Audiohobby.pl

Zasilacz impulsowy - zasada działania/projekt

almagra

  • 11514 / 5556
  • Ekspert
23-06-2009, 01:04
Bawolek, jak maja się prostowniki lampowe do półprzewodnikowych w świetle twoich pomiarów zakłóceń.

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
23-06-2009, 01:08
>> bawolek, 2009-06-23 01:00:20
Gustawie chyba mnie nie zrozumiales.....


Wydaje mi się, że jednak dobrze zrozumiałem.

>heh nie lubie wchodzic w dyskusje kabelkowe itp sprawy i raczej tego nie robie... za duzo czasu zjadlem nad tym ..za duzo sie bawilem np komorą tem, analizatorem widma, cegami absorbcyjnymi.... po prostu wiem swoje i wiem co na co wplywa :)...

Nie o kabelkach tutaj rozmawiamy.

>jak ktos lubi dorzucac smieci, powodowac nieprawidlowa prace i oprocz tego co nagrali w studio sluchcac "dodatkowych" pików... to ok nic przeciw takiem czemuś nie mam .....ale czy to dorzucanie mozna wtedy nazwac "polepszaniem" ? ....
coz to chyba pod gust podchodzi dla mnie najlepsze to to najbardziej neutralne.. to co brzmi tak jak zostalo nagrane ..bez dodatkowych pierdół ..jak ty wolisz to upiekszanie i to ci sie podoba to ok ... :)
niewatpliwie bez roznych gustów i guscików swiat bylby nudny ...a masa koncernów nie zarabiala by kaski na swoich "odkryciach" ...tak wiec .....niech wszyscy nadal zostana sobie szczesliwi :D....

Czy jesteś wróżką i wiesz, że wzmacniacz którego słuchałem grał nienaturalnie i cokolwiek upiększał ?


Gabriel

  • 1229 / 5698
  • Ekspert
23-06-2009, 01:10
>>GustawJa mam czasem, a nawet zbyt często wrażenie, że niektórzy chcieliby dobrze, ale komentując coś, piszą na temat tego co oni wiedzą, zaś nie na temat, co wcześniej zostało napisane. Czytając te wszystkie "pouczenia" nieraz mam wrażenie, że ludzie nie czytają tekstu ze zrozumieniem, lecz odpisują, wypowiedź składając według swojej wiedzy i doświadczenia nt. raptem kilku słów kluczowych jakie odnaleźli w tekście, a które to słowa działają jak przysłowiowa "płachta na byka" (niech nikt tutaj nie ma mi tego za złe ;) i pojawiają się wpisy że "do xxx", że jakie to śmiecie generuje a jakich nie...
I tak: Lancaster wyraźnie napisał, że chciałby spróbować czegoś innego w zasilaniu, tym czymś miałby być "zasilacz impulsowy". To wszystko.Tymczasem nieraz widzę, że ludzie nie zauważają absolutnie najprostszej pomyłki na rysunku, czy też "nie widzą", że część wypowiedzi zawarta została w granicach znaku "cudzysłów" a to oznacza, że dany fragment jest cytatem, za to bardzo chętnie opisuje się wszystko na poziomie atomów czy kwarków nawet ;)Połowa takich wpisów nadaje się pod inne tematy, zaś Lancaster pisał tylko o jakimś łatwym do zrobienia zasilaczu impulsowym, bo jest ciekawy efektu...Ludzie, zwolnijcie z tym odpisywaniem :)
Aaa, a i widzę, że sporo osób siedzi cały dzień przed monitorem i ulubionym forum ;)
Cheers.

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
23-06-2009, 01:16
>> Gabriel, 2009-06-23 01:10:22

Ok. Kończę Offtopa.

Gabriel

  • 1229 / 5698
  • Ekspert
23-06-2009, 01:19
>> GustawOooo matko, Gustaw, to było do Ciebie, ale nie o Tobie  :))Ja też kończę pisać...

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
23-06-2009, 08:56
Gustaw, grało dobrze, bo była jakakolwiek stabilizacja. We wzmacniaczach mocy zazwyczaj jej nie ma. Ja akurat lubię stabilizację napięcia, i nawet do głośnikowca bym ją dawał, tyle że w przypadku liniowej ciężko by było zrobić taką, która nie pożerałaby do kilkuset W. Wczoraj siedziałem nad tematem do wzmacniacza słuchawkowego, wyszło mi, że jak on będzie w klasie A, to samo zasilanie z polaryzacją tranów połknie około 30W, do słuchawek trafi w porywach 750mW na kanał, a przy tej okazji wygeneruje się dodatkowe kilka W we wzmacniaczu. Teraz wystarczy przenieść to na proporcje głośnikowe i mamy odpowiedź dlaczego nawet dość drogie konstrukcje tranzystorowe nie mają stabilizowanego napięcia zasilania. Jest wyprostowane, wygładzone, i tyle. Tymczasem efektywność zasilacza impulsowego czyni pokusę stabilizacji uzasadnioną.
Natomiast Lancaster napisał, że chce to testować z DACem, a ja odpisałem, że w zastosowaniach niskomocowych wyjdą tylko wady takiego rozwiązania. DACe są bardzo czułe na zasilanie ich obwodów analogowych - mówię o samej kostce, a jest to dość logiczne, bo przy 16-tu lub więcej bitach i napięciu referencyjnym 2,5 lub 5V ostatni bit to kilkadziesiąt uV. Natomiast śmieci z zasilania impulsowego, mimo iż spoza pasma akustycznego, po zmodulowaniu się w układach analogowych dają słyszalne zakłócenia w paśmie akustycznym, nie jako dodatkowe dźwięki, ale spłaszczenia, wyostrzenia, uproszczenie barwy, metaliczność, itp.

lancaster

  • Gość
23-06-2009, 09:21
Panowie, a mogbym prosić o jakiś schemacik z uwagami na co zwrocic szczególna uwage + opis działania ?

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
23-06-2009, 09:41
To co potrzebujesz w pigułce:
http://focus.ti.com/lit/ml/slup067/slup067.pdf
Szerzej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Switched-mode_power_supply
http://www.smpstech.com/tutorial/t00con.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/DC_to_DC_converter

W sumie potrzebujesz zrobić dwa buck convertery z wyprostowanego 230V na 12V. Texas jak i wiele innych firm ma stosowne scalaki w ofercie, schemat będzie w nocie aplikacyjnej. Stosowne części znajdziesz wewnątrz zasilaczy do kamer telewizji przemysłowej. Same z siebie są gotową aplikacją, no ale jak chcesz przelutować na lepsze części, to zawsze możesz. :)