Audiohobby.pl

Tuning. Fakty i mity.

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
01-05-2008, 17:36
W moim przypadku tuning Regi znacznie poprawił kontrolę basu i scenę stereo. Jestem zwolennikiem tuningu w sprzęcie podstawowym i średnim.
Jeżeli chodzi o high-end to już jestem bardziej sceptyczny, chociaż słyszałem wiele dobrego n.p. o tuningu CD-ków SONY przez Svobodę.

foxbat

  • 1057 / 5905
  • Ekspert
01-05-2008, 17:47
"uczciwego pasjonata" dokladnie! i wcale nie chodzi, ze ma byc tanio, tylko uczciwie...

---------------------------------------------
audiostereo.pl? dziekuje, nie wchodze!
"jamnik" - wyraz zakazany na audiostereo

Molibden

  • 1906 / 5905
  • Ekspert
01-05-2008, 18:46
Tuning polegający na wstawieniu gniazd IEC i zmianie okablowania to wg mnie żaden tuning.
Często robi się rzeczy które nic nie dają, np. wymiana opampów bez ruszania reszty elementów jest najczęsciej niecelowa, podobnie jak zmiana kondensatorów wyjśiowych może mało dać.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

majkel

  • 7476 / 5902
  • Ekspert
01-05-2008, 21:14
Ja uważam, że tuning ma sens na każdej półce cenowej. Po pierwsze - taniej jest wymienić dwa kondensatory w jednym klocku, żeby cały tor znacznie lepiej zagrał, niż zmieniać cały klocek, z którym niby jest lepiej, ale nadal coś nie pasuje, tylko co innego, a kasa poleciała.

Po drugie - bardzo ważna jest wiedza czego NIE poprawiać, zwłaszcza w sprzętach z wyższej półki.

paww

  • 327 / 5903
  • Zaawansowany użytkownik
02-05-2008, 09:21
Zawsze można się zastanawiać, czy tuning poprawia, czy psuje? Jak się coś zmienia to ma się takie małe "wątpliwości", czy nie psuje się jakiejś założonej przez konstruktora koncecji. Można np. iść w kierunku ocieplenia przekazu dźwiękowego, gdy np konstrukcja miała grać chłodno i analitycznie.

Dużo tu jednak zależy od estetyki brzmieniowej, upodobań i gustów, a to jest już realizowane na etapia zgrania materiału w studiu. Najlepiej gdyby było wiadomo słuchając daną muzykę, jaką koncepcję brzmieniową założył artysta i co chciał uzyskać. Należałoby wówczas dopasować się do jego artystycznej wizji - co i tak nie musiałoby się wszystkim podobać, jak to w sztuce bywa.

W muzeum jak dostaną nowy obraz to potrafią spierać się kilka dni gdzie ma wisieć, w którym miejscu, jak wysoko, jak go oświetlić. Często taki spór kończy się kłótnią i muzealnicy skłóceni wracają do domów. Aby spierać się dalej następnego dnia. To samo dotyczy koncepcji brzmieniowych i audiofilskich sporów.

mark11

  • 356 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
02-05-2008, 19:48
>> paww, 2008-05-01 16:02:24
Strojenie kolumn wymaga wielu przeliczeń, przemysleń, doświadczenia i eksperymentów. W jeden wieczór to można się co najwyżej zastanowić co się chce osiągnąć.

Znam fachowcow którzy takie przeróbki robią na dywanie w kilka godzin. Stroją na tzw. "złote ucho" i w tym przypadku ociera się to o magię :) Warto spróbować, jeśli ma się skłonności samobójcze. Aha zapomniałem dodać, że kasują zdrowo za ten "upgrade". Trzeba tylko znaleźć naiwnego.
Zresztą jeden z tych wybitnych fachmanów robi również w elektronice, głównie lampowej. Z podobnym skutkiem jak wyżej.
Markus

mark11

  • 356 / 5905
  • Zaawansowany użytkownik
02-05-2008, 19:49
Jakby ktoś był chętny skorzystać z opisanych usług to proszę na priva.
Markus

majkel

  • 7476 / 5902
  • Ekspert
02-05-2008, 23:32
>> mark11, 2008-05-02 19:49:41
Jakby ktoś był chętny skorzystać z opisanych usług to proszę na priva.

Dobra pointa. :)

Ja się zastanawiam, dlaczego Technics SL-PS840 stoi już na Allegro po 749zł, a jeszcze kilka miesięcy temu było to 499zł? Bo tak sobie w sumie myślę, że kto by go kupił z myślą o tuningu? Chyba nie ten segment cenowy?

ahaja

  • 513 / 5905
  • Ekspert
02-05-2008, 23:50
Jak się chce tuningować urządzenie elektryczne (wzmak; sedes etc.) to należy zacząć od zasilania - i tu ma znaczenie waga. Jeśli klocek został poddany modowi a zasilanie pozostało nieruszone to jest dupa nie tuning. Chyba, że załozenie chromowanej końcówki na wydech to tuning....
 Mówienie o tuningu wymieniając gniazdo 230V i kabel sieciowy to bzdura - zgadzam się z Molibdenem. Za to powinna być kara chłosty .... przynajmniej śmiechem. :-)

Jedną z bzdur jakie się często czyta to: \'mulenie dławików \'. Im czystsze zasilanie tym bardziej pokazuje nam charakter danego chipa czy też części amplifikującej.

Rafaell

  • 5033 / 5899
  • Ekspert
02-05-2008, 23:59
>> ahaja, 2008-05-02 23:50:11
Takie cudo widziałem ,gość oferował złote  gniazdo zasilania do montażu w Technicsie SL-P1200 i co ciekawe cena była wyższa niż używane egzemplarze  Technicsa dostępne do kupienia, cena CD wahała się od 600zł do 2500 zł-za wersję SL-P1200ASC a nowy Technics SL-P1200 stan dziewiczy(pułkownik) kosztował 9000zł po kursie dolara z przed roku
Rafaell
-----------------------------------------------------------------
audiostereo.pl -ukradzione mi forum-jedyny legalny właściciel swoich postów i czytanej bezprawnie prywatnej korespondencji
Q Partners S.A. -nie dziękuję zostałem oszukany
Site S.A. -nie dziękuję zostałem oszukany