Audiohobby.pl

PCM1702 DAC

lancaster

  • Gość
15-06-2008, 19:34
Jestem wlasnie w okresie robienia DACów :) Kolega Intuos przypomnial mi o tym DAC.
Jak widzicie topologię ? Czy 1702 moze pracować jako NOS ?(nie upieram sie przy tej konfiguracji ale jezeli jest taka mozliwosć to i ją bym wypróbował)....czyli bezpośrednio np. CS8412-PCM1702 ?
Może pierwszy niesmiały forumowy DAC ?

pdf-ik na dobry poczatek :)
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/134/37240_DS.pdf

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
15-06-2008, 19:49
To DAC 20-bitowy więc wymaga filtra, ew. układu przesuwającego dane do współpracy ze źródłami 16-bit.
Pod odbiornik SPDIF takie połączenie nie bardzo ma sens bo układ nie będzie wykorzystywać najstarszych, najważniejszych bitów DACa. Przydałby się jakiś konwerter formatów np coś z AD SRC4192 albo filtr DF1704 lub inny z 20-bit wyjściem.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

intuos

  • 1003 / 5900
  • Ekspert
15-06-2008, 20:10
Marek,

pomysl ciekawy
za jakis czas jak bedzie mozliwosc to spotkamy sie i uslyszysz juz teraz moje cd...z 1702 na pokladzie:) cd o ktorym troche pisalem ze zostawia nawet maranciunia w przedbiegach......no moze przesadzam , w kazdym razie zostawia go i plejade tda 1547 w dalekim tyle;)
a moze to moje uszy zwariowały....:)))chyba jednak nie
bedziesz mial punkt odniesienia dla daca na 1702,
na pokladzie mojego cd pracuja takowe 4:)
co prawda jest ich 8, ale to dla wyjscia xlr, ze wzgledu na wzmacniacz korzystam z rca , czyli "tylko"4 dacow.

lancaster

  • Gość
15-06-2008, 22:14
Intuos, no niegdy nie wiadomo jak zagada 1 cs 4szt :)  sam DAC chciaem zrobic mozliwie prosty ale przy okazji dobrze asilony i optymalnie lrótkie polączenia.
....moze zmienic koncepcje na CS7390 w takim razie ? Maiłęm w domy lampucere wg Łukasza Fikusa i tam faktycznie byl rtlko 8414 i CS(analogowka to oczywiscie srpp :))

intuos

  • 1003 / 5900
  • Ekspert
15-06-2008, 22:43
Wydaje mi sie ze kostki crystala sa niezle, ciekaw jestem jak by wypadl Wolfson(?)czy jakos tak.
Generalnie majac schemat z prawie z kazdego daca da sie zrobic na wyjsciu pradowym.
Tak na margiesie to moge powiedziedziec ze kostki takie jak pcm 1702.1704.1541 maja czar analogu. To jak porownanie swiecy z parafiny i wosku. Ta z prafiny moze miec dowolne kolory i zapachy, ta woskowa jest w jakos sposob monochromatyczna, ale zapach naturalnosci czyni z niej niedrazniaca , poprostu sie pali... Wydaje mi sie ze ludzie w lampucerze zachwycaja sie mikroszczegolami, ale czy to to jest to,hmmm
nie wiem , kiedys jak Bog da to poslucham jej itp produktow
Narazie nie sluchalem nic co by zagralo piekniej niz to co mam, takze poszukiwania wciaz trwaja.
a moze wlasnie juz nie trwaja, jedyne co chce zrobic w moim juz cd to polepszyc zasilanie, i to chyba bedzie juz koniec  totalny tuningu.

takze wracajac do tematu, wydaje mi sie ze 1702 moze cie mile zaskoczyc naturalnoscia, i moze nie bedzie mistrzem mikro detalu, ale zwyciezca makro sceny. Spotkamy sie , posluchamy, porozmawiamy:)

Bacek

  • 2366 / 5896
  • Ekspert
15-06-2008, 23:12
Też po testach daców Molibdena chdził za mną NOS na pcm1702 lub pcm1704.

Spojrzałem na swoj cd\'ek i pmd100 ma możliwość wyłączna OS ale tylko w program mode, niestety na nóżki tego nie wyprowadza więc NOS\'a na pcm1702 na szybko nie sprawdzę. Chociaż nawet gdyby się udało to znacznie bardziej przydało by mu się zrobić nowy output stage. Kiedyś próbowałem w nim konwersji I/V na rezystorze i brzmiało to rewelacyjnie ale niestety mocno za cicho więc chyba jakaś lampa by się zdała.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
16-06-2008, 01:02
Łatwo możnaby zrobić NOS na AD1865, to układ 18-bitowy, ale sądzę że podobnej klasy. PCM1702 są raczej drogie, opłaca się pewni kupić CeDek który je posiada (Denon) i kombinować z nim.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

intuos

  • 1003 / 5900
  • Ekspert
16-06-2008, 01:05
Bacek

wydaje mi sie ze lepiej zostac przy 1702, chyba ze chcesz miec 24 bity to wtedy 1704, a tak zostalbym przy 1702-jest poprostu tanszy

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
16-06-2008, 01:10
I podobno nawet lepszy niż 1704 ale nie daję gwarancji na tę opinię.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

intuos

  • 1003 / 5900
  • Ekspert
16-06-2008, 01:28
niestety nie mialem mozliwosci sluchac 1704, ale to co mi daje 1702 to i tak wiecej niz myslalem ze sie da:)
pozdrawiam
i dobranoc

intuos

  • 1003 / 5900
  • Ekspert
19-06-2008, 09:19
Chlopaki mam pytanie a zarazem prosba o pomoc.
zaczne od poczatku.
otoz ostatnio kupilem lampki do wzmaka zeby sprawdzic jak poprostu beda graly.
Zapuscilem je na caly dzien a potem noc. zanim nadeszla noc ocenialem jak to gra po powrocie do domu.
Potem zapuscilem caly sprzet na noc i rano niby nic, niby ok ,ale kiedy zachcialem dac w palnik i odkrecilem potencjometr we wzmacniaczu okazalo sie ze juz slucham na max mocy. Jest glosno ale wczesniej kiedy krecilem do max  wzmacniacz az przestrajal sluchawki, obecnie gra glosno.
Zastanawialem sie czy to nie wina wzmaka, wiec podlaczylem go to jakiegos cd techniksa mojego brata, odkrecilem potencjometr i okazalo sie ze z latwoscia "znow" przesterowuje sluchawki , wiec wrocilem do cd, i teraz po kolei wszystko sprawdzam,napiecie zazenia 6.2-6.3 czyli idealne, na siatke 175 czyli tez ok(w sensie jak wczesniej) i nie wiem co moglo sie stac.
Czy nie wiecie jakie powinno byc napiecie na wyjsciu -(za kondensatorem) zanim do niego wejejdzie z lampy wychodzi  92. Probowalem roznych kondenstarow-olejakow ,teflonow, mkp, efekt ten sam na moim wzmaku jest za cicho w porownaniu do tego jak bylo wczesniej. Nie wiecie jakie napiecie powinno byc z daca po konverski I/v?
dzieki za pomoc.
narazie nie wiem co sie dzieje

Bacek

  • 2366 / 5896
  • Ekspert
19-06-2008, 22:12
A na czym masz tą konwersję (rozumiem że chodzi o pcm1702). Jak standardową na opampie to pewnie coś koło 2V. Jak pasywną na rezystorze to wszystko zależy od rezystora. Widziałem że ludzie polecają od 50-80 Ohm ale wtedy napięcie jest malutkie i trzeba sporo wzmocnić (jakaś lampka na przykład). Jak zrobiłem coś takiego z 100 Ohm to mój słuchawkowiec ledwo wyrabiał i ledwo co było w słuchawkach słychać
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Bacek

  • 2366 / 5896
  • Ekspert
19-06-2008, 22:17
A... masz lampę .... a w jakim układzie?
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Molibden

  • 1906 / 5903
  • Ekspert
20-06-2008, 01:51
Dla PCM1702 rezystor do pasywnej konwersji powinien mieć około 400 - 750 ohm żeby uzyskać odpowienie napięcie.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

intuos

  • 1003 / 5900
  • Ekspert
20-06-2008, 18:29
bacek bufor jest na dwoch lampkach e88cc
jaki rezystor bys polecal obecnie mam 50omow?