Audiohobby.pl

Jakość wyjść/wejść cyfrowych

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
30-09-2009, 00:55
> ciasteczkowypotwor, 2009-09-29 14:33:39
> Ale w DACu itp nie mamy odbiornika ani vfo

W DACu z SPDIF musi być odbiornik, chyba że łączysz przez EIAJ - a to rzadkość, normą jest odbiornik, działa to tak jak w którkofalastrwie!
W odbiorniku SPDIF jest pętla PLL a jej częścią jest VCO czyli właśnie VFO.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
30-09-2009, 00:58
> ciasteczkowypotwor, 2009-09-29 23:07:48
>uważasz że niepożądane sygnały w sygnale cyfrowym przedostają się do toru analogowego?

Oczywiście, jitter - modulacja fazy

>Chyba się mylisz, przecie zakładając że jitter jest okresową lub nieokresową zmianą w sygnale, nie można powiedzieć ze jest on ciągły i jednorodny. Co za tym idzie nie może się przedostać do sygnału analogowego i w nim szumieć.

On nie szumi, on moduluje to, co jest przetwarzane, czyli na końcu faza zegara LRCK moduluje wyjsciowy sygnał analogowy. To wprowadza IMD.

>Jeśli jest sygnałem cyfrowym, zostanie przetworzony na analogowy, o ile uda mu się ominąć korekcję błędów, będzie słyszany jako trzask, czy przerwa w sygnale.

Nie. Tam nie ma korekcji błędów. Trzaski i przerwy to są dużo większe zakłócenia sygnału i jego zaniki, przerwy.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
30-09-2009, 01:03
> ciasteczkowypotwor, 2009-09-29 23:13:48
>Może powiem inaczej, nie mylmy stopy błędów - szumu VFO, z przypadkowymi impulsami, czy zmianami częstotliwości - jitterem - śmieciami przedostającymi się na vfo, czy z vfo na głośnik :)

>błedy sa korygowane kodami korekcji, szum korygowany jest dobrym VFO,  

Proszę nie pisz więcej takich rzeczy, BER w SPDIF jest bardzo niski i przesył jest bezbłędny.

>jitter korygowany jest dobrym dopasowaniem wejścia i wyjścia w urządzeniach, czy ekranowaniem.

Bzdura, to są bluźnierstwa!

>trzaski i impulsy w vfo korygowane są ekranowaniem.

To jest całkowita nieprawda! Gorzej, to są herezje!
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 13:43
Może powiedzmy inaczej, czym według Ciebie jest jitter? Bo widzę ile osób tyle definicji....

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
30-09-2009, 16:02
A czy to ważne czym jest wg mnie jitter? Moja definicja i tak go nie zmienia. Jitter jest tym czym go określa ścisła definicja i ja się z tym zgadzam.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
30-09-2009, 22:43
Według ścisłej definicji, jitter jest tym czym pisałem parę postów wcześniej. Jest o n przez to tylko po stronie cyfrowej. Nie może się przedostać do strony analogowej. Poza tym jeśli występuje od dużo rzadziej niż właściwy sygnał oraz z dużo mniejszą energią. Jego wpływ na częśc analogową jest zdecydowanie mniejszy niż wpływ samego sygnału cyfrowego, który może się przedostawać poprzez złą konstrukcję układu do części analogowej.

Inną sprawą jest to że jitter nie występuje w zapisie, on się pojawia tylko podczas transmisji danych. Jitter ogólnie bardzo ujmując jest bardzo krótkotrwałym błędem sygnału.

 

majkel

  • 7476 / 5901
  • Ekspert
30-09-2009, 23:00
Ciasteczkowy, na polu pętli fazowej plama, teraz dajesz ciała w rozumieniu działania DACa. Jeżeli on leci z zegara od PLL odbiornika, to oprócz wartości logicznej ma też znaczenie czas trwania każdego bitu lub paczki danych, którą DAC odtwarza, dlatego jitter się intermoduluje z sygnałem audio. Możesz przyjąć, że amplituda na wyjściu DACa to wartość bitowa razy czas jej trwania, a jak jest jitter, to ten czas pływa z próbki na próbkę. W przypadku DACa z reclockingiem masz jitter wynikający z rozjeżdżania się danych, bo dwa zegary nie pracują synchronicznie. Taki jitter ma inny rozkład wartości w czasie niż jitter zegara SPDIF z odbiornika.

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
01-10-2009, 17:41
No i według Ciebie jitter ten jest słyszalny po stronie analogowej?

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
01-10-2009, 18:16
Inaczej nie byłoby problemu.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Corvus5

  • 2596 / 5368
  • Ekspert
01-10-2009, 18:49
Próbuję podejść do tematu jitteru z drugiej strony, a mianowicie go zasymulować i to w sposób programowy. Jak rozumiem problem wynika z tego, ze zegar wymusza odpowiednią częstotliwość próbkowania odbioru danych, ale może się rozjeżdżać i bity mogą wskakiwać w sąsiednie miejsca. PLL ma korygować częstotliwość zegara, żeby się dostosować do źródła.

Czytałem o efektach złego jitteru i niestety pasuje to do tego, to mam obecnie ze źródła. Niestety nie mam tego jak pomierzyć, mam słabą kartę dźwiękową. Nie wiem jak się zda przeciętny oscyloskop w badaniu widma sygnału na wyjściu, ale może będę próbował, jak tylko opracuję metodę pomiaru.

marcow

  • 1045 / 5357
  • Ekspert
01-10-2009, 19:53
W jaki sposób firmy walczą z jetterem?
marcow

Corvus5

  • 2596 / 5368
  • Ekspert
01-10-2009, 20:33
Zmniejszają, zwiększają lub zmieniają na swój gust.

Molibden

  • 1906 / 5904
  • Ekspert
01-10-2009, 21:47
>> marcow, 2009-10-01 19:53:21
W jaki sposób firmy walczą z jitterem?

Po stronie nadawczej stabilny zegar + reclocking i sygnał SPDIF o dużej amplitudzie i SR, a po strionie dbiorczej np. podwójny PLL, burforowanie odebranych danych w RAM.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

marcow

  • 1045 / 5357
  • Ekspert
02-10-2009, 09:11
Czy sygnał z wyjścia SPDIF można za pomocą przejściówki skierowaś na wejście AES/EBU marcow

ciasteczkowypotwor

  • 312 / 5864
  • Zaawansowany użytkownik
02-10-2009, 09:33
>> Molibden, 2009-10-01 21:47:27


Po stronie nadawczej stabilny zegar + reclocking i sygnał SPDIF o dużej amplitudzie i SR, a po strionie dbiorczej np. podwójny PLL, burforowanie odebranych danych w RAM.

O z tym się zgodzę, a najbardziej z buforowaniem.

A jak go zmierzyć, - oscyloskopem.