Audiohobby.pl

Forumowe testy zestawu HiFIMAN HE 5le/ EF-5

SlawekR

  • 173 / 4640
  • Aktywny użytkownik
12-01-2012, 12:45
Witam wszystkich. Może w nietypowy sposób, bo w sumie w wątku dla "czynnie udzielających się", ale że otrzymałem zgodę Pana Andrzeja, to i informuję, że dopisuję się do listy podczas odsłuchów w Krakowie.

szwagiero

  • 2239 / 5911
  • Ekspert
12-01-2012, 23:21
"Niestety..." - muszę zacząć od ulubionego sformułowania początkowego kolegi Gustawa. Tak więc niestety, spostrzeżenia moje będą krótkie, bo niestety... nie ma się nad czym rozwodzić.

Na pierwszym miejscu podziękuję dystrybutorowi za możliwość odsłuchów, nie jestem jednak pewien, czy tenże dystrybutor jeszcze kiedyś się zgodzi na tego typu akcję, bo jak widać - reklamy z Nas nie ma specjalnej :(

Jeśli chodzi o zestaw, to wygląda to wszystko bardzo porządnie i robi niezłe wrażenie, szczególnie same słuchawki, bo wzmacniacz wygląda trochę "zabawkowo", ale może to moje zboczenie i mania wielkości jeśli chodzi o sprzęt audio ;) Na uwagę zasługuje ciężki, oddzielny moduł zasilania. Wracając do słuchawek to wykonane są bardzo dobrze, wszystko świetnie spasowane i wykończone, nauszniki dostajemy jak już koledzy wspominali z odłączanymi kabelkami, jedne do jacka, drugie do xlr, same słuchawki zaś zapakowane w bardzo porządne pudełko - na pewno nie takie po pizzy ;)

Wzmacniacz gra... to jest plus! Drugi plus za całkiem niezły bas, punktowy, lekko jednostajny ale ogólnie daje radę. Minusy za dość ograniczoną dynamikę, barwa lekko plastikowa, scena raczej mało rozbudowana. Brzmienie stara się być bardzo neutralne, ale przez to lekko suche i pozbawione emocji, nie czaruje - dla jednych to wada, dla innych zaleta. Wzmacniacz mocowo daje radę z HE-5LE jak i innymi ortodynamikami, aczkolwiek do wyciśnięcia z nich wszystkich soków raczej mu daleko.

Słuchawki - Panowie muszę to napisać na samym początku opis - swego rodzaju APEL:

*** Jeśli ktoś z Was drodzy koledzy chciał/chce się zapoznać z konstrukcjami planarnymi w ogóle i na podstawie odsłuchu HE5LE wyciągać jakiekolwiek wnioski o tejże technologii budowy drivera, to bardzo Was proszę - nie czyńcie tego!!! ***

Moim osobistym zdaniem Hifiman HE-5LE to jest w pewnym sensie karykatura brzmienia orto. Po pierwsze w związku z faktem, że słuchawki te posiadają budowę drivera "fostex\'ową" to cechują się bardzo dobrze doświetloną góra pasma. W przykładowo słuchawkach Fostexa czy Sansui ta góra pasma jest bardzo wyraźna, czytelna, przejrzysta ale pozostaje górą pasma, która w żadnym stopniu nie jest drażniąca, szklista, nadmiernie rozjaśniona tak jak w przypadku HE-5LE. Zgodzę się, że niektóre dynamiki objawiają się tego typu cechami na dzień dobry, ale nie po to ktoś kupuje orto, żeby brzmieniowo słuchawki tego typu zbliżyły się do brzmienia właśnie niektórych konstrukcji dynamicznych. Zaznaczam, że nie ma w tym przypadku totalnej katastrofy, bo nie zgrzytałem zębami podczas ich odsłuchu, a trzeba mi przyznać, że na wszelkie wyostrzenia i sybilację na górze jestem mocno uczulony.

Kolejna cecha, która nijak nie pasuje do ortodynamików, znana jest natomiast z konstrukcji dynamicznych - odchudzenie brzmienia - góra i średnica nie wypełnione jak należy, w zasadzie w tej kwestii jest sporo gorzej niż z najwyższymi częstotliwościami. Środek jest cofnięty względem góry i dołu, bez wyrazu, beż magii orto, suchy, wyprany z barw itd. itp. Czy tam na pewno są planarne przetworniki w środku???
HE-5LE są przejrzyste i detaliczne, grają bardzo zwiewnie, powiedziałbym, że nadmiernie. Dynamiką nie zachwycają, attack w porównaniu w innymi orto jest raczej anemiczny. Budują niezłą scenę i przestrzeń, choć w tej kwestii jestem słuchawkowym ignorantem i wielokrotnie pisałem, że są to cechy, na które zwracam uwagę w słuchawkach w stopniu znikomym.

Najmocniejszą stroną ich brzmienia jest bas - jest po prostu dobry, nie schodzi może zbyt nisko, ale jest dość punktowy, nieszczególnie zróżnicowany, ale według mnie to jest ta kwestia, z którą w tych słuchawkach spokojnie dałoby się żyć - niestety po raz kolejny do rasowych ortodynamików, których zaletą jest świetny, organiczny, mocny i bardzo szybki bas - tym słuchawkom po prostu sporo brakuje.

Być może wyolbrzymiam niektóre cechy w tym opisie, ale jest to związane z faktem, że po prostu mocno się zawiodłem - niestety w pewien sposób to przeczuwałem. Hifiman idzie według mnie nie w tą stronę, w którą należałoby iść... :(

Zestaw użyty podczas odsłuchów:
Źródło: Yamaha CDX-1050 (modyfikowany, z wsadzonym dac\'em od CDX-1060)
Wzmacniacze: Yamaha CR-2020, lampowiec OTL skrojony pod orto
Słuchawki: Yamaha YH-100, HP-1, YH-1, HP-2, Fostex T20v2

aasat

  • 2263 / 5892
  • Ekspert
13-01-2012, 08:53
>> szwagiero, 2012-01-12 23:21:48
"Niestety..."

dzięki za recenzję, a próbowałeś może tak jak radził kolega jjurek zdjąć z nich pady?

szwagiero

  • 2239 / 5911
  • Ekspert
13-01-2012, 09:49
Tak słuchałem chwilę bez padów, bo zmieniałem z welurowych na skóropodobne... niestety było to na samym początku i nie pamiętam już, jak to zagrało, w każdym razie na pewno sama podmiana padów na inne lepiej przystosowane niewiele wniesie moim zdaniem. Być może trzeba by je ostro modować, ale moim zdaniem nie po to płaci się tyle kasy, żeby potem całkowicie przerabiać te słuchawki - co innego z vintage orto, które są względnie niedrogie i mają "fabrycznie" dźwięk, który daje nadzieję na względną poprawę.

jjurek

  • 2066 / 5840
  • Ekspert
15-01-2012, 20:52
>> szwagiero

Jak kroiłeś OTL-a?
Mocna lampa na wtórniku?

rms.pl

  • 365 / 5385
  • Zaawansowany użytkownik
20-01-2012, 14:01
Piotr Ryka zakończył testy - test w linku poniżej
http://rms.pl/audiofilskie/profesjonalne/test-hifiman-he-5le-hifiman-ef-5

słuchawki pojechały do kolejnych osób


Pozdrawiam RMS
www.sklep.rms.pl

nsk

  • 549 / 4879
  • Ekspert
20-01-2012, 15:39
Może się mylę, ale czy czasem Piotowi Ryce HE-5LE nie pomyliły się z HE-6, które słyną z trudnego napędzenia?

majkel

  • 7476 / 5909
  • Ekspert
20-01-2012, 19:25
Myślę, że się nie pomyliło. Nawet HE-500 są wyraźnie mniej skuteczne od LCD-2 lub dowolnych słuchawek dynamicznych obecnie produkowanych.

nsk

  • 549 / 4879
  • Ekspert
20-01-2012, 20:49
majkel jak oceniasz HE-500?

chrees

  • 1653 / 5909
  • Ekspert
20-01-2012, 21:28
Rozumiem, że ponownie okazało się, że wszystko rozbija się o odpowiednie napędzenie słuchawek? Jest trudniej niż z GS-1000? ;P)



-------------------------------------------------------------------------------
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

fallow

  • 6457 / 5879
  • Ekspert
20-01-2012, 21:44
Mysle, ze o odpowiednie napepdzenie swojej audiofilskiej mozgownicy :)) To chyba kluczowa sprawa i w kontekscie dynamikow, orthosow i elektrostatow.

szwagiero

  • 2239 / 5911
  • Ekspert
20-01-2012, 23:19
Jaja jak berety... ;)

majkel

  • 7476 / 5909
  • Ekspert
21-01-2012, 00:36
>> nsk, 2012-01-20 20:49:39
majkel jak oceniasz HE-500?

Moja opinia jest w wątku Orto, tylko nie pamiętam, czy to było o LCD-2 i wzmianki o HE-500, czy odwrotnie. ;) Pamiętam, że ocena była pozytywna, ale nie odleciałem.

gewurztraminer

  • 5 / 5297
  • Nowy użytkownik
21-01-2012, 17:03
Jako całkowicie z boku stojący a mający do czynienia z opisywanymi słuchawkami i wzmacniaczem, proponuję wszystkim testującym forumowiczom aby po otrzymaniu przesyłki, przed jakimkolwiek odsłuchem pozwolili odpocząć wyżej opisywanym urządzeniom przynajmniej pół dnia w temperaturze pokojowej. Przepraszam za zbyt długie zdanie ale jakoś samo tak wyszło.
Pozdrawiam

ogorek

  • 855 / 5249
  • Ekspert
21-01-2012, 19:28
Dwa razy podchodziłem do przeczytania tej recenzji.

Tam jest błąd edytorski. Przed podsumowaniem jest dwukrotnie ten sam akapit:

"Z Head Boksem w grach komputerowych HiFiMAN HE-5LE ..."

Generalnie kolejne słuchawki które ze wzmacniaczem Pana Piotra (z torem) grają przyzwoicie.
Niestety kolejny raz nie pokrywa się to z odczuciami innych osób z forum testujących głównie cały zestaw (słuchawki plus amp hifiman-a) w swoich torach.

Szkoda, że znacznie mniej szczegółowy jest opis właśnie jak to zagrało na takim zestawie. Zrozumiałem, że gorzej ale szkoda, że zabrakło odnośników do podobnej półki cenowej. Czy do tego amp-a można włączać inne (dynamiczne) słuchawki ? Czy ktoś potestował w swoim torze tylko ten wzmacniacz i swoje słuchawki ?
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …