Audiohobby.pl

Prosty tuner dla kazdego

lancaster

  • Gość
14-10-2009, 20:16
Czyi dobrze brzmiący i łatwy do złożenia.
Wasze propozycje ?
Nie moglem się oprzeć czytając wątek o tunerach w Stereo :)

Molibden

  • 1906 / 5914
  • Ekspert
14-10-2009, 20:40
Nie wiem czy jest taka opcja... zbyt rzadko ktoś konstruuje tunery, dawno temu był taki wątek na AS i chyba nic z tego nie wyszło.
Zbyt wiele zależy od jakości sygnału i lokalizacji, a na to nie mamy żadnego wpływu.
Wg mnie każdy prosty tuner gra na dobrym sygnale przyzwoicie czy wręcz podobnie. Można szukać innego / lepszego ale praw fizyki się nie przeskoczy.
Chyba mało kto ma doświadczenia z techniką w.cz. na tyle duże żeby zaprojektować więcej niż poprawny tuner.
Sama głowica w.cz. to niezłe zadanie - mysiałaby by ć gotowa, a kto wie która obecnie jest najlepsza? Do tego dochodzą filtry LC na p.cz., układ strojenia, a do PLL trzeba niestety procka z I2C.
Prościej połączyć dwa tory tunerów, np. za p.cz. a przed stereodekoderem lub za głowicą a przed p.cz. by uzyskać pożądaną jakość. W przypadku jednego tunera więcej można chyba zdziałać tuningiem. Jednak pewnych rozwiązań ukłądowych się nie przeskoczy, tak samo jak warunków odbioru.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
14-10-2009, 20:52
molibden, w tym przypadku chodzi mi ozwykłą frajdę zrobiebia radia....cholera w podstawówce na zpt robilimy radio :)
Pamietam ze jakiś kondensator malej pojemności byl tam skręcany z 2 izolowanych drucików.... teraz chciałbym zrobić coś grającego lepiej...myślę ze nie treba szukać najbardziej wyżyłowanych elementów....powiedzmy jakies nieco starsze, bez hajtechu - z jednej epoki, zeby do siebie pasoway i tyle....mozliwie kompaktowa budowa...mam tuner, ale to nie to samo :)

Molibden

  • 1906 / 5914
  • Ekspert
14-10-2009, 21:53
O razu mówię że nie będzie łatwo, chociaż obecnie na scalakach to prosto wychodzi, wg mnie trzebaby budować kolejno bloki: stereodekoder, p.cz., zasilacz i głowicę.
Albo przerobić boomboxa - dawcę dla shigaraki na tuner, co jest najekonomiczniejsze i funkcjonalne.
Jakość dźwięku będzie chyba zależeć gł. od stereodekodera (w stereo), więc tu by było dobrze poszukać jakiegoś LA Sanyo (p.cz. pewnie też).
Także seria TDA1576/8 i SAA1057 Philipsa była niezła - tuner Revox  E460 z serii Elegance za 5kzł (te same ukłay są w tunerze Diory za znacznie mniejsą cenę AS9461, AS952 praktycznie takie same).
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5914
  • Ekspert
14-10-2009, 22:02
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
14-10-2009, 23:14
Molibden, schematów tunerów jest w necie troche...stare Quady i inne vintage cacka...np Dynaco ....pewnie neistety gra to lepiej od wspolczesnych technologii, ale mysle o czymśmozliwie prostym....jak bedzie trzeba to sobie machne tuner na lampach....w sumie....

Molibden

  • 1906 / 5914
  • Ekspert
15-10-2009, 00:11
Na lampach to już nie będzie prosto jeśli chodzi o FM i stereo. Gdyby to było celowe nadal by tak robiono, a obecnie istnieje np. możliwość zastosowania cyfrowej p.cz. z demodulacją na DSP ale takie rozwiązania są raczej trudno dostępne. Część ograniczeń leży zarówno po stronie nadawczej jak i samej technologii, tuner to obecnie dość proste urządzenie (pomijając obwody strojone, heterodynę, itp) i naprawdę trudno coś tu spieprzyć jak i ulepszyć, ta technika już dawno osiągnęła kres swoich możliwości.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!