Audiohobby.pl

Foobar2000 (wasapi output) - lekkie trzaski przy "przewijaniu" muzyki

Krysew

  • 541 / 5910
  • Ekspert
09-12-2011, 21:17
>korzena
Spróbuj zmienić plan zasilania na "Wysoka wydajność" i napisz czy coś się zmieniło.

Radical

  • 721 / 5210
  • Ekspert
09-12-2011, 21:21
Odpaliłem teraz jednocześnie rozpakowywanie 10gb pliku, film .mkv 720p z dźwiękiem w DTS, obciążenie procesora na poziomie 20-25% a jakość dźwięku na słuchawkach ani drgnie. Zamiast grzebać w ustawieniach może zainwestujcie w jakieś "audiofilskie" desktopy bo najwyraźniej te wszystkie wiatraki i 600W zasilacze różnicy nie robią ;)

zibra

  • 812 / 5003
  • Ekspert
09-12-2011, 21:33
sprawdz polaczenie koaksjalne lub optyczne, poruszaj przewodem jezeli przez taki jest polaczenie.
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

muria

  • 108 / 4773
  • Aktywny użytkownik
09-12-2011, 21:36
Na upartego można nawet zajrzeć do biosu i powyłączać oszczędzanie energii dla procesora z przestawieniem zasilania na sztywno... wiem, wiem, że to już jest lekkie przegięcie, ale ja np. musiałem tak zrobić bo miałem przez płytę główną podawane napięcie wyższe od zalecanego przez Intela. Po przestawieniu i mniej się grzeje, i ma stabilniejsze napięcie. MOŻE wpływa to również na stabilność zasilania USB...

Radical

  • 721 / 5210
  • Ekspert
09-12-2011, 22:17
>> mikelllo, 2011-12-09 22:05:37

Poradziłem reinstalację sterów w ostateczności, i masz , chłop się nie odzywa ;((, niedobrze ?.

----------------------------
Może omyłkowo odinstalował sobie klawiaturę i nie może odpisać ;)

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2011, 23:25
:)
Jeszcze żyję...i komputer też!

Rzeczywiście trochę rzeczy powywalałem, m.in. niepotrzebne programy, drivery, przestawiłem system na max performance (z wyjątkiem niektórych efektów wizualnych, bo Windows zaczął straszyć wyglądem), przestawiłem power options i podążyłem jeszcze na paroma wskazówkami jakie znalazłem na necie dot. optymalizacji systemu pod kątem audio.

Niestety te wszystkie rzeczy na niewiele sie zdały.
Latency analizowałem początkowo za pomocą programiku dpclat (DPC Latency Checker). Miałem na nim od czasu do czasu czerwone spike\'i i dużo więcej żółtych. Nie wiedziałem jednak, które drivery to powodują.

Później jednak udało mi się znaleźć inny programik, który dużo dokładnie analizuje latency i wyszczególnia drivery, które robią największą rozpierduchę (zresztą pokazuje obciążenie powodowane każdym chyba aktywnym driverem). Programik nazywa się LantencyMon, gdyby kogoś interesowało.
Dzięki niemu wyszło, że mam problem z driverem graficznym nvidia. Niestety jak później sie okazało, to inni ludzie też mają problem z tym driverem. Zrobiłem update do najnowszej wersji drivera, ale to też niewiele pomogło. W końcu na jakimś forum znalazłem info o programiku, który grzebie już wewnątrz tego drivera (bo niestety firma nvidia nie poprawiła go dostatecznie sama!!!), no i uruchomiłem go, ustawiając wedłe wskazań (mam nadzieje, że nic nie buchnie w kompie, bo ten programik to na wlasną odpowiedzialnosc;))

I sukces!!! Przynajmniej jesli chodzi o latency - zmiejszylo sie znacznie - na DPC Latency Checker już nie ma w ogole czerwonch peaków!

Lantency się poprawiło, ale zobaczymy czy to w czymś pomogło. Musze troche posłuchać teraz, bo te malutkie trzaski, że zdarzaly się aż tak często, więc jeszcze nie mogę stwierdzić jaki jest ostateczny efekt.

Dzięki Wszystkim porady i pomoc. Będę Was jeszcze update\'ować.

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2011, 23:32
>zibra,
>sprawdz polaczenie koaksjalne lub optyczne, poruszaj przewodem jezeli przez taki jest polaczenie.

Druga sprawa, którą muszę sprawdzić to rzeczywiście kwestia sprzętowa.
Mam jedno podejrzenie, że co do sprzętu, które mogłoby też powodować takie trzaski. Chodzi o attenuator (tłumik) na kablu BNC, ktory wychodzi z HiFace\'a do DACa. Ten attenuator podnosi znacznie jakosc dzwieku, ale być moze jest za mocny i sygnał przez to zbyt słaby i stąd zakłócenia. W przyszłym tygodniu dostane słabszy attenuator (teraz mam 20dB, a nastepny bedzie 16dB) i zobacze czy to coś zmieni.
Musze też potestować czy słychac trzaski, kiedy w ogole nie uzywam tego tłumika.

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
10-12-2011, 00:01
Ja też spokojniej bede spac:)

Lenovo Thinkpad T410, 4GB RAM

reactor

  • 1649 / 5348
  • Ekspert
10-12-2011, 00:41
Chłopaki ten Stealth player Wam działa?, jak to cudo się instaluje?

Kraft

  • 448 / 5869
  • Zaawansowany użytkownik
10-12-2011, 12:19
>> korzena, 2011-12-08 16:07:31
>> Czy występuje u Was taki króciutki, lekki "trzask" przy "przewijaniu" piosenki (jak klikamy np. na środek piosenki za pomocą seekbar\'a)?
>> U mnie to występuję i jest dość denerwujące. Czy można się tego jakoś pozbyć?

Nie można. Jest to znany problem wtyczki WASAPI, która nie była aktualizowana od ponad dwóch lat. Pod tym linkiem: http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_wasapi masz listę zmian do kolejnych wersji wtyczki. Stoi tam jak byk: "Version 2.1 highlights: fixed glitch-on-seek bug." Niestety, ale ten bug nadal występuje. Pawlowski dodał natywnie obsługę formatu ALAC, a olewa całkowicie FLAC. Kuriozalne podejście. Od lat używa też beznadziejnego jak na dzisiejsze standardy dekodera Mp3 (mpg123), który dodaje od siebie masę zniekształceń THD. No niestety, ale foobar, mimo że od strony ergonomii i elastyczności interfejsu jest nadal numerem jeden, tak dla "krytycznych" zastosowań, jakimi są odsłuchy u audiofila, powinien zostać zastąpiony, choćby wspomnianym wcześniej Jriver ;)

reactor

  • 1649 / 5348
  • Ekspert
10-12-2011, 12:51
Mikello jeśli będziesz tak miły? :)

ogorek

  • 855 / 5247
  • Ekspert
10-12-2011, 12:52
A nie można wgrać dekodera i kodera FLAC-a ?

http://flac.sourceforge.net/download.html

Sam tego nie robiłem ale pomyślałem o tym w tej chwili ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
10-12-2011, 13:30
Mikello,
te trzaski są naprawdę minimalne i nieczęste - jakby to opisać - takie króciusieńkie tyknięcie. Możliwe, że ktoś inni by nawet nie zauważył:) Zastanawiam czy się trochę już nie czepiam szczegółów. No ale jednak zauważyłem coś takiego więc coś na rzeczy jest - chyba, że każdemu się takie coś zdarza i to zupełnie normalna sprawa przy pc audio.
Jeśli bede miec okazje to spróbuje z innym kompem, no i jeszce ten test bez tłumika (attenuatora) na kablu muszę zrobić.
Pozdrawiam

reactor

  • 1649 / 5348
  • Ekspert
10-12-2011, 15:09
--->Mikello,

Spokojnie, nie śpieszy się - pozbyłem się wszystkich wzmacniaczy jakie miałem,  ostały mi się jeno słuchawki i bynajmniej nieaudiofilski komputer na którym słucham bez najmniejszych oporów - c\'est la vie! ;)

reactor

  • 1649 / 5348
  • Ekspert
10-12-2011, 18:20
Łomatko! nie jestem przekonany czy będę w stanie przejść z foobara na to cudo.
Foobar w połączeniu z moją klawiaturą jest całkiem wygodny - co mi po tym "audiofilskim" wykwincie skoro odpalenie jednej płyty zajmie mi 45minut?, o ile mi wiadomo PC audio powinno być wygodne, gdzie tu sens gdzie logika Panowie? ;)
Obawiam się, że w porównaniu z foobarem powalającej różnicy i tak nie usłyszę a przynajmniej nie na tyle dużej żeby rezygnować z wygody jaką daje foobar?

Jak będę miał wolny długi weekend na zainstalowanie programu to pewnie go przetestuję, niemniej jednak dziękuję Ci bardzo Mikello za obszerne objaśnienie tematu - doceniam.