Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

lancaster

  • Gość
16-03-2008, 16:39
Wadek dzięki....a jak to wyglada w przypadku kiedy fullrange bedzie niefiltrowany i dołozymy tyko dodatkowy bas ?

konto_usuniete

  • 0 / 5420
  • Nowy użytkownik
16-03-2008, 16:50
IMO problemem bedzie wytrzymalosc mocowa takiego nieodfiltrowanego fullrange wiec nalezy sie mocno zastanowic ... Niemniej filtrowania basow nie da sie uniknac ze wzgedu na gwaltowny wzrost i spore pofalowanie charakterystyki powyzej czestotliwisci granicznej odgrody Zrob sobie symulacje w Edge to zobaczysz co sie dzieje powyzej F granicznej

Kiedys w formie eksperymentu zrobilem taki wlasnie 1.5drozny uklad na szerokopasmowej 17 cm Tesli i na 17cm niskosredniotonowym tez Tesli  ....



Waldek

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 16:52
Wyglada tak samo. Nie ma znaczenia czy glośnik jest F-L czy niskośredniotonowy, częstotliwość od której zaczyna się spadek zależy od odgrody.

Po drugie jak już dokładasz bas to lepiej jest filtrować, filtrowany głosnik zawwze działa lepiej niż taki, który jest katowany niskimi częstotliwosciami.

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 16:56
Waldek - jeśli chodzi o moc to bym się nie przejmował, te kilka waciszy z SETa to wszystko wytrzyma, bardziej bym się obawiał o modulację. Lancaster tutaj mówi o filtracji FL a nie woofera, w ten sposób jeszcze byś to jakoś skleił...

konto_usuniete

  • 0 / 5420
  • Nowy użytkownik
16-03-2008, 17:02
Masz racje ale przy zalozeniu za taka OB ma grac z lampka.... A jesli nie tylko do lampy?

Swoja droga amplituda sygnalu z wzm lampowego przy np 5% znieksztalcen jest juz dosc wysoka i tu rozne rzeczy moga sie dziac...
Dlatego sugerowalbym jednak chocby 1 rzad....


Waldek

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 17:11
Patrzę po prostu kto pyta - i stąd założenie że będzie gralo z lampką ;-) a co do róznych rzeczy które się dzieją - pamiętasz jaką zajebiaszczą wytrzymałość miał T 3.2 którego jeszcze zrobiłeś dla miłośnika kudłatych zwierzat góralskich? Siodło chyba do 10W, Xmax co prawda większy, ale brak jakiegokolwiek wspomagania wooferem, jakoś nie posłałem tego w kosmos, nawet 100watowym marantzem...

lancaster

  • Gość
16-03-2008, 17:13
będzie z lampką :) Testowaliśmy ostatnio niefltrowanego fullange(B200) z odgrodą basowa filtrowana 2 rzedem elektrycznym i efekty bardzo obiecujace, stad pytanka...

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 17:14
Ale zgadzam się ze filtrować trzeba, mity zabobony i przesądy że jakikolwiek filtr zabiera jakość, więcej jakości zabiera to, ze na głosnik ktory ma przetwarzać do chocby 5kHz puszczane są częstotliwości o dużej amplitudzie niż z tego jedenego kondziorka, tak więc filtrować i nie pitolić...

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 17:18
Lancaster - możesz rozwinąć co takiego obiecującego było w B 200?

lancaster

  • Gość
16-03-2008, 17:31
B200 sam z siebie na surowo był średni....po pierwsze nie bylo dwoch zdan ze trzeba go filtrowac, bo balans tonalny był zdecydowanie przesunięty w górę....mi tam np. wokal pomimo przywalenia go toną gory pasma bardzo sie podobał....po zabudowaiu w OB i uzupelnieniu jego niedostatgó dolnego srodka/basu juz na dzien dobry słuchalo sie....nieźle....bylo słychać braki rozdielczosci samej góry i przyklejenie dxwieku do odgrod, ale to byly swieze głośniki....po jakims tygodniu grania B200 w takiej konfiguracji dają suer dxwiek. Gra z tego papierowego fullrangejest naprawde dobrej próby nawet poruwnujac z kopułkami....no moze sama góra dla badaczy swistów moglaby by c jeszcze "lepsza"....w cudzysłowiu, bo przekaz jako całosć jest bardzo wciągający i naturalny.

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 17:41
Tak, to że FL ma swoje kaprysy to wiem, ale chodzi mi tutaj o mikro, makrodynamikę spójnośc i barwę. Jest powalająco czy po prostu dobrze? Bo własnie pod tym wzgledem BG 20 mnie nie powalił...

lancaster

  • Gość
16-03-2008, 17:44
bartek, niech pogra jeszcze troche, scali sie go z docelowymi driverami, przysiadzie nad zwrotką i porwna to napisze co i jak wypadło. NA razie wrazenie jest zdecydowanie in plus.

bartek_z

  • 404 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
16-03-2008, 19:23
Dobra, pożyjemy zobaczymy. Moje wrażenia były raczej na zero, BG 20 nie rozczarował, ale też niczym szczególnym nie zachwycił.

fistulator

  • 348 / 5899
  • Zaawansowany użytkownik
17-03-2008, 15:54
>> clo2, 2008-03-16 15:12:1
fistulator Pytanie do ciebie, bo masz w odgrodach Fostexa - jaką ma górę i średnicę? Czy u ciebie fostex odpowiada za większość pasma a pozostałe głośniki są od najniższych częstotliwości? Może pytam niepotrzebnie bo już opisywałeś swoją konstrukcję więc tutaj na takie opisy szkoda miejsca. Jeśli pisałeś o swoich odgrodach daj mi tylko info żeby sobie poszukać.

U mnir Fostex FE167E gra od ok. 300Hz do końca od tych 300Hz do ok.40Hz mam 4 basowe 21cm na kanał (szerokość odgrody ok. 40 cm wysokość 140 cm).
Jak to gra ?
To trudne pytanie bo każdy odbiera muzykę inaczej i ludzie mają różne priorytety. Jak dla mnie gra to fantastycznie, jeżeli chodzi o naturalność barwy instrumentów akustycznych, głosów to hmm porównując np. do ProAc D28 to nawet tak zacne kolumny są słabsze w tej kategorii nie mówiąc już o swobodzie dźwięku z dipola. Kolejną zaletą jest to że są  świetnie oddane proporcje i rozmiary instrumentów. Czego nie uświadczysz w tej konstrukcji to wybijające się blachy perkusji, i tzw smaczki w postaci mlaskania, dyszenia i świszczenia wokalistek  (nie którzy jak tego nie mają twierdzą że muli). Co do spraw filtrowania  u mnie jest zwrotnica i fostex jest jakoś filtrowany ale jak dokładnie wie tylko konstruktor ja wiem tylko tyle że jest tam zwrotnica subtraktywna.

a_men

  • 746 / 5898
  • Ekspert
18-03-2008, 07:51
Skleciłem wczoraj, a własciwie dzis nad ranem swoje odgrody.
Zrobiłem je według tej recepty:
http://members.myactv.net/~je2a3/open.htm oraz
http://members.myactv.net/~je245/obriggs.htm
Głosniki to oczywiście Saby Greencone i basy Selenium 15 PW3 SLF
Zwrotka to tylko kond 4 uF do tweetera, głosniki podłączone wg. wskazówek Briggsa.
Zostawiłem sprzęt właczony, zeby sie to troche wygrzało i wieczorem posłucham:) Ciekawe, czy sąsiedzi lubią klasykę i jazz?;)