Audiohobby.pl

Zasilacz impulsowy - zasada działania/projekt

lancaster

  • Gość
22-06-2009, 12:15
Chciałbym spróbowac użyc go do zasilania DAC.
Jeżeli macie jakieś pomysły na takowy do audio proszę o pomoc.

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
22-06-2009, 13:25
Pomysł z kategorii "chciałbym spróbować lukrowanych kiełbasek". :) Co do zasilania urządzeń połykających poniżej 1A:

zasilacz impulsowy < zasilacz liniowy na stabilizatorze ze sklepu < zasilacz liniowy na stabilizatorze hand made < zasilacz linowy dyskretny hand made

Jedyny sens zasilaczy impulsowych to efektywność, bo resztę parametrów - dokładność, czas odpowiedzi na dynamiczne zmiany obciążenia, poziom i widmo generowanych zakłóceń - mają gorsze. Powyższe porównanie to wynik odsłuchów, nie pomiarów.

Teraz jeszcze słówko dlaczego między innymi taka kolejność w jakości uzyskiwanego dźwięku.

zasilacz dyskretny - można zrobić bez sprzężenia zwrotnego. Do audio nie potrzeba ściśle ustawionego napięcia, byleby trzymało stałą wartość, np. 11.8V

zasilacz liniowy na stabie (i inne wynalazki z op ampami) - ma sprzężenie zwrotne, ale w miarę szybkie, bo wewnętrzne, albo na sprawnym op ampie

zasilacz impulsowy - ma dalekie i powolne sprzężenie zwrotne ze względu na całkujący charakter regulacji - najczęściej PWM.

Im wolniejsze sprzężenie zwrotne, tym bardziej syfiasty dźwięk. Jak nie może być szybkie, to lepiej żeby go w ogóle nie było. THD mniej bolą od IMD i TIM.

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
22-06-2009, 13:38
Miałem ostatnio u siebie wzmaka hybrydę z zasilaczem impulsowym. Klasowy dźwięk bez problemu kasujący dwie inne konstrukcje (za ok 10kzł), które porównywałem. Dla mnie informacje o problemach z zasilaniem impulsowym są trochę przesadzone bo niby nie powinno to dobrze grać a jednak było inaczej.

lancaster

  • Gość
22-06-2009, 13:51
Majkel, Chord zdaje sie robi na tego typu zasilaczach swoje urządzenia.
Chcę spróbować, OK ?
Drogie to nie jest a jak będzie kaszanka to żaden problem przeciez - zostanie zasilanie jakie w porównaniach bardziej mi sie spodoba(bateria, klasyczne trafo/mostek/kondy, zasilacz impulsowy)

Gabriel

  • 1229 / 5698
  • Ekspert
22-06-2009, 14:05
>>GustawTak, ale to był wzmacniacz mocy o dużym poborze prądu.
Tutaj chodzi tylko o DAC, gdzie jak widzę wiele osób walczy o czystość zasilania poprzez baterie z BG, PIO + "ultraniskoszumne" stabilizatory, sztuczne masy etc. Zasilacz impulsowy to w prostej linii nic innego jak wysoko sprawny zasilacz i jednocześnie generator zakłóceń.>>LancasterJeżeli chcesz spróbować takiego zasilania DACa, to może nie kupuj odrazu zasilacza impulsowego a wykorzystaj ładowarkę do telefonu komórkowego.
O ile napięcie wyjściowe będzie się zgadzać. Większość z nich to zasilacze impulsowe właśnie. Ładowarka z wtykiem mini USB podaje (około) 5V.
 

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
22-06-2009, 14:05
Wzmacniacz mocy to urządzenie, w którym zasilacz liniowy generowałby masę strat i ciepła. W przypadku DACa ekologia ma znaczenie drugorzędne. Najlepiej wziąć gotową przetwornicę DC/DC i poczytać jej notę aplikacyjną. Będzie tam przykładowy schemat również.

Zasilacza impulsowego można by użyć do DACa jako pre-regulator. Jestem niemal pewny, że za nim jest regulacja liniowa, np. typu low drop. W ten sposób pozbywamy się problemu generowania nadmiaru ciepła i zasadności użycia LDO do zasilania z sieci - jak powszechnie wiadomo, LDO wymyślono mając na uwadze urządzenia na baterię.

lancaster

  • Gość
22-06-2009, 14:16
GAbriel, własnie sobie przypomniałem, ze mam  w domu uniwersalną ładowarkę z regulacją na kilka napięć :)
5V too trochę chudo....potrzebuję 2x12(1543 z aktywną konwersją poszedł na tapetę :))

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
22-06-2009, 14:30
@lancaster, weź dwa zasilacza do routerów, mają po 12V. Zrób z nich zasilanie symetryczne. Następnie kup w sklepie 2 zasilacze o tym samym amperażu, ale liniowe. Porównaj brzmienie. Będziesz szybko i tanio wiedział na czym stoisz. Potem możesz wejść w bogaty świat stabilizatorów dyskretnych, ja się dopiero wgryzam, ale już pewne wnioski na ten temat mam - jak wyżej.

Gabriel

  • 1229 / 5698
  • Ekspert
22-06-2009, 14:32
>>LancasterU mnie dawny projekt na TDA1543A (EIAJ) zakończył się na 8V i pasywnej :)Ha, niektóre starsze modele komórek miały ładowarki np. na LM317 i były dość ciężkie :)

Gabriel

  • 1229 / 5698
  • Ekspert
22-06-2009, 14:39
Nie wiem jak w innych routerach, ale w moim routerze mam nie impulsowy ale ciężki liniowy zasilacz. W dodatku mam 1 router. Przynajmniej 1 obok siebie ;)

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
22-06-2009, 14:43
Ja w sumie też mam liniowy - od jakiegoś czasu. :) Od tego samego czasu nie musiałem restartować routera (wifi).

almagra

  • 11514 / 5556
  • Ekspert
23-06-2009, 00:05
Panowie,nawet połączenie masy urządzenia hi endowego z masą zasilacza impulsowego powoduje słyszalną degradację brzmienia.Co wy w ogóle pitolicie...

bawolek

  • 152 / 5792
  • Aktywny użytkownik
23-06-2009, 00:31
wiecie kiedys na laborce kompatybilnosci na PWr.. badalismy zasilacze impulsowe w komorze TEM jak również GTEM i pare innych ciekawych badań .... i powiem wam ze jak ktoś mi z jednej strony mówi ze "słyszy wymiane kabla zasilajacego" a z drugiej strony pisze ze "dobre są zasilacze impulsowe w audio" i cos one tam "deklasują" to niestety takich opinii trzymał bym sie zdala jak ognia .....niestety jak ktos mi takie rzeczy pisze to nie za bardzo ma pojecie jakie spustoszenie takie zasilacze robią ..co wnoszą... jak wyglada "napiecie na wyjsciu takiego zasilacza" .....i co oprocz "50Hz" tam jest......wogole chyba srednio z fizyką ...

kurcze jak się taki pierwszy lepszy zasilaczyk do sieci sztucznej podepnie i zobaczy jakie to robi spustoszenie ....to masakra jest...

nie mówię ze bezposrednio te harmoniczne sie uslyszy bo nie ..przewaznie są powyzej 30MHz (wogole to wlansie od tego pasma zaczyna sie badania kompatybilnosci) ALE MAJA TE HARMONICZNE w 90% sprzetów diametralny wpływ na poprawną prace układu który zasilają ...
jak się "takie smieci" zapoda do zasilenia ukladu to wtedy bardzo czesto sie cos podwzbudza...generują sie inne czestotliwosci... (nagle powstaja rozne harmoniczne sa wzmacniane dodawane i potem "ooooo poprawila sie szczegołowosc"====A TO DODATOWE SMIECI ).......nagle i tak wazne rozmieszczenie mas staje się kilkanascie razy bardziej "wazne" ........



tak samo czy ktos obserwował co się dzieje jak się przesadzi z ferrytami na przewodzie ? albo jak zrobisz na pierscionku 2x tyle petelek niz zostało to "zaprojektowane" (a najczesciej eksperymantalnie dobrane na podstawie pomiarów) ...jak wyglada wtedy przebieg na wyjściu obserwowany na analizatorze widma gdy na wejscie podalismy jakiegos sinusa czy prostokat to nagle zamiast cos sie tlumic to mamy mase rezonansow podbic i dziwnych nowych smieci obserwował to ktos z tych tworców super kabelków z dziwnych technologii made in garaz ?



kurde czasami takie farmazony ludzie wypisują a nie maja pojęcia co to robi po co to jest i dlaczego ...



pozdrawiam

konto_usuniete

  • 56 / 5427
  • Użytkownik
23-06-2009, 00:48
>> bawolek, 2009-06-23 00:31:35

Teoretyzować laboratoryjnie to sobie możemy ale w laboratorium. Nie bardzo mnie obchodzi czy w zasilaniu wzmacniacza jest reaktor jądrowy, zasilacz impulsowy czy mały, pedałujący na rowerze karzełek. Gra albo nie gra i tyle. Proponuję abyś postawił jakiś dobry wzmacniacz za ok 10kzł a ja postawie jakieś "badziewie" na  zasilaczu impulsowym obok. Potem ew. będziesz mógł się chwytać za głowę "łolaboga ! co to ludziska na sieci wypisują".

bawolek

  • 152 / 5792
  • Aktywny użytkownik
23-06-2009, 01:00
Gustawie chyba mnie nie zrozumiales.....

heh nie lubie wchodzic w dyskusje kabelkowe itp sprawy i raczej tego nie robie... za duzo czasu zjadlem nad tym ..za duzo sie bawilem np komorą tem, analizatorem widma, cegami absorbcyjnymi.... po prostu wiem swoje i wiem co na co wplywa :)...

jak ktos lubi dorzucac smieci, powodowac nieprawidlowa prace i oprocz tego co nagrali w studio sluchcac "dodatkowych" pików... to ok nic przeciw takiem czemuś nie mam .....ale czy to dorzucanie mozna wtedy nazwac "polepszaniem" ? ....

coz to chyba pod gust podchodzi dla mnie najlepsze to to najbardziej neutralne.. to co brzmi tak jak zostalo nagrane ..bez dodatkowych pierdół ..jak ty wolisz to upiekszanie i to ci sie podoba to ok ... :)
niewatpliwie bez roznych gustów i guscików swiat bylby nudny ...a masa koncernów nie zarabiala by kaski na swoich "odkryciach" ...tak wiec .....niech wszyscy nadal zostana sobie szczesliwi :D....



pozdrawiam