Audiohobby.pl

Tuner analogowy a tuner cyfrowy

AWS 303

  • 854 / 5910
  • Ekspert
07-08-2008, 12:55
Witam.
Jaki tuner jest według was lepszy, bardziej wam odpowiada? Analogowy, czy cyfrowy? Wymieńcie wady i zalety obu rozwiązań. Ja oczywiście wolę tuner analogowy, ewentualnie pierwsze cyfrowe z samą syntezą, bez automatycznego wyszukiwania.

Wady i zalety:

Tuner analogowy:
Plusy:
- Wyszukiwanie gałką.
- Skala.
Minusy:
- Niektórzy "nie umieją" szukać stacji na analogowym. Mój kolega znalazł 4 stacje w stereo, a ja 20... :)

Tuner cyfrowy:
Plusy:
- Łatwo się szuka stacji.
- Znamy dokładną czestotliwosc.
Minusy:
- Brak gałki strojenia.
- Brak skali.

Pozdrawiam. AWS 303

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
07-08-2008, 13:33
"Cyfrowy. "
Jakoś nikt nie narzeka na telewizory z cyfową syntezą. Wszelkie układy mechaniczne, linki, pokrętła i sprężynki to zmora sprzętu audio i z czasem się rozstrajają, choć nie wszystkie.
Poza tym, oba odbierają sygnał analogowy FM a nie cyfrowy (chociaż cyfrowo retransmitowany przez satelitę).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Gardenus

  • 1605 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 14:06
Z pokrętłami, linkami itp. nie jest aż tak źle. Jeżeli linka się ślizga to naciera się kalafonią gdy nie jest rozciągnięta.
Mam amplituner SONY STR 434L  strojenie skali linkowe, zamiast typowego wskaźnika są przesuwające się diody           świecące oraz dodatkowo układ wyświetlacza cyfrowego pokazujący częstotliwość nadawanego sygnału FM i AM.  Ma on już 30 lat.
Posiadany  tuner OPTONICA ST 7100 na też skalę i wyświetlacz cyfrowy.
Takie rozwiązania podobają mi się, stosowane były w sprzęcie z górnej półki.
Generalnie wolę kręcenia gałą . Słabych stacji tunery z automatycznym  wyszukiwaniem stacji nie zaprogramują i tutaj jest ich minus . Większość z nich ma skok co 0,05 MHz na FM . Wspomniana OPTONICA ST 7100 na co 0,01 MHz.
Ładnie podświetlona skala to dodatkowy atut "analogowych".

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
07-08-2008, 14:26
Większość ma skok 10kHz, nawet Unitra.
A po co programować słabe stacje? - tego się nie da słuchać.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

przemo_sunny

  • 521 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 14:33
Analogowe cenię przede wszystkim za wygląd. Podświetlenie, dwa duże wskaźniki dostrojenia. Do wad analogowych zaliczam, że te gorszej jakości potrafią się rozstrajać, trzeba wstać i lekko pokręcić gałką żeby stacja grała jak należy, czasem pomaga ARCz. Niewątpliwym plusem analogowych jest płynne liniowe strojenie. W cyfrowych zawsze występuje skok o pewną częstotliwość. Zaletą cyfrowych jest to że lepiej trzymają stację. Nie roztrajają się. Bezpośredni wybór stacji. Z tych tańszych to niektóre mają upierdliwą ulotną pamięć. Wystarczy, że na chwilę zabraknie prądu, albo bateria wewnątrz się rozładowała i po włączeniu trzeba wszystko od nowa wyszukać.

I kto powiedział, że cyfrowy to bez gałki? Budżetowy Sony ST-S190.

Gardenus

  • 1605 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 14:57
"I kto powiedział, że cyfrowy to bez gałki?"
Na pewno nie wynika z mojej wypowiedzi bo sam sobie bym zaprzeczył.
Mam GRUNDIG R 3000 z właśnie takim rozwiązaniem ( 0,01 MHz).

Z innych posiadanych" cyfrowych": SONY STR AV 270 , tuner AUREX strojenie co  0,05 MHz.

Słabsze stacje to w moim rejonie niemieckie np. Berlin I , Rostock, pozostałe lokalne przygraniczne dają się zaprogramować. Nasze wszystkie wchodzą bo w Szczecinie są ich nadajniki bądź przekaźniki.
Zróbmy zestawienie z jakim skokiem częstotliwości macie tunery bądź amplitunery myślę, że będzie to ciekawa lektura.

Gardenus

  • 1605 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 15:08
>> Molibden, 2008-08-07 14:26:15
Większość ma skok 10kHz, nawet Unitra.
A po co programować słabe stacje? - tego się nie da słuchać.

Spróbuj zaprogramować na takim tunerze stacje na MW, LW nie mówiąc o SW, to nieporozumienie a gałą ze strojeniem analogowym pokręcisz i posłuchasz.
To rozwiązanie praktycznie tylko dla silniejszych stacji na FM.

AWS 303

  • 854 / 5910
  • Ekspert
07-08-2008, 15:53
Teoretycznie im szersza slaka analogowego, tym łatwiej jest szukać stacji... :)

Gardenus

  • 1605 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 17:19
Teoretycznie , tak.
Praktycznie zależy od konstrukcji zespołu mechanicznego skali .

AWS 303

  • 854 / 5910
  • Ekspert
07-08-2008, 17:43
No i te analogi z szeroką skalą, które trzeba przestrajac na nowe pasmo, które wiadomo, jest 2xszersze od starego, później łatwiej się szuka stacji.

Czy są wyroby innych firm, niż Unitra, które maja tak rozwiązana skalę, jak np. Radmor 5100/5102?

przemo_sunny

  • 521 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 18:15
Chodzi Ci o skalę na wskaźniku analogowym? Np Technics ST-5 jest cyfrowy ale ma dodatkową skalę analogową która jest zwykłym wskaźnikiem elektromagnetycznym.

Gardenus

  • 1605 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 18:18
Z naszych np. OR MERKURY DSH 303A ma oprócz normalnej skali na gałkę wskaźniki nim. wychyłowy położenia stacji w układzie programatora sensorowego.
W starych odbiornikach były stosowane do dokładnego zestrojenia na falach krótkich zewnętrzne trymery i to naprawdę przydawały się bo wielkie zakłócenia i stacja przy stacji . Duża wagę pokładano wówczas na selektywności wejść. Dzisiaj na zakresie FM mamy przycisk ARcz nie musimy więc dokładnie wstrajać się do stacji bo wciśnięcie go załatwia sprawę. Inna sprawa, że są te układy czasami źle ustawione.

przemo_sunny

  • 521 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 18:30
Tylko nie mogę pojąć powiązania funkcji ARCz z Mute. Przy słabszych stacjach, które leżą na skali blisko silniejszych wciśnięcie ARCz powoduje wyciszenie aktualnie odbieranej stacji czyli słabszej i często następuje "wstrojenie" silniejszej. Dalej, irytujące jest również Stereo i Mute pod jednym klawiszem. W położeniu Mono odbiera wszystkie stacje a po włączeniu Stereo (dokładniej Auto Stereo/Mute) łapie tylko i wyłącznie silniejsze nadajniki.

Z ciekawszych funkcji tunerów cyfrowych mogę podać funkcję Direct Tune (lub podobnie). Na klawiaturze wystarczy wystukać częstotliwość na której odbiera stacja i tuner sam wchodzi na tą częstotliwość bez zbędnego szukania czy kręcenia gałą - klik klik i jest. Ma tak np Kenwood KT-2010L.

Gardenus

  • 1605 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 18:49
Sony STR AV 270  ma też DIRECT , wklepywanie częstotliwości to żmudne ale też tak można.

Ciekawostkę mam w OPTONICA RT 7000 ( skala analogowa i display) wystarczy gałką pokręcić w pobliżu nadawanej stacji to sam się dokładnie nastroi , czułość i selektywność ma wyśmienitą a po za tym wiele  funkcji jak :
air check, multipath, IF band wide, hi-blend, muting oraz regulowane wyście m.cz na wzmacniacz.

Gardenus

  • 1605 / 5899
  • Ekspert
07-08-2008, 19:27
Małe sprostowanie .
OPTONICA ST 7100 , podałem wcześniej oznakowanie magnetofonu.