Audiohobby.pl

Marketing w audio

majkel

  • 7476 / 5915
  • Ekspert
03-10-2013, 16:51
Zakładam nowy wątek na temat nurtujący wiele osób, wywołujący nieraz negatywne emocje, a w sumie bardzo ciekawy. Chciałbym, aby zabierały w nim głos osoby z branży, a ich wpisy nie były brane za reklamę. Po prostu chodzi mi o to, żeby osoby z wynikami i sukcesami w branży audio, ale też mające swoje przemyślenia i obserwacje, opisały je tutaj. Wiadomo, że najłatwiej przedstawić funkcjonujące schematy działania na konkretnych produktach, ale też wskazać przykłady chybionych projektów czy zachowań specjalistów audio.

Możemy też porozmawiać o cenach i kosztach branży audio, jako że konsumentom znane są te pierwsze, a często nie rozumieją skąd one się biorą. Na pewno też będzie bardzo miło poczytać, kiedy osoby z innych branż napiszą jak to jest u nich z marżami i różnego rodzaju kosztami. Choćby dla porównania.

Corvus5

  • 2596 / 5382
  • Ekspert
03-10-2013, 17:20
Ciekawy przykład z ostatnich lat to Beats Audio.

lancaster

  • Gość
03-10-2013, 18:39
Michal, watek calkiem fajny ale musisz wiedziec ze rasowych trolli tu nie przyciagniesz :-) Takich luzi kręci nie tyle wyrazanie wlasnego zdania co rozwalanie watkow w ktorych ludzie wymieniaja sie merytorycznymi  spostrzezeniami.

Dyskusja nie bedzie zapewne w zwiazku z  tym hulala, ale ze tak sie powtorze polityka cenowa w kazdej branzy jest taka zeby ludziom chciało sie robić to co robią.  

Slyszy sie glosy ze w audio ceny sa "przegiete". Na pewno nie sa to marze jak an chlebie. Jestem ciekaw jak wygląda polityka marz w branzach handlujacych produktami luksusowymi, lub rzemiosłem ?
Czy w kazdej takiej branzy jest tak jak w branzy chlebowej, czy moze blizej do ...absurdalnej.

Ostatnio np. zlecalem 5 zdjec za ktore plącilem po 100zl/kadr. Dostalem plyte warta 1zl. O co chodzi ?

Corvus5

  • 2596 / 5382
  • Ekspert
03-10-2013, 18:43
Lan, jak chce się mieć zdjęcia inne niż wszyscy, to się płaci. Jak chcesz mieć sprzęt audio inny niż wszystkie, to też słono płacisz.

P.S. A wystarczyło do mnie wbić i byś miał za przysłowiowy kabel ;-)

lancaster

  • Gość
03-10-2013, 18:43
Zastanawiam sie tez czy np. uslugi montazu alarmow, domofonow, telewizji itp. nie powinny być kilkadziesiet % tansze ?
I ktore dobra ogólnie nie powinny ?:-)

Jednym slowem za co nie chcielibyście placic mniej niż placicie ? Czy kupując proszek do prania w reklamie ktorego widać "lśniąca biel" a po praniu okazuje sie ze jest jak zwykle czujecie sie oszukani ? Jak bardzo ?

lancaster

  • Gość
03-10-2013, 18:46
Corvus, zeby bylo smiesznie foty do powtorki, ale zrobi sie :-)


PS. zajmujesz sie fotografia zawodowo ? Jak masz jakies prace to poprosze na markieaudio@wp.pl

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
03-10-2013, 18:53
>> lancaster, 2013-10-03 18:39:23
Ostatnio np. zlecalem 5 zdjec za ktore plącilem po 100zl/kadr. Dostalem plyte warta 1zl. O co chodzi ?


To było tak tanio, ze nie wierzę, ze zdjęcia są dobre. Szanujący się fotograf nie weźmie tak mało za fotografię katalogową na poziomie chyba, że to zdolniach amator z foto jako dodatkowym źródłem dochodu.

Na zachodzie kilkanaście zdjęć pro do katalogu to kwota w zasadzie od 4 000 Euro, przy czym fotograf rozpoznawalny weźmie nie mniej niż 10 000 Euro. Sesje mody do katalogów to jeszcze inna bajka i ceny 100 000 Euro za kilkanaście zdjęć są na porządku dziennym (w tym są modelki, prawa autorskie, wizażystki, fryzjerzy, plan, hotel, jedzenie itd).

asmagus

  • 4439 / 5464
  • Ekspert
03-10-2013, 18:53
>> lancaster, 2013-10-03 18:46:43
Corvus, zeby bylo smiesznie foty do powtorki, ale zrobi sie :-)



Ha ha ha, ale trafiłem ;)

lancaster

  • Gość
03-10-2013, 19:05
asmagus, cos w tym jest bo ludzie chca zyc jak ludzie i sie cenią :-) Z drugiej strony to co dostalem teraz jest klasy tego co ma na stronie legenda Hi End - Burester
http://www.burmester.de/en/Products/
...moze przesadzam, ale mi sie takie foty średnio podobaja.

Corvus5

  • 2596 / 5382
  • Ekspert
03-10-2013, 19:19
>> lancaster, 2013-10-03 19:05:42
>asmagus, cos w tym jest bo ludzie chca zyc jak ludzie i sie cenią :-) Z drugiej strony to co dostalem teraz jest klasy tego co ma na >stronie legenda Hi End - Burester
>http://www.burmester.de/en/Products/
>...moze przesadzam, ale mi sie takie foty średnio podobaja.

Bardzo mało kontrastowe zdjęcia, brak detali, brak cienia, wyglądają jak średnio udane rendery. Sam miałem niedawno problem z wyborem fotografa, gdy nie mogłem nim być i była masakra. Każdy jest ślepy na swój sposób. Większość używa sprzętu, a nie głowy. Wybrałem takiego, co ma więcej w głowie. Jednak branża fotograficzna przypomina bardziej branżę produkcji muzyki niż branżę sprzętu audio (RTV).

Odnosząc do fotografii i audio: czasem płacisz za wykonanie czegoś zgodnie ze sztuką lub za samą wizję, pomysł.

majkel

  • 7476 / 5915
  • Ekspert
03-10-2013, 19:19
Jak się dobrze dogadać i rozejrzeć po necie, to zdjęcia można mieć po 30zł od ujęcia + VAT, i to u profesjonalisty. O 3000zł dniówki za plener też słyszałem. Ja jakby co takich dniówek nie liczę w moich cenach. Nie wychodzi też stawka "medyczna", czyli od 70zł za pół godziny... no właśnie, czego? Od 1500zł + VAT to adwokat, który w tej kwocie kilka razy idzie do sądu i produkuje do kilkudziesięciu stron tekstu A4. Zależy jak się sprawa pociągnie, bo może się skończyć na 2 pismach. Są tacy, co biorą znacznie więcej.

Pogadajmy może o kosztach w audio. Baner - od 400zł + VAT za miesiąc. Chodzi o taki efektywnie widoczny. Księgowość - od 150zł + VAT. ZUS - minimum 917zł na niepreferencyjnych warunkach (bez chorobowego). Towary i usługi obłożone są 23% VAT (na razie). Koszt lokalu - kilka stówek. Certyfikacja CE - 5000zł od produktu w Polsce. Sąsiedzi z południa zrobią to za 10% tej ceny (- jakim cudem? :) ). Zakup norm - 100zł jedna. Nie wolno kserować nawet na własne potrzeby. :)

Teraz o aspiracjach - tu się zgadzam z Markiem. Dół oferty u mnie na przykład, to jest dół mojej motywacji. Trzeba wziąć pod uwagę, że w pewnych układach handlowych 60 lub nawet więcej % tej ceny może nie być moje. Mam więc taki produkt, którego nigdy do sklepu nie dam, bo robić go za 70 lub mniej % jego ceny to ja chromolę, wolę się położyć zakładając, że nie mam nic sensowniejszego do zrobienia, ale tak źle póki co nie ma.

Ciekawym zagadnieniem jest polityka produktowa. Ja nie chcę pokazywać palcem, ale często pakując same cuda w cudną obudowę na końcu wychodzi wielkie nic. Nie chcę pokazywać przykładów, bo mi nie wypada, ale postrzegam tak niektóre, także nowe produkty. Urządzenie musi mieć swoją filozofię - dźwiękową, konstrukcyjną albo estetyczną. Jak się użyje na każdym poziomie wszystkiego, co "najlepsze", a nie klei się to w sztukę, to wychodzi taki... Real Madryt. :) Swego czasu Vincente del Bosque nakupował wszystkich gwiazdorów i się okazało, że ich gra przypomina zachowanie wypuszczonych na trawę krów. Nie ma kto panom piłki podać, aby byli łaskawi wprawić ją w ruch. Potem przyszła "słabsza: drużyna i zmiotła "gwiazdorski" Real z pierwszego miejsca ekstraklasy hiszpańskiej.

Corvus5

  • 2596 / 5382
  • Ekspert
03-10-2013, 19:22
>> asmagus, 2013-10-03 18:53:09
>> lancaster, 2013-10-03 18:39:23
>>Ostatnio np. zlecalem 5 zdjec za ktore plącilem po 100zl/kadr. Dostalem plyte warta 1zl. O co chodzi ?

>To było tak tanio, ze nie wierzę, ze zdjęcia są dobre. Szanujący się fotograf nie weźmie tak mało za fotografię katalogową na poziomie chyba, że to zdolniach amator z foto jako dodatkowym źródłem dochodu.

Widzisz, ja bym wziął. Jako amator z foto to czasem ciekawa sprawa zrobić coś dla kogoś i być pochwalonym lub rozliczyć się w barterze. Psucie rynku? Raczej pomoc koleżeńska. Przy mojej pracy (pracach) jest to bardzo miła odskocznia pod warunkiem, że jest czas.

lancaster

  • Gość
03-10-2013, 19:24
"Rolandsinger
(2600/72/2037)
Avatar: Rolandsinger
WYŚLIJ PW   
19:21 / 2 min. temu


Lancaster, zakładam, że masz odrobinę honoru i powagi by zrozumieć, co tutaj napiszę.

Klepię z Wami w klawiaturę dobre kilka lat. Robię to, bo lubię sie z Wami podroczyć i po prostu pogadać. Jako że jestem człowiekiem o łagodnym usposobieniu, staram się nie nadepnąć komukolwiek na odcisk w sprawach ważnych, pryncypialnych. Rzecz jasna, kwestii związanych z chorobą audio do tej kategorii nie zaliczam, co każdemu normalnemu człowiekowi powinno się wydać oczywiste.

I teraz wyobraźmy sobie, że robisz imprezkę, zapraszasz paru ludzi, ustawiamy trzy stoliki, na jednym stoi wódka, na drugim gramy w szachy, na trzecim naparzamy w PS3. Rozumiem, że gdy ktoś położy szklankę z wódką na stoliku, gdzie gramy w szachy, to mu wylejesz drinka na koszulę? Trochę opanowania, ogłady nie zawadzi!!! Boże, Lan!

OK, to nie jest może schludnie, gdzie w wątku o Denonie czy czymkolwiek innym toczy się gadka o dupie Maryni, ale od tego jest opcja c/p by przetransportować dany temat do innego, właściwszego wątku, a nie ordynarnie wycinać w pień każde zdanie nie na temat, które przepada. To jest mało taktowne i to jest niezwykle delikatnie powiedziane z mojej strony. Jeśli chodzi o moją obecność na tym forum, to jest ona wyłącznie powodowana panującą tu atmosferą i poziomem ludzi, którzy tu pisują, bo na pewno nie chodzi o tematykę audio. Przyznaję to wprost.

A co do niej samej, kiedy radośnie wylewałeś kolegom drinki do zlewu za robienie bałaganu na stoliku z pokerem, pisałem odp. do Gustawa nt. postaw ortodoksyjnie audiofilskich na tym forum, tj. kultywowania maksymy - im drożej, tym lepiej.

I takim dobrym przykładem zabawy w audio hobby w zdrowym, fajnym wydaniu jest społeczność magnetofonowców. Chłopcy kolekcjonują i restaurują stary sprzęt, przegrywają na kasety nagrania z CD, sprawia im frajdę obsługa magnetofonu, ale nie czytałem tam nigdy zachwytów nad nowymi klockami, których ceny logarytmicznie rosną w ostatnich latach. Nie czytałem też o przewadze technicznej brzmienia magnetofonu nad CD, a o preferencjach. Ba, ktoś tam nawet napisał, że brzmienie CD jest wierniejsze, ale mu nie odpowiada. I to jest zdrowe podejście!!!

A co mamy w innych wątkach, również na tym forum?

Słuchawki poniżej 4000 zł na dzień dzisiejszy nie mają prawa grać. Ktoś napisał ostatnio, że jeśli AKG wypuści nowego flagowca w cenie poniżej tej wartości, to nikt na niego nie splunie. Nie wiem, czy to był żart czy na serio, ale jeśli to drugie to trzeba mieć nieźle zryty beret by tak sądzić mając jakiekolwiek pojęcie w tym temacie. Ponadto kwestie grających USB przewijają się regularnie. Mając minimalną wiedzę o współczesnych interfejsach USB stosowanych w przyzwoitych i dość tanich DACach pisanie takich rzeczy jest cokolwiek ważkie, żeby nie powiedzieć niemądre. Idąc dalej, mamy jakże oczywistą przewagę dysków SSD nad HDD w kwestii brzmienia i kablologię wszelkiej maści z pułapu cenowego 5000 zł podpieraną zjawiskami, których nie opisała jak dotąd fizyka. A najlepsze jest to, że dane pomiarowe pokazują, że np. współczesne słuchawki za te 4000 zł i więcej, mają parametry nie lepsze, a często gorsze (np. THD w nowych Beyerach z serii Tesla) niż modele sprzed boomu na ceny słuchawek, ale niemal każdy jak mantrę powtarza, jaki to niezwykły postęp dokonał się w ostatnich latach w kwestii słuchawek i jak to każdy droższy model ma przewagę nad tańszym, zeszłorocznym. Pomiary np. Senków HD580 czy Beyerów DT880/990 mówią jedno, a niemal wszyscy rozpływają, jakie to cudowne są nowe modele tych firm z poziomu 1500$, choć obiektywnie bardzo trudno tego dowieść. "

-Pawel-

  • 4724 / 5520
  • Ekspert
03-10-2013, 19:35
@Roland, z całym szacunkiem, Ty dla mnie wydajesz się gościem, który na tej przytoczonej imprezie wypił za dużo i rozwala łokciami zarówno partię pokera, jak i planszę w stoliku szachowym, nie mówiąc o rozlewaniu drinków wszystkim innym zainteresowanym. Wiele osób przestało pisać na tym forum i je olało. Wiele osób przestało już nawet czytać co tutaj się dzieje. Tutaj nie tyle brakuje wpisów merytorycznych co klimatu, magnetofonowców jeszcze nie gnębisz stąd jeszcze jakoś chce im się wymieniać doświadczeniami. O słuchawkach (jakie by nie były realia) ludzie najzwyczajniej nie chcą już pisać bo zabiłeś wszelkie chęci swoim natręctwem. Szczerze mówiąc to wolałem już czasy kabli za 10k jako podstawa systemu. przynajmniej miało to jakiś klimat. Teraz tylko ta głupia mantra i oczywiste sprawy, traktowanie nas jak idiotów i zabijanie wszelkich dyskusji, tyle właśnie ostatnio wnosisz i nic więcej.

majkel

  • 7476 / 5915
  • Ekspert
03-10-2013, 19:39
Rolandsinger, no właśnie. Ile lat się znamy, żebyś się zastanawiał, czy jak ktoś pisze tekst o słuchawkach AKG za minimum 4kzł, to on ironizuje czy zidiociał? Dla ułatwienia dodam, iż uważam pewne nowe słuchawki za 1800zł warte tyle samo co pewne używki sprzed kilkunastu lat po 300zł.

Ja wiem jak działa USB i mnie się nie kłóci to z faktem, że kable USB dają różny dźwięk, a JPlay różny od foobara. Moje uzasadnienia dlaczego dany kabel USB może być lepszy od innego też wydają mi się naukowe - na ile mi to wiedza inżynierska pozwala stwierdzić. Co do BD, no cóż, w porównaniu do T90 to seria xx0 gra nieco zgrubnie. To nie jest ten sam poziom, dopłaca się mniej niż drugie tyle.

Tak jeszcze ad personam, Roland, albo rozmawiamy na luzie, albo dogmatycznie, bo Ty niby taki wyluzowany, ale po przekroczeniu pewnego kręgu tematów i konstatacji wpadasz w obszar nerwowego dogmatyzmu, a cały ten luz gdzieś się skrywa. Tak że, więcej luzu. ;)