Audiohobby.pl

Realnie jedyny czysty wzmacniacz

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-01-2013, 12:17
Witam!
Interesujące jest w tym temacie słowo jedynie i co się na nie składa: głupota ludzi że wcześniej nic takiego było do zrobienia.
Psychoza i zniewolenie ludzi nie pozwala pokazać i projektować czystych wzmacniaczy i są one trochą bardziej rozbudowane, bo po co przez całe życie kupować różne wzmacniacze skoro można sobie zrobić jeden i go mieć.
Rezystancja obciążenia i podane kolumny głośnikowe nie są przypadkiem a warunkiem aby moc cieplna przypadająca na jeden głośnik była tylko parę watów i mieć 4sztuki mniejszych i dobrych do tego kolumn głośnikowych daje dobre i bardziej przestrzenne nagłośnienie.
Schemat jest czystym wzmacniaczem z jedną wadą bo rezystancja dynamiczna tranzystorów sterujących BC313/211 jest zła i wynosi Rd=470R -czyli są jakieś zniekształcenia i te tranzystory nie mogą czysto sterować tr.mocy i tak jak  czystą klasą A, ale jest to jedyny zły wyjątek i bardzo powszechny w każdych innych wzmacniaczach,ale zadbałem aby przynajmniej dźwięk był bogaty w detal i to jest najważniejsze.
Zastosowana automatyczna stabilizacja prądów spoczynkowych jest zachwytem czegoś podobnego do kl.A.
Ogólnie podałem jedno odstępstwo od zasad czystego wzmacniacza, ale jest wiele dobrych do spełnienia, aby taki wzmacniacz nazywał się czysty. Z racji że jest to jedyny i sensowny dla ludzi schemat wzmacniacza niema co więcej na ten temat pisać.
Całe forum jest pełne różnych schematów wzmacniaczy i tylko pozostają marzenia i nie spełnione jeśli coś takiego nie można sobie zrobić samemu.
Ciekawe bo mając większą moc jak kilkanaście wat to tacy ludzie są nie tyle audiofilami co narkomanami dźwięku i wtedy wydzielają im się własne narkotyki -i po co ta głupota i załączanie się z kosmosu programów na chłodzenie bogiem cewek w głośnikach.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-01-2013, 12:24
Te moje pisanie dowodzi że firmy nigdy podejmą się produkcji tego co jest sensownie dobre i jedynie realne.
Sprawdzałem drogie(80zł) STK0080 z lat 2004 i mają tranzystory mocy pracujące powyżej Ic=3A z liniowością niecałe 10% ale znaczy to że stopniowo im maleje wzmocnienie i w różnych STK mają nawet dokładnie takie same wzmocnienia, ale nie są to normalne pary komplementarne, bo NPN ma b=100, PNP b=140.
Jeśli w układach Hybryd poszukać coś liniowo dobrego to są wyjęte i przerobione kamyczki tranzystory, dobre dla zastosowań w swoich konstrukcjach.
Ten wzmacniacz wymaga liniowości tranzystorów do Ic=3.6A.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-01-2013, 14:36
Mam jeszcze jeden schemat takiego wzmacniacza i jak ze schematu jest widać że nie tak łatwo jest go zastosować, bo gdzie można kupić dobre tr.mocy o małym wzmocnieniu?.
Ale ten ma czystość całkowicie dobrą i też w sterowaniu tr.mocy.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-01-2013, 15:12
Poda;em jeszcze jeden schemat o mniejszej mocy i aby dzieci nie zabiły się dźwiękiem na zawał serca można do tego wzmacniacza zastosować małe głośniki od IPOD.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-01-2013, 15:19
Odpowiem co za niektórych i zwrócę uwagę że te schematy są dla drogich wzmacniaczy, a nie dla takich prostackich jak w każdej cenie i dodatkowo ważne jest stosować węzły prądowe, ekrany wewnętrzne i dobre zasilanie, najogólniej. Naprawdę śmieszna jest aplikacja układów wzmacniaczy i tak prostacka że się nie chce wierzyć i pomijane jest wszystko inne co ja zalecam stosować, nie mówiąc że każde inne nie są czystymi układami i ich sens stosowania też jest pod znakiem zapytania.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-01-2013, 15:52
Moje informacje są całkowicie wyczerpujące, bo mam je swoje własne na zasadzie co tylko dobrze można zrobić i tylko wyciągam to z czego mam.
Ten rysunek daje możliwość zrobienia wzmacniacza tanio na STK086 i tylko dla Ro=2R dobrać na słuch regulacje układu dynamicznego i sprzężenia zwrotnego, obsłuchując najładniejszy i najmocniejszy szum wzmacniacza.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-01-2013, 22:17
Nie wiem ale ani śmiechu niema, czym jest audio biznes i niejeden by sobie pomyślał: aż się prosi aby wznowili produkcję audio tranzystorów, bo dobre rzeczy to są drogie rzeczy i  w ogóle są dobre i dlatego opłaca się samemu coś takiego robić, tym bardziej że audio biznes taką techniką tego nie zrobi i znowu odpowiem gdyby ktoś miał wątpliwości: czy gorszą jakością punktów pracy opłaca się robić wzmacniacze, czy w sposób całkiem czysty?.

atmeg

  • 1202 / 4869
  • Ekspert
11-01-2013, 22:40
Cin , twoje schematy są ciekawe ale ... weż wklej jakąś fotke wykonanego układu ?

atmeg

  • 1202 / 4869
  • Ekspert
11-01-2013, 22:42
A możesz zaprojektować jakiś układ z małą ilością elementów dla takiego laika jak JA ?

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
13-01-2013, 21:26
Mżenia i po co daleko szukać -najtaniej jest zastosować gotowy hybryd i tylko zrobić do tego dobry zasilacz i wyregulować układ wzmacniacza na niskiej rezystancji wyjściowej. Coś prostego to lepszym od tego są hybryd.  

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
19-01-2013, 07:18
Witam!
Chciałem podsumować ten mój temat paroma schematami co jest jedynie realne do zrobienia samemu z najwyższą jakością.
Na forum diyaudio.com podałem wzmacniacz słuchawkowy dobry i do sterowania wzmacniacza końcowej mocy i nawet napisałem że dawno taki układ powinni stosować w sprzęcie najwyższej jakości.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
23-01-2013, 18:06
Moje dzieło zawiera różne mix informacje i najwięcej ich jest z dziedziny elektroniki i to wszystko robiłem z przeznaczeniem dla młodzieży szkolnej, aby od razu wiedzieli co jak dobrze jest robić i nawet nie potrzeba do tego specjalnego wyższego wykształcenia. Poświęciłem do tego w sumie dużo czasu i dokonałem wiele poprawek, ale niektórzy mają do takich różnych artystycznych rzeczy dużo czasu -od jednej wieczności Wszechświata do następnej i dla artystów jest to nawet prawda i dlatego ich rzeczy bywają cenne i dokładne.
Mając tyle swoich dobrych informacji t nie mogę coś zrobić gorzej i każdy nowo opracowany schemat to dla mnie jak gra na fortepianie i to w sposób improwizacji, wykorzystując już wcześniej obliczone fragmenty układu. Nauczyłem się w elektronice tworzyć dobre rzeczy, czyli najpierw trzeba coś mieć aby móc dobrze myśleć i wymyślić coś sensownego i  nowego i praktycznego lub lepszego jak wcześniej miałem i piszę to, bo nie każdy od razu dorósł do tworzenia, tym bardziej że do tych moich opracowań nie miałem specjalnego wykształcenia.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
23-01-2013, 22:42
Ciekawe dlaczego na hasła w głupich rzeczach nie robią błędów, jakby głupota była szczęściem.
Na schemacie wzmacniacza jeden symetryczny rezystor ma wartość 2.7k a drugi 1.1k i powinien też mieć wartość 2.7k, piszę o schemacie wzmacniacza P12W2R dla dwóch równoległych tranzystorów sterujących tr.mocy. Możliwe że było dobrze i sami mi zaśmiecili, a czasem wszystko się zmienia i na forum też śmiecą, lub wszystko całkiem wylatuje i to na każdym forum i śladu niema i potem znowu projektuję i od nowa do tego samego dochodzę.
Widocznie dobre rzeczy to jest dla kogoś coś źle, ale dobrze dla ludzi.
Co wolicie głupoty na forum, czy normalnie dobre schematy, co kto lubi i dlatego nic jest albo na prawo albo na lewo. Taki źle zapisany rezystor 1.1k ma swoją historię i w jakim momencie ktoś go od nowa zapisał, mimo ostatecznie dobrze zrobionego mną schematu. Są dwa takie same schematy i ten pierwszy z symetrycznymi wartościami rezystancji 1.1k dotyczył starego schematu w którym były zastosowane dwa równoległe tr.mocy, a ja zastosowałem pojedyncze tr.mocy i dlatego wynikły zmiany rezystancji, jak to jest widać na schematach.
W takim układzie dobrze jest aby rezystancja obciążenia kl.A malała rezystorem 2x 2.2k, bo wtedy wypadkowa rezystancja obciążenia kl.A jest 1.5k czyli układ nie wiele obciąża kl.A. Te dwa tr.sterujące BC313/211 są po to aby  tr.sterujących amplituda była liniowa i nie malała 80% dla drobnych amplitud na głównej amplitudzie sygnału, bo i tak samo były by sterowane tr.mocy i wzmacniacz byłyby głuchy na detal dźwięku.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
24-01-2013, 23:07
Ludzie bawią się wz symetryczne wzmacniacze holton symsym i właśnie dwa takie podałem ale czyste jak ja to robię. Jeden z nich ma nawet automatyczną stabilizację dynamiczno-statycznych prądów spoczynkowych.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
25-01-2013, 10:34
Jak na czysto podałem dwa schematy. Mój wzmacniacz jak jak Hilton na pewno jest lepszy, bo dla mniejszej mocy dopasowana jest jakość i jednie taka możliwa i wszystkie moje wzmacniacze są czystej techniki i schemat Hilton nie jest konieczny, chyba że ktoś lubi się chwalić że ma swój Hilton małej mocy i jak dobry... .