Audiohobby.pl

Klub Espressivo-E

Synthax

  • 2323 / 4120
  • Ekspert
16-03-2015, 10:42
Valab NOS Dac - w razie nieudanego mariażu może być niestety problem z odsprzedaniem go, bo nie jest dość popularny w Polsce.


Ale co NOS to NOS :) Będzie dobrze.
Zasilanie jakieś lepsiejsze do niego jest zewnętrzne?
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 10:48 wysłana przez Synthax »

Dj

  • 1088 / 4676
  • Ekspert
16-03-2015, 11:48
Rumburak
Kiepsko nagrane nowe płyty nagrywam na szpule, następnie szpulak służy za źródło dla 880(wiem że na tym manewrze tracimy informacje) jednak zaczyna to brzmieć milej dla uszu.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 11:55 wysłana przez Dj »

Prrogu

  • 137 / 3760
  • Aktywny użytkownik
16-03-2015, 13:22


  Do sedna: wcześniej Prrogu  rozważał wymianę DAC'a, obecnie chce "pomieszać" lampkami we wzmacniaczu. Ja bym może zaczął od źródła. Kolega muzyk ciągle mi kiedyś powtarzał po zakupie tych moich PRO : "pamiętaj o źródle, pamiętaj o źródle". Powtarzał to jak jakąś mantrę, aż do znudzenia. Mając właściwe źródło i nie zmieniając reszty systemu unikniemy tego przykrego efektu. Zresztą 880 PRO są bezlitosne dla słabych realizacji. To co dobrze brzmi na kolumnach na PRO już nie musi być tak oczywiste. Słabiej brzmiące płyty lecą niestety na kolumny.



Tu jest drobne nieścisłość - rozważałem wiele możliwości, ciągle docelowo szukając całego toru jeśli obecne elementy byłyby warte wymiany.

Zakupiłem na dniach espressivo, wylicytowałem tego Valaba nieszczęsnego, dodatkowo cały czas kombinuję nad lampami. Zakupiłem 3 pary, z czego 2 dopiero w drodze. Może uda się dostać kilka par "zachodniaków" - E88CC, 6922 czy 6DJ8. Takie tez lampy mogę stosować, nie wiem czy stosować mogę ECC88 - w instrukcji o nich nie ma.

Dodatkowo wczoraj wziąłem na test jednego małego wzmaka który powstał na niedalekim forum, a bardzo polecany jest do Beyerów.

Ogólnie najlepszym dla mnie rozwiązaniem byłoby combo dac+ amp. Dac neutralny, a amp odpowiednio łagodzacy beyery. Być może jednak za amp będzie mógł spokojnie służyć espressivo - to się okaże :)

Synthax

  • 2323 / 4120
  • Ekspert
16-03-2015, 14:47


  Do sedna: wcześniej Prrogu  rozważał wymianę DAC'a, obecnie chce "pomieszać" lampkami we wzmacniaczu. Ja bym może zaczął od źródła. Kolega muzyk ciągle mi kiedyś powtarzał po zakupie tych moich PRO : "pamiętaj o źródle, pamiętaj o źródle". Powtarzał to jak jakąś mantrę, aż do znudzenia. Mając właściwe źródło i nie zmieniając reszty systemu unikniemy tego przykrego efektu. Zresztą 880 PRO są bezlitosne dla słabych realizacji. To co dobrze brzmi na kolumnach na PRO już nie musi być tak oczywiste. Słabiej brzmiące płyty lecą niestety na kolumny.



Tu jest drobne nieścisłość - rozważałem wiele możliwości, ciągle docelowo szukając całego toru jeśli obecne elementy byłyby warte wymiany.

Zakupiłem na dniach espressivo, wylicytowałem tego Valaba nieszczęsnego, dodatkowo cały czas kombinuję nad lampami. Zakupiłem 3 pary, z czego 2 dopiero w drodze. Może uda się dostać kilka par "zachodniaków" - E88CC, 6922 czy 6DJ8. Takie tez lampy mogę stosować, nie wiem czy stosować mogę ECC88 - w instrukcji o nich nie ma.

Dodatkowo wczoraj wziąłem na test jednego małego wzmaka który powstał na niedalekim forum, a bardzo polecany jest do Beyerów.

Ogólnie najlepszym dla mnie rozwiązaniem byłoby combo dac+ amp. Dac neutralny, a amp odpowiednio łagodzacy beyery. Być może jednak za amp będzie mógł spokojnie służyć espressivo - to się okaże :)

Ja coś czuję że ten DAC - na pewno rozdzielczy choć może nie wielce gładki w sposobie prezentacji (bo o cuda ciężko za 200$), to po podłączeniu do Espressivo na NOSach + DT880 w wersji audiofilskiej a nie pro, dadzą Tobie sporą dawkę prawdziwej muzyki. To będzie według mojego nosa przyjazny zestaw z klimatem i pięknymi wokalami. Zawsze można lepiej ale te trochę lepiej już będzie dużo drożej... A w Espressivo jest coś co przyciąga. Na prawdę znikome szumy, zero brumu - to ewenement w lampowym świecie, a już sprawa preampu to w ogóle szaf w tej cenie. Ono fajnie wypycha średnicę, dogęszcza dół. No dla mnie sprzęty które go biją to powyżej 2500 o czym już wcześniej pisałem... Więc nie martw się i nie gromadź lamp bo na starcie może być super. Pamiętej że faza w Espressivo jest na lewym pinie patrząc na kabel a nie na prawym jak zwykle bywa.

Te combo to zawsze z czymś kuleją więc nie planowałbym tego.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 14:49 wysłana przez Synthax »

Prrogu

  • 137 / 3760
  • Aktywny użytkownik
16-03-2015, 14:55
Co do comba to rozmyślałem o Audio GD nfb 28. Tylko że co się przymierzyłem to mi się szkoda pieniędzy robiło - bo podejście miałem takie że szkoda mi wydać na tor do beyerów 3 x więcej niż za nie same...

No i gram po usb i w kwestii daców to trochę miesza.

Nie wiem czy już to pisałem ale tego Valaba niestety mam w wersji z wewnętrznym zasilaniem. Ale jeśli będzie miał zostać to można i robić jego przeróbki (mnóstwo tego jest opisane na headfi) - bo i kupiłem niestety mocno porysowanego, więc jak miałby być "na stałe" to i budę lepszą pasowałoby znaleźć. Ale narazie to niech on przyjdzie bo narazie cisza w eterze od sprzedawcy...

Ja dac'a potrzebuję i do słuchawek i do stereo jednego - nie kupię dwóch urządzeń oddzielnie :P

A o co się rozchodzi z tym pinem w espressivo? Coś jakoś konkretnie powinienem podłączyć?

"nie gromadź lamp bo na starcie może być super." -  jeśli espressivo się zostanie to na pewno trochę tym lamp nazbieram, bardzo lubię taką zabawę. Poprzedniego budżetowego dac/ampa do beyerów tez miałem na lampie (sekcja dac) i też musiałem mieć kilka lampek na zabawę :P
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 14:57 wysłana przez Prrogu »

Karol

  • 2011 / 4331
  • Ekspert
16-03-2015, 15:01
Radzę Wam słuchać ciszej, bo niedługo by kupić słuchawki zgłosicie się do terenowego oddziału PFRON'u
Mądrze gość gada ;)

Nie ma, co specjalnie ludzi straszyć. :)
Czy ktoś będzie słuchał głośno, czy cicho to i tak mu z wiekiem słuch "wysiądzie". :)
Można uważać, że jak się będzie mniej używać, to na dłużej starczy.
Ale czy to prawda? W seksie się to nie sprawdza. :)
Znowu jak pomyślę, że miałbym umierać ze słuchem jak u 20-latka, to jakoś głupio i okropnie żal. :)
A tak poza tym, dla mnie, ciche słuchanie np. koncertu rockowego, to zupełnie nie to.
Jest też coś takiego jak próg słyszalności, czyli minimalna wartość natężenia fali akustycznej, jakie nasze ucho jest w stanie zarejestrować.
Dla człowieka jest to wartość ok. 10–12 W/m2. Z tym progiem słyszalności bywa różnie. Przede wszystkim u każdego jest inny.
A i u tej samej osoby też zmienia się w zależności od jej stanu fizjologicznego, psychicznego, pory dnia i wielu jeszcze innych czynników.
Zauważyłem, że bywają dni, gdy rocka słucham trochę ciszej niż zwykle. :)
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 17:02 wysłana przez Karol »

Karol

  • 2011 / 4331
  • Ekspert
16-03-2015, 15:26
... dodatkowo cały czas kombinuję nad lampami. Zakupiłem 3 pary, z czego 2 dopiero w drodze. Może uda się dostać kilka par "zachodniaków" - E88CC, 6922 czy 6DJ8. Takie tez lampy mogę stosować, nie wiem czy stosować mogę ECC88 - w instrukcji o nich nie ma.
...

Prrogu, szybko czytam i trochę się pogubiłem.
Nie mogę odnależć jakiej lampy zamiennikami mają być wspomniane  E88CC, 6922 czy 6DJ8.
Mam nadzieję że nie chodziło o 6N23P. :)
To fajna lampka i jest bezpośrednim rosyjskim zamiennikiem E88CC.
ECC88, to starsza wersja E88CC i o ile dobrze pamiętam są jakieś małe różnice, między nimi.
Możesz poszukać opisu w Internecie i sprawdzić dokładnie jakie.
Niemniej ja wkładałem ECC88 zamiast E88CC i nigdy się nic nie stało.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 15:30 wysłana przez Karol »

Prrogu

  • 137 / 3760
  • Aktywny użytkownik
16-03-2015, 15:35
Tak, szukam ogólnie zamienników dla 6N1P i tutaj mogę wkładać za nie 6N23P.

Dodatkowo 6922, E88CC i amerykańska wersja 6DJ8.

E88CC i ECC88 wg. tego co znalazłem różnią się tolerancją napięcia tzn. ECC88 można zapodać 150 V, a E88CC 250 V.

Nie wiem na ile to prawdziwa informacja, znalezione na jednym forum.

Prrogu

  • 137 / 3760
  • Aktywny użytkownik
16-03-2015, 16:13
Co do ostatniego wiem - zammienik w moim przypadku znaczył tyle że moge je stosować. Punkt pracy ma się do tych lampach "sam dostosować".

"E88CC można wsadzić w miejsce ECC88, w drugą stronę nie zawsze."
Tak - dlatego nie kupuję ECC bo nie wiem czy to będzie działało...

Co do gniazdka to nadal nie wiem czy powinienem jakoś inaczej to espresso podłączać, tylko że w gniazdach z bolcem się nie da inaczej :P
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 16:15 wysłana przez Prrogu »

Karol

  • 2011 / 4331
  • Ekspert
16-03-2015, 17:08
...
Dlatego też nie pisz proszę Cię bzdur, które niezorientowanych mogą doprowadzić do fałszywych wniosków.
...

Dlatego też nie przesadzaj proszę Cię, bo niezorientowani pomyślą jeszcze, że posłuchawszy przez godzinę głośnego rocka - stracą słuch. :-)

Karol

  • 2011 / 4331
  • Ekspert
16-03-2015, 17:20
+
:-)

Karol

  • 2011 / 4331
  • Ekspert
16-03-2015, 18:08
Tak, szukam ogólnie zamienników dla 6N1P i tutaj mogę wkładać za nie 6N23P.

Dodatkowo 6922, E88CC i amerykańska wersja 6DJ8.
...

@Prrogu, obawy są słuszne jeżeli chodzi o bezpośrednią zamianę ECC88 na E88CC.
Za słabszą lampę można wstawić lampę o większej mocy. Wytrzyma :)
Jej moc będzie najwyżej niewykorzystana. Odwrotnie, tak jak pisał @Rumburak, nie zawsze i nie trzeba tłumaczyć dlaczego. :)
Chcę Ci też zwrócić uwagę na to co napisał @Rumburak, prawie na samym końcu, o lampie 6NP1:
...
6N1P nie ma zamiennika bezpośredniego, można wsadzić inną lampę ale bez korekcji punktu pracy się nie obejdzie.

Moim zdaniem, wkładanie bezpośrednio zamiast 6NP1 lamp 6N23P, E88CC, 6922 czy 6DJ8, jest równie bezpieczne jak wstawienie zamiast niej 6N3P, a nawet 6N6P. :)
Te wszystkie lampy, to nie są zamienniki 6N1P ! Musisz o tym pamiętać.
Bywa, że eksperymentatorzy wstawiają te wszystkie lampy zamiast 6N1P, bez zmiany punktu pracy.
Wzmacniaczowi wcale nie musi się natychmiast cokolwiek stać. Ale na "zdrowie" mu to nie idzie. Samym lampom też.
Jedyny "plusem" takich eksperymentów jest na ogół dosyć wyraźna różnica w dźwięku.
Niekiedy właściciel jest nawet z tej zmiany zadowolony. :)
Przy bezpośrednich zamiennikach, gdy lampy są równie nowe i równie sprawne, taką różnicę jest o wiele trudniej wychwycić. Jeżeli w ogóle jest, co wychwytywać. :-)
« Ostatnia zmiana: 16-03-2015, 22:01 wysłana przez Karol »

Synthax

  • 2323 / 4120
  • Ekspert
16-03-2015, 18:09
Faza w Espressivo,
na podstawie tego co napisał do mnie kiedyś pan H.Feliks to patrząc na gniazdu w urządzeniu (czyli na tył obudowy) to faza jest na górnym pinie gniazda IEC.

Prrogu

  • 137 / 3760
  • Aktywny użytkownik
16-03-2015, 18:40
@Karol - tylko ja już pisałem to wszystko co napisałeś :)

Dodatkowo żaden ze mnie eksperymentator - to co w instrukcji obsługi mam, to będę wkładał. Dlatego pisałem że ECC88 wkładać nie mam zamiaru bez wcześniejszego dowiedzenia się czy mogę. A mogę wstawiać 6N1P, 6N23P, E88CC, 6922, 6DJ8.

Ale dzięki za chęć pomocy. Skoro już tak obcykany z lampami jesteś, to może odpowiesz też na inne nurtujące mnie pytanie - czy używanie dwóch niesparowanych lamp może wpłynać na żywotność samego wzmacniacza? Dodam że espressivo ma jedno "dostosowywanie" punktu pracy na oba kanały. W instrukcji jest notka że należy używać sparowanych lamp - jak to ma się do praktyki?

@Synthax - niestety nadal nie rozumiem o co się rozchodzi z tą fazą. Wtyczki do gniazdka z bolcem inaczej niż w jeden sposób nie podłączysz, tak samo drugiego końca do wzmaka. Więc co mam inaczej podłączać?

Synthax

  • 2323 / 4120
  • Ekspert
16-03-2015, 18:47
@Karol - tylko ja już pisałem to wszystko co napisałeś :)

Dodatkowo żaden ze mnie eksperymentator - to co w instrukcji obsługi mam, to będę wkładał. Dlatego pisałem że ECC88 wkładać nie mam zamiaru bez wcześniejszego dowiedzenia się czy mogę. A mogę wstawiać 6N1P, 6N23P, E88CC, 6922, 6DJ8.

Ale dzięki za chęć pomocy. Skoro już tak obcykany z lampami jesteś, to może odpowiesz też na inne nurtujące mnie pytanie - czy używanie dwóch niesparowanych lamp może wpłynać na żywotność samego wzmacniacza? Dodam że espressivo ma jedno "dostosowywanie" punktu pracy na oba kanały. W instrukcji jest notka że należy używać sparowanych lamp - jak to ma się do praktyki?

@Synthax - niestety nadal nie rozumiem o co się rozchodzi z tą fazą. Wtyczki do gniazdka z bolcem inaczej niż w jeden sposób nie podłączysz, tak samo drugiego końca do wzmaka. Więc co mam inaczej podłączać?

A widzisz, w audio często używa się listew z gniazdami typu Schuco, które umożliwiają obrót wtyczki o 180' i ustalenie fazy zależnie od potrzeb. Warto też zaopatrzyć się w neonówkę - /śrubokręt/ który umożliwia sprawdzenie fazy w gniazdku. Zależnie od urządzeń bywa to bardziej lub mniej istotne. I może powodować przy złym podłączeniu: gorszy dźwięk, przegrzewanie, odłączenie zabezpieczeń zwarciowych, mrowienie palców na obudowie, itd...
Im dalej w las tym więcej grzybów. Można to olać a można ustawić cały system zgodnie z fazą i wtedy już nie chce się wracać do poprzedniej przypadkowej konfiguracji. Schiit Lyr (chyba nawet Ryka o tym pisał) podłączony niezgodnie z fazą okrutnie się przegrzewa. A niektóre delikatne urządzenia wręcz potrafią się zawieszać.