Audiohobby.pl

Czy faktycznie słychać kondensatory w zwrotnicy?

Synthax

  • 2323 / 4121
  • Ekspert
13-01-2016, 23:45
Zdjęcia zwrotnicy. Schemat niebawem.

Ja tam się nie znam więc się wypowiem
Te elementy wyglądają na 'tanie', kondensatory to chyba coś klasy Mant. Szkoda że nie ma połączeń na pająku tylko z tego co widzę ścieżki na płytce - pomysł słaby.

Może zrób to na nowo na płytce MDF z amortyzacją do obudowy. Wartości dobierz w gatunkowych odpowiednikach (np cewki taśmowe na wysokotonowiec) i potem strój na ucho poszczególne pasma podmieniając kondensatory zwłaszcza w górnym paśmie...

nightrunner

  • 18 / 3720
  • Nowy użytkownik
14-01-2016, 08:29
Gustaw powinieneś jeszcze podać rezystancję cewek, bo to ważne.
Zwrotnica dosyć rozbudowana i wymienianie czegoś na ślepo bez pomiarów to niestety będzie loteria.
Od razu mogę Ci napisać że opcja wymieniam i zrobione nie wchodzi w grę :)
Proponuję zacząć powoli od najtańszych elementów.
Są takie fajne kondensatorki stosowane do mostkowania kondensatorów w zwrotnicy Vishay 1837.
Kup te kondensatorki o spróbuj pobawić się w mostkowanie aktualnych kondensatorów.
Ocenisz w ten sposób jak dużą różnicę w brzmieniu słyszysz i w jaką półkę kondensatorów warto zainwestować.
Oczywiście te Vishaye można też użyć do mostkowania droższych kondensatorów, więc nie jest to wywalenie kasy w błoto, tylko na testy.
Co do wymiany elementów to zaczął bym od wymiany rezystorów (tweeter, średniak) i kondensatorów na tweeterze.
Mundorf MR to bardzo dobre rezystory jak na swoją cenę. Często rezystory wprowadzają sporą ziarnistość czego prawie nie ma w Mundorf MR.
Na tweeterze kondensatory mają przyzwoite cenowo wartości i ich wymiana powinna pokazać co można uzyskać i w co warto inwestować.
Na końcu zająłbym się cewkami, ale tutaj trzeba uważać bo cewki rdzeniowe mają często mała rezystancję i wymiana na cewkę powietrzną często wiąże się z dodaniem kilku dziesiątych ohma, a to jest dużo, szczególne jak masz 2 cewki na wooferze. Może to wycofać dół pasma, a jak dodatkowo wymienisz kondensatory na "jaśniejsze" na tweeterze to wyjdzie z tego niezły kwazimodo :)

PS
Pisałem już o tym że musiałem zmienić tłumiene tweetera po wymianie kondensatora z jantzen crosscap na mundorf mcap.
Identycznie miałem w tym samym zestawie gdy wymieniłem rezystor SUPERES na mundorf MR, zjechałem wtedy jeszcze 0,2 ohma z tłumieniem przez "głupi" rezystor ;)

Gustaw

  • 3856 / 3323
  • Administrator
14-01-2016, 09:12
Dzięki za podpowiedzi,

Synthax.

Z takich "tanich" elementów były zabudowane zwrotnice do zdecydowanej większości kolumn Focal/JmLab z lat 90-tych, w tym do JM Lab Utopia :-)


Tak sobie myślę, że chyba jednak grzebanie w zwrotnicy definitywnie odpuszczę. Wymienić element "na pałę" mogę ale mam zbyt mało wolnego czasu aby ślęczeć nad kształtowaniem wpływu zwrotnicy na dźwięk.
Konkludując. Więcej mogę zrobić złego niż dobrego.
« Ostatnia zmiana: 14-01-2016, 09:36 wysłana przez Gustaw »

Bacek

  • 2366 / 5898
  • Ekspert
14-01-2016, 12:24
W zależności od typu kondensatora mimo ich nominalnej pojemności, pojemność "widziana" dla danej częstotliwości może być różna. Za zwyczaj im wyższa czestotliwość tym mniejsza pojemność. Te "lepsze" kondensatory zazwyczaj mają mniejszy "spadek" pojemności przy wyższej częśtotliwości. I tu przedewszystkim dopatrywał bym się różnego dźwięku przy różnych kondensatorach a nie jakichś automagicznych właściwości. Po prostu w zależności od pojemności filtry lekko się odstrajają/dostrajają.

A co do tego że na jednym i na drugim kondensatorze jest napisane 3,9 uF nie osnacza że są tej samej pojemności.

Na 100% wymieniał bym stare kondensatory olejowe lub elektrolityczne. Tam po podeschnięciu odchyłka od pojemności może być zmaczna bez względu na częstotliwość.

Co do reszty to na dwoje bavka wróżyła. Jeżeli kondensatory były dobierane na ucho lub pomiar to zmiana na taką samą nominalną wartość może przynieść na równo dobre jak i złe skutki.

Gustaw, po co będziesz szedł na półśrodki? Zwrotka aktywna i w każdym tygodniu mozesz mieć inną :)
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Mariusz_

  • 104 / 3185
  • Aktywny użytkownik
14-01-2016, 12:53

Gustaw, po co będziesz szedł na półśrodki? Zwrotka aktywna i w każdym tygodniu mozesz mieć inną :)

Po co się ograniczać? Można mieć inną zwrotkę na każdy utwór :-)

nightrunner

  • 18 / 3720
  • Nowy użytkownik
14-01-2016, 13:26
Gustaw ty tak nie pisz bo Cię oskarżę o ksenofobię akustyczną i angelom poszczuje :P
To że rzucamy Ci kłody pod nogi nie znaczy że chcemy cię zniechęcić.
Uważam że możesz w swojej zwrotnicy sporo poprawić.
Problem polega na tym, że nie słyszałem jak gra Twój sprzęt i co chcesz zmienić, co Ci się w nim podoba, więc ciężko jest na ślepo doradzić konkretne kondy itd.
Dlatego doradzam Ci Vishaye MKP 1837, bo wystarczy je dolutować do istniejących kondensatorów, no i wymianę rezystorów, bo miedzy ceramikami a mundorfami jest przepaść ;)
Vishaye MKP 1837 kosztują 6 zł za 10sz. To przecież żaden wydatek, a możesz dużo zyskać.
Z rezystorami jest to zabawa za dziesiątki złotych, a może dzięki temu nabierzesz apetytu na więcej ;)

Synthax

  • 2323 / 4121
  • Ekspert
14-01-2016, 16:38
Dzięki za podpowiedzi,

Synthax.

Z takich "tanich" elementów były zabudowane zwrotnice do zdecydowanej większości kolumn Focal/JmLab z lat 90-tych, w tym do JM Lab Utopia :-)

.

No to po co zmieniać :) Zastosowanie butikowych kondensatorów i cewek przynosi zmiany. Czy jest lepiej to zależy co kto lubi. Ale wymiana dla wymiany to sami wiemy jaki ma sens...

Utopia ma już na pająku a nie na trawionej płytce połączenie:

muda44

  • 209 / 4930
  • Aktywny użytkownik
14-01-2016, 20:40
No i schemat
Zwrotnica niestety nie należy do tych tanich bo masz sporo elementów które w lepszym wykonaniu nie będą tanie.
Pytanie ile chcesz na to wydać ?
Pytam bo często się spotykam z tym ze ktoś chce zmodyfikować sobie kolumny wymieniając części sprawne na nowe podobnej jakości .

W rozsądnej cenowo wersji to C6 , C7 Mundorf Supreme.
R3 dobrać po około miesiącu słuchania powyższych .
Tu widzę dwa typy .
Czysto i rozdzielczo - Mundorf M Resist Supreme albo barwnie i ciepło Path Audio.

C2 i C3 biały Mundorf M Cap na 400V i znowu z miesiąc grania po którym dobieramy R2a i R2b.


Jeżeli nie jesteś pewien czy warto to kup najpierw R3 - Mundorf M Resist Supreme .
To jakieś 120zł za parę . Wlutuj i sam oceń czy słyszysz różnicę ( nie wiem jakiej klasy masz sprzęt , wrażliwość słuchu itd ).
Jak nie usłyszysz albo zmiany będą dla Ciebie zbyt małe to resztę  odpuść .
« Ostatnia zmiana: 14-01-2016, 20:42 wysłana przez muda44 »

Gustaw

  • 3856 / 3323
  • Administrator
14-01-2016, 21:24
Na dwie zwrotki nie chcę przeznaczyć więcej niż tysiaka.
Zacznę do R3 - Mundorf M Resist Supreme.

Haka

  • 2996 / 5190
  • Ekspert
14-01-2016, 21:35
Cytuj
nie chcę przeznaczyć więcej niż tysiaka.


Guciu, to się nigdy nie skończy.

Załóżmy, że różnica będzie słyszalna i to na plus - po 3 miesiącach  przyzwyczaisz się  i będziesz drążył dalej :)))

Gustaw

  • 3856 / 3323
  • Administrator
14-01-2016, 21:50
Cytuj
nie chcę przeznaczyć więcej niż tysiaka.


Guciu, to się nigdy nie skończy.

Załóżmy, że różnica będzie słyszalna i to na plus - po 3 miesiącach  przyzwyczaisz się  i będziesz drążył dalej :)))


... i wlutuję poprzednie części, ....posłucham.... "o ja pie    !".... "jaki dźwięk!", "nirvana!"
Tak oto można sobie sprawiać ciągłą przyjemność. Hedonistyczne perpetum audio mobile :)


P.S. Hmmm....może umówię się lepiej na wizytę u psychiatry?

Haka

  • 2996 / 5190
  • Ekspert
14-01-2016, 22:08
Gustaw, ja tam się nie chcę wtrącać w Twoje sprawy.

Jednak, gdybym to ja miał  miał 1000 zł. do wydania, spytałbym ( bo masz Go pod ręką ) lancastera, ile jeszcze trzeba dodać, co zrobić i czy na pewno w tych kolumnach, żeby grało lepiej niż teraz :)

A nikt, tak jak Poznaniak, nie zrozumie drugiego Poznaniaka :DDD


P.S.

Nawet Krakowiak - chociaż to trochę ryzykowne stwierdzenie ;)
« Ostatnia zmiana: 14-01-2016, 22:11 wysłana przez Haka »

4m

  • Gość
14-01-2016, 22:16
A kable wewnątrz po dwa zeta za meter i to bez podstawek - to nie ma prawa grać :)

--
Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne - Jarosław Kaczyński.

Gustaw

  • 3856 / 3323
  • Administrator
14-01-2016, 22:30
Gustaw, ja tam się nie chcę wtrącać w Twoje sprawy.

Jednak, gdybym to ja miał  miał 1000 zł. do wydania, spytałbym ( bo masz Go pod ręką ) lancastera, ile jeszcze trzeba dodać, co zrobić i czy na pewno

Ja wiem jaka będzie rada i będzie niestety najprawdopodobniej słuszna " Gustaw, daj sobie spokój" :)

Wiesz Haka jakie jest największe "zło"? Kiedy usłyszy się lepszy dźwięk niż u siebie. Wtedy zaczyna się kombinowanie z kabelkami, zwrotnicami itp, itd...... To nie daje spokoju. Taka nerwica natręctw :-)

Haka

  • 2996 / 5190
  • Ekspert
14-01-2016, 22:44
Gustaw, zgaduję, że usłyszałeś lepsze kolumny, więc nie grzeb w gorszych, tylko kup te lepsze :)