Audiohobby.pl

Osobny zasilacz dla dźwiękówki

Corvus5

  • 2596 / 5377
  • Ekspert
21-08-2012, 21:34
Próbuję rozwiązać kwestię zasilania u mnie, gdyż nie jest tak czysto, jak powinno być. Czy kombinował ktoś z osobnym zasilaniem? W moim przypadku jest xonar essence st, który bierze zasilanie z molexa. Prawdopodobnie tylko 12V i masa może też z molexa. Za tym pewnie regulatory dla 12V, 5V i 3,3V. Kwestia, żeby podpiąć coś zewnętrznego. Czy będzie to wymagało spięcia mas? Czy można włączać jedno urządzenie przed drugim? Czy brak wspólnego włączania przez przekaźnik nie popsuje niczego?

Mam jeden zasilacz 12V (chyba 1A), który mógłbym sprawdzić. PSU OCZ modxstream 500W ma 2 linie 12V, ale na wtykach po molexu mogę się wpiąć tylko w gniazda z 5 i 12V, a osobne linie 12V są tylko na wtykach pod karty graficzne. Nie mogę znaleźć rozpiski jak te linie wyglądają i które gniazda w zasilaczu są jak podpięte. Wtyki są wypinane. Gniazdo, którego zawsze używam pod xonara gra najlepiej, drugie rozwalało dźwięk (jak tani NE5532), trzecie tłumiło w 100%, a ostatnie tłumiło w 25%. Nie jest więc dobrze.

fallow

  • 6457 / 5880
  • Ekspert
21-08-2012, 21:54
Tak, kombinowalismy z zewnetrznymi zasilaczami i to dokladnie pod essence st. Byl nawet dosc wysokiej klasy zasilacz do audio.
Nie moge tez nie zauwazyc ani nie skomentowac Twojego wpisu o NE5532:

>> Corvus5, 2012-08-21 21:34:09
drugie rozwalało dźwięk (jak tani NE5532)

Faktycznie przerobiles juz tyle aplikacji NE5532 ze masz o nim takie zdanie ? :) Ja mam diamentralnie odmienne i taniosc nie ma tu nic do rzeczy. Popatrz na takie urzadzenia jak wzmacniacze Lake People/Vioelectric albo oslawiony juz PS Audio GCHA - w GCHA siedzi nic innego jak NE5532 - zamkniety pieknie audiofilsko w puszcze :))

===

Jak chcesz isc audiofilsko wyzej to olej jakies zewnetrzne zasilania dla Essence a kup sobie jakis DIY DAC. W cenie Essence beda dwie polki wyzej - chociazby Spencera. Essence i tak czesc analogowa ma najzwyczajnie w swiecie audiofilsko slaba pod katem zasilania i cudow audiofilskich tutaj nie bedzie poprzez zmiane zasilacza. Trzeba by uzyc po prostu innej analogowki po wyjsciu z przetwornika. Lepiej juz kupic zewnetrzny DIY DAC. Jako karte do podawania sygnalu mozna uzyc chociazby starej EMU EM8810 ktora mozna na alledrogo kupic w _bardzo_ tanich pieniadzach.

Corvus5

  • 2596 / 5377
  • Ekspert
21-08-2012, 22:13
Oprócz taniego NE5532 jest też droższy NE5532 innego producenta, który podobno jest już w porządku.

Wszelkie zewnętrze DACi sobie pominąłem na pewien czas, gdyż przesłuchując kilka urządzeń do nieco ponad 1000zł, w tym jedno posiadając, nie byłem zadowolony. Dodatkowo kupno DIY DAC jest obarczone przecież dużym ryzykiem.

fallow

  • 6457 / 5880
  • Ekspert
22-08-2012, 12:25
Uscislajac legende to jest kilku producentow NE5532 a kiedys bylo ich jeszcze wiecej. Najbardziej "audiofilsko legendarny" jest Signetics obecnie juz nieprodukowany.

Co z tego, ze sluchalas kilka urzadzen/DACow do nieco ponad 1K PLN ? Mysle, ze nie mozna na tej podstawie wyciagnac zadnych wnioskow na temat DIY DACow rowniez ogolem w tej kwocie. Niestety wszystko nalezy rozpatrywac jednostkowo.

Corvus5

  • 2596 / 5377
  • Ekspert
23-08-2012, 10:31
Z chęcią posłuchałbym urządzeń, które mogłyby zmienić moją opinię :)

majkel

  • 7476 / 5910
  • Ekspert
23-08-2012, 10:44
Najlepiej się ruszyć z domu do kogoś w tym celu. Szczególnie do kogoś, kto się przyznaje do obeznania w temacie sterowania słuchawek oraz jakości dźwięku źródeł.

Corvus5

  • 2596 / 5377
  • Ekspert
23-08-2012, 13:06
Ostatnie meety mi odpadały ze względów służbowych i osobistych.

Ok, Majkel się zgłosił na chętnego. Znajdę wolny dzień we wrześniu i przyjadę. A może ten weekend?

WaldeK

  • 188 / 5413
  • Aktywny użytkownik
25-09-2012, 13:23
Myślę,  ze w temacie.

Otóż, mam kartę dźwiękową zewnętrzną na USB .Zasilanie jest po USB z laptopa . Myślę , ze nie jest to optimum.
Czy można dodać zewnętrzne zasilanie tak jak na załączonym rysunku?
No i czy tak podłączony zewnętrzny zasilacz ma szanse wnieść jakaś poprawę?

WaldeK

Bacek

  • 2366 / 5906
  • Ekspert
25-09-2012, 14:49
Tak raczej nie można bo komp stwierdzi że nic nie jest podłączone i odepnie kartę. To ogólnie będzie zależało od konkretnej kości/ budowy daca np. dla PCM2702 możesz mieć tak jak tu:

http://electronics-lab.com/projects/pc/010/PCM_SCHEMATIC.png

VBus zasilany przez filtr z USB a cała reszta napięć przez dedykowany zasilacz/zasilacze.

Jakieś bezinwazyjne metody są bo np istnieje coś takiego jak to:

http://www.aqvox.de/usb-power_en.html

Ale to na pewno jakieś obciążenie dla dla komputera musi generować (choćby jakiś rezystor wpięty w zasilanie). Nie jestem natomiast pewien czy masa mimo wszystko nie musi być wspólna, może nie musi.

Z kolei sama kostka dac po stronie cyfrowej też będzie śmieci generowała więc może lepiej jest dokładnie zanalizować gdzie idzie analogowe zasilanie i tylko je podpiąć.

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5906
  • Ekspert
25-09-2012, 14:59
Są jeszcze produkty w stylu

http://www.analog.com/en/interface-isolation/digital-isolators/adum5000/products/product.html

które robią izolację dla usb, jak to działa w audio nie wiem. W każdym razie dobrze by było stwierdzić czy w Twojej karcie nie ma jakieś izolacji bo jak jest to i tak twoje zasilanie na nią trafi i wypuści co wypuści.


ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES