Audiohobby.pl

Foobar2000 (wasapi output) - lekkie trzaski przy "przewijaniu" muzyki

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
08-12-2011, 16:07
Czy występuje u Was taki króciutki, lekki "trzask" przy "przewijaniu" piosenki (jak klikamy np. na środek piosenki za pomocą seekbar'a)?
U mnie to występuję i jest dość denerwujące. Czy można się tego jakoś pozbyć?

Zmiany wielkości bufora w foobarze nie przynoszą raczej żadnej poprawy.

Korzystam z ostatniej wersji Foobar2000, output: wasapi, zewnętrzny DAC, Windows 7 64bit, muzyka w formacie FLAC.

chrees

  • 1653 / 5907
  • Ekspert
09-12-2011, 13:37
Do udzielenia odpowiedzi należałoby chyba zatrudnić kolegę fallowa :)


-------------------------------------------------------------------------------
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2011, 14:49
Dzięki za odpowiedź i ciekawe porady.

W międzyczasie spróbowałem puścić Foobara poprzez Kernel streaming zamiast WASAPI i co dziwne (zwł. że dla Windows 7 rekomendowane jest raczej WASAPI) w tym trybie problem zniknął! (No może w 90%, gdyż od czasu do czasu pojawia się jeszcze jakiś malutki trzask, ale jest już tak cichy i tak rzadko, że dla mnie to całkowicie do zaakceptowania).

Możliwe, że można by coś jeszcze zoptymalizować, bo leciutkie trzaski pojawiają się od czasu do czasu nawet podczas zwyklego odtwarzania (bez przewijania,itd). To rozwiązanie w RAMem myślę wypróbować.

Poza tym zastanawiam się przy można Foobar\'owi nadać wyższy priorytet z windowsie (poza opcją w samym Foobarze) i czy programik "fidelizer" rzeczywiście coś polepsza.

Poza tym, słyszałem rekomendację by usunąć z wtyczki ładowarki laptopa, uziemienie, co pozwala ponoć usunąć lekką \'mgiełkę\' szumu, ktory pojawia sie przy odtwarzaniu z komputera. Zrobię jednak wcześniej test czy gdy laptop idzie na samych bateriach to robi jakąś różnice, bo jesli nie, to nie ma sensu pozbywać sie uziemienia.

ogorek

  • 855 / 5247
  • Ekspert
09-12-2011, 17:12
U mnie problem znikł jak dodatkowo w obieg włączyłem hiFace.

On ma własne sterowniki i może to dlatego. Wypożycz od GradoFana i zobacz czy pomoże.
Tylko, że jak to pomoże to znowu dodatkowy koszt i połączenie coaxialne ...

Zakładka m2Tech tu http://gfmod.pl/

Rekomenduję wypożyczenie bo niektórzy raportują to jako remedium na większość problemów PC-audio -> DAC a niektórzy jako niewielką poprawę
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2011, 17:37
Dzięki mikelllo, teraz to już mam na pół dnia sprawdzania i testowania:)

Próbuje też optymalizować swojego peceta pod kątem audio.

Czy próbowałeś kiedyś JRiver Media Center? Są tacy, którzy uważają, że jest lepszy i że niby lepiej gra od Foobara. Ja miałbym co do tego duże wątpliwości, ale najlepiej będzie samemu wypróbować.

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2011, 17:38
ogorek,
ja właśnie się podłączam przez HiFace\'a:)

ogorek

  • 855 / 5247
  • Ekspert
09-12-2011, 18:24
Ten mały czy EVO ? Ale tak tylko się pytam bo nie sądzę, aby była tu różnica ... Ja używam EVO

Jak masz bufor w Foobarze ? Bo Mario (twórca hiface) zaleca mały - 100, jak muzyka - rip z CD to 16 bit, 44.1kHz

Ja tak mam plus KernelStreaming i zero problemów, zero trzasków.

Hiface ma własny bufor.

Przypomniałem sobie, że Mario gdzieś pisał, że pierwsze EVO miały błąd objawiający się tym trzaskiem, napisz e-mail do hiFace. Zdaje się, że upgradują za free. Może nawet robi to @gradoFan
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5247
  • Ekspert
09-12-2011, 18:29
Przypomniałem sobie, gdzie widziałem to info:

"Often I hear clicks when I press play, pause or stop buttons on FooBar.   It’s a bug of the internal microcode found on very early production.   Require servicing for microcode update or unit replacement."

Tutaj:

http://www.m2tech.biz/troubleshooting.html
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2011, 18:31
Mam Hiface MK3.
Bufor ustawiony na 200. Zmienie na 100, ale to nic mi wczesniej nie zmieniło.
Te trzaski są teraz naprawdę minimalne (ledwo zauważalne) i rzadkie. Nie wydaje mi sie, żeby sie kwalifikowało na upgrade. Zresztą dopiero co kupiłem więc nie byloby co upgradowac;)

korzena

  • 343 / 4791
  • Zaawansowany użytkownik
09-12-2011, 18:37
>> ogorek, 2011-12-09 18:29:15
Przypomniałem sobie, gdzie widziałem to info:

"Often I hear clicks when I press play, pause or stop buttons on FooBar.   It’s a bug of the internal microcode found on very early production.   Require servicing for microcode update or unit replacement."

To ciekawe. Tylko naprawde nie wiem czy moge to zakwalifikowac. To jest tak mało słyszalne, że chyba raczej normalne.
Ale może zapytam Johna co on na to.
Dzięki za podpowiedź:)

muria

  • 108 / 4773
  • Aktywny użytkownik
09-12-2011, 19:15
A dla mnie J. River gra lepiej od foobara. Nie wiem czemu, przecież nie powinno być różnicy. Może to kwestia WASAPI Event Style?
http://www.computeraudiophile.com/content/New-J-River-WASAPI-Event-Style

Radical

  • 721 / 5210
  • Ekspert
09-12-2011, 19:22
Co Wy macie jakieś liczydła z XIX wieku zamiast komputerów? Jak może Wam się dźwięk zmieniać przy otwartych oknach czy programach??

Radical

  • 721 / 5210
  • Ekspert
09-12-2011, 20:13
mikelllo nie wiem czy dobrze zrozumialem Twoje poprzednie posty. Twierdzisz że dźwięk podczas odtwarzania zmienia się w w jakiś sposób w momencie w którym masz otwartych np kilka okienek przeglądarki, jakiegoś mirca itd i poprawia się gdy pozamykasz te rzeczy? Sam mam DACa na USB i nie ważne co robię na komputerze dopóki nie doprowadzę go do stanu przedzawałowego (czytaj: system dostanie czkawki od nadmiaru mocno obciążających procesów) nie słyszę żadnych zmian, żadnych pisków, kliknięć, pykania czy jak tam zwał. Mam zwykłego desktopa bez żadnych audiofilskich voodoo w ustawieniach, co więcej dźwięk kompletnie nie zmienił się nawet po wymianie większości podzespołów bazowych przy modernizacji.

Radical

  • 721 / 5210
  • Ekspert
09-12-2011, 20:20
Moim zdaniem jeśli byle jaki proces który np obciąża procesor w 1% miałby wpływać na przepływ bitów przez USB to co by się działo przy odpalaniu Battfielda3? Powinienem widzieć na ekranie groch z kapustą, a z głośników powinna dobiegać biblia szatana....

Konio

  • 71 / 4716
  • Użytkownik
09-12-2011, 20:31
Korzena u mnie też trzaska na Asio na komputerze ze słabym prockiem (ATOM) ten sam foobar na laptopie nie wydaje już żadnego dźwięku. Na pewno nie ma tutaj znaczenia DAC bo na jednym trzaskają wszystkie a na laptopie żaden. To chyba wina procka ale głowy nie dam sobie obciąć :)