Audiohobby.pl

Projekt 2way Seas ER18RNX + 27TBFC/G

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
04-05-2008, 22:13
Nie jestem pewien ale prawdopodobnie 16mm. Zobacze jakie stolarz ma frezy i coś odpowiedniego wybiorę :)

marko3T

  • 421 / 5910
  • Zaawansowany użytkownik
04-05-2008, 22:17
Jeżeli faktycznie taki promień , to czy przy frezowaniu nie łapnie Ci tej wiórowej płyty?

____________________________
Dobrze słyszę??  Tak , to bassreflex!
__________________
Tylko V2!

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
04-05-2008, 22:18
Jak się da to chciąłbym żeby zaoblenie kończyło się kilka milimetrów od otworu basowca. Jak nie bedzie odpowiedniego frezu to najwyżej bedzie trochę mniejsze. Pozytywny efekt soniczny wyoblenia to jedno ale dla mnie liczy się również efekt wizualny. Mocne zaokrąglenie frontu wyszczupli mi optycznie front.

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
04-05-2008, 22:21
"Mocne zaokrąglenie frontu wyszczupli mi optycznie front."

ale masło maślane, miało być "mocne zaokrąglenie krawędzi"

Nie złapie mi wiórówki bo sklejka ma 12mm i jest na zakladkę, poprostu zaoblenie powinno przejść przez front na boczną ściankę. Na miejscu jeszcze wszystko pomierzę.

marko3T

  • 421 / 5910
  • Zaawansowany użytkownik
04-05-2008, 22:23
OK. pomijając względy dizajnerskie , to zaokrąglona krawędź ma sens jeżeli jest to faktycznie duży łuk , ale myśle że to sam wiesz.

pzdr.
____________________________
Dobrze słyszę??  Tak , to bassreflex!
__________________
Tylko V2!

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
04-05-2008, 22:30
marko3T zgadza się, chociaż Zaph pisał, że już 12mm promień daje zauważalne pozytywne efekty. W każdym razie ja będę robił największe zaokrąglenie jakie się da w tym konkretnym przypadku :)

Pozdraiwam

EMiL

  • 531 / 5894
  • Ekspert
04-05-2008, 22:50
Taka mi sie refleksja nasunela, ze do wiekszosci wzmacniaczy klasy "budzetowej" chyba nie ma sensu kupowac kolumn na twardych midwooferach, to bylaby masakra dla ucha...

Marko, masz w tym temacie duze doswiadczenie, jak dobry (i ile to kosztuje) musi byc wzmacniacz do kolumn z czyms twardym na srednicy? Czy tranzystor sie wogole nadaje? Sam pewnie masz lampy, mam racje?    

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
04-05-2008, 23:49
Nie wiem eMil skąd u Ciebie taki pomysł. Lampowce przeważnie mają znacznie wyzsze znieksztalcenia i szumy niż wzmacniacze tranzystorowe. Miałem kiedyś Elaci z aluminiowymi membranami i średnica brzmiała bardzo czysto i przyjemnie na moim wiekowym Sony TAF670ES. Powiem więcej środek brzmiał całkiem dobrze nawet na starej Unitrze, której uzywałem jak mi się wzmak popsuł i czekałem na części.
Masakra dla ucha jest wtedy gdy masz twarde membrany i źle odfiltrowany break up :) Normalny, prawidłowo skonstruowany współczesny wzmak, nawet budzetowy powinien grać dobrze z twardymi membranami na środku.
Inna sprawa, że w fabrycznych kolumnach opartych o twarde membrany dosyć często zdażają się buble z kiepską filtracją break up. Wtedy dopiero zaczynją się "audiofilskie" poszukiwania kabelków na ocieplenie średnicy i tworzą się różne stereotypy;)

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
04-05-2008, 23:54
Przecież prawidłowo odfiltrowana twarda membrana mniej "śmieci" niż miękka. W takim wypadku teoretycznie powinna grać lepiej niż miękka membrana podobnej klasy  na tym samym, nawet tanim wzmaku :)
Z resztą jeśli chodzi o audio to i tak kolumny mają znacznie wyższe znieksztalcenia niż reszta toru. Wiadomo, że jak wzmacniacz jest kiepski to całośc będzie grała kiepsko ale to kolumny w największym stopniu kształtują końcowy efekt.
Oczywiście wszystko co napisałem powyzej to moja subiektywna opinia :)

Pozdrawiam

EMiL

  • 531 / 5894
  • Ekspert
05-05-2008, 00:01
Krs47,
poczekajmy na wpis Marko, pewnie i tak ma lampe:)) Zreszta wystarczy poczytac wpisy osob uzytkujacych kolumny na accutonach, praktycznie wszyscy rekomenduja do nich lampy...
Elaci to sa sandwiche, wiec takie porownianie sie nie liczy:p  
Twarde w niektorych pomiarach znieksztalec wychodza lepiej, w innych gorzej a odsluchy to jeszcze cos innego;)

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
05-05-2008, 00:09
Wiesz szczerze mówiąc lampa to dla mnie porażka ale z takimi twierdzeniami poza swój wątek wolę się nie wychylać :) Tranzystor jest czysty, mocny i robi dokładnie to co powinien: wzmacnia sygnał :D
a lampki sobie czarują.... ;)

Krs47

  • 1037 / 5907
  • Ekspert
05-05-2008, 00:16
Rzeczywiście powinienem poczekać na Marko, teraz może być zły, że obrażam lampy ;P :)

  • Gość
05-05-2008, 08:03
u mnie accutony graja z lampą ma 845 aa wdrodze monobloki na 805 w se tak jak juz ktos to powiedział accutony lubia lampe

-----------------------------------------------------------------
"Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go"
------------------------------------------------------------------

marko3T

  • 421 / 5910
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2008, 08:12
eMil

Gram na monoblokach lampowych Manley Mahi.
Nigdy nie słuchałem twardych membran na budżetowych wzm.tranzystorowych. Twarde membrany zazwyczaj wyciągają niedoskonałości elektroniki i płyt , ale spotkałem tez  takie aplikacje , że twarda membrana grała po ciepłej i mniej analitycznej stronie. Moim zdanie stracono w tym wypadku potencjał jak mają tego typu głosniki, ale znaczyło by to ,że jest mozliwa taka konfiguracja tzn. z budżetówką.




____________________________
Dobrze słyszę??  Tak , to bassreflex!
__________________
Tylko V2!

marko3T

  • 421 / 5910
  • Zaawansowany użytkownik
05-05-2008, 08:17
Krs47

Nie mam o co się obrażać , ale dam Ci rade ...posłuchaj dobrej lampy , a zapomnisz o szumach , zniekształceniach , współczynniku tłumienia.....ja zapomniałem:-)


____________________________
Dobrze słyszę??  Tak , to bassreflex!
__________________
Tylko V2!