Audiohobby.pl

Magnetofon

gotyk1

  • 1310 / 5896
  • Ekspert
04-07-2009, 11:43
Ostatnio w związku z wywiązaną dyskusją szukałem po internecie opisu różnic w budowie głowicy zwykłej i amorficznej i zawitałem na "elektrodę" - spójrzcie jakie nieprawdziwe informacje tam wiszą - głowica ze zdjęcia jak na moje oko to zwykły hard permaloj, amorficzne głowice tej marki były oznaczane literkami LA tak jak na wklejonym zdjęciu czyż nie?

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic642765.html

gotyk1

  • 1310 / 5896
  • Ekspert
04-07-2009, 11:49
>>>głowica ze zdjęcia jak na moje oko to zwykły hard permaloj,

chodzi mi o to zdjęcie z linku,

>>>amorficzne głowice tej marki były oznaczane literkami LA tak jak na wklejonym zdjęciu czyż nie?

chodzi mi o zdjęcie wklejone powyżej, wyszło masło maślane

MaciejLK

  • 508 / 5849
  • Ekspert
04-07-2009, 12:14
Faktycznie, chłopcy popełnili kilka "nieścisłości". Pioneer 737 i jemu podobne nie miały napędu bezpośredniego, a metalowymi narzędziami nie należy dotykać żadnych głowic, nie tylko amorficznych. Być może komuś się "nałożyła" informacja, że nie wolno demagnetyzować głowic AZ Technicsa, ale to przecież nie ze względu na "amorficzność" głowicy zapisującej, tylko ze względu na "magnetorezystywność" głowicy odczytującej. I żaden ze wspomnianych magnetofonów (chyba z wyjątkiem 939) nie miał głowic amorficznych - także Kenwood 7050. Nie jest też prawdą, że każdy napęd dwuwałkowy musi sprawiać problemy (a jeśli już, to nie takie jak opisane - częściej zdarza się zagniatanie krawędzi taśmy), choć faktem jest, że napędom dwuwałkowym zdarza się to częściej.
Jak widać, sporo pokutuje różnych mitów...

Nie wiem, czy spotkaliście się z różnymi przypadkami pomylenia pojęć związanych z typami taśm. Ja wielokrotnie słyszałem o taśmach "chromowanych" (tak jakby były chromowane galwanicznie, jak ozdobne listwy w samochodach) i "metalizowanych", wielokrotnie też spotkałem się z utożsamianiem taśmy "żelazowej" z "metalową".

To ostatnie zresztą jest uzasadnione terminologią stosowaną w piśmiennictwie technicznym z lat 80-tych - w owych publikacjach taśmy typu IV, znane potocznie jako "metalowe", zwane były "żelazowymi", wbrew powszechnie stosowanemu nazewnictwu, oznaczeniom na magnetofonach i kasetach, itd., natomiast taśmy typu I, powszechnie znane jako "normalne" albo "żelazowe", w owych publikacjach nazywane były oficjalnie "tlenkowo-żelazowymi", a taśmy typu II były nazywane "tlenkowo-chromowymi". Taką terminologię stosował np. Bolesław Urbański w swoich książkach o magnetofonach. Być może było to zgodne z jakąś Polską Normą, ale sprzeczne z powszechną praktyką, oznaczeniami na kasetach i magnetofonach, i wprowadzało zamieszanie.

T-34/85

  • 111 / 5542
  • Aktywny użytkownik
04-07-2009, 13:46
(..)http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic642765.html(..)

Hehe!! odkopałeś gotyk1 temat który założyłem 3 lata temu na elektrodzie :) juz nawet sam o nim zapomniałem.Na elektrodzie nie ma wielu ludzi którzy mogliby treściwie odpowiedzieć na temat magnetofonów.

Co do Pionków-bezpaskowych nie ma,takie z jednym paskiem sie zdarzają.
CT-939 ma głowice kombi LaserAmorphous-PCC-OC
zdjęcie z głowicą na elektrodzie pochodzi zmojego CT-737 Mk II więc nie jest to głowica amorficzna.

MaciejLK

  • 508 / 5849
  • Ekspert
04-07-2009, 16:17
W latach 80-tych było kilka modeli Pioneera z napędem bezpośrednim, ale potem się z tego rozwiązania wycofali. Zresztą "od zawsze" spierały się dwie szkoły: "paskowców" i "bezpośredniowców". Ci ostatni podkreślali bardzo niską nierównomierność przesuwu dzięki brakowi pasków, i pogarszania się parametrów wskutek starzenia się i wyciągnia paska, itd. "Paskowcy" dla odmiany twierdzili, że napęd bezpośredni wnosi drgania do napędu, które można odizolować przez użycie paska i odpowiednio izolowane, elastyczne zawieszenie silnika. Pioneer w pewnym momencie przeszedł do tego drugiego obozu i w materiałach reklamowych szczególnie podkreślał rozwiązania zastosowane dla wyeliminowania przenoszenia drgań silnika na mechanizm.

Filwoj

  • 383 / 5563
  • Zaawansowany użytkownik
04-07-2009, 19:22
Witam,
czy ktoś miał okazję rozkręcać Duala C846 ? Właśnie rozebrałem nowo nabyty klocek żeby wymienić paski bo nie chce przewijać w obie strony - odtwarza bez problemów. Okazało się, że napęd przy przewijaniu jest bezpośredni, poprzez wolne kółko przenoszące obroty z osi silnika na talerzyki napędzające kasetę. Powierzchnie pracujące wałka na osi silnika, kółka pośredniego i talerzyków są karbowane i wyglądają ok; być może docisk kółka jest za mały ale nie umiem tego sprawdzić. Nie wiem nawet co steruje ruchami wolnego kółka, nie udaje mi się dostać do środka układu napędowego. Może ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić ?
Wojtek

Gardenus

  • 1605 / 5896
  • Ekspert
04-07-2009, 21:42
>> Filwoj, 2009-07-04 19:22:26

Napęd jak sadzę jest identyczny jak w Grundig CF 5500.
Sprawdź czy silnik mechanizmu przewijania się kręci. Czy na pewno nasz powierzchnię karbowana czy : braki w uzębieniu kółka. Jeżeli tak to masz to kółko zębate do wymiany. Jeżeli ono jest OK to daj kropelkę oliwki na mechanizm założony na ośke tego silnika. W zależności od kierunku obrotów ten mechanizm dociska lewe lub prawe kółko przewijania.

Filwoj

  • 383 / 5563
  • Zaawansowany użytkownik
04-07-2009, 22:12
Gardenus, na ośce silnika jest karbowana rurka plastikowa będąca wałkiem napędowym. Na tej samej ośce podwieszone jest pod wałkiem na małym ramieniu całkiem luźno kółko z gumową opaską o średnicy około 12 mm dotykające obwodem wałka (rurki na ośce). Nie jest niczym napędzane i nie ma tam żadnych zębatek. Gdy ośka silnika zaczyna kręcić się to kółko wskakuje między wałek a talerzyk lewy lub prawy i go napędza. Nie ma żadnego mechanizmu dociskowego. Kółko napędza talerzyki ale niewielki opór je zatrzymuje. Przy przewijaniu w lewo po kilku sekundach mechanizm sam się zatrzymuje.
Wojtek

Gardenus

  • 1605 / 5896
  • Ekspert
04-07-2009, 22:42
Daj w takim razie fotki tego mechanizmu.

Filwoj

  • 383 / 5563
  • Zaawansowany użytkownik
04-07-2009, 22:55
Gardenus, dzięki za zainteresowanie, udało mi się "naprawić" usterkę - jak zwykle najprostsze rozwiązania są niezawodne... Po prostu umyłem wałek i kółka i już przewija w obie strony aż furczy ! Do pełnego szczęścia brakuje mi już tylko kleju żeby połatać połamaną osłonę głowić i jednej części gałki regulacji poziomu nagrywania.
Wojtek

Gardenus

  • 1605 / 5896
  • Ekspert
04-07-2009, 23:02

Myślałem, że to wcześniej zrobiłeś i dalej było źle.
No to super.
Napisz  coś więcej o nim.

Gardenus

  • 1605 / 5896
  • Ekspert
04-07-2009, 23:08
Warto zapamiętać ten link .
Maja sporo pasków. Zamówiłem u nich na zapas do OPTONICA RT 9100 i 7100.
Bardzo mile byłem zaskoczony, że posiadają idealnie pasujące do w/w i to 5 i 6 mm a nie jak ogólnie dostępne 3 mm.

https://ssl.north.pl/

Gardenus

  • 1605 / 5896
  • Ekspert

Gardenus

  • 1605 / 5896
  • Ekspert
04-07-2009, 23:11
Coś nie aktywny ten link  lecz po wklejeniu do wyszukiwarki działa.

Filwoj

  • 383 / 5563
  • Zaawansowany użytkownik
04-07-2009, 23:12
http://www.allegro.pl/item671616318_aiwa_ad_f_910_3_glowice_3_silniki.html
Na razie słuchałem jak odtwarza tylko przez słuchawki (nie ma regulacji głośności), ale wygląda że będzie ok, głowice są nie zużyte. Ma dwie prędkości ale jeszcze tego nie przetestowałem.
Wojtek