Audiohobby.pl

Słuchawki wysokiego lotu

pastwa

  • 3815 / 5899
  • Ekspert
27-11-2018, 21:37
tak wlasnie graja, bardzo przyjemnie (w zadnym wypadku nie zdziesiatkuja nam plytoteki) i wszechstronnie, troche przypominajac charakterem D8000, na tych nausznikach z jednej strony na pewno nie zaboli sopran a z drugiej, nie zabraknie basu, bardzo dobrej jakosci. Czuc ze to zamknieta konstrukcja, ale wysokiej klasy.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
27-11-2018, 23:01
Do jakich słuchawek można je porównać z tych innych hi endów oprócz D8000? Finale ostatecznie są orto co wymusza zawsze inny dół pasma. Ogólnie nie lubię basu ortodynamików, wolę ten z dynamików, szczególnie z Utopii . No i holografia i trójwymiarowość brył dźwięku, separacja między nimi - musi być.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5899
  • Ekspert
27-11-2018, 23:11
Pewnie niewiele Ci to powie jesli swierdze ze troche sa podobne do Pioneerow, ale jeszcze nieznacznie ciemniejsze i bez az tak okazalej przestrzeni, ale jak na zamkniete sluchawki i tak imponujacej. Scene maja ladnie zbudowana z planow (dzieje sie i z przodu i daleko w tle, z gradacja) , ale bryl instrumentow nie buduja az tak trojwymiarowo i precyzyjnie jak w Focalach, choc te (instrumenty) sa wieksze niz w Utopiach.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
27-11-2018, 23:33
To jest takie moje osobiste odczucie, że mniejsza scena w Focalach mi nie przeszkadza, chociaż takie HD800 umieją lepiej pod względem sceny. No ale co z tego jeśli ten obraz choć mniejszy to i tak lepszy na wiele sposobów. Podobnie w sumie z resztą słuchawek, mam wrażenie że nawet takie D8000 w porównaniu do Utopii to po prostu zwykłe słuchawki, bo właśnie dźwięki się nie odrywają od siebie, nie składają na całość a są sklejone w całość. I to jest ta główna różnica. Po usłyszeniu tego... czegoś, każda inna słuchawka wydaje mi się niekompletna i zwyczajnie po prostu zwykła. Można się bawić: te przyciemnione, te rozjaśnione, te trochę większa scena, w tych bas mniejszy, w tych większy. Zakładasz na uszy Focale i koniec dywagacji. Nie ma miejsca na złudne wyobrażenia, niedopowiedzenia barwowe, jakieś kocyki odejmujące przejrzystości, zbyt mało informacji na średnicy itd. Ostatecznie dobra czysta po tych wszystkich kolorowych i słodkich nalewkach zawsze człowiekowi służy.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

pastwa

  • 3815 / 5899
  • Ekspert
27-11-2018, 23:37
Scena w HD800 jest dla mnie dosc slaba, owszem, olbrzymia pojemnosciowo ale malo w niej holografii, nie ma kreslenia bryl wysrazistego, duzo informacji o przestrzeni ginie. Osobiscie tez duzo wyzej stawiam przestrzen z Utopii, rowniez ponad D8000.

nsk

  • 549 / 4869
  • Ekspert
28-11-2018, 10:38
Mi się wydaje, że te topowe słuchawki na które się psioczy ze względu na scenę (Focale, Stax 009, większość planarów) to są bliżej prawdy niż inni. Wielka scena w słuchawkach jest fajna, ale umówmy się, że to jest jakaś interpretacja, bo słuchawki nie powinny czegoś takiego posiadać jeśli starają się być dobre we wszystkich aspektach. Jeśli jest duża scena, ale dźwięk jest lotny i lekko plumka i nie potrafi oddać mocy albo ma wycofaną średnicę to ja dziękuję za takie kompromisy. Można woleć, ale nie powinno się narzekać.

D8000 mają taki atut, że tam jest z czego odbierać bas, aby przekaz był bardziej przestrzenny, a sama firma zajmowała się w przeszłości tubowymi głośnikami.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
28-11-2018, 11:02
Ogólnie się zgadzam, walory przestrzenne w tych najlepszych słuchawkach dotyczą raczej holografii i trójwymiarowości przekazu. Poza tym nie trzeba wielkiej sceny żeby ukazać obraz, skoro obraz jest tak doskonale widoczny i tak się skaluje rozdzielczością w dodatku jest to co napisałeś - moc przekazu, impakt. Z tym że akurat co do D8000 to one własnie są takim jednym wielkim kompromisem, słuchawki które starają się uchwycić wszystko na raz na niczym nie tracąc - łączą różne światy. Zebrać jakieś uniwersum z 4 stron świata i podać je bezkompromisowo. Z tym że tak do końca się chyba nie da i jakoś siłą rzeczy wyszedł mi jeden wielki kompromis tutaj.  Ale to dopiero usłyszałem dzięki Utopiom bo one na żaden kompromis nie idą i poświęcają pewne rzeczy robiąc je tylko np na 5 żeby resztę tej większości zrobić na 6. Może dlatego Utopie i SR009 wzbudzają takie emocje, a D8000, LCD3 czy MR Speakers Ether Flow już nie. Te najlepsze słuchawki zawsze robią jakąś rzecz wybitnie. Utopie robią nawet kilka takich rzeczy. Tutaj jest ten klucz mi się wydaje.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
28-11-2018, 11:07
Tak to wygląda jakby właśnie Utopie jednak na ten kompromis szły skoro coś robią na 5 a coś innego na 6 :) Ale D8000 to co one robią na 6, mają problem zrobić nawet na 4, choćby te odklejanie się dźwięków i instrumentów. Się zamotałem ale chyba wiadomo co chciałem powiedzieć. Wychodzi że nie ma bezkompromisowości bez pójścia na kompromis, ale jajka ;D
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

nsk

  • 549 / 4869
  • Ekspert
28-11-2018, 12:52
To byś jeszcze musiał ocenić na jakimś dobrym torze, bo tym słuchawkom raczej trzeba coś odmiennego. Wrzucisz te D8000 na dobry tor i nagle się okaże, że jednak można. Jak opisywałeś wrażenia to zdziwiło mnie, że nie poprosiłeś, aby ci podłączyli Hugo do Woo i wtedy miałbyś do porównania mniej więcej dwa równorzędne i odmienne tory.

Utopie nad D8000 mają taką zaletę, że są tak jakby bardziej domkniętym projektem. W sumie ciekawe jest to jakby takie Utopie grały jakby miały 50mm przetwornik, może zostawili to na przyszłość. A przetwornikowi w D8000 dosyć szybko wygasa mu pasmo. Jak popatrzysz na wykres to góra jest wyciągnięta jakby z jasnych słuchawek. Jest to maskowanie wady przetwornika co też ma wpływ na holografię i burzy jednolitość pasma. Do tego mają wyrwę przy 3kHz co powoduje łagodność grania. Jak nad tym popracują to podejrzewam, że flagowiec będzie miał podobne strojenie z łagodną górą, ale reszta dużo lepsza.

pastwa

  • 3815 / 5899
  • Ekspert
28-11-2018, 13:03
Ciekawe jest to, ze patrzylem sobie kilka dni temu na Utopie i w myslach uznalem, ze gdyby teraz zechcieli wydac Utopie mk2 z 50mm przetwornikiem to pewnie bym je kupil. Jest szansa i to bardzo duza, ze wyjda takie sluchawki w nastepnym roku aby odeprzec atak nowych modeli od coraz silniejszej konkurencji.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
28-11-2018, 13:45
NSK nie było takiej potrzeby tak robić. To jest całościowo odmienny styl w tych dwóch słuchawkach. Coś by się zmieniło kombinując tak z torem ale nie ogólny styl i całkowita sygnatura. Nie zrobisz z jednych słuchawek innych podpinając je do innego wzmaka. Chociaż D8000 to najlepsze planary, dla mnie to wciąż planary. Przy Utopiach mają po prostu "wadliwy" dół pasma, chodzi o sposób w jaki podają go słuchawki planarne, a podają go z grubsza jak inne planary. Słuchawki grają po prostu nawet jeśli nie tłusto jak Audeze, to wciąż grubo, choć na szczęście nie ciemno. Za dużo już lat słucham na słuchawkach żeby nie wiedzieć co mnie z czasem zmęczy a co nie. Brzmienie grube, tubowe, podbarwione w każdą stronę, zbyt mało przejrzyste zawsze i tak zmęczy. Grado też będą musiały odejść pewnego dnia. Celuję w największą przejrzystość i rozdzielczość przy zachowaniu  innych cech i chcę zobaczyć jak się tego będzie słuchać w dłuższym okresie czasu, ale z moich doświadczeń i badań na przestrzeni lat wynika że ekstremalna transparentność, dynamika i neutralność w największej mierze zbliżają do muzyki "jak na zywo". Chociaż to pojęcie względne bo dźwięk przetworzony przez te wszystkie cuda techniki, to wciąż i tak dźwięk przetworzony. Takie HD800 były blisko w pewnym sensie i to jak na tamte czasy ekstrema była, ale one miały swoje wady. Widzę że teraz po tylu latach temat w końcu ruszył i jest kontynuacja obranego kierunku, ale poprawia się w końcu błędy, nie ścinając w miarę możliwości zalet.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

nsk

  • 549 / 4869
  • Ekspert
28-11-2018, 15:21
No to lekkie membrany dynamików, elektrostaty to twój kierunek. Daj sobie spokój z planarami.

A Focal pewnie coś wyda jak Sennheiser się obudzi :).

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
28-11-2018, 16:50
Słyszałem tych planarów parę sztuk i im więcej ich słucham tym bardziej daję sobie spokój. Żadne planary które słyszałem w żadnej konfiguracji nie zagrały tak żebym powiedział: eureka. Prędzej czy później zaczynają mi "mulić" i tyle z słuchania.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
28-11-2018, 16:56
Elektrostaty? Tak, w tym jest sens, jak najbardziej.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.

Alucard

  • 2553 / 3607
  • Ekspert
28-11-2018, 17:15
Sennhesier szczerze mówiąc sprawia wrażenie, pośród tych wszystkich młodych wilków jak Mr Speakers czy ZMF, firmy strasznie wypalonej. Wypuszczają już trzecie HD800 i w sumie na dobrą sprawę słyną w historii jako firma która zrobiła  Orfiego a teraz Orfiego 2. Taki król który się zestarzał, osiadł na tronie jak głaz i rzesza poddanych wiernie mu słuzy. Ale to tylko lojaliści. Focal i Stax w segmencie HiEnd już wyprowadził Sennhesierowi mata, a szalony chińczyk naciera na segment Ultra Hiend (a tylko tam "król" jeszcze rządzi) i może w końcu mu się uda, nic nie jest wykluczone, w końcu jest szalony. Problem z segmentem Ultra HiEnd jeśli chodzi o słuchawki jest taki że mało kto to ma. Mój wyrok jest taki że króla ściągną z tronu a huk będzie tak duży jak ten przy katastrofie Tunguska. Najlepsze jest to że nawet nie będzie wiedział kiedy to się stało, właściwie tron już stoi na chwiejnych nogach a układ na szachownicy wróży przegraną. Moim zdaniem się należy takie manto bo ich słuchawki zawsze były przereklamowane.
Największy słuchawkowy GURU w Polsce.