Audiohobby.pl

Zamówienie kondensatorów PIO (i nie tylko)

lancaster

  • Gość
24-06-2008, 10:20
Piotr,ale ja tylko otrzebuję wiedziec ktry to kondensator masz konkretnie na mysli. Obiecuję porównać na wyjściu np. playera ze stopniem lampowym.

McGyver

  • 114 / 5904
  • Aktywny użytkownik

madly

  • 118 / 5867
  • Aktywny użytkownik
24-06-2008, 13:11
Proponuję SOVCOM - ma duży wybór w tym zarówno PIO, jak i teflony, a i parę lamp i fajne podstawki z ekranami. Wydaje mi się, że jest troszkę droższy niż któryś ze sklepów (w hurcie), ale ma wszystko.

Mój typ:
http://stores.ebay.com/SOVCOM

lancaster

  • Gość
24-06-2008, 13:30
jestem za.

Rambo

  • 96 / 5828
  • Użytkownik
24-06-2008, 14:40
takie techniczne podejście jak piotrasz też nic nie da , bo najlepiej by było wstawić np. taka czerwoną wimę MKP w sygnał i już. a to jednak nie tak, bo mimo dobrych parametrów w stosunku do ceny, da to tylko dość suchy "napompowany" dźwięk. pieprzę, że dany kondensator sygnałowy ma dobre parametry na papierze jak ma się to nijak do dźwięku który lubię. i wcale nie jestem frajerem tylko słucham to co zlutuję.

mzawek

  • 176 / 5904
  • Aktywny użytkownik
24-06-2008, 15:34
Sa dostepne BOSH MP 10uf i 5 uf 220v jakby co .
 Dzisiaj kupiłem i zaraz wlutuje 10uf do zwrotnic.
To tak przy okazji ...;-)

nygus

  • 217 / 5889
  • Aktywny użytkownik
25-06-2008, 06:41
Piotrsz, te ruskie teflony pracują do 200 stopni, zycze powodzenia w znalezienu takich kondesatorow i za taką cenę (i to takiej stabilności temperaturowej). Wogóle poszukaj sobie cenę nowych telfonów.
Te parametry co podałeś nie mają praktycznie żadnego wpływu na dźwięk, ESR? wiekszy pewnie ma sciezka na PCB ktora idzie to tewgo kondesatora...
Poszukaj sobie jak się ma np. typ dielektryka do znikształceń nieliniowych... wsadź kilka kondensatorów w miernik i nie zdziw się jak czasami pokaże np. 1% zniekształceń dla 1khz... (tylko mierz sygnał zbliżony audio, np. przy -40dB, a nie np. sinus 10V z generatora)

Sprawdz tez sobie na jakims mierniku np. ile śmieci np. zbiera typowy plastikowy kondesator z otoczenia, bo nie mają metalowej obudowy jak ruskie tanie OMBG czy teflony.



"it is just a ride" - Bill Hicks

lancaster

  • Gość
25-06-2008, 10:15
OK, dziś środa. Mysle ze z braku innych proozycji możemy skupić sie na sklepie:

http://stores.ebay.com/SOVCOM

wybierajcie co potrzebujecie.
Mysle ze mozna ustalic termin zamkniecia zamowienia na przyszłą środę.

Pozdrawiam

lancaster

  • Gość
25-06-2008, 10:18
nygus, ja akurat nie mierze tego, tylko slucham i im więcej sucham tym bardziem mi sie podoba. Cieżko w  audio sporo lepsze kondy moim zdaniem(poównywałem sonicznie z np. mundorf supreme) a za ta kasę to zaryzykuję ze jest to niemozliwe :)

mad_z

  • 3 / 5888
  • Nowy użytkownik
25-06-2008, 11:43
pytanie off-topic: (lamerskie) kondensatory MBGO, MP itp, czy można je montować w dowolnej pozycji? np leżące na ściance bocznej?

mad_z

  • 3 / 5888
  • Nowy użytkownik
25-06-2008, 13:14
>> mad_z, 2008-06-25 11:43:14

pyt. nieaktualne - już znalazłem w sieci. można nawet do góry nogami.

piotrsz

  • 96 / 5900
  • Użytkownik
25-06-2008, 14:00
nygus napisał:

"Piotrsz, te ruskie teflony pracują do 200 stopni, zycze powodzenia w znalezienu takich kondesatorow i za taką cenę (i to takiej stabilności temperaturowej). Wogóle poszukaj sobie cenę nowych telfonów."

Ten parametr nie ma takiego znaczenia. Polipropylenowe pracują stabilnie do 100-125 stC i to w zupełności wystarczy. Nawet We wzmacniaczu w pobliżu radiatora nigdy tyle nie ma.

"Te parametry co podałeś nie mają praktycznie żadnego wpływu na dźwięk, ESR? wiekszy pewnie ma sciezka na PCB ktora idzie to tewgo kondesatora..."

Zgadza się dla małego kondensatora 330nF odsprzęgającego np. zasilanie nie ma to istotnego znaczenia. Bardziej ma znaczenie w elektrolitach zasilających podczas impulsowego poboru prądu.

"Poszukaj sobie jak się ma np. typ dielektryka do znikształceń nieliniowych... wsadź kilka kondensatorów w miernik i nie zdziw się jak czasami pokaże np. 1% zniekształceń dla 1khz... (tylko mierz sygnał zbliżony audio, np. przy -40dB, a nie np. sinus 10V z generatora)"

I tu popełniasz błąd (chciaż bardzo często spotykany). Nie ma, powtarzam nie ma czegoś takiego, że THD jest większy dla niższych poziomów sygnałów niż dla większych. Nigdzie ani dla wzmacniacza ani dla kondensatora, jest to po prostu niemożliwe.

Jeśli dla sinus 10V jest np. THD 0.01% to dla -40dB (czyli 0,1V) NIGDY nie będzie większe.

A błąd bierze się z tego, że zapominacie o szumach i zakłóceniach EMC. Dla dużego poziomu sygnału składowa szumowa jest do pominięcia. Dla niższego poziomu sygnału użytecznego THD spada ale szum pozostaje na tym samym poziomie i miernik THD pokaże wam wyższy poziom (a tego jaka jest składowa harmoniczna a jaka szumowa to on tego nie wie).

Prosty przykład:

a) harmoniczna podstawowa dla 1kHz np 10V, 2 harmoniczna na 2 kHz np. 0,005V, szum w pasmie objętym funkcją okienkowania analizatora widma dla 2kHz np. 0,005V. Miernik THD pokaże wam 0,1%.

b) harmoniczna podstawowa dla 1kHz np 0,1V, 2 harmoniczna na 2 kHz np. 0,00005V, szum w pasmie objętym funkcją okienkowania analizatora widma (jest bez zmian !) dla 2kHz np. 0,005V. Miernik THD pokaże wam 5%.

Dlatego prawidłowo powinno się mówić o parametrze THD+N a nie THD. Oczywiście samo THD też można zmierzyć ale nie przy jednostkowym pomiarze. Trzeba osobno mierzyć szum i harmoniczne z szumem a potem obróbka tych danych.

Ponadto bez specjalizowanego układu z wielokrotnym ekranowaniem, wysterowywaniem sygnałem wspólnym ekranów wewnętrznych o pomiarze THD poniżej 0,1% to można śmiało zapomnieć. W warunkach amatorskich nie do przeprowadzenia.

"Sprawdz tez sobie na jakims mierniku np. ile śmieci np. zbiera typowy plastikowy kondesator z otoczenia, bo nie mają metalowej obudowy jak ruskie tanie OMBG czy teflony."

Jak wzmacniacz ma stalową/aluminiową obudowę uziemioną (a raczej ma) to nie zbiera za dużo.

piotrsz

piotrsz

  • 96 / 5900
  • Użytkownik
25-06-2008, 14:06
Zresztą  o czym my tutaj mówimy. Wystarczy na necie popatrzeć sobie na wnętrze takich uznanych marek jak Krell, Acuphase, Mark Levision, Lindemann, Nagra, itp. Głównie tanie poliestry i polipropyleny (bardzo dobre kondensatory) z Panasonica, Artronic, itp.

W kolumnach Kef Reference jak pokazywali zwrotnicę, to były poliestrowe Bennic za 90gr/szt. i jakoś źle nie grało. Z rodzimego podwórka też można rozebrać konstrukcje firmowe kolumn za grubo ponad kilkanaście tysięcy zł. gdzie siedzą kondensatory po 2-5zł/szt.

piotrsz

lancaster

  • Gość
25-06-2008, 14:31
piotrsz, a wiesz ile by kosztował taki levinson gdyby wpakowali tam np 20 szt srebrnych audio note ?:) :)))
Nie mowię ze te sprzęciory które wymieniłes sa jakoś skopane.
czyli co....mówisz ze jak dam poliestra od panasonika na wyjscie lapowe przetwornika to bedzie lepszy dźwięk ? Spróbuje zatem :)
....KEF reference słuchalem akurat z Accuphase i grało...no dobra bez komentarza powiedzmy :)...pewnie sie nie zgrały. :)

lancaster

  • Gość
25-06-2008, 14:33
A druga sprawa, prosze nie offtopowac wątku. Jak chcesz to otwóerz wątek o tym jakie to PIO sa kiepskie przy poliestrach.....chetnie poczytam :)