się odpowiedzi to zmień sposób ich zadawania  albo forum.
  Przy czym uważaj -  bo powinieneś najpierw iść dać na tacę w podzięce za takiego moderatora jakiego tutaj mamy.    Gdzie indziej to byś wyleciał na zbity pysk i nawet nie zdążyłbym ciebie >obrazić< wrażliwy człowieku.
      Tak więc nie pozostaje ci nic innego jak zaznaczyć mnie w > Nie lubianych <>  ignorowanych<>   czy jak to tam inaczej.   Albo zwyczajnie nie pisać w żadnej formie odnoszącej się do tego co ja napisałem.
     Bo naprawdę mogę zrobić się niegrzeczny  i rzeczywiście zechcieć ciebie obrazić.   
  To jest chyba wykonalne- prawda?
  ed:    wróć-   nie ma potrzeby żebyś odpowiadał.
« Ostatnia zmiana: 12-01-2024, 20:41 wysłana przez pień »

Gustaw

  • 3857 / 3332
  • Administrator
12-01-2024, 22:10
Napisałeś zamiast o produkcie to o innej osobie, jest to niedopuszczalne obrażanie innego użytkownika.
Jak Ci sie nie podobają pytania to zmień forum na inne.

Hammer,

Ujmę to najdelikatniej jak potrafię.
1. Nie jesteś tutaj od wypraszania kogoś z forum
2. jeżeli tego nie zrozumiesz to wylecisz z forum, nie czasowo, tylko na stałe.

Mam wrażenie, że wyraziłem się wystarczająco jasno.

Wszystkie strony proszę o powrót do merytorycznej dyskusji, bo wiedzę macie wszyscy ale forum nie jest ubikacją szkolną, gdzie nastolatki udowadniają sobie "kto ma dłuż...."
« Ostatnia zmiana: 12-01-2024, 22:13 wysłana przez Gustaw »

pień

  • 2252 / 1048
  • Ekspert
13-01-2024, 11:53

Ja drążę dalej heheehe  w Nakamichi.    Mnie ten magnetofon podoba się  no ale gdy tak już siedziałem i słuchałem to dotarło do mnie czego to w nim brakuje.
    Podświetlenia kasety brakuje.    Długo nie myślałem i zabrałem się do roboty-   pierwsza próbka na zdjęciach.
  Światłowód-reflektor ,  zrobiłem jak widać z kawałka pudełka na kasetę.
     Nie jestem zadowolony z rezultatu i teraz produkuję nową wersję z grubszego tworzywa-  żeby równomierność nieco polepszyć i być może uda się osiągnąć efekt odpowiedni  przy użyciu jednej diody,  teraz są trzy żeby to w miarę ok.  było.
   Zobaczy się.   
Poza tym jeszcze podpowiedziano mi że w wątku o BX 300  PhantomLord już wcześniej przeprowadził skuteczny atak żeby kasetę podświetlić :)    Ale ja jakimś cudem tego nie widziałem.   Oczywiście zamierzam spiracić pomysł bo jego efekt jest znakomity i dorobić jeszcze lekkie podświetlenie od frontu.    Jak to dokładnie zrobię to nie wiem jeszcze heheheeh
  Ale się zrobi :)



 

AUDIOTONE

  • 9403 / 5849
  • Ekspert
13-01-2024, 14:42
Roberto wyszło fajnie. zawsze w tej serii brakowało mi podświetlenia. Zresztą w mało którym Naku jest ono zrealizowane od tyłu. Przeważnie jest to podświetlenie przed kasetą tak jak w LX-3,5 ZX-7,9 ect. Można upolować oryginalnego led-a co jest np. montowany w większości Sankyo (Kenwood i inne) i jego tam zastosować. Lub wyrwać z jakiegoś Naka serii DR ;-) hahaha
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.