Audiohobby.pl

Jaki PRZETWORNIK D/A do Onkyo DX 7511?

asmagus

  • 4439 / 5454
  • Ekspert
08-06-2009, 13:10
Po raz kolejny "zaśmiecam" forum nowym wątkiem prosząc was o radę.

Posiadam  Onkyo DX 7511 i nie chcę go zmieniać, sprzedawać - powiedzmy, że ma olbrzymia wartość sentymentalną. Chciałbym jednak uzyskać lepszy dźwięk z ww. źródła. W jednym z serwisów, nie pamiętam już adresu, jako transport został oceniony pozytywnie - posiada wyjście opt. i coax.

Tu zaczynają się schody. Chciałbym nabyć przetwornik D/A ale nie za "kosmiczną" kwotę, może być używany, domowej roboty itd. o ile oczywiście poprawa dźwięku będzie współmierna do ceny? Co możecie polecić w cenie powiedzmy do ok. 1 000 pln? Potrzebuję jedynie wyjścia "cinche", gdyż podepnę w "to" wzmacniacz słuchawkowy.


Może lepszym wyjściem jest jakiś "upgrade" w samym odtwarzaczu? Jest ktoś kto wykonuje takie "ugrad'y"? Ile to może kosztować, ile powinno by miało sens?

Tomek

  • 42 / 5902
  • Użytkownik
08-06-2009, 13:41
Cześć,
ja bym się nie bawił, sprzedałbym to Onkyo, a w jego miejsce kupił inną integrę, np naima cd3.5, meridiana 506.20, alchemista APD32, creeka 43 mk2, a nawet nad-a 542.
Na sensownego dac-a musiałbyś wydać (z drugiej ręki) około 1500 zł + dobry kabelek około 500 zł, jakiś jetterkiller by się przdał (?zł) no i dodaj jeszcze 500 zł i masz dość wysokiej klasy odtwarzac sprzed kilku latek.
Robiłem próby z różnymi dacami wpinanymi w tor z odtwarzaczem DVD i tanim cd philipsa oraz Akai. Takie układy nawet z drogimi dacami (jak theta) nie sprawdzają się (trzebaby grzebać w wyjściach cyfrowych odtwarzaczy (dodatkowe koszty)) i nie dawały rady leciwemu meridianowi 506.20, którego użytkuję.
Także bez dobrego transportu można zapomnieć o dac-u.
Takie moje zdanie, powodzenia

Tomek

asmagus

  • 4439 / 5454
  • Ekspert
08-06-2009, 14:07
Naim 3.5 kosztuje ... duża za dużo, w ogóle gdybym chciał kupić napęd pewnie znalazłbym bez problemu i nie zakładał tematu.

Interesuje mnie DAC lub tuning/ugrade mojego 7511. Kable itd, wiem, liczę się z tym.

Pozostaje odpowiedź na pytanie jakiego dźwięku oczekujemy, ja nie oczekuję, ze z D/A 7511 zagra jak Naim 3/3.5 etc. Ja oczekuję, że zagra lepiej niż teraz.

Piszesz, ze na sensownego DAC\'a uzywanego trzeba wydać 1500 pln/. Wydaje mi się, że ten http://www.highfidelity.pl/artykuly/0906/ca.html tzn: CAMBRIDGE AUDIO DACMAGIC jest całkiem sensowny. jak dla mnie zbyt wiele wodotrysków lecz w testach zbiera pozytywne recenzje. Generalnie coś w stylu X-DAC od MF, minimum funkcji przypada mi do gustu.

Nie mam w ogóle pojęcia o modyfikacjach jakich można dokonać wewnątrz CD i trudno mi to porównać efekty możliwe do osiągnięcia tą metodą do efektów jakie da DAC podłączony np. optycznie do CD Onkyo 7511 i monsterem (leciwym) do "lampy". Dlatego pytam Was.

Road To Nowhere

  • 1033 / 5908
  • Ekspert
08-06-2009, 14:29
Ja parę lat temu zaaplikowałem mu pierwszą czy drugą wersje Stelacha ,kosztowało to coś ok. 400 zł i gra na nim do dzisiaj moja córka.Stelmach pewnie teraz znacznie droższy ,może warto pomyśleć o lampizacji ?

asmagus

  • 4439 / 5454
  • Ekspert
08-06-2009, 14:53
Co to jest ta. lampizacja - nie jestem sprzętowym "guru" ale to chyba tylko wstawianie lampy na wyjście? Nie wpływa na dekodowanie sygnału?

Nie ma za to w ogóle pojęcia kto to/co to "Stelmach", nie licząc wystawiającego Andrzeja i trenera Zaksy Krzysztofa. Jeżeli możesz napisz o tym coś więcej lub "pokieruj" we właściwy watek/stronę/adres.

majkel

  • 7476 / 5905
  • Ekspert
08-06-2009, 15:01
Beresford TC-7520, nie ma się nad czym zastanawiać. Ma od razu bardzo sensowną dziurkę i USB, gdyby transport mu nie dotrzymywał kroku. GRADO__Fan poprawia Beresfordy, żeby grały jeszcze lepiej. Nie widzę konkurencji dla niego w cenie około 1200zł.

Tomek

  • 42 / 5902
  • Użytkownik
08-06-2009, 15:10
Zrobisz jak zechcesz. Czcesz koniecznie zostawić to Onkyo, to zostaw.
Ja w pracy mam taki zestrawik: SOHA II z grado sr 60 i jako żródło dvd Thomsona z x-act musical fidelity. Fakt da się tego słuchać/w przeciwieństwie do thomsoma bez x-acta.  X-dac/x24K były lepsze ale słychać to z lepszymi transportami.  Cambridge kiedyś robił niezłe źródła (jak na swoją cenę), miałem przez jakiś czas cd6, niezły był też dac3, później już nie wiem. Może i ten nowy dac jest przyzwoity. Może warto było zainteresować się beresfordem, to miałbyś załatwioną też kwestię wzmaka słuchawkowego, podobno jest nieźle, ale potwierdzić nie mogę bo nie słuchałem tej najnowszej wersji.
Tomek

asmagus

  • 4439 / 5454
  • Ekspert
08-06-2009, 15:27
"Dziurka" w dac mi nie potrzebna, niebawem "lampy" odbieram.
Dzięki za te informacje, przyglądnę się ww. sprzętom. Może coś innego jeszcze zaproponujecie, wtedy również "poszperam".

majkel

  • 7476 / 5905
  • Ekspert
08-06-2009, 15:50
Ta dziurka przyda Ci się choćby do tego, żeby się przekonać jaka "przepaść" dzieli ją od zakpionego lampowego hi-endu. Ja mam przerabianego Technicsa z dizurką, i jak biorę na test jakiegoś wzmaka, to zdarza się nierzadko, że z pozoru poważny napęd okazuje się zbliżać się do jakości tej dziurki niekoniecznie z tej strony, co by się człowiek spodziewał. Przykładowo SOHA II na standardowych elementach to będzie właśnie ten poziom. Generalnie nie pierwszy to wyrób DIY lub tuningowany, który trzeba było podrasowywać dalej, żeby przeskoczył tę dziurkę o niewielki dystans.
Inna sytuacja - dopieścisz stacjonarny tor pod jakieś tam słuchawki, potem przyjdzie ktoś do Ciebie z iRiverem E10 i Grado RS1, i można się zdenerwować, a nerwy trzeba oszczędzać. ;)

Piotrek608

  • 104 / 5662
  • Aktywny użytkownik
08-06-2009, 20:58
Wracając do Onkyo ..tam niestety zastosowano prztworniki NPC Delta Sigma..nie są najlepsze i nie wiele z nich da się wycisnąć jedyne co to możesz zastosować lepszy układ zegara zamiast tego zwykłego kwarca 16,9344Mhz co oni tam wstawili...takie "clocki" robi kilka firm i kilku DIYowców..czesto pojawiają sie na allegro.
Możesz też ewentualnie zakupic wysokstabilny rezonator kwarcowyfirm Jauch, Omig..tez jest znaczna poprawa.
Głownie definicja basu i rozdzielczość w głąb...ale jakaś znaczna różnica in plus to rzeczywiście>gardofan.




Teraz nie pora myśleć o tym, czego ci brak.
Lepiej pomyśl, co możesz zrobić z tym co masz.
Słuchaj cicho! Usłyszysz więcej!!

asmagus

  • 4439 / 5454
  • Ekspert
08-06-2009, 21:18
Czyli Piotrze uważasz, że lepiej będzie zewnętrzny DAC podpiąć? Dobrze zrozumiałem?

Jeśli tak to lepiej coaxialem czy optycznym? Na krótką odległość.


majkel

  • 7476 / 5905
  • Ekspert
08-06-2009, 23:00
Optykiem, ale poproś kogoś, żeby Ci równolegle do pinów zasilania nadajnika Toslink dolutował kondensator tantalowy 100uF na co najmniej 6.3V - taka żółta łezka na nogach. Poprawia to słyszalnie pracę tego nadajnika. Optyka jak będziesz kupował to Beresford, Profigold albo Van den Hul Optocoupler II.

asmagus

  • 4439 / 5454
  • Ekspert
09-06-2009, 09:22
Dzięki za konkretne wskazówki.

Pozostaje teraz znaleźć odpowiedni DAC.

jjurek

  • 2064 / 5836
  • Ekspert
11-06-2009, 21:48
>> Piotrek608

Męczyłem kiedyś tego CD-ka na wszystkie możliwe sposoby (opmapy, zegar, kondensatory, zasilanie )
Nigdy nie zagrał porządnie.
Szkoda na niego czasu.

terror twins

  • 32 / 5687
  • Użytkownik
20-09-2010, 00:10
imho pomyślałbym o stelmachu na przetworniku cs 4390 ale w aplikacji wewnętrznej jeśli się zmieści.dół ma potęge , jest spójny szybki ze spokojną średnicą i gładką górą, w tym onkyo jest chyba kss 240 a zatem, koszt żołądkowej gorzkiej








..na Audiostereo zauważyłem że jest dość \'agresywna\' grupa użytkowników, którzy za wszelką cenę usiłują narzucić innym swoje wyobrażenia o dźwięku. W ich mniemaniu jedynie słuszne.
..na Audiostereo zauważyłem że jest dość 'agresywna' grupa użytkowników, którzy za wszelką cenę usiłują narzucić innym swoje wyobrażenia o dźwięku. W ich mniemaniu jedynie słuszne.