Audiohobby.pl

korekcja fazy w zwrotnicy

lancaster

  • Gość
02-06-2008, 22:08
Wasze dświadczenia...jak to wogóle na drodze pasywnej wykonac/od czego sie zabrać ?
Słyszałem ze thiel bawi sie w tago typu obwody(oprócz wygladzajacych zbocza driverów.)

lancaster

  • Gość
03-06-2008, 10:05
hej, no Panowie....to ponoć nie jest takie trudne :) O co tam chodzi i jak to wykonac ? Są na to jakies teoretyczne rozważania, czy trzeba mierzyc/dobierać/mierzyc ?

cadam

  • 4401 / 5902
  • Ekspert
03-06-2008, 10:12
Napisz dokładniej o co chodzi.

lancaster

  • Gość
03-06-2008, 13:00
zwrotnica jak wiadomo kreci facą. Czy mzona zaprojektowac układ, który ta faze "odkręca" ?

cadam

  • 4401 / 5902
  • Ekspert
03-06-2008, 13:22
Sam też długi czas zastawiałem się nad tym zagadnieniem i niczego nie wymyśliłem.

cadam

  • 4401 / 5902
  • Ekspert
03-06-2008, 13:44
Thiel używa filtrów pierwszego rzędu a one nie wprowadzają przesunięć fazowych.

lancaster

  • Gość
03-06-2008, 13:47
akurat :)
kazdy rzad filtra "kręci fazą"

misiomor

  • 2094 / 5902
  • Ekspert
03-06-2008, 13:48
Nie można zaprojektować analogowego filtru "odkręcającego" fazę "pokręconą" przez zwrotnicę - bo musiałby być albo nieprzyczynowy (jasnowidzący), albo generowałby oscylacje dążące do nieskończoności z amplitudą.

Filtr nieprzyczynowy korygujący fazę kolumny zrobić można jako cyfrowy - bo tutaj "jasnowidzenie" można zrealizować przez opóźnienie sygnału o ileś tam próbek (bufor). Problem jest niestety taki, że jeżeli korekcja zostanie zrobiona nie do końca dokładnie, pojawią się pre-dzwonienia, zdaniem niektórych jeszcze gorsze niż analogowa nieminimalnofazowość kolumny.

lancaster

  • Gość
03-06-2008, 14:02
misiomor, dzieki. No to temat odpuszczam....a naszło mnie po tym jakk znajomy mnie wczoraj zagadnął ze czytal reckę(chyba w audio ?) sonusów....i było tam ponoc stwierdzenie/opis pod fotką ze w zwrotce znajdują sie obwody korekcji fazy.....widocznie chodziło o impedancję, albo w audio sie cyknęli z podpisem.

fistulator

  • 348 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2008, 14:11
Lancaster ja słyszałem że zwrotnica subtraktywna (subtractive croosover)) bardzo ładnie się z fazą obchodzi.

misiomor

  • 2094 / 5902
  • Ekspert
03-06-2008, 14:18
Filtry pierwszego rzędu może i kręcą fazę każdy z osobna (lowpass i highpass) ale sumują się z powrotem do sygnału wejściowego.

Załóżmy na chwilę że highpass ma postać filtru C-R a lowpass jest R-C (równoważny głośnikowemu L-R) , oba są nie obciążone, R i C są takie same.

Prąd obu gałęzi jest równy Uwe/(R+Xc) gdzie Xc jest reaktancją konda równą 1/(j*w*C) tak więc napięcie na rezystorze highpassa jest Uwe*R/(R+Xc) natomiast na kondzie lowpassa mamy Uwe*Xc/(R+Xc). Po zsumowaniu (tak jakby akustycznie) dostajemy Uwe*(R+Xc)/(R+Xc) = Uwe a więc napięcie wejściowe - i to dla każdej częstotliwości. Na tym polega koherentność czasowa filtrów 1st order.

Niestety - to będzie działało w praktyce tylko jeżeli gwizdek i midwoofer miałyby takie same charakterystyki SPL - a wtedy nie musielibyśmy robić żadnego podziału.

Zwykle gwizdek ma rezonans tak z 10 razy wyżej niż midwoofer, który z kolei ma roll-off lowpass zblizony do 4th order typowo przy 5k podczas gdy gwizdek sięga 20 - 30kHz. Te rzeczy kręcą fazę - gwizdkowi do przodu względem midwoofera w okolicach rezonansu gwizdka a midwooferowi do tyłu względem gwizdka w okolicach roll-off. Można oczywiście próbować cofać gwizdek do tyłu celem niwelacji tych problemów, ale i tak nigdy nie osiągniemy idealnej koherentności czasowej, zwłaszcza poniżej podziału zawsze pojawi się miejsce gdzie SPL będą się odejmowały. Próbowałem już to symulować na danych pomiarowych Seasa i zawsze rezultaty były syfiaste.

Natomiast SF - mogli stosować filtry all-pass, które jednak kręcą fazę w stronę "przyczynową" a więc 0 .. -180 (cewki prosto, kondy skrzyżowane) albo 180 .. 0 (kondy prosto, cewki skrzyżowane) z przebiegiem owej fazy jak filtr 2nd LR (lowpass w pierwszym przypadku, highpass w drugim). Lepsze rezultaty osiąga się cofaniem gwizdka.

misiomor

  • 2094 / 5902
  • Ekspert
03-06-2008, 14:26
>> fistulator, 2008-06-03 14:11

Zwrotnica subtraktywna - niestety jak przefiltrujemy sygnał dla gwizdka filtrem 2nd order highpass a następnie odejmiemy to od sygnału wejściowego układem różnicowym - sygnał dla midwoofera będzie miał ok. 3dB górkę w okolicach podziału a zbocze powyżej będzie 6dB/okt. Przekręt fazy woofera związany z jego roll-off sprawi że ta górka nie odejmie się ładnie od sygnału tweetera. Trzeci rząd dla gwizdka - będzie jeszcze gorzej, górka będzie miała 4.5dB. Modelowałem to już z 10 lat temu i dałem sobie spokój z takimi rozwiązaniami.

fistulator

  • 348 / 5898
  • Zaawansowany użytkownik
03-06-2008, 14:49
>> fistulator, 2008-06-03 14:11

Zwrotnica subtraktywna - niestety jak przefiltrujemy sygnał dla gwizdka filtrem 2nd order highpass a następnie odejmiemy to od sygnału wejściowego układem różnicowym - sygnał dla midwoofera będzie miał ok. 3dB górkę w okolicach podziału a zbocze powyżej będzie 6dB/okt. Przekręt fazy woofera związany z jego roll-off sprawi że ta górka nie odejmie się ładnie od sygnału tweetera. Trzeci rząd dla gwizdka - będzie jeszcze gorzej, górka będzie miała 4.5dB. Modelowałem to już z 10 lat temu i dałem sobie spokój z takimi rozwiązaniami.

możliwe, ja tylko słyszałem że to dobre, słyszałem też głośniki z taką zwrotnicą i hmm było baaardzo ciekawie no i w Kharmach je stosują więc coś w tym musi być:)

lancaster

  • Gość
03-06-2008, 14:53
no jak w kharmach coś ratuje dxwięk z ceramicznych przetworników to moze ta  zwrotka rzeczyweiscie godna uwagi ;)

lancaster

  • Gość
03-06-2008, 14:55
fistulator, masz gdzies schemta takiej zwrotki -poglądowy.