Audiohobby.pl

Trwałość płyt CD

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
12-09-2008, 16:17
Mam do Was pytanie - czy pamiętacie jak płyta CDDA zbliżała się do jubileuszu 10 lat na rynku i jak straszono , że po tym okresie nie nada się już do użycia ?
Winę za to miała ponosić korozja ścieżki z powodu utleniania się aluminium a antidotum miało być zastosowanie tam złota .
Moje pierwsze płyty CD zostały zakupione jesienią 1989 roku - od tego czasu nic się nie zmieniło - poza zżółknięciem przeźroczystych elementów pudełka i papierowej wkładki ( widać to najbardziej na białych fragmentach okładki ) .
Czy jakaś z Waszych płyt z powodu ( jakże niechcianego także pod wieloma innymi powodami oczywiście ) upływu czasu doznała jakiegoś uszczerbku ?
Nawet jeśli nadal gra  , ale czy coś się dzieje/stało z nią ?
Możecie coś na ten temat powiedzieć ?
Pozdrawiam , Dudeck .

stogdan

  • 305 / 5874
  • Zaawansowany użytkownik
12-09-2008, 16:30
Mam kilka płyt kupionych w latach 90-91 i grają raczej jak grały. Tylko wtedy grały na fonice i ws 301 a teraz grają na czyms innym więc może stad brak różnicy :-). Co do płyt cd  to jest to kolosalna przewaga nad winylem: można jej słuchac 1000x i jest ok. Winyl po 1000 przesłuchań to już zdecydowanie co innego.
"A może-co było najbardziej prawdopodobn

Arek_50

  • 1130 / 5902
  • Ekspert
12-09-2008, 16:45
Dudeck jakie 10 lat ,nie spij.....

Arek_50

  • 1130 / 5902
  • Ekspert
12-09-2008, 16:50
.....CD to rok 1982,czyli w zeszlym roku stuknelo 25 lat....

Krysew

  • 541 / 5902
  • Ekspert
12-09-2008, 17:31
>Arek_50

>Dudeck jakie 10 lat ,nie spij.....

Arku Dudeck napisał  "Mam do Was pytanie - czy pamiętacie jak płyta CDDA zbliżała się do jubileuszu 10 lat na rynku i jak straszono , że po tym okresie nie nada się już do użycia ?" Kiedyś przecież stuknęło jej 10 lat. Dudeck nie pisał, że to było w zeszłym roku. Arku nie śpij :)

rafal996

  • 1090 / 5898
  • Ekspert
12-09-2008, 17:53
Tłoczonym CD nic się nie dzieje, przynajmniej ja nie zauważyłem żadnych ubytków w moich płytach.

Natomiast CD-R/RW to inna sprawa, mam kilka takich płyt mających nie więcej jak 8 - 10 lat (dokładnie nie wiem), które zwyczajnie nie są odczytywane. Przez żadne urządzenie.

stefan5000

  • 142 / 5902
  • Aktywny użytkownik
13-09-2008, 01:21
Mam kilka plyt kupionych okolo 15 lat temu i sa ok,tylko jedna "FZ IN NEW YORK" zaszla mgla,i to tylko jedna z podwojnego albumu,ale wciaz gra.Wniosek:Z trwaloscia kompaktow chyba nie jest tak zle.

Arek_50

  • 1130 / 5902
  • Ekspert
13-09-2008, 16:39
No fakt czasem warto sie obudzic.Kolega kilka lat temu kupowal plyty niosiagalne na naszym rynku [takie mniej znane zespoly ]ze wschodu.Piraty to raczej nie byly-kilkadziesiat sztuk.Dzisiaj zaden odtwarzacz ich nie widzi.....

Radmar

  • 1138 / 5902
  • Ekspert
13-09-2008, 20:55
Płyty tłoczone są trwałe i to nie ulega wątpliwości. Arek napisałeś przede mną o płytach pochodzących ze wschodu, których żaden odtwarzacz nie widzi. Pozostaje kwestia czy to były płyty tłoczone, bowiem niejednokrotnie zdarzało się, że również wydawnictwa które były oryginalne ale np. nie robione na masową skalę, były wydawane jako specjalnie przygotowany CD-R. Być może na takie właśnie trafił Twój znajomy.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Radmar

  • 1138 / 5902
  • Ekspert
13-09-2008, 20:57
Dodam jeszcze tylko, że nie mało płyt posiadam w swojej kolekcji, a najstarsza pochodzi z 1985 roku. Do tej pory wygląda i gra idealnie a ma już 23 lata. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
15-09-2008, 10:51
Radmar  - tylko , że do wszystkiego kiedyś bardziej się też przykładali a teraz .... .
Słyszałem kiedyś jak ktoś narzekał , że jego CD-R\'y nie są już odczytywane po głupich 5-ciu latach .  

rafal996

  • 1090 / 5898
  • Ekspert
15-09-2008, 10:57
Ja mam takie, produkcji niegdyś szacownej firmy Basf.

Radmar

  • 1138 / 5902
  • Ekspert
15-09-2008, 11:20
Dudeck, to fakt, do wszystkiego kiedyś się bardziej przykładano. Większość moich płyt to wydania raczej wcześniejsze niż późniejsze. Tych późniejszych za dużo nie mam - najpóźniejsze to dwie płyty wydane przez rosyjski oddział BMG - jak najbardziej wydawnictwa oryginalne - zrobione są bardzo porządnie i na wysokim poziomie, zarówno sama płyta jak i poligrafia. Sama płyta po stronie czynnej wygląda znakomicie i nic jej nie dolega. Ale na razie jest chyba za wcześnie na jakąkolwiek opinię co do trwałości - gdyż jedna była wydana w 2005 roku, druga w 2006. Jak jest z ich trwałością okaże się najwcześniej za kilka dobrych lat. Natomiast większość płyt które mam została wydana w drugiej połowie lata osiemdziesiątych ubiegłego wieku i na początku lat dziewięćdziesiątych. Jednak te płyty mimo upływu czasu trzymają się świetnie i nie okazują żadnych oznak aby czas działał na ich niekorzyść.

Co do CD-R i CD-RW, to tutaj niestety jest już loteria. Sam staram się kupować jedynie płyty TDK i Verbatim bo jak się sam przekonałem mają najdłuższą żywotność, ale tak czy tak nie ulega wątpliwości, że nie jest to nośnik wieczny, a jedynie kilkuletni (w porywach kilkunastoletni). Sam na sobie przerobiłem kiedyś utratę dość ważnych danych z kilku płyt CD-R i od tamtego czasu stosuję zasadę, przeglądania płyt CD-R średnio co dwa lata i jeśli cokolwiek z którą jest nie tak, kopiuję z niej dane (bądź odzyskuję) i wypalam na nowym nośniku, a stary idzie do niszczarki. Z trwałością płyt CD-R na samym poczatku tez było znacznie lepiej niż obecnie. Mam jedną taką rekordzistkę w dodatku z rodzaju no-name, która ma obecnie 8 lat i trzyma dane do tej pory bezbłędnie, natomiast dzisiaj zdarzają się płyty, które po 3 miesiącach potrafią cześciowo stracić dane, mimo że spokojnie sobie leżały w pudełku. Widać po tym jak się obecnie oszczędza na produkcji, jak najtaniej, jak najwięcej i byle jak. Smutne ale prawdziwe.

Całe jednak szczęście że płyty tłoczone są trwalsze. Biorąc jednak pod uwagę oszczedności juz na etapie produkcji lepiej obserwować czy nic się z nimi nie będzie działo.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

Dudeck

  • 5101 / 5867
  • Ekspert
16-09-2008, 13:50
A czy ktoś z Was posiada w sojej kolekcji "złote" CD ?

akism

  • 23 / 5738
  • Użytkownik
17-09-2008, 17:41
Wszystkie MFSL są złote i są pięknie nagrane.Miałem ich kiedyś sporo,ale okradziono mi mieszkanko i całą kolekcję szlag trafił:( Odkupiłem sobie "Blue Train" Johna Coltrana ,ale kolekcji MFSL już nie odkupię,bo firma nie istnieje a jej płytki kosztuja na allegro 250-600zł....Jeżeli masz jakąś ulubioną płytę(taką ukochaną:)to warto tę kaskę wyłożyć...