Audiohobby.pl

DAC dla Leszcza :)

fallow

  • 6457 / 5872
  • Ekspert
02-09-2009, 17:19
Czy taki Leszcz jak ja, moze jakos zlozyc sobie DAC ? :)

Panowie, sprawa wyglada tak. Nie chce kupowac drogich urzadzen bo na topowe mnie nie stac a gdybym mial na zbyciu to bym kupil bo lubie ladne klocki szczegolnie z wygladu i napisem pewnie tez bym sie troche podjaral - przynajmniej na poczatku bo potem pewnie by trzeba zmienic na cos innego... Ooops do rzeczy.
Innych mid-endow juz nie chce, bo w zasadzie uwazam po tym co juz slyszalem ze nie ma sensu za bardzo (poza wyjatkami) wydawac na nie kasy. Dobry DIY lub w ogole DIY moze je sprzatnac na sniadanie.
Swego czasu mialem u siebie Thete Gen V oraz North Stara M192 ale w efekcie nie byly dla mnie warte tej kasy.

Nie chce za bardzo DACa na Cirrusie ani innych Delta-Sigmowcach, no chyba ze z wyjsciem lampowym by to jakos zagralo, ale znow sie rozjezdzam...do rzeczy... :))

Czy taki Leszcza jak ja, ktory nie ma pojecie o elektronice moze sobie kupic jakis KIT, zlozyc to i potem sie tym bawic, poczytac i byc moze nawet czegos nauczyc ?

Co ja bym chcial ? Chcialbym cos na Wolfsonie lub Philipsowym TDA, ewentualnie PCM1704(?) oraz zeby to mialo input via USB gdyz DACa chcie uzywac z kompiuterem.

Nie chce masy szczegolow, nie chce nie wiadomo jakiego planktonu. Nie chce wyostrzen na wyzszej i sredniej srednicy - to mnie bardzo wkurza, nie chce zadnych wyostrzen :) Nie chce klujacej w uszy gory ale nie chce tez piwnicy. Basik tez przydalby sie jak nalezy.


Finalne pytanie, czy nawet taka osoba jak ja moze kupic jakis KIT i to sobie zlozyc ?

Jezeli tak, to co byscie polecili z KITow na TDA i Wolfsonie z inputem via USB.

lancaster

  • Gość
02-09-2009, 17:37
fallow, od dawna robię DAC-e i w zasadzie wszystkie są do złożenia dla takiego Leszcza jak ja....nie odpuściłem żadnemu a musze powiedziec ze zarza sie coponiektorym zagrać nieźle ;)
Na poczatek moze PCM2707+TDA1543 z konwersją pasywną lub aktywną na OPA 2604 ala Altmann...?
NOS DACze swojej natury nie siee grą, ale ma ją bardzo naturalnier zgraną z resztą pasma....wogole próbowalem słuchac innych DAC po NOSach i najczęsciej coś sie rozlazi, albo barwy ujednolicone....koparka moze opasc.
Przy udanej aplikacji mocno sie zdziwisz.
Mozesz sobie nie chcieć znakomitego dxwieku ale przed nim nie uciekniesz :))))

AdamWysokinski

  • 358 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2009, 18:33
> fallow, 2009-09-02 17:19:47
> Jezeli tak, to co byscie polecili z KITow na TDA i Wolfsonie z inputem via USB.

Nie kit i nie na Wolfsonie, ale na TDA i z USB: Mhdt Paradisea. Polecam :-)



--
http://www.last.fm/user/AdamWysokinski
1) MacBook Pro -> Apple lossless -> iTunes -> MHDT Paradisea 3+ via USB -> Heed CanAmp -> AKG K701
2) Sugden CDMaster -> Sugden HeadMaster -> Sugden AmpMaster -> Spendor S3/5R
Pozdrawiam,
Adam

EMiL

  • 531 / 5889
  • Ekspert
02-09-2009, 18:45
Tez bym chciał coś takiego jak fallow:)

Lutować potrafię;)

krisio06

  • 346 / 5731
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2009, 19:29
Łukasz Fikus testował DAC na 8 połączonych równolegle TDA1543 co zwie się Lite DAC-AH ( oczywiście z triodą na wyjściu ):
http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES/AH%20DAC/AHDAC.html

Z tego co ŁF napisał na stronie, wnioskuję, że mógłby Ci się bardzo spodobać.

"he sound is very pleasing, not too detailed, focusing on the lively and energetic midrange a\'la TDA1540. Bass is very strong and deep, if not exceedingly fast. But I would not call it wooly, not at all. In fact, the bass has so many shades and nuances, so much information, it may be one of the best bass players ever.   Trebles are a little bit missing compared to  the reference Buffalo DAC but that\'s not surprising. Compared to the TDA1541 - trebles are on the same level.  But bass is definitely more interesting from the AH than from a single TDA1541A. Comparable to paralleled TDA1541A.
Overall - it is not TDA1541AS1 - make no mistake, but I would seriously recommend this dac to the best friend. VERY well made product, easy to apply, and fun to listen to. And I am sure it is FAR FAR from optimum application and lampization, which can be achieved with some careful tuning. There are probably more tuning tips on the net for TDA1543 than for all other DACS put together.
==================================

A week later: I found the sound of AH addictive. It has something that the other DACs are sometimes lacking. It is veeery musical.
There is "more sound in the sound". More soul in it. I don\'t know how to describe it.
Lets take singing - if we compare a single vocalist to a choir of 8 singers, the choir sounds more interesting but the singer solo is easier to understand. It has more focus. So I think 8 dacs loose some surgical precision but gain the musicality of a choir. I really love it.  It ranks equal with the best DACS I heard in my life. And the bass slam is breathtaking."

Taki DACzek można zakupić tutaj:
http://diyclub.biz/catalog/advanced_search_result.php?keywords=lite+dac+AH&osCsid=3ee99ef6b99edbface6b3f86208a83c0&x=0&y=0

No i jak chcesz USB to możesz dorzucić jakiś moduł USB. Pamiętam, że Twisted Pear Audio, czyli Ci co zaprojektowali Buffalo mają to w swojej ofercie.

lancaster

  • Gość
02-09-2009, 19:40
Testowalem DAC na 8 rownolegle(Doede Douma) polączonych 1543 i jak dla mnie mekintosz sie z tego zrobil trochę.
Max bym dal 2szta dalsze kombinacje to juz kombinacje :)
W stosunku do pojedynczego brakowalo zoomu i zroznicowania....za to pojawila sie charakterystyczna puszystośc dxwieku - jesli komus sie podoba to OK, dla mnie to jest uśrednienie....a ze moze sie podobac to wiem bo tu i owdzie czytuje ze ludziom sie podoba :)
Obecnie slucham na pojedynczym TDA+aktywna I/R i jak dla mnie wersja z lampa(poprzednia) wysiada.
Z lampa poedynczy 1543 daje poczucie sporego wigoru, niezle sa tez barwy....kiedy sie poucha jednego przy drugim dxwiek z lampa wydaje się bardziej "zrobiony"

lancaster

  • Gość
02-09-2009, 19:48
Gdybym ial sie pokusic o ranking tda ktore mialem okazję posluchac:

1. 1543 z aktywnym I/R
2. 1543 z lampa
3. 1543 z pasywną konwersja/1541 z lampa ze wskazaniem na pierwszy

wszystkie NOS DAC z odbiornikiem 8412/14

lancaster

  • Gość
02-09-2009, 19:52
a, ten wariant z pasywną konwersja 1543 to taki ze zdublowanymi 1543(2 szt). Z pojedynczym tda czasami gra licho...choc klarownosc jest wówczas chyba lepsza niż z 2 rownoleglych tda.
Myśle ze 2 tda przy pasywnej konwersi to dobry kompromis.

benpe

  • 14 / 5829
  • Nowy użytkownik
02-09-2009, 21:15
Ja na Twoim miejscu sprawdziłbym też Buffalo z twistedpear.com. Wersja 32bit jest według mnie droga (449$), ale w "parts bin" jest poprzednia wersja (24bit) po 159$. Układ pozwala na zbudowanie własnego stopnia wyjściowego, wedle preferencji. Łukasz Fikus także ten układ chwali, jest recenzja.
Dłubania jest w sam raz, ale nie dotykasz się lutowania czegoś co ma 64 nogi i 1cm2. Zasilanie i stopnie wyjściowe to duże pole do eksperymentów.
pozdrowienia

krisio06

  • 346 / 5731
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2009, 21:58
Tylko te wersje różnią się przetwornikiem. Jeśli pamiętam w najnowszej siedzi ES9018 a w starej ES9008.

"The taste and feeling is same in both DACs. The older one is really great, but they do differ. The newer chip does everything that the old one does well, but a little bit better. There is more air, more light in the scene, it is less cold, less sterile, and more magical. I dont think that the owners of the old Buffalo should RUSH to upgrade but at the same time - I bet they will. Because audiophilia is such  mental state of mind.
The difference is best compared to the same dac being connected by two digital cables - a normal coax and a great digital cable. So the sound seems the same, but better at the same time. If you ask me - I am staying with the new Sabre32."

ŁF opływał w zachwytach w Buffalo, aż nie złapał się za to:
http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPORT/behringer/Behringer.html
Teraz na topie jest właśnie to coś z sowterami na wyjściu.

benpe

  • 14 / 5829
  • Nowy użytkownik
02-09-2009, 22:09
tak, wszystko się oczywiście zgadza, ale:

- jest jednak 290$ różnicy (za tyle się to się pewnie kupuje całego Behringera)
- wersja ES9018 ma zalutowane stopnie wyjściowe na opampach i trzeba sygnał wyrywać z pcb jak ktoś chce inaczej

pozdrowienia

krisio06

  • 346 / 5731
  • Zaawansowany użytkownik
02-09-2009, 22:18
Ten Behringer jeszcze miesiąc temu był do kupienia za niewiele ponad 300zł. Teraz ceny podskoczyły i jest to około 600-700zł. U mnie w mieście jest dealer Behringera, spytałem się ile kosztuje u nich SRC2496. Usłyszałem 1022zł.

szwagiero

  • 2239 / 5904
  • Ekspert
02-09-2009, 22:34
Te za 300 albo poniżej to były z allegro i one miały jakieś tam "błędy" konstrukcyjne, co nie wykluczało ich zastosowania. Z tegoż względu za pewne były po tak niskich cenach... no ale się skończyły.

Andy777

  • 180 / 5892
  • Aktywny użytkownik
03-09-2009, 07:41
BUF32S.
Mam i nie polecam. Anal na opampach zabija dźwięk. Dopiero wyjście pasywne na trafkach (mam na LL1527) lub lampkach (Łukasz Fikus) pozwala usłyszeć potencjał tego przetwornika, ale pewnie nie cały, gdyż również zasilanie jest mocno uproszczone i nieoptymalne. Całość jest wykonana na gotowo i mało podatna na modyfikacje. Za te pieniądze lepiej kupić wersję DIY plus porządne zasilanie i anal. Nie dla początkujących.
SRC2496.
Mam i gorąco polecam. Chwila dość prostego dłubania i gra muzyka. Więcej na AS.

a_men

  • 746 / 5899
  • Ekspert
03-09-2009, 07:55
>> krisio06, 2009-09-02 19:29:42
Łukasz Fikus testował DAC na 8 połączonych równolegle TDA1543 co zwie się Lite DAC-AH ( oczywiście z triodą na wyjściu ):
http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES/AH%20DAC/AHDAC.html

Słuchałem tego daca w systemie znajomego. Mi sie on średnio spodobał, ale zajomy sie uzaleznił:)
Bardzo motoryczne granie z wykopem i konkretnym basem, ale moim zdaniem braki kultury i tzw. wyrafinowania w porównaniu do TDA1541, który podoba mi sie bardziej. Ale trzeba mu przyznać (TDA1543 x8), ze ma cos w sobie i moze sie spodobać:)