Audiohobby.pl

Magnetofon

AUDIOTONE

  • 9399 / 5843
  • Ekspert
08-05-2021, 23:20
Do poprawnej kalibracji jest potrzebny zestaw kaset testowych (kalibracyjnych) bez tego ani rusz.
A odnośnie podświetlenia kieszeni to chyba tam powinna być płaska dioda świecąca taki listek...
I możesz założyć osobny temat o TA-2570, wtedy nic nie poginie. Poniżej w tym linku (ONKYO) ;)
http://audiohobby.pl/index.php?board=87.0

Aż dziw bierze że nikt jeszcze nie założył tematu o tak dobrym i popularnym modelu 2570.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Tmarecki

  • 113 / 1134
  • Aktywny użytkownik
08-05-2021, 23:34
Dzięki.
Założę wątek, bo rzeczywiście nie mogłem znaleźć tu za wiele na jego temat. Dzięki jednej osobie z forum udało mi się przeprowadzić serwis. Ale chyba źle zadałem pytanie. Nie chodzi mi o kalibrację magnetofonu, bo na obecnym etapie nie umiałbym tego zrobić. Chodziło mi o kolejność działań podczas kalibracji kasety i ustawiania przy nagrywaniu. W deckach, które mam i miałem wyglądało to inaczej i trochę działam po omacku.

PhantomLord

  • 420 / 2282
  • Zaawansowany użytkownik
09-05-2021, 01:45
Wojtku koledze chodziło o kalibrację Rec Level i Bias do nagrywania. Zakładamy, że kalibracja wewnątrz decka jest ok :).

Nigdy nie miałem Onkyo z AccuBias, więc nie mam pojęcia jak się to robi. Tutaj jest dostępna instrukcja użytkowania, ale w starogermańskim, którym nie władam: https://www.hifiengine.com/manual_library/onkyo/ta-2570.shtml

Marku wrzuć jeszcze dokładniejsze zdjęcia tyłu mechanizmu z dwóch powodów:
1. Ten kondensator elektrolityczny na "plecach" silniczka od dowijania/przewijania nie ma prawa bytu - tam powinien być kond ceramiczny (przynajmniej taki jest w standardzie).
2. Dwa niebieskie kable, które idą do Twojej żaróweczki podświetlenia łączą się chyba w jedno przez rezystor do masy - to nie ma prawda działać. Chyba, że coś źle zauważyłem na zdjęciu.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

Tmarecki

  • 113 / 1134
  • Aktywny użytkownik
09-05-2021, 10:00
Dokładnie Mateuszu. Chodziło mi o ten rodzaj kalibracji, czyli ustawień przed nagrywaniem.
Nie miałem doczynienia z takim rodzajem jak w Onkyo i nie wiem czy robię to poprawnie (raczej nie). Zdjęcia mechanizmu i rezystora na przewodzie podświetlenia dodam w wątku o Onkyo TA 2570.

Filwoj

  • 383 / 5558
  • Zaawansowany użytkownik
11-05-2021, 01:20
Czysta kaseta w decku. Przycisk REC CAL. Przyciski PAUSE i REC jednocześnie. Poziom nagrywania ustawiamy na 0 i naciskamy PLAY. Przełączamy MONITOR na Tape i pokrętłami REC CAL ustawiamy oba kanały na 0. Wciskamy PAUSE. Wciskamy START w sekcji Auto Accubias i czekamy aż deck sam ustawi BIAS. Przed nagrywaniem trzeba wyłączyć REC CAL i oczywiście przewinąć kasetę na początek.
Wojtek

Hammer

  • 4689 / 2304
  • Ekspert
11-05-2021, 07:10
Pewnie nie pamiętacie jak w którymś temacie była mowa o rolkach z ośką 2,5 mm i 13 mm śr....... zamówiłem takie rolki , wszystko cacy.
pasować miały pięknie do Nada czy też Duala...założyłem i zaczęły się cyrki, pływała kaseta, a niektóre chciała mielić na początku....
Ten Dual CC8065 grał jak syf.
Wywaliłem tą rolkę, wziąłem normalną z ośką 2 mm, rozwierciłem na 2,5mm, założyłem i wszelkie problemy znikły.
Magnetofon pięknie nagrywa, zachowuje się teraz z jakością jak Nad 6325, 6340, Nak BX 150. czyli tak jak powinien.
2 głowicówka wyższej klasy ..
I taka przygoda z rolkami...

PhantomLord

  • 420 / 2282
  • Zaawansowany użytkownik
11-05-2021, 07:24
Czyli co, wywiercenie otworu dokładnie na 2.5 mam już jest zbyt trudne na produkcji?
Kurde słabo to rokuje.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

nano

  • 9079 / 4996
  • Ekspert
11-05-2021, 07:47
2,5 mm
przyznaje ze tez mam czesto problemy z tymi 2,5 mm
moze to ta sam linia produkcyjna w chinach
przypadek  hm

Hammer

  • 4689 / 2304
  • Ekspert
11-05-2021, 09:16
Czyli co, wywiercenie otworu dokładnie na 2.5 mam już jest zbyt trudne na produkcji?
Kurde słabo to rokuje.
Nie, tylko cała rolka była za duża, powodowała pływanie tasmy i niszczenie cr i metalek, takżę ..tego.....
zamiast 13 miała prawie 13,4

Nano jak znajdziesz na śmieciach takiego Duala to weź i posłuchaj, powinien Cie zaskoczyć i spodobać się.
« Ostatnia zmiana: 11-05-2021, 09:21 wysłana przez Hammer »

nano

  • 9079 / 4996
  • Ekspert
11-05-2021, 11:55
tak  wiem
mam tego duala   ladnie gra potwierdzam

Tmarecki

  • 113 / 1134
  • Aktywny użytkownik
11-05-2021, 12:58
Czysta kaseta w decku. Przycisk REC CAL. Przyciski PAUSE i REC jednocześnie. Poziom nagrywania ustawiamy na 0 i naciskamy PLAY. Przełączamy MONITOR na Tape i pokrętłami REC CAL ustawiamy oba kanały na 0. Wciskamy PAUSE. Wciskamy START w sekcji Auto Accubias i czekamy aż deck sam ustawi BIAS. Przed nagrywaniem trzeba wyłączyć REC CAL i oczywiście przewinąć kasetę na początek.
Czy ma znaczenie kolejność czynności? Bo z informacji tu na forum uzyskanych (z service manual) najpierw należy kalibrować automatycznie włączając accubias, a później kalibrować ręcznie włączając Rec- Cal i ustawiając potencjometrami. Sprawdzę obie wersje, ale może ktoś się orientuje czy to coś zmienia?

tomek05

  • 176 / 1659
  • Aktywny użytkownik
11-05-2021, 13:02
A odnośnie podświetlenia kieszeni to chyba tam powinna być płaska dioda świecąca taki listek...
W życiu, zawsze była żarówka. W serwisówce jest na pozycji 6 rys. tape mechanism exploded
Fakt że nic nie wiadomo o jej parametrach, tylko numer części. Tam będzie 12-14V jakiejś małej mocy. Nie może się grzać bo stopi okienko. celował bym w 10-15mA
Rezystor pewnie ktoś dał aby ograniczyć prąd bo i pewnie żarówka nie oryginalna, nie było z niebieskimi przewodami. Czarne mają być.
Ten kondensator elektrolityczny na "plecach" silniczka od dowijania/przewijania nie ma prawa bytu - tam powinien być kond ceramiczny (przynajmniej taki jest w standardzie)
Dobre te kondensatory, na silniku pozytywki też jest taki, zawsze takie były. numer części 99. 22uF/16V tyle że musi być bipolarny.

PhantomLord

  • 420 / 2282
  • Zaawansowany użytkownik
11-05-2021, 18:14
Dobre te kondensatory, na silniku pozytywki też jest taki, zawsze takie były. numer części 99. 22uF/16V tyle że musi być bipolarny.
Tak Tomku, masz rację. Pisałem już o tym w wątku o tym modelu. Wystraszyłem się, że to jakieś zwykle elektrolity, ale jak Marek pokazał więcej zdjęć to widać, że to bipolarne i tak jak mówisz - w serwisówce też ten element znalazłem ;-).
Analogowa Grupa Wywrotowa. Mateusz

AUDIOTONE

  • 9399 / 5843
  • Ekspert
11-05-2021, 19:36
W życiu, zawsze była żarówka. W serwisówce jest na pozycji 6 rys. tape mechanism exploded
Nie miałem za dużo Onkyo więc mogłem się mylić.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Filwoj

  • 383 / 5558
  • Zaawansowany użytkownik
11-05-2021, 19:50
Czy ma znaczenie kolejność czynności? Bo z informacji tu na forum uzyskanych (z service manual) najpierw należy kalibrować automatycznie włączając accubias, a później kalibrować ręcznie włączając Rec- Cal i ustawiając potencjometrami. Sprawdzę obie wersje, ale może ktoś się orientuje czy to coś zmienia?


Rób tak jak jest w instrukcji. Ja czasami potarzam czynność jak trudna kaseta i wskaźniki pływają.
Wojtek