Audiohobby.pl

Regulowana obudowa bass-reflex

meloV8

  • 1552 / 5878
  • Ekspert
17-01-2011, 21:51
Do Tapped Horn chyba nie ma wizarda, ja go nie znalazlem w formie takiej jak dla zwyklego horna czy tl.

Co do obliczania dlugosci tunelu to nalezy prowadzic pomiar przez srodek tunelu linii, nie przy sciankach ale przez srodek. Poza tym nie trzeba sie tak spinac z wielka dokladnoscia, przy duzej obudowie pare cm nie zrobi roznicy, tyym bardziej, ze glosniki maja rozne Fs nawet z tej samej parti produkcyjnej.

boockoo

  • 75 / 5807
  • Użytkownik
17-01-2011, 22:03
OK dzięki, a sama geometria ma wpływ? Bo rozumiem, że hornresp symuluje rury o przekroju okręgu.

meloV8

  • 1552 / 5878
  • Ekspert
17-01-2011, 23:56
Napewno jakis wplyw ma ale chyba pomijalny, szczegolnie ze w srodku bedzie material tlumiacy. Teoretycznie rura jest mniej podatna na rezonanse niz obudowa o przekroju szczescianu.

boockoo

  • 75 / 5807
  • Użytkownik
18-01-2011, 11:15
Jeszcze raz ja. Co dokładnie oznacza parametr angle, bo mam wątpliwości co tam wpisywać?

boockoo

  • 75 / 5807
  • Użytkownik
23-01-2011, 17:02
>> meloV8, 2011-01-17 23:56:25
>> Napewno jakis wplyw ma ale chyba pomijalny, szczegolnie ze w srodku bedzie material tlumiacy

Czy będę musiał kombinować z wytłumianiem, jeśli przeprowadzone symulacje spełniają moje oczekiwania, a przecież hornresp tłumienia nie uwzględnia? Oczywiście zakładając, że program się nie myli i zakres będzie aktywnie odcięty na ok. 180Hz gdzie wykresy jeszcze pokazują liniowe przetwarzanie.

meloV8

  • 1552 / 5878
  • Ekspert
23-01-2011, 18:30
Moim  zdaniem zawsze powinno sie dawac material tlumiacy, poniewaz redukuje on nie tylko typowe rezonanse linii, ale rowniez fale stojace. Nie musi byc tego wiele, ale jakas gabka czy filc na sciankach dobrze jest dac. Oczywiscie nie mozna sie do konca sugerowac tym co pokazuje program. To jest matematyczna odpowiedz, w praktyce  wplyw na dzwiek maja jeszcze inne czynniki.
Tlumienie najlepiej jest dodawac opierajac sie na pomiarach oraz oczywiscie odsluchu. Dobierzesz je tak jak Ci bedzie pasowalo.

audio_house

  • 149 / 5478
  • Aktywny użytkownik
23-01-2011, 19:59
powiem tak przerobiłem  juz sporo projektów tego typu i powiem że: symulacje programami to jedno ale odsłuch i wytłumianie (program tego nie przewiduje?). jka robisz linie transmisyjną uzywaj róznych materiałów, łączac je w nie symetryczny sposób. Uzywaj mat app (samochodowe maty bitumiczne z alumiunium lub bez, gąbki różnych grubości, wełna owcza i inne wynalazki) Co jest ciekawe.. to obklejajac róznymi materiałami o różnej fakturzei grubosci uspokojamy dzwięk...czyli skracamy linie w dosłownie... więc zanim zrobimy poprawnie grajacy projekt musimy zrobić ze 2 projekty a i to może byc mało. Wytłumienie to podstawa bo bas jest bez rezonasów i jest wbrew pomiarom szybszy... projektyt i jeszzce raz projekty... dlatego trudno zrobic (nie ciągnącą sie linie) w praktyce... duże firmy wolą albo bas reflex lub close...

meloV8

  • 1552 / 5878
  • Ekspert
23-01-2011, 20:22
Przy dodawaniu materialu jest odwrotnie, linia sie "wydluza" akustycznie, zmienia sie punkt strojenia. Symulowac material w obudowie oczywiscie mozna, lecz zalezy to od programu, bo nie kazdy ma taka mozliwosc. Ale arkusze kalkulacyjne Kinga dzialaja bardzo dobrze, podobnie Akabak.
Nie ma rowniez znaczenia czy zrobimy niskostrojony bas refleks czy linie transmisyjna. W kazdym ukladzie rezonansowym przy nizszym strojeniu dostajemy gorsze opoznienie grupowe.
Dodawanie tlumienia wcale nie pogarsza wlasciwosci impulsowych tylko je polepsza, ale to juz zalezy od przykladowego projektu i nie jest to wbrew pomiarom czy symulacji bo symulacja o tym "mowi" jasno.

audio_house

  • 149 / 5478
  • Aktywny użytkownik
23-01-2011, 21:31
@MeloV8 całkowicie się zgadzam... jest tylko jedno ale wszystko i tak wychodzi na słuch... mam zasadę musi się podobać... i tak to jest z tymi projketami... Czasami warto kupic gotowy kit niż wywarzać otwarte dzwi... które ktos zrobił i zęby zjadł na takich projektach .Warto przeczytać:
http://www.polska.hifi-online.com/interviews.htm

fakamada

  • 1066 / 5413
  • Ekspert
23-01-2011, 21:42
 Jesli tylko stroisz głosniki w docelowym pomieszczeniu, to moim zdaniem warto sie wysilać. Z gotowcem trudno wstrzelić sie w pomieszczenie. Chyba, że chodzi o małe monitorki bez zejscia.