Audiohobby.pl

Harman Kardon TD 302

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
10-02-2024, 12:16
Bardzo skromnie ta firma jest tutaj reprezentowana.   Dodaję więc dzisiaj jednego z nich-  bardzo skromny model TD 302.
   Teraz tak- bo jestem trochę podkręcony :)    Wczoraj kupiłem go na ebayu -  trochę taka zakulisowa gadka była-  od gościa o imieniu Jurgen.  Wczoraj.    A dzisiaj dostałem paczkę-  normalnie trudno oceniać takich sprzedawców-  pięć gwiazdek które można kliknąć to o wiele za mało.   Magnetofon absolutnie zgodny ze stanem opisanym-  tzn.  brzydki, brudny, trochę zarysowany, nie działający.
    Przesłka widać trochę mu pomogła bo u mnie już zadziałał-  przynajmniej na jeden kanał- lewy gra.
Magnetofon ten kupiłem z premedytacją- na części, głównie z powodu głowicy w jaką jest wyposażony.
   Jednak-  gdy ten lewy kanał odezwał się to coś tak czuję że ten magnetofon nie skończy jako dawca :)   Pewnie nawet pokrzyżuje mi plany hehehehehe.
 Jest na żywo tak fantastycznie paskudny że wyjątkowo trafia w moje gusta-  poważnie.   Trochę spa i rozpłynę się z zachwytu.  Szkoda tylko że pysk ma plastikowy-  ale skrzynka jako całość miodzio :)
 Mechanizm skrzypi oczywiście ale działa, klawiatura działa bardzo kulturalnie.   Tak więc pruję i pucuję.
Mam nadzieję że brak głosu nie wynika z uszkodzenia głowicy-  z resztą dam sobie radę.
 

ed:   No tak-  chyba wiem dlaczego tak mi się spodobał kanał lewy.    Kwita znalazłem przed chwilą w papierach od niego.   Bo jest komplet :)

   Niejaki Guramoto parafkę walnął że jest dobrze heheheheehe   to chyba ma rację.  Inaczej sepuku by walnął
« Ostatnia zmiana: 10-02-2024, 13:13 wysłana przez pień »

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
10-02-2024, 13:26
Nie nooo- nie uwierzycie :)
  Jeszcze nie wiem co jest w środku ale prawy kanał też już gra.    Sam się naprawił hehehehehehe-   przestawiłem go na stole żeby zrobić miejsce na michę paszy na śniadanie.  To wszystko
   Pewno ma zwyczajem Harmana pełno wnerwiających pstryczków które trzeba czyścić.
   W każdym razie ja mam dzień na Super Happy już zrobiony
:)
   Kurna-  samo-naprawiającego się sprzętu jeszcze nie miałem.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
10-02-2024, 13:44
Mam jeszcze wcześniejszego starszy model a poczekalni, ale wyrok już ma ...wszystkie kondy do wymiany....ale grają świetnie po nowej kalibracji.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
10-02-2024, 15:37
Myliłem się co do tego Harmana :)   Przede wszystkim to front ma też metalowy, aluminiowy.  Tylko dla niepoznaki pryśnięty perełkowym lakierem który to tyle syfu nałapał że wyglądało jak z prawdziwego plastiku :)    Już kwasem potraktowałem, syfu spłynęło więcej niż z kół ciężarówki ale teraz wygląd jest już jak najbardziej OK.
  Ponadto-  bardzo mi się podoba budowa.  Żadnego dziadostwa tylko najlepszy przemysłowy wzór.    Zdolna japońska transistor girl żeby to poskładać wszystko do kupy to pewno wyrobiłaby się w minutę hehehehe.    Mnie rozmontowanie wszystkiego zajęło może z 5 minut.
  Teraz gdy te zewnętrzności suszą się to wymontuję mechanizm-  trzeba to będzie wszystko zrobić na wyjściowo.   Potem zrobię trochę miejsca na stole (bałagan okrutny)   i zabiorę się za te pstryczki których kilka ma :)   Gdy już opanuję pstryczki to obok wyląduje oscyloskop i zacznie się zabawa :)    Sprawdzę wyrywkowo kilka kondów i zobaczymy co dalej.


cdn.....

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
10-02-2024, 19:02
Kurna-  mogę nie zdążyć dzisiaj.   Jeszcze trzeba do sklepu skoczyć i kupić coś żeby tak mocno światło z lodówki nie biło.
No i zanim sklepy zamkną :)
  Biedakowi wszystko pozasychało i w te jego wszystkie stawy trzeba zajrzeć i maznąć oleum gdzie trzeba.   
No ale pomału idę z robotą-  samolubnie bo obiecałem wczoraj że co innego będę robić.
   No ale wiecie jak jest gdy uzależniony towar wywącha hehehehe



o dziwo- oryginalne paski są lepsze niż moje nowe zapasy.  Oni chyba tam kiedyś jakąś inną gumę mieli

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
10-02-2024, 19:07
Ten to przynajmniej ma znaczek dolby tam, gdzie zero a nie jak w moim Akajcu dB na plus 3 a nizej 0VU

RetroTape

  • 454 / 809
  • Zaawansowany użytkownik
10-02-2024, 21:12
Zdecydowana większość magnetofonów ma znaczek Dolby +3dB powyżej 0VU. Norma 160nWb/m jako 0VU (tzw. Philipsa), była najdłużej stosowaną normą w magnetofonach u większości firm.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
10-02-2024, 23:47

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
11-02-2024, 11:16
No to jadę dalej.
Mam już w palcach chyba ostatni powód mechanicznych niesprawności.   Taka ładna gumka z wyglądu, ma świetną przyczepność do bieżni po stronie nawijania taśmy  -  ale już jest za twarda nieco i nieustannie idzie z poślizgiem po stronie napędzanej.    Tj.  ten małej średnicy wałeczek z ząbkami.   W efekcie jest bardzo mała siła nawijania taśmy-  tylko te lekko chodzące przechodzą i poza tym nieustanny dźwięk do złudzenia przypominający piłę tarczową do drewna -  oczywiście w malutkiej skali :)
   Na wymianę nie mam- gdzieś mam idler od Naka  ale cholera wie gdzie-  tam ta gumka chyba takiego samego rozmiaru.   Przepatrzę inne jakieś złomy a w ostateczności dorobię.   Tylko czy mieszanka Michelin z opon PR3 nadaje się na to ?    Nie wiem hehehehehehehe.
  Można ew, jeszcze dorobić metalową koronkę na stronę napędzaną która lepszy kontakt złapie niż to plastikowe coś.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
11-02-2024, 15:18
Pomału idzie do przodu ale mi się nie chce pisać :)

AUDIOTONE

  • 9396 / 5838
  • Ekspert
11-02-2024, 19:08
Fajny harczy-karton Robercie ;-) Gratuluję ciekawego sprzęta.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
11-02-2024, 20:40
Prawie gotowy już :)    Prawie bo była u mnie przerwa z dostępem na forum -  akurat gdy chciałem zobaczyć jakie napięcia ma mieć na scalaku dolby.   On jest na HA12088NT   i teraz już wiem że to 300mV    -  no ale godzinę czy dwie temu nie wiedziałem.    Odczyt ustawiłem jak piszą w serwisówce ale to jakoś mi nie leży-  wolę na scalakach.  Wywaliłem też wszystkie jeże do których lutowane kable od głowic.  To była bardzo dobra myśl bo same kable przynajmniej o centymetr skracałem bo były zeżarte pod izolacją.  Tak jak myślałem- jakaś małpa to lutowała i pewnie moczyła kable najpierw z godzinę w kwasie.   Dzisiaj przypuszczam że on był kiedyś w jakimś serwisie profesjonalnym bo pokręcony był okrutnie- lewy kanał na nas a drugi na kaukaz-  prawie że w skrajnych położeniach nastawy.   Żeby diody migały w miarę równo to na regulacji wyświetlacza na abarot ma się rozumieć hehehehehe
   Zapisu jeszcze nie ruszałem-  ale już na oko widzę że tam jest podobnie heheheheh.
  Dobra-  teraz napięcia już znam to poprawka będzie-  ale już nie dzisiaj.  Odczyt działa zgrubsza OK to sobie słucham.
     No i Harman jest -hmmmm-  jak by to powiedzieć.   Zapewne nie jest to najlepszy magnetofon na świecie ale jest jak słuchawki Aurvana Live.   Siara powiedziałby że ma  rozmach s........  jakich mało.    Dynamika znakomita- scena szeroka i nawet głębia jest hehehehe
 Jeżeli ktoś wie jakiego kopa mają wzmaki Harmana, szczególnie te Vxi   no to on jest po jednych pieniądzach :)
   Mnie się bardzo podoba,  chociaż chyba do jakichś anielskich wykonań operowych to raczej nie podejdzie.    Bo pewno zrobi z tego amerykańską przytupaję gdzie Rednex napiernicza a w tle kolesie tłuką się po paszczach.   Znaczy taki żywioł po całości :)  z odrobiną ADHD.

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
13-02-2024, 00:32
Dzisiaj powrót celem dokładnej kalibracji, tak jak pisałem wcześniej.    Jednak trzeba zacząć od tego że napisałem też że >sam się naprawił.
   Dzisiaj wracam z pracy, odpalam dziada i prawego kanału nie ma- cisza.
Chwilę pod prądem i kanał powrócił :)   Ok, trochę grało, rozgrzało się i kalibruję-  wszystko pięknie i ładnie acz to samonaprawianie się irytuje i wprawdzie sprawdzałem kondensatory to jednak wyrywkowo i wszystkie były OK.
   Dokładne oględziny sprowadziły podejrzenie na mały 22 mikro.
  Bingo- to on winien bo zamiast 22 to miał coś koło 5.    Jego lustrzany odpowiednik z drugiego kanału miał 12.   
Poza tym jeszcze dwa inne ale to już na wszelki wypadek z linii zasilania.  Wszystkie trochę popuściły po nogach hehehee
   Teraz do rana bez prądu i zobaczy się czy uruchomi się normalnie.
Poza tym trzeba było kolejną poprawkę do kalibracji zrobić bo wymianie kondensatorów troszkę się rozjechało wszystko.

Hammer

  • 4686 / 2299
  • Ekspert
13-02-2024, 01:03
Pisałem tak delikatnie , ale dobra ....... wymień wszystkie elektrolity i daj dobre firmowo w torze audio, te stare Harmany grają jak milion dolców po dokładnej kalibracji, jak się robi dla siebie to warto...

pień

  • 2243 / 1036
  • Ekspert
13-02-2024, 07:09
No i trzeba będzie tak zrobić.   Dalej jest to samo-  przed chwilą uruchamiam drania i ponownie nie ma prawego kanału.
  Robię kawę a on w tym czasie ponownie w ciągu ok, minuty z gracją wskakuje i dale gra wszystko  jak gdyby nigdy nic.
     >Jak stary telewizor dziadka- odpalasz -nic-nic- w miarę rozgrzewania lamp zaczyna trybić.
  W sumie to ciekawa usterka jest - bo trudno coś wymierzyć gdzie >zdechło<   w tym krótkim okresie czasu.
       Magnet dla siebie-  czy gra jak milion dolców ?   Chyba nie ale pół bańki jest ")