Audiohobby.pl

UZIEMIENIE SPRZĘTU

JUREK

  • 203 / 5896
  • Aktywny użytkownik
21-03-2009, 18:17
Mam pytanie do znawców tematu ale chyba bardziej elektryków niż audiofili...

...wiele firm hi-endowych i nie tylko np. LINN ma wyprowadzone osobne wyjście na uziemienie i zdecydowanie nakazuje użytkownikowi uziemić urządznie z tego wyjścia...firma jest jak wiadomo zagraniczna a dlatego zwracam na to uwagę bo powiedział mi zaprzyjaźniony elektryk, że zazwyczaj w Polsce w nowych domach to nie jest konieczne bo uziemienie jest  w gniazdkach a być może w wielu krajach za granicą nie ma takiego nakazu bo być może prawo tego tak nie reguluje jak u nas...on twierdzi, że nie ma po co dublować tym kablem dodatkowym skoro jest pewne, że mam uziemienie we wszystkich gniazdkach w domu ( a jest to pewne bo sprawdzałem) i skoro kabel LINNA też ma bolec uziemiający to to już spełnia swoją rolę....
JUREK

Arek_50

  • 1130 / 5916
  • Ekspert
21-03-2009, 18:49
Trzeba jednak pamietac ze w systemie uziemiamy tylko jedno urzadzenie.

JUREK

  • 203 / 5896
  • Aktywny użytkownik
21-03-2009, 20:39
AREK_50

...no tak jedno
...ale skoro każda wtyczka ma uziemienie to znaczy, że każdy klocek systemu jest uziemiony więc więcej niż jeden, chyba, że skoro są osobne wyjścia na uziemienie to by znaczyło, że wyjścia zasilające nie mają uziemienia właśnie, ze względu na to co napisałeś a mianowicie po to byśmy mieli wybór uziemić tylko jeden klocek w przeciwnym razie postawieni bylibyśmy przed faktem dokonanym, że każdy klocek bez względu na nasze prefefrencje i tak jest uziemiony...
JUREK

Road To Nowhere

  • 1033 / 5916
  • Ekspert
21-03-2009, 21:06
Czyli jak mam kondycjoner uziemiony poprzez gniazdko sieciowe to już nic nie musze uziemniać nawet pre gramofonowego ?

zyzio

  • 960 / 5807
  • Ekspert
21-03-2009, 21:27
"Trzeba jednak pamietac ze w systemie uziemiamy tylko jedno urzadzenie" - What ????
 

zyzio

  • 960 / 5807
  • Ekspert
21-03-2009, 21:30
Osobne wyjście na uziemienie jest po to, żeby uziemić np. Linna jak nie mamy uziemienia w gniazdku - tzn. posiadamy instalację dwużyłową.
http://audiosystem.home.pl/acoustic_revive/acoustic_revive_rgc-24.html   - dodatkowo do tego wyjścia możemy podłączyć to....działa....

Arek_50

  • 1130 / 5916
  • Ekspert
21-03-2009, 21:44
Jezeli sa uziemione dwa urzadzenia tworzy sie petla masy i "siada"  dynamika.To juz od dawna znana zaleznosc.
Nie wiecie o tym?To podstawa.

JUREK

  • 203 / 5896
  • Aktywny użytkownik
21-03-2009, 21:47
zyzio

...a Ty zastosowałeś to rgc-24?...faktycznie zauważyłeś pozytywne zmiany a jeżeli tak to jakie, proszę opisz?
JUREK

Arek_50

  • 1130 / 5916
  • Ekspert
21-03-2009, 21:50
Za duzo do pisania .Polecam przejrzec watek na audiostereo nr28251 "idea stosowania polaczen zbalansowanych  laczy XLR".Temat uziemienia wynikl tam jakby przy okazji.Ale jest wyjasnione przystepnie.

JUREK

  • 203 / 5896
  • Aktywny użytkownik
21-03-2009, 21:54
Arek_50

...to twierdzisz zatem, że kable zasilające w sprzęcie hi-endowym będące na jego wyposażeniu nie są uziemione po to byśmy mieli wybór do uziemienia tylko jednego klocka?...i stąd te osobne wyjścia na uziemienia poza kablem zasilającym?...to by nawet było logiczne bo w takim razie to jedyny prosty sposób na uziemienie jednego urządzenia w torze
JUREK

Arek_50

  • 1130 / 5916
  • Ekspert
21-03-2009, 22:03
Jesli masz dwa lub wiecj uziemione,odlacz i posluchaj ....czesto najwieksza roznica jest dopiero nastepnego dnia.

JUREK

  • 203 / 5896
  • Aktywny użytkownik
21-03-2009, 22:17
Arek_50

....dziękuję za cenne informacje, zrobię jak napisałeś i dzięki za link na audiostereo, zaraz go sobie poczytam :-)
JUREK

Arek_50

  • 1130 / 5916
  • Ekspert
21-03-2009, 22:29
Dwa dzialajace PE w zasilaniu dwoch urzdzen "zabijaja muzyke.Moj system nie jest uziemiony .Gra porazjaco.

zyzio

  • 960 / 5807
  • Ekspert
22-03-2009, 08:20
=> JUREK
O RGC-24 napisałem tomy na tym i innych forach - wystarczy kliknąć w wyszukiwarce....
Co do pętli masy - to jak najbardziej tak - zabija dynamikę, ale gdy ona jest to nie tylko siada dynamika, ale też mamy delikatny przydźwięk, teoria jednego urządzenia uziemionego do mnie nie przemawia, gdy mam ich w systemie 8......Owszem mając Heliona można się było bawić suwaczkami odłaczającymi uziemienie - ale wystarczyło odłączenie uziomu przy jednym urządzeniu, a nie wszystkich by osiagnąć zamierzony efekt.....Być moze też nie wszystkie sieciówki nazwijmy to audiofilskie mają podłączone uziemienie i w ten sposób załatwiają pętlę masy :)

JUREK

  • 203 / 5896
  • Aktywny użytkownik
22-03-2009, 13:36
zyzio

...dzięki za informację, chętnie sobie poczytam i tym RGC-24...

...tak naprawdę jeszcze nic nie kombinowałem w swoim torze bo obecnie po wygrzaniu (naprawdę długim) brakuje mi w odsłuchu tylko jednej rzeczy: wyraźnej lokalizacji źródeł pozornych ale nie wiem czy to wogóle można osiągnąć słuchając sprzętu na słuchawkach ( chodzi mi o taką lokalizację jaką osiąga się bez większego trudu na kolumnach, czyli i w linii poziomej, pionowej i w głąb - no trójwymiarowo, tak? :-)...pozatym mam wszystko pięknie grające, barwa doskonała, szczegółowość idealna, separacja instrumentów znakomita, sprzęt nie męczy uszu bez względu na głośność i długość słuchania, podkręcony bardzo głośno emituje idealną ciszę jeżeli nie ma płyty w odtwarzaczu i między utworami i dynamika też jest doskonała więc PEWNIE Z MASĄ JEST U MNIE OK ( z tego wynika że fabryczny kabel LINNA MAJIKA nie jest zmasowany-dlatego pewnie ma to sobne wyjście na masę jak ktoś potrzebuje to stosuje a jak nie to nie i z tego co widzę wzmak słuchawkowy LINNART jest zmasowany a w moim systemie są tylko dwa klocki: wzmak słuchawkowy i cd LINNA).....

...więc nie wiem czy nie gonię niemożliwego czyli wyraźnej trójwymiarowości w systemie słuchawkowym ;-(
JUREK