Audiohobby.pl

Muzyka na 88 klawiszy

marcow

  • 1045 / 5355
  • Ekspert
09-05-2012, 12:57
Zgodnie z sugestią Maxa otwieram wątek dotyczący muzyki fortepianowej.
Myślę, że będzie to studnia bez dna.
Aczkolwiek historia fortepianu wcale nie jest taka długa jakby się pozornie wydawało

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fortepian

Podobnie jest z historią koncertu fortepianowego od którego zaczęła się dyskusja  

http://pl.wikipedia.org/wiki/Koncert_fortepianowy

Życzę wszystkim i sobie ciekawych wpisów

Ged

  • 1716 / 5901
  • Ekspert
09-05-2012, 13:01
marcow - super !
Panowie - które najlepsze wg Was koncerty fortepianowe Mozarta ? Może jakieś szczególne wykonania ?
Co do Bacha o którym wspominał Max to po kilkukrotnych przesłuchaniach jego koncerty znudziły mi się :(

  • Gość
09-05-2012, 14:33
Beethoven: Fildelio - Klavier Zu Vier Händen, Piano for Four Hands (Edition Klavier-Frestival Ruhr)
Dennis Russell Davies & Maki Namekawa

Beethoven - Complete Piano Sonatas - Alfred Brendel (Philips)

markooo35

  • 149 / 5847
  • Aktywny użytkownik
09-05-2012, 14:46
Mój ulubiony koncert Mozarta to nr.21 ze słynnym Andante tak cudownym w swojej prostocie,że tylko ktoś taki jak Mozart mógł to napisać.
Znakomite wykonanie Clifforda Curzona i Orkiestry Radia Bawarskiego pod dyrekcją znakomitego Rafaela Kubelika to moje ulubione.

markooo35

  • 149 / 5847
  • Aktywny użytkownik
09-05-2012, 15:06
Jeżeli koncert fortepianowe,to czy się to komuś podoba,czy nie należy zacząć od najważniejszego,największego czyli V Es-dur L.Van Beethovena.

Mam wiele nagrań te najwspanialsze według mnie to:
1.Van Cliburn Orkiestra Chicago dyr.Fritz Reiner
2.Arturo Benedetti Orkiestra Monachium dyr.Sergiu Celibidache
3.Leon Fleischer Cleveland Orchestra dyr.George Szell
4.Arturo Benedetti Wiener Symphoniker dyr.Carlo Maria Giulini
5.Clifford Curzon Orkiestra Radia Bawarskiego dyr.Rafael Kubelik

markooo35

  • 149 / 5847
  • Aktywny użytkownik
09-05-2012, 15:14
Jeszcze jedno nagranie V koncertu , chyba najważniejsze .
Bardzo stare mono,ale co z tego. Edwin Fischer i Wilhelm Furtwangler.
Janusz Łętowski, z którym zawsze zgadzałem się bezkrytycznie pisał mniej więcej tak:
Dwaj wizjonerzy,wybitni myśliciele stworzyli nagranie,które powinno być analizowane takt po takcie .
Jedna z największych płyt w dziejach fonografii.

Max

  • 2204 / 5396
  • Ekspert
09-05-2012, 15:49
O koncertach Mozarta, a zwłaszcza Beethovena niewiele mam do napisania.

Ale koncerty fortepianowe zasługują na konkretny wpis, do którego się ekstra przyłoże.

Dla ciekawości powiem, ze pierwszą płytą z muzyką klasyczną z jaką miałem do czynienia (koniec lat 70 tych) był analogowy LP, który po wielokrotnym przesłuchaniu, wkrótce znałem na pamięć:

F.Chopin Concerto in f minor op.21, (Nippon Columbia OX-1164-PM and Muza SX1335).
Dina Joffe - laureatka II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1975 r. (nie pamiętam orkiestry i prowadzącego)

II koncert Chopina poznałem wiele lat później, kiedy sam z własnej inicjatywy zacząłem po muzykę sięgać.

Max

  • 2204 / 5396
  • Ekspert
09-05-2012, 16:00
II koncert Chopina poznałem wiele lat później...

"Wbrew kolejności oznaczeń opusowych, "Koncert f-moll" op. 21 (1830) powstał jako pierwszy na przełomie 1829/30 roku, natomiast praca nad "Koncertem e-moll" op. 11 (1830) trwała od kwietnia do sierpnia 1830 roku. "Koncert e-moll", dedykowany Friedrichowi Kalkbrennerowi, wydany został jednak jako pierwszy, w 1833 roku w Paryżu i w Lipsku. Dopiero w roku 1836 wyszło wydanie francuskie i niemieckie "Koncertu f-moll", który nosi dedykację hrabinie Delfinie Potockiej."

Gdyby ktoś miał wątpliwość ;-)

  • Gość
09-05-2012, 22:52
Zoltan Kodaly - The Complete Piano Music - Adam Fellegi

Fajna, nastrojowa, z elementami ludowości, trochę chopinopodobna :)

marcow

  • 1045 / 5355
  • Ekspert
10-05-2012, 09:58
Będę musiał przejrzeć moją kolekcję płytową pod kątem koncertów fortepianowych
i utworów fortepianowych.
Dzisiaj mam płyty poustawiane alfabetycznie.
Przy takim sortowaniu odnajdują się zapomniane nagrania.
Czasami wybieram płyty na chybił trafił.
Ostatnio, gdy w taki sposób wybierałem - to trafiło mi się ciekawe nagranie III Symfonii Beethovena
zaaranżowanej przez Lista na fortepian.
Jest to bardzo ciekawa płyta wydana przez Harmonie Mundi.
Tylko nie pamiętam kto gra.
Swoją drogą  myślę, że trudno symfonię przerobić na utwór fortepianowy tak żeby nie straciła swojego
charakteru.Myślę, że Ravel miał łatwiejsze zadanie orkiestrując " Obrazki z wystawy " Musorgskiego.
Ciekawe, że w obydwu przypadkach bardziej lubię wersję na fortepian.

  • Gość
10-05-2012, 10:20
Liszt zaaranżował wszystkie symfonie Beethovena - ja mam w wykonaniu Lesliego Howarda.
Tobie chodzi prawdopodobnie o Paula Baldura-Skoda.

markooo35

  • 149 / 5847
  • Aktywny użytkownik
10-05-2012, 22:34
Monumentalne znaczenie ma również komplet sonat Beethovena nagranych przez Kempffa.
Jak piszą recenzenci o tym nagraniu jest to edycja kultowa , estetyczny i filozoficzny ideał.
Mamy tu wszystko co można oczekiwać od beethovenowskiej pianistyki : równowagę , pianistyczne piękno , intensywność ,poetycka prostotę , jasność i równowagę , mądrość i mistrzostwo wykonawcy.

marcow

  • 1045 / 5355
  • Ekspert
11-05-2012, 11:22
Wczoraj przesortowałem swoją kolekcję płyt pod kątem pianistyki.
Na razie tylko z muzyką poważną nie  będącą w boxach.
Tak, że Beethoven jeszcze został do przeanalizowania.
Odłożyłem na biurko ok.30 płyt do przesłuchania.
Znalazło się kilka bardzo ciekawych i niespodziewanych płyt, jak
np.kwartety fortepianowe Nikisa Theodorakisa lub koncert fińskiego kompozytora
Selima Palmgrema  ( ach te polskie odmiany nazwisk )
Jest on przez finów uważany za drugiego po Sibeliusie kompozytora narodowego - serdecznie polecam.
Czasami lubię kupić w ciemno nieznane mi nagrania.Tak było właśnie z Theodorakisem i z Palmgremem.
Szczególnie gdy są nagrywane przez firmy z danego kraju z którego pochodzi kompozytor.
Okazało się, że  wszystkie koncerty Szostakowicza zarówno fortepianowe, skrzypcowe, jak i wiolonczelowe
mam przynajmniej w dwóch nagraniach.
Jedną w Melodii a drugie w EMI.
Z ciekawych nagrań mam też Zimmermana grającego koncerty Brahmsa i sonaty Mozarta grającego
z Kają Danczowską.
W weekend poprzeglądam boxy i półki z muzyką jazzową - tam też jest sporo dobrej pianistyki.
No i jak pogoda będzie do kitu to jeszcze czarne.
Dyskusja na temat koncertów fortepianowych spowodowała, że jakoś inaczej patrzę na swoje płyty.

  • Gość
11-05-2012, 15:11
Dwa kapitalne (wg. mnie) wykonania:

Mussorgsky - Pictures At An Exhibition & Ravel - Valses Nobles Et Sentimentales - Ivo Pogorelich
Mussorgsky - Pictures At An Exhibition & Tchaikovsky - The Sleeping Beauty, 6 Piano Pieces, The Season - Mikhail Pletnev

  • Gość
11-05-2012, 22:12
>> marcow, 2012-05-11 11:22:04

 Znalazło się kilka bardzo ciekawych i niespodziewanych płyt, jak
 np.kwartety fortepianowe Nikisa Theodorakisa

Nigdy nim się bliżej  nie interesowalem - nie mam nic poza soundtrackiem do Zorby (który uwielbiam).
Poczytałem - okazało się, że tworzył symfonie, sonaty, kantaty, oratoria, hymny, balety, sztuki etc.
W ogóle omnibus :) Nie wspominając o muzyce filmowej i... ponad stu piosenkach!

Tylko gdzie zdobyć jego utwory na fortepian? Jeżeli możesz - napisz coś o nich.


Ja dorzucę jeszcze energetyczna muzykę Gaetano Donizettiego. Warto!

Donizetti - Complete Piano Music - Pietro Spada (3CD) Arts