Audiohobby.pl

Najczystsze sterowanie się tranzystorów w wzm. mocy

almagra

  • 11514 / 5560
  • Ekspert
10-11-2012, 11:54
Jesteś wyznawcą elektroniki alternatywnej,nie mającej umocowania w fizyce.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-11-2012, 19:28
Musę się bronić bo almagra mnie podważa. Wszelka asymetria i nieliniowości nałożone na sygnał są nie do uniknięcia bo taki jest nie precyzyjny układ wzmacniacza i sprzężenie zwrotne takich nieliniowości nigdy usunie z wystarczającą prędkością i dlatego swobodne rezonanse dźwięków głośnika są mocno tłumione i zmieniona jest barwa dźwięku na wyższą i płytką w niskie tony -które normalne powodują duże wychyły membrany i dlatego niskie tony są całkiem nieefektywne i zniekształcone w relacji brak swobodnego rezonansu -czyli poważny spadek amplitud wychyłu membrany głośnika na niskich tonach.
To właśnie fizyka była najpierw obserwacją zjawisk, a potem ich tłumaczeniem i dostosowywaniem do tych zjawisk wzorów i zawsze pewne zjawiska, które istnieją, trzeba jakoś tłumaczyć.
I jeśli ktoś tłumaczy w prosty sposób kompensowanie zniekształceń głośnika z z niekształceniami wzmacniacza to jest w wielkim błędzie, bo zły wzmacniacz nie da się kompensować, bo zawsze krytycznie bardzo źle działa pracę głośników i trzeba załączyć wyższą precyzję konstrukcji wzmacniacza aby można było nim kompensować zniekształcenia głośnika -co jest też nierealne bo skąd wziąć taki specjalnie precyzyjny sygnał-korektor.
Myślę nie ma po co więcej ogłupiać ludzi, którzy prawie nigdy słyszeli pracę dobrego wzmacniacza.
Trochę mi się chce śmiać z takiego myślenia że specjalnie zły wzmacniacz może kompensować pracę złego głośnika.

cin157

  • 2243 / 5111
  • Ekspert
11-11-2012, 20:14
Jeżeli dla przyrządów laboratoryjnych robią rezystory drutowe o wartości R=10Mohm to jest możliwe aby cieniutkim drucikiem nawinąć dodatkowe  uzwojenie na cewce głośnika i tylko dla sprzężenia zwrotnego i wtedy taki precyzyjny wzmacniacz przepięknie kompensuje pracę głośnika i możliwe sztucznie poprawia jego swobodne rezonanse, dla różnych dźwięków -ale możliwe to jest dla jednego głośnia lub dla kilku wzmacniaczy i kilku głośników podziału pasma przenoszenia.
Rzeczywiście ciekawe jest jak na siłę można wymusić liniową pracę głośnika, mimo że wzmacniacz jest do tego zły i ile to poprawia lipę na coś lepiej sam tego nie wiem -ale na pewno nie jest to dobrze jak dla precyzyjnych wzmacniaczy.
Ciekawe firmy robią lipę i dodają do głośnika coś w rodzaju mikrofonu piezoelektrycznego.