Audiohobby.pl

Audiomatus i inne klasy D.

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
24-04-2008, 00:40
Przeczytałem wątki na starym forum i jakoś ciągle nie mogę sobie wyrobić zdania na temat wzmacniaczy w klasie D.
Zadaję sobie pytanie czy "już" ? Czy już można wchodzić w technologię "D"? Osobiście słuchałem kilka lat temu jakiegoś Tacta i nie podobało mi się. Nie pomogła nawet cyfrowa korekcja. Z drugiej strony czytałem opinie o  nowszych modułach - ICEpower Bang&Olufsen. Opinie oczywiście są skrajnie różne,
od standardowo pozytywnej opinii Elba po bardzo krytyczne opinie innych osób. Wspomina się miejscami o odchudzonej średnicy, świetnej kontroli basu i szczegółowości. Czy ta odchudzona średnica to brak koloryzacji i przeźroczystość tego zakresu pasma czy też raczej typowe "siodło" i odbarwienie ?
Swoją drogą, ceny rodzimego Audiomatusa są w miarę rozsądne, w porównaniu z innymi producentami klasy D, więc kto wie czy nie warto powoli zacząć myśleć o tych wzmacniaczach.

Jakie macie doświadczenia i jakie macie opinie o wzmacniaczach w klasie D ?

P.S.Widzę też zainteresowanie wzmakami D w naszej zakładce DIY. Nie wiem tylko czy się w to bawić ze względu na kłopoty (zakłócenia) związane z zasilaczami impulsowymi.

rochu

  • 332 / 5872
  • Zaawansowany użytkownik
24-04-2008, 01:42
Mam od kilku miesięcy Audiomatusa AM250 wraz dedykowanym Pre pasywnym tej firmy. Dla mnie Audiomatus gra tak jak podaje źródło.
Mój Audiomatus napedza Yamahy NS-690 II, które same z siebie są bardzo przejrzyste.
Jeżeli mam podpiety lampowy DAC to jest przejrzyscie, łagodnie, z barwą i wypełnieniem. Niekiedy zachacza to mocną słodycz ; )
Jeżeli podpinam Lynx 2B to jest obiektywnie aż do bólu (fakt nie wszyscy to lubią). Słychac ogrom detali.

Generalnie Audiomatusa odbieram jako bardzo obiektywny wzmacniacz, pozwalający pokazać co potrafi źródło.
Wzmacniacz znakomicie przekazuje rytm a zejście basu i jego kontrola jest bardzo dobra. Myslę że gdybym miał odpowiednie głośniki zszedłbym basem de profudis.

Średnica, rzeczywiście nie jest tak gęsta jak spotyka się np w lampie ale na prawdę nie razi to o czym piszesz. Trzeba niebywale obiektywnego źródła aby uslyszeć to.

Skoro jest tak dobrze to gdzie jest haczyk?
Cyfrowa cisza.
Wyobraź sobie absolutna czerń na tle której zaczynają się pojawiać mocno oswietlone różne kształty, obiekty, barwy.
To czarne tło powoduje że to co się na nim pojawia jest ostro skontrastowane, wyrysowane mocną kreską. Pierońsko wyraźne. Oczywiście gradacje i niuane w padajacym świetle są widoczne i rozpoznawalne. Nie mniej obraz jest baaaardzo wyraźny.
Tak działa Audiomatus.

Przyzwyczajeni jesteśmy do szumu tła, do tego że nawet najlepsze wzmacniacze gdzieś taki minimalny szumek mają, a tu nic.
Wydaje mi się że działanie klasy D w tym zakresie w jakiś sposób nie do końca zgodne jest z ludzką fizjologia i stąd -jak myslę- tak krańcowe opinie o tych wzmacniaczach.
Ja do tego przywykłem i mnie nie razi ale absolutnie rozumiem ludzi którym taka forma przekazu nie podoba się.

Prosze nie traktuj tego co napisałem jko jakiejś mojej nieudolnej próby recenzji. To sa tylko moje czysto subiektywne wrażenia na tema tego wzmacniacza.

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
24-04-2008, 10:04
Rochu,

A jak Audiomatus radzi sobie z budowaniem sceny dźwiękowej ? Rozmieszczenie instrumentów, głębia i szerokość sceny.

rochu

  • 332 / 5872
  • Zaawansowany użytkownik
24-04-2008, 11:21
To zależy od pomieszczenia.
W moim wypadku (salon ok 28m) jest to niebywale trudne pomieszczenie a do tego moje Yamahy dają scene jedynie pomiedzy kolumnami.
Przy szerokim rozstawieniu (ok 4 m) scena jest prawidłowa i stabilna.
Wyciągniecie w głąb wyglada nieco gorzej. Jest ale są to hektary za kolumnami.
Na Clonie StefanaB mam jednak duzo głębszą scenę.

Kiedys Audiomatusa zabrałem do Mahlera, gdzie pomieszczenie jest łaskawsze dla akustyki.
Z liniami transmisyjnymi Labirynthosa scena i wycągnięcie w głąb było lepsze niż u mnie, nie mniej też nie otrzymaliśmy takiej przestrzenie za jak np w porównywanym w czasie tego samego spotkana Music Angel na 845.

Wydaje mi sie zatem że Audiomatus nie poda takiej głębi sceny jak wiele innych wzmacniaczy, nie mniej to co przedstawia sobą w tym zakresie jest na poziomie zadowalającym.

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
24-04-2008, 11:28
Dziękuję Rochu za informacje.

iwok

  • 169 / 5900
  • Aktywny użytkownik
25-04-2008, 13:06
Mam samodzielnie zbudowane monobloki na 500ASP.  Nie jestem aż tak bardzo osłuchany z lampą, dlatego nie porównam średnicy tu i tam.  
Natomiast zgadzam się z opinią rochu`a ;-) - ice`y są dość przezroczyste, dlatego efekt końcowy w znacznej mierze zależy od tego co sie do nich podepnie.
Natomiast jeśli chodzi o przestrzeń to tutaj w porównaniu do poprzednio przeze mnie posiadanego cyrusa 8vs jest po prostu przepaść na korzyść B&O, oczywiście.  Dużo wniosło i to, że 500ASP jest końcówką zbalansowaną - tak jak i mój przetwornik.  Tor w pełni zbalansowany spowodował to, że muzykę można czerpać wiadrami (mimo zastosownego u mnie interkonektu za 4zł/metr)

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
25-04-2008, 13:17
iwok,

Właśnie wczoraj rozmawiałem ze znajomymi na temat icePOWER i sprawa jest bardziej banalna niż mi się wydawało. Sądziłem, że zasilacz trzeba zrobić samemu a nie doczytałem, że jest to element modułu. Czyli solidna obudowa, gniazda i sprawa załatwiona.
W związku z tym mam pytanie (o ile można). Gdzie kupiłeś moduły icePower ?

  • Gość
25-04-2008, 13:23
ebay znalazłem tam ostatno takie moduły

-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

  • Gość
25-04-2008, 13:26
http://search.ebay.com/search/search.dll?from=R40&_trksid=m37&satitle=icepower&category0=


-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
25-04-2008, 13:35
Dzięki, znalazłem.

iwok

  • 169 / 5900
  • Aktywny użytkownik
25-04-2008, 13:49
Gustaw,
Jeśli znalazłeś to samo co ja to uwaga bo moduły 250A nie mają wbudowanego zasilacza, o ile wiem.  Zasilacz jest w serii ASP.
Generalnie icepowera nie można kupić nigdzie oficjalnie.  Tylko na aukcji.  ja swoje kupiłem na Tajwanie za pośrednictwem diyaudio.com

iwok

  • 169 / 5900
  • Aktywny użytkownik
25-04-2008, 23:05
Aukcja niedostępna.  

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
25-04-2008, 23:20
Hmm.... Faktycznie. Ciekawa sprawa. Agenci B&O zastrzelili sprzedającego ;-)