Audiohobby.pl

Kierunkowość transformatora

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
14-10-2013, 17:50
Wczoraj dokonałem kolejnej obserwacji z dziedziny skazywanej z góry na absurdalność.Albowiem lubię zrobić doświadczenie,którego wynik z punktu inżyniersko i chłopskorozumowego jest pewny.Można się nieraz zdziwić,że hej!Wyobraźcie sobie,że trafol głośnikowy w układzie SE ma jeden kierunek lepszy,a drugi gorszy.Słabo???

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
14-10-2013, 19:36
Jeżeli za takie zachowanie odpowiada kierunek drutu w uzwojeniach,bo nie widzę póki co innego uzasadnienia, to oznacza,że będzie istotne zachowanie właściwego kierunku wzajemnego nawijania uzwojenia pierwotnego i wtórnego uzwojenia.Aby to udowodnić doświadczalnie należy nawinąć bifilarnie uzwojenie wtórne tzn dwoma równoległymi drutami,ale jednym w tę,a drugim nazad zwrotem.Wtedy dopiero może się okazać,że zarówno pierwotne jak i wtórne ma właściwy kierunek drutu.Nie wiem czy to herezja,czy SF,czy voodoo,ale działa...

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
14-10-2013, 19:46
Dla wszystkich niedowiarków proponuję prostą empirię,która nie tak dawno wprawiła mnie w osłupienie.Potrzebny jest jedynie dwupozycyjny dwusekcyjny przełącznik,którym będziemy przełączać kierunek włączenia cewki w kolumnie głośnikowej.Nie istnieje absolutnie żadne wytłumaczenie teoretyczne tego zjawiska wpływu kierunku włączenia cewki.

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
14-10-2013, 19:55
Zjawisko nie ma nic wspólnego z indukcyjnością.Występuje tak samo dla cewek bezindukcyjnych.Jest cechą litego drutu.A lity drut to cewki słuchawek i głośników,zwrotnic i transformatorów.Duże pole do optymalizacji...