Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 02:52
Te Altusowe Tonsile naprawdę nie są złe, to co w Altusach jest nie halo to aplikacja no i oczywiscie legendarnej trwałosci pianka z której zrobione jest zawieszenie. Zresztą o Tonsilach pisałem w temacie Oversized 2-way - jedne z najlepiej nadających się do tego typu koncepcji głośników.

Co do kryteriów wyboru gośnika to tak jak ktoś mówił - Qts większe niż 0,5 (to zapewni niskie zejscie, głośniki z małym Qts mają wyższą efektywność, ale też mają szybko zaczynający się spadek, są trudniejsze do filtracji w OB) a najlepiej grubo wyższe, np 0,8. Efektywność - musisz sam określić ile potrzebujesz i jak szeroką odgrodę możesz zrobić inaczej nikt ci nie powie jaka efektywość wystarczy. Głosniki do zastosowań domowych to prawie żadne się nie nadają, szukaj w estradówce.

Gabriel - za filtr to i robi, ale nie kompensuje w żaden sposób spadku jaki ma odgroda i jaki niestety ma woofer Tonsila.



bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 03:07
>> a_men, 2008-10-01 19:16:56
Tak sie tez zastanawiam jak zagrałyby Altusy podłaczone do dobrej elektroniki, np. Sunaudio?;)

Odpowiem bardzo poważnie - też jestem szczerze ciekaw, bo te głośniki są szybkie i dynamiczne. Kiedyś znajomemu tak niezbyt ambitnie , raczej dla jaj przerabiałem Altusy. Nawet specjalnie nie modyfikowałem zwrotki bo kolumny miały 50 innych niedomagań i nie było sensu, zmieniłem tylko polaryzację tweetera, zatkałem b-r i tymi śmiesznymi pokrętełkami ustawiłem w miarę liniową charakterystykę (idealnie liniowej to się nie udało uzyskać po zmianie polaryzacji wysokotonówki bez zmian na zwrotkach). Efekt - pojawiła się scena, bas zrobił sie niesamowicie szybki, choć się dosyć mocno spłycił, ale biorąc pod uwagę co było wcześniej to bez żalu pożegnałem to rozciągnięcie, góra sama w sobie pozostała jazgotliwa, ale zyskała na rozdzielczosci. Poza tym słychać było jak woofer rozsadza pudło zmakstrowane z wiórówki 16stki. Całościowo dźwięk rozjaśniony, ale nie jest to cecha głośników, tylko raczej efekt tego co akurat wyszło ze zwrotki, którą należałoby przeprojektować.

Co z tym zrobić? Przede wszystkim zapodać porządną skrzynkę, bas reflex zestroic albo nisko albo zostawić OZ i "pojechać" trochę po efektywnosci, zmienić tweeter i można to postawić obok np. Dali 850 czy innych takich kalafiorów to rozjedzie je na kawałeczki. Potencjał w tych głośnikach jest większy niż się powszechne zwykło sądzić.

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 06:24

Zdzislav

  • 256 / 5900
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 11:20
O matko, Bartku wreszcie ktoś powiedział prawde. Zgadzam sie z tym w 100%. sam modyfikowałem swoje altusy 140. Tak samo jak Ty zrobiłem OZ, Ale też zmodyfikowałem zwrotkę. Ja miałem wersje z 88r, której pudło było z wiórówki 2 cm. Moim zdaniem średniotonówka , chyba 18/80 coś tam jest rewelacyjnym głośnikiem, basówka troche gorszym ale nadal daje rade( daje kontrolowany, krótki, dynamiczny bas, nic nie zmiękcza, ale nie ma niskiego zejścia), , niestety wysokie odstają dość mocno. Ja zapodałem im filtr 2 rzędu z dosyć kontrowersyjnie ustawioną częst. podziału powyzej 10khz. Dzięki temu bardzo duza część syfu zniknęła z wysokich , Konsekwencją tego rozwiązania byl bardzo duży spadek efekt. Ale po wprowadzeniu w życie OZ To i tak efekt. całego zestawu spadła Do tego stopnia, ze wysokotonówka leciała bez żadnego tłumika.

Co dzięki temu uzyskałem? Super dynamike, świetną scenę, kulturę i zarazem otwartość brzmienia. jaki z tego morał? Altusy po modyfikacji dzieki swoim głośnikom basowym i sredniotoowym moga okazać sie niezwykłymi kolumnami, odstepstwem od burczybasów. Czemu masy ich nie doceniają? Właśnie przez słabą elektronikę podłączoną do nich i z powodu oczykiwań słuchaczy, którzy zazwyczaj nie wiedzą jak powinny grać głosniki. Oni spodziwają sie typowego subwooferowego basu, Często do techno i do metalu.

W porównaniu z typowymi kolumnami altusy duzo realniej odtworzą perkusję, czy np gitary elektryczne. tylko trzeba przełamać stereotypy i spróbować. Po wymianie wysokotonowek, modyfikacji zwrotek, i po podłączeniu z troche lepszą elektroniką niz unitra, technisc, itp można stworzyć kolumny grające kawał muzyki. Niestety nie dla burczybasowców!

Dodam tez ze era moich altusów skończyła sie po nagłym wykruszeniu  zawieszeń:( Ale kiedyś je odrestauruje i dam do posłuchania szerszej publiczności, a tak zeby sie zdziwili :)

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 13:23
Nie no, nie ma się co oszukiwać seryjne Altusy nie grają dobrze, ale ile osób kupuje jakieś śmieszne Avance i potem je przerabia, bo tego też nie da się słuchać, znacznie mądrzej jest w tym celu kupić Altusy, będzie taniej i znacznie lepiej.


Dobry pomysł z tym wysokim podziałem - na Altusach tego nie ćwiczyłem, ale miałem kiedyś o numer mniejsze średniaki Tonsila to bez problemu można było im taki wysoki podział zrobić. Docelowo i tam bym proponował inny głosnik, ale jak ktoś nie ma siana to i taka metoda przyniesie wymierne efekty.

Pianka w zawieszeniu to niestety rzeczywicie słaby punkt, ale dostępne są reparaturki i raz na 10 lat biorac pod uwagę cenę tych kolumn można się przemęczyć.

lancaster

  • Gość
02-10-2008, 13:47
Zdzislaw, znam takich ktorzy twierdzą ze dopiero OB na naprawde dobrych driverach grają zdecydowanie lepiej od Altusa :)
A puścilem ludzi nie raz w "miasto" zeby sobie posluchali hi-endow w sklepach.
...wszystko zaczelo się jakis czas temu kiedy chcialo mi sie jeszcze burczybasy przynosić do domu i kilka konstrukcji w cenach do ok 10Kzł zdaniem niektorych sluchajacych gralo "tak jak radio, tylko lepiej" :)
Kiedy slyszeli ile to kosztuje patrzyli tylko z politowaniem.
No niestety czlowiek nie skazony audiofilskimi bzdetami slyszy dwa stany: podoba mu się, albo mu się nie podoba :)
...a nie zadne tam: bas kontrolowany, średnica perlista, aksamitna a gora detaliczna dajaca swietną przestrzen(zresztą do dziś w gazetkach nie ustalono chyba czy przestrzen jest zasluga góry czy średnicy :)))))...i kogo to obchodzi oprócz producentow na dobra sprawe ?;)

Wolalbym Altusy od wiekszości audiofilskich wynalazków do 2-3Kzł....niestety nie staly w  Pewxie i ogolnie sa synonimem PRL....a taki WLM czy ZU audio tymczaem pakuje tweeter z Altusa do paczek za nascie tysiaków i nikt sie nie purta, a  wręcz słychac mlaskanie(WLM): "och jak naturalnie - jeden z lepszych dxwieków wystawy"....bo to sie nie nazywa Tonsil tylko Eminence :))))
....no i tego Eminence dobrze grajacego to wsyzscy slysza, a ten sam driver(zaaplikoany niewiele gorzej, tylko troche za głosny :)) w Altusach ejst synonimem tandety i dźwieku wydobywaacego sie z BMW 3 series rocznik odległy.

Zreszta wyobraxcie sobie Polska firmę pakujaca komplet glośników z altusa do innych skrzyn/inaczej strojonych/wykonanych w extra standardzie i rzucajaca cene 10Kzł....towarzystwo by by firemke zjadlo z butami :))))
A tymczasem jak taki badziew przyjedzie z zagranicy...i do tego kosztuje np. 100Kzł...no...to wiadomo że gra najlepiej na świecie :))))




\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

mordensiur

  • 934 / 5819
  • Ekspert
02-10-2008, 14:04
Mam pytanie odnośnie wooferów do OB: często stosuje się pozycje z pogranicza lub wprost z estrady. Patrząc na "standardowe" konstrukcje, to dużą rolę przywiązuje się do pomiarów zniekształceń. Jak takie cuda jak na przykład taniutki Monacor SPA-30PA ma się do XLSów użytych przez Linwitza lub choćby SLSów, które w tej dziedzinie są całkiem dobre. Stoję przed małym dylematem a ta kwestą chyba przeway ostateczną decyzję.

marko3T

  • 421 / 5904
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 14:23
Te bass reflexy to musi być kiepskie rozwiązanie , wszędzie tylko narzekanie na ten typ obudowy. Jak słuchasz na BR to jest nie osłuchany i nie wiesz jak gra muzyka.

Panowie słyszeli o nisko strojonych bass reflexach? Takich , że port  "pracuje" dopiero przy dużych poziomach i niskich dzwiekach pojawiających sie w nagranach?  O tak niskim strojeniu , że głośnik wsłaściwie pracuje jak w OZ?  
Moze nasłuchaliście sie kolumn , które  na głośniku 18 cm miały rure fi 8cm, długą na 8cm.

__________________
insomnia.lab      ( wystawiam faktury VAT)
__________________
Tylko V2!

fistulator

  • 348 / 5899
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 15:18
To się nazywa dipol :)

Bacek

  • 2366 / 5897
  • Ekspert
02-10-2008, 15:42
second_edition,

W podobnej cenie lepszy wybór

http://www.westmusic.pl/index.php?p150,selenium-15pw3-slf

Lepszy qts, efektywność, wersja SLF  nie ma tego srebrnego "dekla" tylko czarny. Głośnik chwalony za przyjemną średnicę.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

mordensiur

  • 934 / 5819
  • Ekspert
02-10-2008, 15:44
15 cali to już potworzysko...

a_men

  • 746 / 5898
  • Ekspert
02-10-2008, 15:50
>> Bacek, 2008-10-02 15:42:31
second_edition,

W podobnej cenie lepszy wybór

http://www.westmusic.pl/index.php?p150,selenium-15pw3-slf

Lepszy qts, efektywność, wersja SLF nie ma tego srebrnego "dekla" tylko czarny. Głośnik chwalony za przyjemną średnicę.

Mam. Potwierdzam.

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 16:56
Odpowiadasz na wpis
>> marko3T, 2008-10-02 14:23:35
Te bass reflexy to musi być kiepskie rozwiązanie , wszędzie tylko narzekanie na ten typ obudowy. Jak słuchasz na BR to jest nie osłuchany i nie wiesz jak gra muzyka.

Panowie słyszeli o nisko strojonych bass reflexach? Takich , że port "pracuje" dopiero przy dużych poziomach i niskich dzwiekach pojawiających sie w nagranach? O tak niskim strojeniu , że głośnik wsłaściwie pracuje jak w OZ?
Moze nasłuchaliście sie kolumn , które na głośniku 18 cm miały rure fi 8cm, długą na 8cm.



Mowa własnie o takich zwykłych burczybasach, jak pisaliśmy - jakieś Dali, jakieś Jamo, do 10 kPLN, jakieś inne tego typu rzeczy, gdzie działanie rury słychać na kilometr. Nie chcę się wypowiadać za resztę towarzystwa, ale dla mnie nisko zestrojony b-r (poniżej 30 Hz i to nalepiej grubo poniżej) nie jest zły, przy takich czstotliwościach ucho i tak niewele rozróżni, z drugiej strony też nie widzę wielkiego sensu w aż tak ekstremalnym rozciąganu basu, tak niskich dźwięków się w zasadzie nie używa, ne mówiąc już, że trzeba mieć pomieszczenie żeby tak długą fale usłyszeć.

Zdzislav

  • 256 / 5900
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 18:01
Dokładnie, burczybasy to pewne uogólnienie, znam tez basreflexy grające pięknie, jak na paczki of course :)

Zdzislav

  • 256 / 5900
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2008, 18:09
 na temat OB

 moje nowe prototypy, 4-way OB.
WAF na poziomie nieobliczalnym :P Mozna nazwać takie rozwiązanie wifie killer :)