Audiohobby.pl

Wysokiej jakości wzmacniacz dla słuchawek w układzie zbalansowanym .

  • Gość
14-01-2013, 20:32
Ty nie linearyzuj , tylko zajrzyj w pogaduchy. Jestes wywołany :)

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
18-01-2013, 20:10
>> Mirek19, 2013-01-14 08:29:25
To jak teraz wygląda schemat tego układu ?
....
Na dziś układ przedstawia sie jak na tym rysunku .
Nadal nie uważam tego układu jako dopracowanego jednak brzmienie nie kij dmuchał i nazwa tematu jak najbardziej
stosowna .
Napięcie zas wzmacniacza 15v ze względu na to iż transformatorki które mam  nie wyrabiają sie , jest to wzmacniacz klasy A i potrzebuje troszke prądu . Docelowo 24V.
Proporcje rezystorów w "kolektorze" i "emiterze" tranzystora nie muszą być takie jak na schemacie , są różnice w brzmieniu i należy to dopasować do : słuchawek , preferencji . Dla słuchawek o wyższej impedancji można zwiększyć proporcjonalnie  sume tych rezystorów .Poza tym dodałem diode zenera 12V ponieważ kilka razy podczas podłanczania wzmacniacza uszkodził sie tranzystor , po uzupełnieniu układu diodą problem przestał istnieć , nie dostrzegłem żadnych zmian w brzmieniu po włączeniu w układ diody zenera .
....
Zachęcam do wykonania nawet w najprostrzych "deskowy" wersjach :).

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
18-01-2013, 20:21
>> almagra, 2013-01-14 10:21:56
No i nie wolno rozdwajać zasilacza,co widzę na fotografii.Bardzo łatwo tego dowieść łącząc plus z plusem obu wzmacniaczy.Stereo poprawi się.
...
zauważyłem że piszesz o tym już nie poraz pierwszy . W moich odczuciach słuchowych nie potwierdza sie to .
Mam osobiste wrażenia iż niezależne zasilacze niczego nie pogarszają a raczej poprawiają . Różnice nie są jakieś wielkie ale jednak są. Być może zależy to od konkretnego wzmacniacza , w tym przypadku w klasie A przy sporym poborze prądu korzystne jest stosowanie niezależnych zasilaczy dla kan. L,P ? Nie uważasz ?

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
18-01-2013, 21:20
co do elektrolitów w torze .... ktoś określi co ma większe znaczenie : topologia układu czy elektrolit w torze ? :)
Kiedyś w jakimś temacie na AS poprosiłem aby stworzyć zestawienie z proporcjami dotyczące jakie elementy mają jaki wpływ , chociaż temat dotyczył właśnie wpływy różnych elementów to autorzy tematu byli zainteresowani jedynie w pisaniu że jakiś tam rezystor czy kondesator to brzmi tak czy tak ale jak ognia bali sie określenia jaki to jest procentowy wpływ na jakość układu :) . Jest mnustwo wypowiedzi w necie że kondesator elektrolityczny to jest coś złego w torze jednak niema wypowiedzi w jakim stopniu jest zły i jak sie to ma do innych cech układu , np.  samego schematu , według tych ludzi stare wzmacniacze nie powinny w ogóle grać , także stare głośniki nie powinny grać .
Więc ciągle sie słyszy teksty że jakieś tam element niegra jednak osoby które wypowiadają takie teksty spierdzielają przed określeniem w jakim stopniu taki element nie gra :)

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
18-01-2013, 21:25
Wręcz kultowe wypowiedzi jak to przenieść sie w HiEnd po wymianie kondesatorów .

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
19-01-2013, 00:43
W przypadku dwóch zasilaczy pojawia się wpływ różnicy parametrów obu zasilaczy na fazy sygnałów,co owocuje pogorszeniem efektu stereo.Zwłaszcza w przypadku wzmacniaczy słuchawkowych,gdzie stereofonia jest kluczową sprawą.

cin157

  • 2243 / 5106
  • Ekspert
21-01-2013, 01:06
Kondensator elektrolityczny nie jest doskonały i na nim są różne rezystancje: bierne i czynne i modulujące ze sobą jako odpowiedź na impulsy obciążenia. Dokładniejszych kondensatorów elektrolitycznych i takich jak prawdziwie promieniowe niema i są nieosiągalne, dlatego dobre zasilanie polega na stosowaniu bloków kondensatorów elektrolitycznych np. 2200uF w ilości około 9sztuk i aby pomniejszyć ich szkodliwe indukcyjności czynnych elektrod dodaje się kondensatory ERC np. 5x220uF, oraz można dodać kondensator ceramiczny 3uF i taki filtr kondensatorowy może dobrze zasilić dwa kanały wzmacniacza słuchawkowego lub wzmacniacza mocy. Wiadomo najkrótsze elektrody bloku kondensatorów są też węzłami prądowymi i napięciowymi dla układu wzmocnienia. Brak kondensatorów pogarsza działanie wzmacniacza słuchawkowego i zasilanie śmieci sygnał wyjściowy, a dodatkowo także śmieci brak węzłów.
Zasilacze pracują na głębokim sprzężeniu zwrotnym i właściwie zasilanie symetryczne jest do siebie podobne i nie wnosi dużych zniekształceń, tym bardziej dla dobrego i złożonego filtru kondensatorowego z węzłami prądowymi.
Nie wiem dlaczego wzmacniacze słuchawkowe tak skromnie są traktowane i sam wiem że prosty układ bez większego sprzężenia zwrotnego nie może wiernie wzmacniać sygnał audio i dlaczego szukać takiej prostoty układu, skoro jest to kl.A i są to łatwe do wykonania rzeczy i stosując ekrany i węzły i dobre zasilanie niema co żałować części i sprzężenia zwrotnego, bo to nie jest przeciwsobna końcówka stopnia mocy.
Same tranzystory MOSFET nie najlepiej się nadają pod względem liniowości początkowych prądów drenu i dlatego wzmacniacz słuchawkowy na tr. BD354 mniej się grzeje i taki układ wzmacniacza słuchawkowego na forum podałem i ma zasilanie 2x18.5V i jest uniwersalny i też dobry do sterowania końcowego stopnia mocy .

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
27-01-2013, 20:37
>> almagra, 2013-01-19 00:43:08
W przypadku dwóch zasilaczy pojawia się wpływ różnicy parametrów obu zasilaczy na fazy sygnałów,co owocuje pogorszeniem efektu stereo.Zwłaszcza w przypadku wzmacniaczy słuchawkowych,gdzie stereofonia jest kluczową sprawą.
....
w przypadku stosowania tego samego zasilacza dla dwóch ukladów zachodzi znaczne zjawisko przesłuchu międzykanałowego ponieważ układ zasilacza nie jest układem idealnym a więc pobór prądu dla jednego z kanałów wpływa na poziom zasilania drugiego kanału . Stąd lepiej jest zastosować dwa zasilacze . Nie ja to wymyśliłem , To jest coś czego nie podważają na świecie , rozumiem że Ty masz inną koncepcje , koncepcje oferowania czegoś gorszego ?:

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
27-01-2013, 20:40
Ps .tańszego .

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
27-01-2013, 20:43
cin157
...
a ty to daj jakąś fotke czegoś co działa !

patrykvel

  • 282 / 4700
  • Zaawansowany użytkownik
27-01-2013, 20:50
Atmeg--> Przestan byc zgryzliwy i sluchaj rad mistrza, dzieki jego pomocy zrobisz najlepszy wzmacniacz we wszechswiecie! A efektem ubocznym tego wzmaka bedzie zapewne produkcja zlota. ;)

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
27-01-2013, 21:18
>> patrykvel, 2013-01-27 20:50:46
Atmeg--> Przestan byc zgryzliwy i sluchaj rad mistrza, dzieki jego pomocy zrobisz najlepszy wzmacniacz we wszechswiecie! A efektem ubocznym tego wzmaka bedzie zapewne produkcja zlota. ;)
,,,,,,
Wybacz ale mi nie przyświeca idea zdobycia złota ...(nie zamierzam produkować wzmacniaczy ) Natomiast jak najbardziej chce zrobić dobry wzmacniacz słuchawkowy który będzie udostępniony dla innych dyimaniaków .
aby ocenić realnie na jakim jestem etapie zmontuj ten ostatni schemat i posłuchaj a będziesz wiedział .I ...
:) napiszesz co usłyszałeś! Kol Almagra napewno nie lekceważe  poprosto dyskutujemy ... pozdrowionka .  

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
27-01-2013, 21:22
>> patrykvel , jeśli zmontujesz ten układ będziesz mógł napisać np. że to kiepski wzmacniacz , lub że dobry .

almagra

  • 11514 / 5555
  • Ekspert
28-01-2013, 14:27
Atmeg,Kolego miły,przesłuch międzykanałowy?Kto go kiedykolwiek słyszał?To powtarzanie bzdur.Jeżeli jest to na takim poziomie,że go nie słychać.Natomiast różność zasilaczy słychać,oj mocno.

atmeg

  • 1202 / 4864
  • Ekspert
20-02-2013, 22:21
Atmeg,Kolego miły,przesłuch międzykanałowy?Kto go kiedykolwiek słyszał?To powtarzanie bzdur.Jeżeli jest to na takim poziomie,że go nie słychać.Natomiast różność zasilaczy słychać,oj mocno.
....
Wiesz dobrze że nikt nie słyszy przesłuchu miedzy kanałami ale część osób słyszy albo odczuwa pozycjonowanie instrumentów .