Audiohobby.pl

Lampizacja .. wasze typy układów wyjsciowych CD

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
20-08-2009, 01:12
A co konkretnie chesz zrobić, pasywną konwersję?
Musisz odłączyć od tego wyjścia układ konwersji I/V na opampie - zob. datasheet - przeciąć ścieżkę i podłączyć R konwersji (około 100 ohm) między to wyjście a masę. Nic dziwnego że nic nie słyszysz poza zakłóceniami, bo w tym punkcie występuje wirtualne zwarcie wyjścia prądowego do masy. Sygnał jest dopiero na wyjściu tego opampa na którym zachodzi konwersja prądowo-napięciowa.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

  • Gość
20-08-2009, 09:19
Chcę podłączyć lampizatora na 6n2p. Czyli ścieżkę idącą do opampa koniecznie przeciąć?

  • Gość
20-08-2009, 19:13
akurat Japońcy takie PCB wykroili, że nie wiadomo co leci górą a co pod  i po co i na co;)Odciąłem ścieżkę, gra muzyka jak trzeba ale słychać w tle zakłócenia lasera. Delikatny ten układ ale spróbuję podważyć nóżkę przy samym DAKu aby  inne wpływy wykluczyć.
Poczekam jednak na podpowiedż jak się Mo wyśpi.

  • Gość
20-08-2009, 19:23
na masę dałem 800 Ohm -jest bardziej dynamicznie i ogólnie leoiej ale ciągle słychać zakłocenia. Spij dobrze.

  • Gość
20-08-2009, 19:45
OK moja wina a raczej długiego kabla co akurat był pod ręką i zbierał wszystkie śmieci. Prawdę mówiąc więcej się spodziewałem po ty DAKu. Dodam, że jestem fetyszystą podwójnego znaku TDA1541A S1.
No dobra ...basik jest superaśny;)akurat do samochodu;)

  • Gość
20-08-2009, 20:56
Wiiadomość i radę mam dla obserwujących- BB 1702 jest bez życia . Nie warto go reanimować!

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
20-08-2009, 23:32
Jak bez życia? Na samym rezystorze o niskiej wartości - możliwe. Sprawa aplikacji konwersji. On powinien pracować z aktywną konwersją. 800 Ohm to raczej za dużo, trzebaby zmierzyć THD. Wyjście z DACa powinno być buforowane (co załatwia aktywne I/V) lub wzmocnione. Pewnie masz za małe wzmocnienie napięciowe lub za dużą impedację wyjściową. Poza PCM1704 trudno o lepsze układy.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
20-08-2009, 23:34
> piterzi, 2009-08-20 09:19:34
Chcę podłączyć lampizatora na 6n2p. Czyli ścieżkę idącą do opampa koniecznie przeciąć?

Tak.
Można też brać sygnał od razu z wyjści pierwszego opampa - ze stopnia I/V i pominąć LPF oraz już nie c wtedy nie lampizować bo to zbędne. Opamp można oczywiście wymienić lub dać inny konwerter I/U - np dysktetny.  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

almagra

  • 11514 / 5567
  • Ekspert
20-08-2009, 23:36
Bufory półprzewodnikowe zawsze są bez życia.

almagra

  • 11514 / 5567
  • Ekspert
21-08-2009, 00:21
Życie wprowadza dopiero dobrze brzmiąca lampa.Lampa działa jak procesor dźwięku.Dzięki dyskretnym rezonansowym podbiciom pewnych częstotliwości i dyskretnym pogłosom wynikającym ze wzbudzania się jej elementów w zmiennym polu elektrycznym potrafi odtworzyć iluzję dźwięku na żywo.Lampa oszukuje słuch dobudowując informacje akustyczne miłe uchu.W przypadku półprzewodników nie można liczyć na taki bonus,co najwyżej na to co zostało nagrane,dodatkowo zamazane przez współpracujące kondensatory elektrolityczne.

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
21-08-2009, 00:51
Wrażenie dynamiki może być powodowane dużą amplitudą sygnału z wyjścia CD/DACa sterujacego wzmacniacz. I to nawet jest korzystne.
Nie wszyscy potrzebują tych dodatkowych "efektów" z lampy; jako że nie jestem do lamp wogóle przyzwyczajony to mi tego nie brakuje i nie potrzeba.
Charakterystykę kondensatorów elektrolitycznych można poprawić odpowiednimi bypassami lub zastępując je kondensatorami foliowym ale nie sądzę by to był główny powód stojący na przeszkodzie w uzyskaniu najwyższej jakości dźwięku z układów półprzewodnikowych.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

almagra

  • 11514 / 5567
  • Ekspert
21-08-2009, 00:54
Owszem,zastosowanie elektrolitów jest głównym problemem układów półprzewodnikowych audio.

almagra

  • 11514 / 5567
  • Ekspert
21-08-2009, 00:57
Charakterystyki brzmieniowej elektrolitów nie udaje się zoptymalizować żadnymi bypassami.

Molibden

  • 1906 / 5915
  • Ekspert
21-08-2009, 00:57
Jednak ze względu na ich rozmiary nie wszędzie można stosować inne kondensatory.
A na czym polega wg Ciebie problem z nimi?
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

almagra

  • 11514 / 5567
  • Ekspert
21-08-2009, 01:06
Mówimy tu raczej o Hi Endzie a nie o rozmiarach. Na drugie pytanie odpowiem pytaniem:dlaczego wymieniamy bipolarne elektrolity ze zwrotnic głośnikowych?