Audiohobby.pl

Zestawy głośnikowe transient perfect

cadam

  • 4401 / 5908
  • Ekspert
28-06-2010, 17:48
Dla T-M wysoka częstotliwość podziału nie jest wskazana ze względu na charakterystykę poza osią w pionie.

lancaster

  • Gość
28-06-2010, 18:06
cadam, wiem. Kazdy zestaw i układ głośników jest w jakimś sensie kompromisem.
Najlepszymi kompromisami jak do tej pory są dla mnie 3 drożne zestawy tubowe.
Wada ? Cena.
No to szukamy komercyjnego rozwiązania i pomysłu na świetny dźwięk. Do tego łatwy do ustawienia w pomieszczeniach 20m2<
Można oczywiście wykonać MTM ale...podniesie to cenę(głośniki/obudowa) oraz implikuje problemy
- impedancja znamionowa 4 ohm
- 2 woofery mogą sie różnie zachowywać(nie lubię takich rozwiązań - WTW)

i plusy:
- skuteczność(co nie ma znaczenia w tym przypadku, bo zestaw z 1 wooferem jest planowany na 88-90dB więc bardzo sensownie uważam)
 ...obciążalnosc zestawu będzie taka sama - chyba ze odciażymy tweeter jeszcze bardziej ustalając punkt podziału wyżej(jeśli by się zdecydowac na 2 15-ki zamiast jednej 18-ki może mieć to sens)

Słuchacz siedząc nie zmienia zbyt wysokości głowy w pionie. Doświadczalnie:
- słychać, ale nie przeszkadza ogólnie.


Wolę dopracowany projekt na 1 wooferze.Dźwiękowo postaram sie by efekt był znakomity :-)


....a poza tym zobacz cadam 3AR jest TM i spokojnie daje radę/podoba sie .

cadam

  • 4401 / 5908
  • Ekspert
29-06-2010, 20:43
Zrobiłem symulację co robi zwrotnica czwartego rzędu z pojedynczym impulsem prostokątnym.

lancaster

  • Gość
30-06-2010, 07:16
cadam, dlatego mnei bardziej interesuje w tym względzie filozofia Rehdeko.....w wykonaniach innych firm(j.w wymieniłem)
Z tym, ze same głośniki dogrywane ze sobą również a moze nawet przede wszystkim pod kątem mechanicznym....zwrotnica pasywna ma w zasadzie za zadanie chronic tweeter przed przeciążeniem :-)

fakamada

  • 1066 / 5410
  • Ekspert
30-06-2010, 17:11
Mam do was pytanie. W najbliższym czasie będę montował trójdrożną odgrodę. Charakterystyka głośnika średniotonowego jest wprost stworzona do zwrotnicy pierwszego rzędu i takiej chciałbym użyć.
Woofer i tweeter wolałbym ciąć drugim rzędem.

Co myslicie o takiej "sztuczce" żeby w miejscach podziału (400hz, 4khz) filtrować pierwszym rzedem, a drugi rząd "wprowadzać" powiedzmy oktawę wyżej niz punkt podziału dla woofera i oktawę poniżej punktu podziału dla tweetera. Oznaczałoby to mniejszy niż normalnie kondensator dla woofera i większą cewkę dla tweetera.

Cała zabawa miałaby na celu "symulację" filtrów pierwszego rzędu i uniknięcia kręcenia fazą w punktach podziału.

przetworniki:

12" Audax PR300t0 x2
4"   Monacor ms-100chq
       B&G Neo3 (dipol)

Corvus5

  • 2596 / 5373
  • Ekspert
30-06-2010, 17:38
Cadam, co to za dziwoląg? Wygląda tylko jak pomieszana faza dla okresu 1/3ms czyli 3kHz czyli 3. harmonicznej. Żadnych zmian w amplitudzie.

cadam

  • 4401 / 5908
  • Ekspert
30-06-2010, 18:17
Ten dziwoląg naśladuje działaniem zwrotnicę linkwitz-rileya czwartego rzędu.
Jeśli ktoś chce się sam pobawić w symulację, to podpowiem, że użyłem takich wartości elementów:
L = 1mH
C = 10uF
R = 10

Corvus5

  • 2596 / 5373
  • Ekspert
30-06-2010, 19:23
Ok, wszystko pasuje. Po prostu zawsze myślałem, że zwrotnica to filtr, a widać że tak do końca nie jest i może mieć stałą amplitudę w całym paśmie. Fajna sprawa, może się przydać, gdy głośnik gra różnymi częściami membrany różne częstotliwości. Znacie sposób na dokładną analizę fazy w głośniku, czy to się robi poprzez analizę kierunkowości?

cadam

  • 4401 / 5908
  • Ekspert
07-08-2010, 18:29
Kolejna marka dołącza do listy (dla mnie wzorcowe wykonanie)

Dunlavy
Thiel
Manger
Vandersteen
Quad (elektrostaty)
Spica
Meadowlark Audio
Earthworks
Duntech
Reference 3A
Role Audio
MasterSource Audio
Grimm Audio
Myro

bigos

  • 11 / 5806
  • Nowy użytkownik
12-08-2010, 19:26
cadam widzę, że jesteś fanem transient perfect.
Dlatego też mam parę pytań.
1. Jak na pierszy rzut ucha poznać czy dana konstrukcja jest tp czy nie tp?
2. Czy dysponujesz jakimś pomiarem/linkiem do pomiarów, który pokazywałby rzeczywisty przebieg czasowy w punkcie odsłuchowym, dla kolumn tp i nie tp?
3. Czy dysponujesz jakimś pomiarem/linkiem do pomiarów pokazujących zmianę przebiegu czasowego w zależności od wartości amplitudy sygnału wejściowego?
4. Czy są jakieś cechy konstrukcji tp których nie da się uzyskać za pomocą konstrukcji nie tp (barwa, szybkość, spójnoś, przestrzeń itmp)?

lancaster

  • Gość
12-08-2010, 19:34
bigos, natura dźwięku jest transient perfect. Ja wiem, ze w "badaniach naukowych" itp testach abx niektóre rzeczy są nie do udowodnienia, albo wręcz do udowodnienia że jest zupełnie inaczej, lub bez znaczenia :-) ...ale TP ze swojej natury ma jedną cechę mniej zaburzoną.
Do mnie osobiście taka filozofia bardo przemawia. Im mniej uśrednień tym lepiej.

cadam

  • 4401 / 5908
  • Ekspert
17-08-2010, 16:12
>> bigos

1. (jeszcze) nie wiem
2. Stereophile robi pomiary Step response głośników
http://www.stereophile.com/budgetcomponents/500/index4.html
http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/162/index10.html
http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/1105thiel/index4.html
http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/497mbl/index4.html

Za kolumnami Transient Perfect przekonuje mnie fakt, że takie głośniki odtwarzają doskonale stany nieustalone, a jak wiadomo większość dźwięków składa się ze stanów nieustalonych.

bigos

  • 11 / 5806
  • Nowy użytkownik
17-08-2010, 20:11
Zrobiłem trochę pomiarów, na pierwszy rzut kolumny trójdrożne, zwrotnica 2 rzędu.
Przedstawione ch-ki przedstawiają rzeczywiste przebiegi z uwzględnieniem rezonansów pomieszczenia, w miejscu odsłuchowym, około 2 m od osi głośnika wysokotonowego.

bigos

  • 11 / 5806
  • Nowy użytkownik
17-08-2010, 20:13
Teraz wersja prawie tp, filtry 1 rzędu, polaryzacja zgodna, korekcja położenia głośników, tak by wysokotonowy był ciut dalej niż średniotonowy, a średniotonowy dalej niż niskotonowy, w przybliżeniu odległość od centrów głośników do słuchacza taka sama.

Corvus5

  • 2596 / 5373
  • Ekspert
17-08-2010, 20:18
Z tego, na ile przeglądałem karty katalogowe, to mikrofony nie mają idealnej odpowiedzi na skok, więc to też trzeba uwzględnić. Dodatkowo wszystko, co się pojawia powyżej 1-2ms do 10ms można spokojnie pominąć ze względu na pewne zjawiska. Masz 2 zestawy pomiarów.