Audiohobby.pl

Rezystory,kondensatory,potencjometry,elementy determinujące dzwiek

GRADO__Fan

  • 299 / 5872
  • Zaawansowany użytkownik
29-08-2008, 01:12
piotrsz,

W analogówce CD wymiana z węglowych na metalizowane Tesle czy Dale przynosi bardzo wyraźną poprawę w przejrzystości. Słychać rzeczy, których wcześniej nie było, więc bez przesady
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

gagacek

  • 189 / 5818
  • Aktywny użytkownik
29-08-2008, 09:32
>> GRADO__Fan,
Nie masz po co tłumaczyć, piotrsz jest znanym teoretykiem-gawędziarzem:) Inna znana jego publikacja to stopnie wyjściowe DAC - teoria będąca wybitnym zaprzeczeniem praktyki.
_________________
pozdrawiam gagacek

madly

  • 118 / 5866
  • Aktywny użytkownik
29-08-2008, 12:54
StefanB - dzięki i brawo za obszerne i wyczerpujące zebranie tematu :-) Gdybyż wszedzie zaczynano w takim stylu ;-)

Z dużą ulgą odetchnąłem widząc, że moje ostatnie zakupy całego typoszeregu 1% "do zabaw DIY" w ilościach nie marginalnych oparły się o właściwe wybory :-) Co za ulga.

Gdzieś wyczytałem dwie "prawdy"/uwagi:
- rezystory o mocach 1, czy 2W brzmią lepiej iż 0,125, czy 0,25W
- lepiej brzmią rezystory precyzyjne o tolerancjach 1% i mniejszych - tłumaczono to koniecznością lepszej selekcji materiałowej i kontroli produkcji.

Prawda to, czy częściowa prawda?

piotrsz

  • 96 / 5899
  • Użytkownik
29-08-2008, 15:54
>> madly

Jedne i drugie twierdzenie jest nieprawdziwe (drugie idiotyczne).

>> gagacek

E tam. Od razu teoretyk-gawędziarz. Trochę wzmacniaczy i kolumn zrobiłem. Teraz męczę (słucham) własne 2.5 drogi na Seasach. Jak ktoś nie wierzy to zapraszam na odsłuch w Poznaniu. Stoją "prawdziwie" nie "teoretycznie". Ale prawda, że audio mnie coraz mniej kręci. Teraz siedzę w automatyce, zdalnym nadzorze procesów przemysłowych, PLC no i w pracy zawodowej od audio daleko (projekty sieci wysokiego napięcia, to w "o mnie" to już dawno nieprawda).

A o tym, że na wyjściu DAC trzeba stosować przy konwersji I/U wzmacniacz a nie lampę czy rezystor to pisze w każdej nocie aplikacyjnej Cirrusa, Burr Brown, Analog Devices, Asashi Kasei, czy co tam jeszcze. A w tych firmach pracują fachowcy i inżynierowie najlepsi na świecie. High End z paroma wyjątkami ściąga głównie nieuków, naciągaczy, mitomanów i zwykłych dyletantów.

Ja nie przeczę, że rezystor na wyjściu sekcji I/U DAC się komuś bardziej podoba niż wzmacniacz. Mi też alu Seas się bardziej podoba niż ScanSpeak pomimo tego, że ten drugi ma trzecią harmoniczną na poziomie -20dB niższym.

A wniosek z tego taki, że ucho ludzkie nie jest w żadnym razie OBIEKTYWNYM źródłem oceny sprzętu.

piotrsz

antos

  • 104 / 5861
  • Aktywny użytkownik
29-08-2008, 21:02
 a może trochę bardziej konkretnie gdzie mozna znalez jakieś wybitne rezystory w kraju ew gdzie zamówić...potrzebuję do PVC komplecik. Pasywkę mam już na Dale i nie chciałbym powielać.
Orginalne do Placette Vishay S102 po 10$ ciut za drogie  słuchałem Placette kilka razy, moim zdaniem warte tej ceny.
 :-)

gagacek

  • 189 / 5818
  • Aktywny użytkownik
29-08-2008, 22:15
antos
Jeśli koniecznie chcesz Vishay, to nic za darmo, niestety:(

madly
Rezystory o większych mocach mają mniejsze szumy własne i lepiej brzmią, a precyzja jest tylko precyzją. Oczywiście to moje (i nie tylko) urojenia. Tego i innych rzeczy na studiach nie nauczyli, prawda Piotrze? Dlatego współczesny sprzęt zazwyczaj jest taki jaki jest, czyli podły. Pozdrowienia!
_________________
pozdrawiam gagacek

Artuch

  • 167 / 5808
  • Aktywny użytkownik
29-08-2008, 22:16
Fajnie by było gdyby przy okazji podawać dobre i sprawdzone żródła takich rezystorów. Wiem że na Allegro można pewnie coś dostać i na giełdach ale myśle że każda informacja jest cenna.

josef

  • 536 / 5903
  • Ekspert
29-08-2008, 22:26
można zacząć od tego http://www.rezystory.net/

majkel

  • 7476 / 5900
  • Ekspert
29-08-2008, 22:36
Przecież te, co mają w TME 1% 0.6W metalizowane są całkiem na temat, no chyba że ktoś potrzebuje grzałkę do lampiaka albo kolumn, to wtedy trzeba wziąć jakieś droższe firmówki. W detalu metalizowane chodzą po 10-15gr. O ile słyszę poprawę względem węglowej taniochy, to między różnymi metalizowanymi jakoś usłyszeć nie mogę.

zoltar7

  • 1309 / 5903
  • Ekspert
30-08-2008, 01:13
>> GRADO__Fan, 2008-08-29 01:12:58

>W analogówce CD wymiana z węglowych na metalizowane Tesle czy Dale przynosi bardzo wyraźną poprawę w przejrzystości.
>Słychać rzeczy, których wcześniej nie było, więc bez przesady

Może to słychać te Tesle i Dale ;-)

GRADO__Fan

  • 299 / 5872
  • Zaawansowany użytkownik
30-08-2008, 18:12
Inaczej - wcześniej było słychać te weglowe
GFmod Audio Research
www.gfmod.pl

ZORRO

  • 53 / 5850
  • Użytkownik
31-08-2008, 09:58
Osobiscie w 90% stosuje glownie Beyschlagi metalizowane 1% .
Link do bardzo dobrego sklepu internetowego , mozna kupic je tez bezposrednio w siedzibie firmy w Piasecznie k/Warszawy

http://www.sklep.dacpol.com.pl/?page=Products&cid=126&from=

Minimalna ilosc jednej wartosci to 10szt za 1,2-1,5zl , w zaleznosci od rezystancji .
Do wyboru z przewlekanych sa miniaturowe 0,4W , standard 0,6W oraz 1W.
W zakladce -Rezystory metalizowane precyzyjne- chyba jest blad , tolerancja powinna wynosic 0,1% ,nie widze uzazadnenia w stosowaniu tak precyzyjnych rezystorow ,chyba ze ktos buduje urzadzenia pomiarowe.

ZORRO

  • 53 / 5850
  • Użytkownik
31-08-2008, 10:12
Info dla milosnikow dobrych brandow , dla niektorych "no name" nigdy  nie gra dobrze :)))
Beyschlag byl kiedys wlasnosia BCcomponents ktora to nalezala do Philipsa a obecnie jest w rekach amerykanskiego Vishaya .Ten ostatni skupil juz chyba wszystkie najlepsze firmy produkujace elementy pasywne .
Tak wyglada globalizacja ....

zoltar7

  • 1309 / 5903
  • Ekspert
31-08-2008, 10:22
Na allegro Beyschlag są po 1,83 za 20 szt. Z tym że dochodzą koszty wysyłki.

zoltar7

  • 1309 / 5903
  • Ekspert
31-08-2008, 10:32
>> ZORRO, 2008-08-31 10:12:02
>Info dla milosnikow dobrych brandow , dla niektorych "no name" nigdy nie gra dobrze :)))
Beyschlag byl kiedys wlasnosia BCcomponents ktora to nalezala do Philipsa a obecnie jest w rekach amerykanskiego Vishaya .Ten ostatni skupil juz chyba wszystkie najlepsze firmy produkujace elementy pasywne .
Tak wyglada globalizacja ....

No nie zupełnie, bo Vishay jest dopiero na 3 miejscu wśród producentów elementów biernych cały czas są przed nim Murata Manufacturing i EPCOS :))
Tak wygląda globalizacja...