Audiohobby.pl

Cewki rdzeniowe

lancaster

  • Gość
07-08-2012, 09:33
Zalezy co chcesz uzyskac ? Rdzeniówka da troche cieplejszy dxwiek, ale ja np. wole toroidalna za lepszego "strzała". Mowimy o cewkach podobnej rezystancji i wartości. Porównywalem bezpośrednio, choć nie konkretnie ta wartosć o jakiej piszesz.

KonradRak

  • 5 / 4809
  • Nowy użytkownik
07-08-2012, 14:06
O barwie dźwięku trudno mówić w przypadku tak niskiego cięcia (300Hz). To głośnik aluminiowy w obudowie zamkniętej 70L czyli duża. Zależy mi na znakomitej odpowiedzi impulsowej. To jest priorytet. Buda docelowa będzie trochę zmniejszona (za wcześnie opada charakterystyka). Rezystancja cewki wynosi 6.9ohm.
Czyli rozumiem mam się kierować wyglądem - szpulowa bardziej mi się podoba, no i łatwiej przykleić ;)

lancaster

  • Gość
07-08-2012, 15:59
6,9ohm to jakis pozeracz dynamiki. Z moich doświadczen lepszy impuls dostaje sie raczej w mniejszych niz za duzych obudowach. Barwa dxwieku jest słyszalna w całym pasmie niestety/stety.

lancaster

  • Gość
07-08-2012, 16:07
PS. acha, 7ohm cewka wycisnie z 87dB głośnika pewnie 81dB, do tego dobroc w obudowie pewne powyzej 1.
Dobry impuls powiadasz...no dobra. Bierz toroidalną :-)

KonradRak

  • 5 / 4809
  • Nowy użytkownik
07-08-2012, 17:11
Hola hola, 6.9ohm to rezystancja cewki głośnika!  Podałem Re bo wiem, że sumuje się z rezystancją cewki zwrotnicy.
Wybrałem ten głośnik bo ma wysoką skuteczność (90.5dB) chciałbym jak najmniej z niej stracić!
Toroidalna ma znikomą bo 0.14ohm a rdzeniowa 2xwięcej choć tylko 0.22ohm.

lancaster

  • Gość
07-08-2012, 17:26
No to rezystancje masz OK, 70 litrow dla VAS 120 i qts 0,4 tez wyglada OK. Nadal brałbym toroidalną :-)

lancaster

  • Gość
08-08-2012, 08:26
misiomor, nie bardzo rozumiem ?
W sytuacji jaka opisujesz wzmacniacz widzi cały obwód rezonansowy RC, nie tylko rdc cewki ale tez kondensator.
Z teoretycznego punktu widzenia 125W/4ohm 250W/8ohm .... pogratulowac wzmacniacza i poziomow cisnień :-)
A praktycznie nie widzę mozliwości wystapienia zjawiska o jakim piszesz w normalnych warunkach eksploatacji glośnika jeśli wyobrażam sobie tak jak piszesz 2 way (max 20cm midbas ciety ponizej 2KHz) na metalowych membranach.

misiomor

  • 2094 / 5902
  • Ekspert
08-08-2012, 11:19
>> lancaster, 2012-08-08 08:26

250W @ 8ohm to jest dla hi-endowej cewki Torobar. Tania rdzeniówka może mieć mniej. Do tego nie przypadkiem wzmacniacze i głośniki palą się głównie na imprezach. Wysoko strojony BR i muzyka bez basu poniżej E1 sprawi też że przestery głośnika nie zmuszą słuchaczy do ściszenia.

Co do tego kondensatora - na tym polega układ rezonansu szeregowego, że kondensator i cewka mają impedancje z przeciwnym kątem fazowym, przez co w połączeniu szeregowym przy rezonansie kasują się one do zera i zostaje samo DCR cewki. Oczywiście taki układ pułapki "bottomless" będzie połączony jeszcze przez DCR głównej cewki filtrującej oraz jej resztkową (po nasyceniu rdzenia) indukcyjność. Jednak kombinacje kątów fazowych impedancji oraz jej niewielkiej wartości, na dodatek w okolicach np. 7kHz mogą sprawić że wzmacniacz paskudnie się wzbudzi na takim obciążeniu.

lancaster

  • Gość
08-08-2012, 14:07
misiomor, moze nie byłem na wszytskich impreach w  okolicy ale najczesciej pala sie twetery :-) W następnej kolejności załaczaja sie zabezpieczenia termiczne wzmacniaczy ... a woofer padł mi raz(bo nigdzie indziej nie widziałem) w klonach Totem Mitte - kiedy robiłem pierwsze próby z lampami w CD-playerze. Mullard sie wzbudzał.
Chuchasz na zimne i OK,ale zeby opisana przez ciebie sytuacja ("znika" cewka szeregowa) zaistniała trzeba by dac wyjatkowo czadu...i nie wiemczy sam głośnik by na to pozwolił, albo rzeczona cewka musiałaby sie nasycac dla 20-30W ?

misiomor

  • 2094 / 5902
  • Ekspert
08-08-2012, 14:25
Ja tam jestem zwolennikiem solidnej inżynierii, dlatego wolę 20PLN na cewkach nie oszczędzać.

lancaster

  • Gość
08-08-2012, 14:53
Jasna sprawa. Mnie akurat interesuje  w tym wypadku jaka cewka jest wystarczajaca. Wychodzi mi doswiadczalnie ze majac do dyspozycji dobre 5-10W ze spokojem (o ile wzmocnienie wzmacniacza jest odpowiednie) nagłaśniamy kolumnami o efektywnosci 87-90dB pomieszczenie w okolicach 30m2.

misiomor

  • 2094 / 5902
  • Ekspert
10-08-2012, 14:17
Zdaję sobie sprawę z tego że wzmocnienie toru ustawione na 0dBfs -> 10W RMS (na impedancji znamionowej) zapewnia zwykle właściwy poziom nagłośnienia, jednak na imprezach kręci się gałą wyżej - wtedy właśnie najczęściej dochodzi do różnych awarii.