Audiohobby.pl

Magnetofon kasetowy Sony TC-K 770 ES

Sławo1

  • 192 / 3074
  • Aktywny użytkownik
02-12-2015, 12:53
Witam wszystkich. Wiem,że tematów na forum jest sporo,także dotyczących magnetofonów. Ja mam kolejny. Mimo,to może inni też dowiedzą się czegoś przy okazji (ewentualnych)odpowiedzi na ten mój post. Niedawno stałem się posiadaczem magnetofonu Sony TC-K 770 ES. Magnetofon można powiedzieć klasy średniej wyższej. Jest on w idealnym stanie. Wygląda super. A niedługo jeszcze będę mu dorabiał boki.( boczki) Pytanie moje jest następujące. Czy warto,a może wręcz trzeba zaopatrywać się już teraz w części typu paski i rolki? Albo inaczej może też kupić już zawczasu uszkodzodzony taki sam model(albo i też np.750 czy 790 ES)jako,tzw.dawcę. Jeżeli to drugie to na co zwrócić uwagę,żeby jeszcze miał coś jeszcze(jaką część? czy większy moduł,element,mechanizm,itd.)sprawne ten uszkodzony,aby ewentualnie można było z niego coś wyciągnąć? A no i mająć już ten model,na co powinienem zwrócić uwagę,co może zacząć kiedyś szwankować w tym modelu? Drugie moje pytanie: Mam,miałem już trochę wcześniej "nagromadzonych"kaset,różnego typy.żelazowych,chromowych,parę metalowych i oryginalnych nagranych. Słyszałem,że magnetofony Sony "nie lubią" kaset chromowych BASF. Czy to prawda? Dzięki wszystkim i na razie.

gotyk1

  • 1310 / 5886
  • Ekspert
02-12-2015, 20:42
Najlepiej po prostu używaj a martw się jak coś się zepsuje. U mnie co jakiś czas paski tylko siadają. Rolek jeszcze nie musiałem wymieniać ale jakby co to na niemieckim Ebayu dostępne są rolki dla tych mechanizmów za 40 euro.
Sony niestety często gniotą taśmę na lewej rolce jak się trochę lewa rolka rozjedzie.

Sławo1

  • 192 / 3074
  • Aktywny użytkownik
03-12-2015, 14:04
Dzięki gotyk1. Jestem można powiedzieć nowy. Przeglądam i czytam wiele o sprzęcie audio. Często tez czytałem wiele Twoich wpisów. Twoje "zmagania" z magnetofonami są bardzo ciekawe,np.mniej więcej: tego wylicytowałem,tego postawię tu,brzmi lepiej od...,przegląd zrobią i się okaże,Akai jest...,kieszeń po stronie...,poluje jeszcze na Nakamichi...,podświetlenie,ma...,wygląda lepiej od...,itd. Ja zaczynałem jeszcze z audio w latach 80-tych. Nie był to jakiś sprz wybitny. Jak wielu z Nas,miałem radiomagnetofon,jakiś słaby wzmacniacz,kolumny. Nagrywało sie z radia,polowało sie na audycje. Kupowało się raz na jakiś czas jaką lepszą kasetę,itp. Cała ceremonia. Miało to "to coś". Bezcenne. Teraz chciałbym to znowu wskrzesic odbudować. Mamy trochę inne czasy,wiekszy wybór,są aukcje. Chociaż wiadomo,że dzwięk nagrany,nawet z najlepszego tunera nie bedzie miał takiej"jakości"jak,np.z CD,ale będzie analogowo-naturalny. Szukając dla siebie sprzętu,(najpierw wzmacniacza)miałem 3 firmy do wyboru" Denon,Yamaha i Sony. I ich najpopularniejsze modele. Wybór padł  na Sony serii ES. Zacząłem polowanie i teraz mam TA-F 570 ES,czarny z drewnianymi bokami,(boczkami)w idealnym stanie jak na razie zewnętrznym,bo go dopiero od niedawna mam. Wygląda bajka. Do magnetofonu też zamierzam(nawet dorobić) założyć boczki. Kolumny mam na razie Yamaha NS-G30(ale mam mały pokój,ok.2.15 x 3,20). Szukam jeszcze tunera. Chciałem ST-S 707,albo 770 ES,ale dla mnie są one za drogie,a tez odradzono mi,twierdząc,że dżwięku mi zauważalnie dużo nie polepszą. I,że wystarczy,np.ST-S 505,590 ES. Wybrałem 590 ES,z racji tylko,że ma wyższą numerację,a niczym chyba innym się nie różni od 505(?). Niedawno brałem udział w aukcji 590 ES na ebay-u. Pilnowałem dnia,godziny do kiedy jest aukcja,aż tu nagle patrzę jaka jest aktualna cena,a tu napisane,że sprzedany...za 15,50euro(!!!) Jestem pewien,że było coś nie tak. Zapytałem na ebay-u,to odpisali,że było zgodnie wszystko,ale jeszcze sprawdzą. Nie znam się dobrze na tym,może właściciel kupił sam od siebie. Szukam,więc dalej. To się rozpisałem. Na razie.

muda44

  • 209 / 4927
  • Aktywny użytkownik
11-01-2016, 20:47
Na znanym portalu są zamienniki pasków i rolek do tego decka .
Niestety wymiana pasków , rolki i ich regulacja nie należy ani do łatwych ani przyjemnych.

nano

  • 9079 / 4991
  • Ekspert
26-01-2016, 14:48
tak tylko dopowiem 
stary post

akurat sony  sie fajnie naprawia
znam duzo innych deckow  w ktorych wymiana jest przedsiewzieciem na pol zycia  :-)

kup rolki + paski schowaj do szuflady    i nic nie grzebaj jak nie trzeba
jak kolega pisal jak cos dziala  to jest super i trza sluchac muzy

a jesli chcesz cos zrpbic zajrzyj do dzialu magnetofon tam jest  how-to

Sławo1

  • 192 / 3074
  • Aktywny użytkownik
28-01-2016, 19:32
Witam Cię Nano. Dzięki za radę. Zaopatrzę się we wspomniane części. Czy to wystarczy? Czy jeszcze coś powinienem przedsięwziąć,zawczasu,zaopatrzyć się w jeszcze coś do niego? Kupować części u Nas w Polsce(Allegro) czy ebay? Myślę,że dobrze by było mieć też magnetofon,jakbym go nazwał,tzw.roboczy(już gdzieś o tym pisałem) Służyłby tylko do przewijania,jakiegoś wstępnego odsłuchu. A główny magnetofon,w moim przypadku TC-K 770 ES do słuchania i nagrywania. Roboczym mógłby być magnetofon niższej klasy,jaki? Nie wiem,jest ich wiele. Pozdrawiam.

muda44

  • 209 / 4927
  • Aktywny użytkownik
29-01-2016, 19:53
Kup drugi 770ES albo bliźniaczy 750ES / 790ES . W razie W będziesz miał dawce części .