Audiohobby.pl

Odtwarzacz DVD w systemie stereo .

Dudeck

  • 5101 / 5870
  • Ekspert
06-01-2009, 14:37
Wiele osób korzysta z DVD jako żródła stereo - czemu nie , sama wygoda , ale przyjęło się ogólnie to rozwiązanie za gorsze dla samego odtwarzania dźwięku z płyt CD - dlaczego DVD pod tym względem ma być ( jest ) gorsze ?
Czy wynika to z tego , że odtwarzacz DVD jest zaprojektowany i wyposażony pod kątem odtwarzania wideo w układy potrzebne do tego toru sygnałowego a wyposażone w zegar z dużymi częstotliwościami roboczymi i co za tym idzie wytwarzającymi duże szumy wysokiej częstotliwości  mające wpływ ( zakłócające ) pracę sekcji audio ?
Czy powód tkwi ( jeśli ) jeszcze gdzie indziej ?

 

yolaos

  • 605 / 5902
  • Ekspert
06-01-2009, 15:35
Powodów jest więcej a niektóre wymieniłes, same napędy też są słabiutkie i naprawdę nie trzeba wyrachowanego systemu ,żeby usłyszeć jak odtwarzacze DVD gwałcą CD.Jedno wielki szczssssscy i kompresja dzwięku, bas płyciutki rozmyty itd.

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
06-01-2009, 15:47
>> XYZPawel, 2009-01-06 15:40:53
kolejny audiofilski mit. Dowodem niech będzie budżetowy Pionieer żywcem wsadzony do hajendowego Goldmunda. Tam stracił swoje paskudne cechy :)))

To chyba nie jest do końca tak jak piszesz. Tutaj nie chodzi o kwestie mechaniczno-elektroniczne tylko i firmware danego DVD. Często aplikowane są rożne dodatkowe algorytmu grzebiące w bitach. Niestety tak jest w moim Samsungu HD950 gdzie mogę pogrzebać cyfrowo w dźwięku - kompresory dynamiki i takie tam inne bajery.
Jeżeli to draństwo da się wyłączyć i wyjście optyczne jest bit-perfect to faktycznie problemu nie widzę.

Dudeck

  • 5101 / 5870
  • Ekspert
06-01-2009, 16:02
W DVD taktowanie sygnału audio uzyskuje się w pętlach PLL , gdzie są one akurat źródłem bardzo dużego jittera - próba rozdzielenia zegara na dwa osobne ( obraz i dźwięk ) też nic nie da , bo ten drugi i tak ma częstotliwość próbkowania dostosowana do formatu płyty DVD a więc 48 kHz + kolejne jej rzędy wielkości .
Transport płyty chyba będzie miał tu znaczenie raczej drugorzędne .

 

  • Gość
06-01-2009, 16:15
To nie jest żaden mit, DVD odtwarza płyty CD tak samo marnie jak najniższe odtwarzacze CD. Zdarzają się jednak DVD które całkiem przyzwoicie radzą sobie z odtwarzaniem muzyki, np moje DVD sony kupione używane za grosze, niepozorne z wyglądu a grało na poziomie nieco poniżej średniej klasy cd-playera - to było duże zaskoczenie.

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
06-01-2009, 16:28
>> XYZPawel, 2009-01-06 16:07:41
>> Gustaw, 2009-01-06 15:47:51
>Często aplikowane są rożne dodatkowe algorytmu grzebiące w bitach.
No, ale to jest chyba wyłączalne ? Nie wyobrażam sobie DVD gdzie byłoby to na stałe włączone.

Tego nie jestem pewny czy wszystko się da. Określenia w menu DVD bardzo często w sposób niejednoznaczny opisują działanie danej funkcji n.p jakiś tam "Audio Level Control" i możliwość wyboru pozycji "1", "2" i "3" i za diabła nie wiadomo kiedy to jest aktywne a kiedy nie.
Podobny problem istnieje też z video kiedy np. chcę wysłać niemodyfikowany sygnał cyfrowy z DVD przez złącze HDMI, na zewnętrzny procesor obrazu.


Dudeck

  • 5101 / 5870
  • Ekspert
06-01-2009, 16:40
Co to takiego ten jitter ?

Ano jitter ma odniesienie do zniekształceń sygnału cyfrowego .
Najlepiej było by , by miał kształt idealnie prostokątny i odzwierciedlający przez to naturę przebiegu cyfrowego ( idealne punkty taktowania sygnału jak też idealne pionowe linie ) - jednak w praktyce przejscia między poszczególnymi stanami nie są już takie doskonale perfekcyjnie pionowe i synchronizacja czasowa jest pozbawiona równowagi a to z kolei może byc przyczyną tworzenia przekłamań w wartości dalszych bitów .
Najczęstszym błędem jest sytuacja , gdzie podawany sygnał pojawił się niewłaściwym punkcie czasu i takie to właśnie zniekształcenie owego punktu taktowania nazywamy jitterem .
W realu on ci jest .
Gdy taki be sygnał trafi poten do konwentera D/A to w efekcie przetworzenia zaistnieje sygnał inny niż zamierzony pierwotnie .
Krótko : te same sygnały z różnym jitterem mogą być przyczyną powstania dwóch ale już innych sygnałów ( po konwersji , oczywiście ) .  

  • Gość
06-01-2009, 16:43
PawelXYZ - nie wiem co to jest test ABX, wiem za to że słyszę ogromną różnicę w jakości, i to nie na zasadzie " wydaje mi się, że tu bas jest nieco szczuplejszy ,a tutaj lepsze wypełnienie średnicy", ale na pierwszym wrażeniu kiedy ta sama płyta na jednym odtwarzaczu brzmi tak fatalnie, że się nie chce tego słuchać a na drugim brzmi tak dobrze, że  możnaby słuchać godzinami - jedna i ta sama płyta!!

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
06-01-2009, 16:44
Ja trochę spłyciłem temat stawiając player DVD tylko w roli transportu audio. Generalnie, mając do dyspozycji takie rozwiązania jak Shigaraki Clone to lepiej dać sobie z DVD spokój. Jeżeli chodzi o odtwarzanie płyt CD to DVD Samsunga jaki mam u siebie i jego sekcja audio to poziom jakościowy firmowego playera CD za ok 700-800 zł.

P.S. Mam zamiar jeszcze sprawdzić działanie Playstation 3 w roli transportu audio. :-)

yolaos

  • 605 / 5902
  • Ekspert
06-01-2009, 16:45
Ty i te Twoje testy
Szkoda ,że Twoje Oriony zagarają tak ,że będziesz płakał.
Tak Panowie nasz nowy Scenicz ma nowe teorie poparte testami , jiter to mit , a DVD z marketu rozwala Najnowsze Cd , teoria udokumentowa na podstawie wycinka flaków Pioneera.

Już Ci pisałem wcześniej za na Twoich HK w laptopie przesunięcia jitera nie usłyszesz, ale jak psu wytłumaczyc ,że cos jest kolorowe hm?


Dudeck

  • 5101 / 5870
  • Ekspert
06-01-2009, 16:47
Co chcesz tam sprawdzać - te same napędy co w kompie typu laptop .
Wiem , wiem , było :   ;)

konto_usuniete

  • 56 / 5428
  • Użytkownik
06-01-2009, 16:52
>> Dudeck, 2009-01-06 16:47:16
Co chcesz tam sprawdzać - te same napędy co w kompie typu laptop .
Wiem , wiem , było : ;)

Jeżeli Playstation 3, ze swoim napędem Blue Ray będzie chodził tak jak Shigaraki (w co wątpię) to przynajmniej zaoszczędzę 180 zł :-)

yolaos

  • 605 / 5902
  • Ekspert
06-01-2009, 19:33
Tak Pawełek otwórz sobie Word PAD powpisuj pare liczb i podniecaj się nimi, po co Ci muzyka .
Jak byś nie był takim ignorantem jak to już zauazyłem na początku tamtego wątka to poczytał bys sobie o jiterze i całym tym cyfrowym gównie , co do sciskania dupy to tak sciska , ale nie żal lecz mróz

Dudeck

  • 5101 / 5870
  • Ekspert
07-01-2009, 09:46
">> XYZPawel, 2009-01-06 18:43:57
Też krótko: jaki jitter wprowadza jakie zniekształcenia ? Liczby proszę."


Pozwoliłem sobie zacytować dwa fragmenty pewnych artykułów :

" ... Jitter są to szybkozmienne fluktuacje fazy, czyli takie których częstotliwość jest powyżej 10 Hz. Jednostką miary tych fluktuacji jest odstęp jednostkowy UI (ang. Unit Interval), który równa się szerokości jednego bitu w danym strumieniu transmisyjnym. I tak np. dla strumienia o przepustowości 2,048 Mbit/s, jeden UI wynosi 488 ns, a dla 155,52 Mbit/s UI = 6,43 ns.
Jitter można podzielić na dwa podstawowe rodzaje - deterministyczny oraz losowy. Trzeba zauważyć, że podział ten nie został nigdzie ściśle zdefiniowany i można spotkać się z odmiennym potraktowaniem tego problemu. Również polskie odpowiedniki angielskich terminów związanych z tą tematyką nie zostały przyjęte za ogólnie obowiązujące i w związku z tym, mogą występować rozbieżności wynikające z własnych interpretacji osób stosujących te definicje ... "

" ... Wartość jitter jest wyrażana w nanosekundach (ns). Maksymalną dopuszczalną wartością jitter jest 35 ns. Gdy jest większa, mogą wystąpić błędy odczytu ... "


Dudeck

  • 5101 / 5870
  • Ekspert
07-01-2009, 10:50